Mężczyzna trzyma w dłoni okulary
©ronstik/Fotolia
Styl życia

Widzenie barwne zawdzięczamy czopkom, czyli komórkom światłoczułym oka

Za postrzeganie barw obiektów występujących w naszym otoczeniu odpowiadają czopki, receptory światła znajdujące się w siatkówce oka. Niezdolność do widzenia barw lub nierozróżnianie ich, często związane jest z całkowitym brakiem tych komórek lub brakiem jednego ich rodzaju.

Za postrzeganie barw obiektów występujących w naszym otoczeniu odpowiadają czopki, receptory światła znajdujące się w siatkówce oka. Niezdolność do widzenia barw lub nierozróżnianie ich, często związane jest z całkowitym brakiem tych komórek lub brakiem jednego ich rodzaju.

 

Przyczyny zaburzeń widzenia barw często są genetyczne, wrodzone. W niektórych przypadkach mogą jednak być spowodowane przez mechaniczne lub chorobowe uszkodzenie struktur mózgu.

Światło białe a kolory przedmiotów

Światło słoneczne, a także stosowane we wnętrzach sztuczne oświetlenie, to światło białe, które zawiera w sobie wszystkie inne kolory (a dokładnie wiązkę fal elektromagnetycznych o różnych długościach). Przedmioty, które nas otaczają, w różnym stopniu pochłaniają padające na nie światło, częściowo też rozpraszają je i odbijają. To, jakie promienie zostaną wchłonięte, a jakie rozproszone, decyduje o tym, w jakim kolorze będziemy widzieli dany przedmiot. Przedmioty, które widzimy jako białe, odbijają całą wiązkę światła, przedmioty czarne w całości ją pochłaniają. Niebieskie przedmioty natomiast pochłaniają prawie całą wiązkę, a odbijają tylko falę niebieską. Mieszanki fal odpowiadających za postrzeganie barw prostych (czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, cyjanowej, niebieskiej, indygo i fioletowej) tworzą barwy złożone, np. brązową.

Budowa ludzkiego oka a widzenie barwne

Ludzkie oko odbiera fale świetlne odbijane przez przedmioty, a mózg interpretuje je jako konkretne kolory. Za odbiór wrażeń wzrokowych odpowiadają dwa rodzaje komórek znajdujących się w siatkówce oka. Są nimi pręciki i czopki, fotoreceptory które absorbują fale świetlne o różnej długości. Pręciki odpowiadają za postrzeganie ruchu i kształtu obiektów oraz widzenie nocne (skotopowe), przy niewielkiej ilości światła. Czopki natomiast umożliwiają postrzeganie barw w świetle dziennym (widzenie fotopowe). W ludzkim oku znajdują się trzy rodzaje czopków: odbierające światło czerwone, światło zielone oraz światło niebieskie.

Zaburzenia widzenia barwnego

Zaburzenia widzenia barw można podzielić na trzy główne rodzaje: monochromatyzm, dichromatyzm oraz trichromatyzm. Monochromatyzm charakteryzuje się całkowitą niezdolnością do widzenia barw. Jeśli spowodowany jest on brakiem czopków w siatkówce oka, mamy do czynienia z achromatopsją. Jeżeli natomiast jego przyczyną jest uszkodzenie płatów potylicznych mózgu, stanowi on jeden z rodzajów agnozji wzrokowej.

 

Dichromatyzm to ślepota barw spowodowana przez brak czopków jednego rodzaju. W zależności od tego, jakiej barwy nie widzi dana osoba, dichromatyzm można podzielić na:

 

Trichromatyzm występuje wtedy, kiedy w siatkówce oka znajdują się trzy rodzaje receptorów światła. Prowadzi to zaburzeń postrzegania barw, objawiających się słabszą percepcją koloru czerwonego, niebieskiego lub zielonego.

 

Mężczyzna i kobieta bawią się z psem na plaży
©Drobot Dean/Fotolia
Styl życia
Jak psy i koty widzą kolory – widzenie barwne u zwierząt a widzenie barwne u ludzi
Widzenie barwne oraz postrzeganie kształtów w dzień i w nocy możliwe jest dzięki fotoreceptorom obecnym w siatkówce oka: pręcikom i czopkom. Paleta rozpoznawanych barw przez zwierzęta, takie jak psy i koty, jest uboższa niż zakres barw rozpoznawanych przez człowieka. Wynika to z różnic w liczbie tych fotoreceptorów.

Widzenie barwne oraz postrzeganie kształtów w dzień i w nocy możliwe jest dzięki fotoreceptorom obecnym w siatkówce oka: pręcikom i czopkom. Paleta rozpoznawanych barw przez zwierzęta, takie jak psy i koty, jest uboższa niż zakres barw rozpoznawanych przez człowieka. Wynika to z różnic w liczbie tych fotoreceptorów.   Podczas gdy ludzie mają w oku więcej czopków, odpowiadających za widzenie barw, oczy psów i kotów wyposażone są w większą liczbę pręcików, umożliwiających widzenie peryferyczne (dostrzeganie obiektów znajdujących się w skrajnych granicach pola widzenia). Czopki to fotoreceptory odpowiedzialne za widzenie barw Kolory obiektów, które nas otaczają, zależą od rodzaju fal elektromagnetycznych pochodzących z wiązki światła białego (dziennego lub sztucznego), które są przez te obiekty pochłaniane lub odbijane. W skład wiązki światła białego wchodzą fale elektromagnetyczne o różnej długości, odpowiadające poszczególnym kolorom. Przedmioty białe odbijają wszystkie fale, przedmioty czarne wszystkie pochłaniają. Przedmioty niebieskie odbijają falę niebieską, a czerwone czerwoną. Postrzeganie pozostałych kolorów zależy od specyficznej mieszaniny fal odbijanych przez obiekt. Za odbiór tych fal odpowiadają czopki, fotoreceptory znajdujące się w siatkówce ludzkiego oraz zwierzęcego oka. Ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje czopków . Czopków w ludzkim oku jest ponadto więcej niż w oku kota czy psa (na jeden pręcik u człowieka przypadają 4 czopki, u kota – 25). Odbierają one fale odpowiadające kolorom: czerwonemu, niebieskiemu i zielonemu. Barwy obiektów postrzegane przez człowieka są wypadkową długości tych fal, odbitych przez dany przedmiot . Kolory, które postrzegają zwierzęta, zależą od tego, jakie rodzaje czopków znajdują się w siatkówce oka zwierząt danego gatunku. Jak psy widzą kolory Badania naukowców z...

Test na daltonizm
© eveleen007/Fotolia.com
Styl życia
Ślepota barw, czyli daltonizm
Przyczyną daltonizmu jest wada genetyczna, a w rezultacie uszkodzenie siatkówki. Choroby nie da się wyleczyć, można ją jedynie korygować okularami i soczewkami. Daltonizm jest rozpoznawany przez okulistów.

Przyczyną daltonizmu jest wada genetyczna, a w rezultacie uszkodzenie siatkówki. Choroby nie da się wyleczyć, można ją jedynie korygować okularami i soczewkami. Daltonizm jest rozpoznawany przez okulistów.   Daltonizm uniemożliwia widzenie wszystkich barw, głównie czerwieni i zieleni, co może być wyjątkowo przykre. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn i jest wadą dziedziczną. Niekiedy daltoniści sami zdają sobie sprawę, że źle widzą. Na szczęście na rynku są dostępne okulary i soczewki, które korygują skutki daltonizmu. Daltonizm – czym jest? Daltonizm to zaburzenie widzenia, wynikające z nieprawidłowej budowy siatkówki oka lub uszkodzeń mózgu. Siatkówka nie posiada jednego z trzech fotoreceptorów, odpowiedzialnego za dostrzeganie czerwonych barw. Wada jest dziedziczna i w zdecydowanej większości dotyczy mężczyzn. Daltonizm został po raz pierwszy opisany w 1794 r. przez chemika i fizyka Johna Daltona, który cierpiał na tę przypadłość. Zaburzenie to zwane jest również ślepotą barw, gdyż wiąże się z trudnością z rozpoznawaniem kolorów. Daltonista nie potrafi rozróżnić zielonej barwy, często myli mu się ona z czerwienią. Przyczyny daltonizmu W zdecydowanej większości przypadków daltonizm jest wrodzony i dziedziczny. Dotyczy ok. 8% mężczyzn i blisko 1% kobiet. Wadliwy gen odpowiedzialny za daltonizm pojawia się w chromosomie X. To właśnie ten gen sprawia, że siatkówka jest źle zbudowana. Mężczyźni są bardziej narażeni na zaburzenie, ponieważ posiadają tylko jeden z tych chromosomów , natomiast kobiety mają parę X. Choroba może się nie objawić przez całe życie. Objawy daltonizmu Każdy daltonista widzi inaczej. Jednak charakterystycznymi symptomami zaburzenia są: niedostrzeganie koloru zielonego lub widzenie...

Oczy kobiety
Flickr/Ahmed Sinan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Naturalne wzmocnienie oczu dzięki diecie z luteiną
Luteina chroni przed chorobami oczu, wspomaga dobre widzenie i zabezpiecza przed niszczącym działaniem promieni UV.

Luteina chroni przed chorobami oczu, wspomaga dobre widzenie i zabezpiecza przed niszczącym działaniem promieni UV. Jak działa luteina? Luteina to jeden z karotenoidów, działa niczym filtr. Zabezpiecza oko przed negatywnymi promieniami słonecznymi i zapobiega powstawaniu zaćmy. Wspomaga pracę oczu i wpływa na poprawę widzenia. Organizm sam nie wytwarza luteiny, dlatego wiele osób ma z nią problem, ponieważ ich dieta jest zbyt uboga w składniki, które ją posiadają. Organizm magazynuje luteinę w plamce żółtej (główna część siatkówki) i w soczewce. Jej rola polega na zwalczaniu wolnych rodników, w ten sposób zabezpiecza naczynia włosowate siatkówki oraz fotoreceptory plamki żółtej przed ewentualnymi uszkodzeniami. W ten sposób luteina jest główną ochroną dla oczu. Produkty zawierające luteinę Luteinę można zażywać w postaci preparatów, tabletek, ale przede wszystkim z naturalnych źródeł: zielonych warzyw – pora, brokułu, kopru, botwinki, szczypioru, brukselki, ale też marchewki, pomidorów, kukurydzy czy jagód. Luteina znajduje się także w żółtku jaja kurzego.   Zalecane dzienne spożycie produktów zawierających luteinę to około 2-3 porcje.   Ciągła praca przy komputerze, wieczorna jazda samochodem, światło słoneczne, to tylko niektóre z czynników obciążających oczy. Jeśli nie chcesz, by wady wzroku stały się twoim kłopotem sięgaj po produkty z luteiną! Zielone oczy, ze złotymi plamkami bądź refleksami zaliczane są do gamy barw ciepłych.  Jak dobrać kolor włosów do zielonych oczu? Kolor oczu daje decyduje o tym, jak widzą nas inni.  Co mówi o tobie kolor oczu ? Kolor włosów powinien być dopasowany do tęczówki oka i do odcienia...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner