oko starszej kobiety
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia

Zanik kory mózgowej w wyniku uszkodzenia, chorób i infekcji mózgu

Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.

Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.

 

Profilaktyka demencji polega na prowadzeniu aktywnego trybu życia, dbaniu o serce, wysypianiu się i „trenowaniu” mózgu poprzez zaangażowanie społeczne i intelektualne. Komfort życia osób z demencją poprawiają leki stosowane w leczeniu m.in. choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

Demencja, czyli otępienie – jeden z objawów zaniku kory mózgowej

Zanik kory mózgowej objawia się demencją, czyli otępieniem. Pierwsze symptomy demencji pojawiają się zwykle między 50. a 60. rokiem życia (zobacz badania). Są to przeważnie problemy z widzeniem i percepcją, gdy zanika tylna część kory mózgowej (PCA). Niepokój powinny wzbudzić takie zaburzenia jak:

 • problem z oceną odległości,
 • pogorszenie wzroku,
 • kłopoty z rozróżnianiem przedmiotów ruchomych i nieruchomych,
 • trudności w używaniu i rozpoznawaniu przedmiotów codziennego użytku.

 

Objawy zaniku kory mózgowej to także:

 • zaburzenia pamięci i myślenia, przetwarzania informacji,
 • utrata orientacji,
 • osłabienie zdolności rozumienia,
 • problemy z liczeniem,
 • zmniejszona zdolność do przyswajania wiedzy,
 • problemy z mową,
 • zaburzenia świadomości,
 • rozdrażnienie,
 • apatia,
 • rozchwianie emocjonalne.

 

Symptomy demencji w miarę postępu atrofii (zaniku) kory mózgowej się nasilają. Mogą być inne u poszczególnych chorych, ponieważ obszar zaniku kory mózgowej zależy od przyczyny tego zjawiska.

Uszkodzenia, choroby i infekcje powodujące zanik kory mózgowej

Kora mózgowa może zacząć zanikać na skutek fizycznego uszkodzenia mózgu. Powodem uszkodzenia może być rana odniesiona w wypadku, udar niedokrwienny mózgu lub  długotrwałe stosowanie kortykosteroidów (zobacz badania).

 

Przyczynami zaniku kory mózgowej powodującego demencję mogą być również choroby i zaburzenia. Nie tylko powodują one zanik kory mózgowej, ale też mogą go znacznie przyspieszać. Są to:

 • choroba Alzheimera (powodująca m.in. demencję, utratę pamięci krótkotrwałej, dezorientację, zmienność nastrojów, problemy z mową i apatię),
 • porażenie mózgowe (upośledzające koordynację ruchową),
 • demencja starcza, otępienie naczyniowe, otępienie czołowo-skroniowe,
 • choroba Picka (powodująca demencję i utratę zdolności mowy),
 • choroba Huntingtona (znana głównie z mimowolnych ruchów pląsawicznych i zmiany osobowości),
 • choroba Parkinsona (choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego powodująca m.in. drżenie kończyn i spowolnienie ruchowe),
 • leukodystrofie (choroby istoty białej mózgu, czyli składnika ośrodkowego układu nerwowego),
 • stwardnienie rozsiane,
 • padaczka,
 • zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja i bulimia,
 • niedożywienie,
 • cukrzyca typu 2,
 • encefalopatie mitochondrialne (powodujące uszkodzenie mózgu i skutkujące zaburzeniami zachowania).

Kora mózgowa może zanikać także w wyniku ostrego zapalenia mózgu, kiły mózgowo-rdzeniowej (zakażenie mózgu lub rdzenia kręgowego bakteriami o nazwie krętek blady) oraz w przebiegu AIDS (zespół nabytego niedoboru odpornościowego).

starszy mężczyzna
© Monkey Business/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Demencja: objawy, które powinny zaniepokoić
Demencja, zwana też otępieniem starczym, dotyka najczęściej osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze objawy tej dolegliwości to osłabienie pamięci krótkotrwałej, niezdolność do wykonywania codziennych czynności, problemy z orientacją, obniżenie nastroju i trudności w komunikacji.

Demencja, zwana też otępieniem starczym, dotyka najczęściej osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze objawy tej dolegliwości to osłabienie pamięci krótkotrwałej, niezdolność do wykonywania codziennych czynności, problemy z orientacją, obniżenie nastroju i trudności w komunikacji.   Demencja dotyka najczęściej seniorów mało aktywnych , wychodzących z domu tylko okazjonalnie. Rzadziej zapadają na nią osoby czytające książki, rozwiązujące krzyżówki, sudoku, grające w szachy lub warcaby. Osłabiona pamięć krótkotrwała Cierpiący na demencję mają problemy z pamięcią krótkotrwałą, ale jednocześnie pamiętają zdarzenia sprzed wielu lat. Osoba dotknięta tym schorzeniem może zapomnieć, co robiła przed chwilą, czy zażyła leki, co jadła na obiad tego samego dnia. Często jest jednak w stanie opowiadać ze szczegółami o swojej młodości, a nawet pamięta nazwiska znajomych ze szkoły. Niezdolność do pracy i wykonywania codziennych czynności Demencja może objawić się niechęcią do pracy i wykonywania obowiązków, zwłaszcza do czynności wymagających zaangażowania intelektualnego. U osób dotkniętych otępieniem starczym obniża się zdolność rozumienia, umiejętność planowania, dokonywania wyborów i podejmowania racjonalnych decyzji. Często uniemożliwia to czytanie książek i gazet ze zrozumieniem, rozwiązywanie krzyżówek, a nawet wykonywanie najprostszych czynności, takich jak zrobienie zakupów. Problemy z orientacją Osoby dotknięte demencją często mają problemy z orientacją w terenie. Dotyczy to nie tylko miejsc nowych, widzianych po raz pierwszy, ale również doskonale wcześniej znanych. Cierpiący na otępienie mogą zapomnieć drogę do codziennie odwiedzanego sklepu albo zgubić się na własnym osiedlu. Apatia i obniżenie nastroju Objawy...

Choroby neurologiczne
© ondrooo/Fotolia.com
Styl życia
Dziecięce choroby neurologiczne: padaczka, porażenie mózgowe i tiki nerwowe
Najczęściej pojawiające się dziecięce choroby neurologiczne, to: padaczka, porażenie mózgowe i tiki nerwowe. Jednym z symptomów zaburzeń neurologicznych jest np. płacz bez przyczyny połączony z drżeniem rąk i nóg.

Najczęściej pojawiające się dziecięce choroby neurologiczne, to: padaczka, porażenie mózgowe i tiki nerwowe. Jednym z symptomów zaburzeń neurologicznych jest np. płacz bez przyczyny połączony z drżeniem rąk i nóg.   Długi i skomplikowany poród może być przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego . Poród kleszczowy może doprowadzić do niedotlenienia dziecka, a co za tym idzie uszkodzenia mózgu. Wykaz chorób neurologicznych Główny Urząd Statystyczny dzieli choroby neurologiczne na następujące kategorie : choroby zapalne ośrodkowego układu nerwowego, układowe zaniki pierwotnie zajmujące ośrodkowy układ nerwowy (np. pląsawica , rdzeniowy zanik mięśni, ataksja dziedziczna), zaburzenia pozapiramidowe i zaburzenia czynności ruchowych (np. choroba Parkinsona podlinkuj , dystonia), inne choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego (np. choroba Alzheimera ) zaburzenia okresowe i napadowe (np. padaczka, migrena ), zaburzenia obejmujące nerwy (np. zaburzenia nerwu trójdzielnego), polineuropatie i inne zaburzenia obwodowego układu nerwowego (np. zespół Guillaina-Barrego), mózgowe porażenie dziecięce i inne zespoły porażenne (np. mózgowe porażenie dziecięce), inne zaburzenia układu nerwowego (np. wodogłowie). Choroby neurologiczne u niemowląt Jedną z dziecięcych chorób neurologicznych jest padaczka. Choroba atakuje centralny układ nerwowy i cechuje się przerwami w komunikacji komórek nerwowych z mózgiem, co powoduje napady padaczkowe. Diagnoza padaczki u niemowląt opiera się na badaniach głowy: EEG oraz tomografii komputerowej). Przyczyną padaczki jest często przedwczesny poród. Dziecięce porażenie mózgowe jest wynikiem uszkodzenia mózgu płodu w okresie między 26. a 34. tygodniem ciąży. Czynniki ryzyka choroby to głównie ciąża zagrożona poronieniem oraz choroby wirusowe matki jak toksoplazmoza  i różyczka....

Objawy Parkinsona
© Sandor Kacso/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?
Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.

Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.   Przyczyną licznych chorób układu nerwowego jest zwyrodnienie komórek nerwowych czyli neurodegeneracja. Proces ten postępuje i doprowadza do trwającego latami obumierania neuronów . Poważnie uszkodzone komórki nie są w stanie spełniać swoich funkcji. Objawy choroby Parkinsona w młodym wieku Po raz pierwszy symptomy choroby Parkinsona, występującej już od starożytności, opisane zostały w 1871 roku przez londyńskiego lekarza, którego nazwiska używa się od tej pory do określania tego schorzenia. Choroba Parkinsona to najbardziej powszechna choroba zwyrodnieniowa dotykająca układ nerwowy. Za wystąpienie objawów choroby odpowiada postępujące uszkodzenie oraz zanik komórek istoty czarnej mózgu, a także zmniejszenie ilości dopaminy. Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona, występujące nawet po 21. roku życia, pojawiają się jedynie u 5-10% chorych. Dotyczą głównie jednej strony ciała. Pojawiają się stopniowo i narastają powoli, w ciągu kilku lat.   To przede wszystkim objawy niespecyficzne, jak: szybka męczliwość, osłabienie, ogólne spowolnienie ruchowe , niezgrabne, sztywne ruchy, problemy z precyzyjnymi czynnościami (pisanie, zapinanie guzików).   Następnie nasilają się: zaburzenia równowagi, problemy ze wstawaniem z łóżka, krzesła, z rozpoczęciem ruchu, drżenie rąk (o wiele częstsze niż nóg, tułowia bądź głowy), przypominające manipulacje palcami podczas liczenia pieniędzy, w spoczynku, podczas rozluźniania...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner