oko
Pixabay/spiele5/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Poznaj objawy jaskry

Jaskra to choroba nerwu optycznego, który jest odpowiedzialny za widzenie. Choroba nasila się stopniowo, a często bezobjawowo. Objawy jaskry zależą od postaci choroby, gdzie szczególne znaczenie ma szerokość kąta przesączenia. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Jaskra to choroba nerwu optycznego, który jest odpowiedzialny za widzenie. Choroba nasila się stopniowo, a często bezobjawowo. Objawy jaskry zależą od postaci choroby, gdzie szczególne znaczenie ma szerokość kąta przesączenia. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Objawy jaskry zamkniętego kąta przesączenia

1. Mocny ból oka – podstawowym objawem jaskry jest kłujący ból oka, który występuje zwykle przy poruszaniu się (przy wstawaniu z łóżka czy z krzesła). Oko z czasem może się zaczerwienić. Pojawia się też ból głowy nad łukiem brwiowym i promieniuje aż na tył głowy. Często też dokuczają bóle żołądkowe.

2. Ubytki pola widzenia – pole widzenia zawęża się, a osoba chora z czasem widzi jedynie w taki sposób, jakby spoglądała przez lunetę (tzw. „widzenie lunetowe”). Nie wolno tego ignorować i jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem.

3. Nagły spadek ostrości wzroku i zamglenie obrazu – to tzw. widzenie za mgłą. Objawy te pojawiają się we wczesnym stadium jaskry. Nie powinno się lekceważyć tych objawów tylko skierować się do specjalisty, w celu postawienia właściwej diagnozy.

4. Migrena – jest także objawem jaskry. Występuje w czasie choroby bądź jest jej następstwem. Bóle głowy są silne i dokuczliwe.

5. Nudności – jeśli widzenie pogorszyło się, pojawia się ból głowy i związane z nim wymioty, należy udać się do lekarza.

6. Częste łzawienie oczu – to kolejny objaw jaskry, gdzie oczy zaczynają łzawić i nie można patrzeć na światło.

Objawy jaskry szerokiego kąta przesączenia

Jeśli chodzi o objawy otwartego kąta są one trudne do rozpoznania, bo ciśnienie w oku wzrasta powoli, przez miesiące, a nawet lata. Ta postać jaskry jest bezbolesna i dotyka około 80% chorych. W tym wypadku oko nie boli i nie występuje zamglenie obrazu. Niestety, to wszystko prowadzi do tego, że jaskrę otwartego oka wykrywa się dopiero w postaci rozwiniętej. Uszkodzenie nerwu optycznego jest już na tyle duże, że prowadzi to do spadku ostrości wzroku i ubytku pola widzenia.

 

Mężczyzna z lunetą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Widzenie peryferyjne – ćwiczenia na zwiększenie pola widzenia
Widzenie peryferyjne umożliwia dostrzeganie szczegółów obiektów, które nie są bezpośrednio przed nami. Widzenie peryferyjne jest przeciwieństwem widzenia centralnego. Widzenie peryferyjne pozwala rozluźnić napięcie w mięśniach twarzy, szczególnie czole i szczękach oraz zwiększa nasze – i innych – bezpieczeństwo na drodze.

Widzenie peryferyjne umożliwia dostrzeganie szczegółów obiektów, które nie są bezpośrednio przed nami. Widzenie peryferyjne jest przeciwieństwem widzenia centralnego. Widzenie peryferyjne pozwala rozluźnić napięcie w mięśniach twarzy, szczególnie czole i szczękach oraz zwiększa nasze – i innych – bezpieczeństwo na drodze. Ćwiczenie numer 1 Stań w odległości 10 metrów od auta. Skieruj oczy na obiekt znajdujący się o jedną szerokość auta w prawo lub w lewo. Odczytaj numery rejestracyjne pojazdu znajdującego się po lewej lub prawej stronie. Wykonaj to samo ćwiczenie z odległości 5 metrów. Ćwiczenie numer 2 Wybierz dowolny obiekt, który znajduje się przed tobą. Wpatrując się cały czas w niego, staraj się objąć wzrokiem także to, co znajduje się po bokach. Rozszerz pole widzenia o to, co znajduje się na górze oraz na dole. Skoncentruj się na całym polu widzenia. Wyobraź sobie, że widzisz także to, co znajduje się za tobą. W swojej wyobraźni dostrzeż to, co jest nad tobą i pod tobą. Wyobraź sobie, że pole widzenia otacza cię z każdej strony.   Im częściej będziesz wykonywać ćwiczenia, tym bardziej zwiększy się obszar widzenia peryferyjnego. Widzenie peryferyjne – zalety Widzenie peryferyjne jest bardzo ważne dla wszystkich, ponieważ każdy jest uczestnikiem ruchu drogowego. Kierowca samochodu, rowerzysta, pieszy – umiejętność dostrzegania obiektów kątem oka może uchronić nas przed wypadkiem . Ponadto rozszerzanie pola widzenia jest kluczowym elementem nauki szybkiego czytania . Aby sprawniej czytać, należy ograniczyć ruchy oka w zakresie jednego wersu (tzw. przeskakiwanie po każdym pojedynczym wyrazie), ponieważ proces wychwytania i rozumienia słów odbywa się tylko podczas spoczynku oka – tzw. fiksacji . Kursy szybkiego czytania opierają się na zwiększeniu liczby dostrzeganych...

Mężczyzna i kobieta bawią się z psem na plaży
©Drobot Dean/Fotolia
Styl życia
Jak psy i koty widzą kolory – widzenie barwne u zwierząt a widzenie barwne u ludzi
Widzenie barwne oraz postrzeganie kształtów w dzień i w nocy możliwe jest dzięki fotoreceptorom obecnym w siatkówce oka: pręcikom i czopkom. Paleta rozpoznawanych barw przez zwierzęta, takie jak psy i koty, jest uboższa niż zakres barw rozpoznawanych przez człowieka. Wynika to z różnic w liczbie tych fotoreceptorów.

Widzenie barwne oraz postrzeganie kształtów w dzień i w nocy możliwe jest dzięki fotoreceptorom obecnym w siatkówce oka: pręcikom i czopkom. Paleta rozpoznawanych barw przez zwierzęta, takie jak psy i koty, jest uboższa niż zakres barw rozpoznawanych przez człowieka. Wynika to z różnic w liczbie tych fotoreceptorów.   Podczas gdy ludzie mają w oku więcej czopków, odpowiadających za widzenie barw, oczy psów i kotów wyposażone są w większą liczbę pręcików, umożliwiających widzenie peryferyczne (dostrzeganie obiektów znajdujących się w skrajnych granicach pola widzenia). Czopki to fotoreceptory odpowiedzialne za widzenie barw Kolory obiektów, które nas otaczają, zależą od rodzaju fal elektromagnetycznych pochodzących z wiązki światła białego (dziennego lub sztucznego), które są przez te obiekty pochłaniane lub odbijane. W skład wiązki światła białego wchodzą fale elektromagnetyczne o różnej długości, odpowiadające poszczególnym kolorom. Przedmioty białe odbijają wszystkie fale, przedmioty czarne wszystkie pochłaniają. Przedmioty niebieskie odbijają falę niebieską, a czerwone czerwoną. Postrzeganie pozostałych kolorów zależy od specyficznej mieszaniny fal odbijanych przez obiekt. Za odbiór tych fal odpowiadają czopki, fotoreceptory znajdujące się w siatkówce ludzkiego oraz zwierzęcego oka. Ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje czopków . Czopków w ludzkim oku jest ponadto więcej niż w oku kota czy psa (na jeden pręcik u człowieka przypadają 4 czopki, u kota – 25). Odbierają one fale odpowiadające kolorom: czerwonemu, niebieskiemu i zielonemu. Barwy obiektów postrzegane przez człowieka są wypadkową długości tych fal, odbitych przez dany przedmiot . Kolory, które postrzegają zwierzęta, zależą od tego, jakie rodzaje czopków znajdują się w siatkówce oka zwierząt danego gatunku. Jak psy widzą kolory Badania naukowców z...

Mężczyzna trzyma w dłoni okulary
©ronstik/Fotolia
Styl życia
Widzenie barwne zawdzięczamy czopkom, czyli komórkom światłoczułym oka
Za postrzeganie barw obiektów występujących w naszym otoczeniu odpowiadają czopki, receptory światła znajdujące się w siatkówce oka. Niezdolność do widzenia barw lub nierozróżnianie ich, często związane jest z całkowitym brakiem tych komórek lub brakiem jednego ich rodzaju.

Za postrzeganie barw obiektów występujących w naszym otoczeniu odpowiadają czopki, receptory światła znajdujące się w siatkówce oka. Niezdolność do widzenia barw lub nierozróżnianie ich, często związane jest z całkowitym brakiem tych komórek lub brakiem jednego ich rodzaju.   Przyczyny zaburzeń widzenia barw często są genetyczne, wrodzone. W niektórych przypadkach mogą jednak być spowodowane przez mechaniczne lub chorobowe uszkodzenie struktur mózgu . Światło białe a kolory przedmiotów Światło słoneczne, a także stosowane we wnętrzach sztuczne oświetlenie, to światło białe, które zawiera w sobie wszystkie inne kolory (a dokładnie wiązkę fal elektromagnetycznych o różnych długościach). Przedmioty, które nas otaczają, w różnym stopniu pochłaniają padające na nie światło, częściowo też rozpraszają je i odbijają. To, jakie promienie zostaną wchłonięte, a jakie rozproszone, decyduje o tym, w jakim kolorze będziemy widzieli dany przedmiot. Przedmioty, które widzimy jako białe, odbijają całą wiązkę światła, przedmioty czarne w całości ją pochłaniają. Niebieskie przedmioty natomiast pochłaniają prawie całą wiązkę, a odbijają tylko falę niebieską. Mieszanki fal odpowiadających za postrzeganie barw prostych (czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, cyjanowej, niebieskiej, indygo i fioletowej) tworzą barwy złożone, np. brązową. Budowa ludzkiego oka a widzenie barwne Ludzkie oko odbiera fale świetlne odbijane przez przedmioty, a mózg interpretuje je jako konkretne kolory. Za odbiór wrażeń wzrokowych odpowiadają dwa rodzaje komórek znajdujących się w siatkówce oka. Są nimi pręciki i czopki, fotoreceptory które absorbują fale świetlne o różnej długości. Pręciki odpowiadają za postrzeganie ruchu i kształtu...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner