Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta podczas badania piersi
©Arto/Fotolia
Styl życia

Leczenie raka piersi: jak działa trastuzumab?

Trastuzumab, znany też pod nazwą herceptyny, to monoklonalne humanizowane przeciwciało przeciwko zewnątrzkomórkowej domenie receptora HER-2. Nadekspresja HER-2 występuje przy najgroźniejszych nowotworach, które nie reagują na chemioterapię i leczenie hormonalne. Trastuzumab hamuje namnażanie się tego receptora, dzięki czemu poprawia rokowania pacjentek o 30%.

Trastuzumab, znany też pod nazwą herceptyny, to monoklonalne humanizowane przeciwciało przeciwko zewnątrzkomórkowej domenie receptora HER-2. Nadekspresja HER-2 występuje przy najgroźniejszych nowotworach, które nie reagują na chemioterapię i leczenie hormonalne. Trastuzumab hamuje namnażanie się tego receptora, dzięki czemu poprawia rokowania pacjentek o 30%.

Wskazania do stosowania trastuzumabu

Trastuzumab jest przeznaczony do leczenia nowotworów, które wykazują nadekspresję receptorów HER-2. Rodzina receptorów HER buduje system wzajemnej komunikacji komórek organizmu i występuje w błonie każdej z nich. Nadekspresja, czyli zwielokrotnienie liczby receptorów HER-2 następuje w warunkach patologii nowotworowej. Zdarza się to u 20-30% chorych i znacznie obniża rokowania, bo wiąże się z opornością na wiele popularnych schematów hormonoterapii i chemioterapii. Trastuzumab, który jest przeciwciałem monoklonalnym, posiada zdolność wiązania się z domeną pozakomórkowej części HER-2. Dzięki temu blokuje receptor i hamuje namnażanie się patologicznych komórek. Leczenie trastuzumabem zmniejsza ryzyko zgonu pacjentek z rakiem piersi o 30%, a ryzyko nawrotu choroby – o 50%. Dobre rezultaty przynosi zwłaszcza skojarzony z chemioterapią i pertuzumabem. Terapia jest jednak bardzo kosztowna (ok. 100 tys. USD w skali roku) i nierefundowana przez NFZ.

Podawanie trastuzumabu

Trastuzumab podaje się dożylnie lub podskórnie co tydzień albo raz na trzy tygodnie (wtedy dawka jest większa). Chętniej stosuje się aplikację podskórną, bo trwa ona zaledwie kilka minut. Wlew dożylny zajmuje od 0,5 do 1,5 h, zaburza więc normalne funkcjonowanie chorych. Ma to jeszcze większe znaczenie z uwagi na to, że podawanie trastuzumabu jest bolesne i może wiązać się z dodatkowymi dolegliwościami, jak np. duszności. Poza tym podawanie podskórne nie wymaga angażowania specjalistycznej aparatury i dawkowania zgodnego z wagą pacjenta.

Przeciwwskazania do stosowania trastuzumabu

Trastuzumabu nie można stosować przy nadwrażliwości na ten lek, ciężkiej duszności spoczynkowej, ciężkiej niewydolności serca i w połączeniu z antracyklinami (ani na 25 tyg. przed lub po kuracji nimi). Antracykliny w zetknięciu z trastuzumabem sprawiają, że znacznie wzrasta ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego.

Skutki uboczne leczenia trastuzumabem

W 7% przypadków trastuzumab powoduje zakłócenia pracy serca, np. tachyarytmię nadkomorową, rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia, kołatanie serca. Pierwsze iniekcje mogą się wiązać z gorączką, dreszczami, bólami brzucha czy klatki piersiowej, zaburzeniami oddechowymi, nudnościami i wymiotami, biegunką, wysypką. Rzadziej występują takie działania niepożądane, jak np.:

  • obrzęk,
  • zapalenie stawów,
  • astma,
  • zakażenie układu moczowego,
  • choroby odbytnicy,
  • tkliwość wątroby.

Lista możliwych skutków ubocznych jest bardzo długa, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia i zagrożenie, że doprowadzą do zgonu – o wiele mniejsze w porównaniu do chemioterapii

Białaczka limfocytowa
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Białaczka limfocytowa a białaczka limfoblastyczna: leczenie i rokowania
Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.

Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.   Objawy białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej są w większości takie same: gorączka, chudnięcie, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych , wątroby i śledziony, częste infekcje i skaza krwotoczna (siniaki, wybroczyny, krwotoki ze śluzówek). W ostrej białaczce limfoblastycznej mogą pojawić się też bóle stawów, owrzodzenie błon śluzowych trudne do wyleczenia i powiększenie jąder. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej nie zawsze jest konieczne Białaczka limfocytowa nie zawsze wymaga leczenia, w przeciwieństwie do ostrej białaczki limfoblastycznej. Leczenie białaczki limfocytowej opiera się na chemioterapii, a w przypadku zajęcia przez nowotwór śledziony – także radioterapii lub leczeniu chirurgicznym. Przeszczep szpiku przeprowadza się wyłącznie u chorych poniżej 60. roku życia, którzy są w fazie remisji białaczki.   Rokowania w białaczce limfocytowej zależą od jej postaci: „tląca”, czyli przebiegająca bezobjawowo – nie wpływa na długość życia, ostra daje do 3 lat życia, jeśli zostanie podjęte leczenie. Konieczność leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej Ostra białaczka limfoblastyczna zawsze wymaga szybkiego rozpoczęcia leczenia. Terapia przeciwnowotworowa w tym wypadku bazuje na chemioterapii i pozwala już w pierwszej fazie leczenia na pełną remisję choroby u 97 do 98% dzieci. Druga faza leczenia nosi nazwę konsolidacji i polega na wyeliminowaniu pozostałych komórek rakowych z organizmu. Trzecim etapem jest profilaktyka bądź leczenie ośrodkowego układu nerwowego, jeśli został zajęty...

Przygotowanie pacjenta do chemioterapii
© Trish23/Fotolia.com
Styl życia
Metody leczenia raka jelita grubego
Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór?

Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór? Rokowania w przypadku stwierdzenia raka jelita grubego Stopień zaawansowania choroby w momencie podjęcia leczenia jest najważniejszym czynnikiem w rokowaniu. W przypadku pierwszego stopnia szanse na przeżycie więcej niż 5 lat dzięki leczeniu ma 70-90% chorych , gdy wykryje się nowotwór drugiego stopnia, odsetek osób, które będą żyły dłużej niż 5 lat, wynosi 62-72%. Jeżeli leczenie podejmie się w trzecim stadium choroby, tylko 46-55% chorych ma szansę na przeżycie ponad 5 lat. Natomiast leczenie od czwartego stadium zaawansowania choroby daje szanse na przeżycie ponad 5 lat już tylko grupie 12-17% pacjentów. Jak leczy się raka jelita grubego? Problemem w leczeniu raka jelita grubego jest nawrót choroby. Ryzyko powrotu dotyczy chorych, u których wykryto nowotwór w drugim i trzecim stopniu zaawansowania choroby.   Gdy nowotwór rozpozna się we wczesnym etapie i nie ma przerzutów, najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza . W czasie laparotomii usuwa się guz, fragment jelita i przylegające do niego węzły chłonne.   Czasami przeprowadza się kolostomię , czyli tzw. sztuczny odbyt, aby kał zbierał się w worku założonym na sztuczny odbyt. To rozwiązanie stosowane jest tymczasowo na okres zagojenia się ran po operacji albo stale w przypadku, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz gdy stwierdzono nowotwory odbytnicy.   Kolejną metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Podawany zestaw leków niszczy szybko dzielące się komórki, również te nowotworowe. Chemioterapię podaje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar nowotworu, a także...

stetoskop
©takasu/Fotolia.com
Styl życia
Chemia paliatywna – łagodzenie objawów choroby może mieć także wady
Chemioterapia paliatywna to terapia, która jest skupiona na osobach nieuleczalnie chorych na nowotwór.

Chemioterapia paliatywna to terapia, która jest skupiona na osobach nieuleczalnie chorych na nowotwór.   Głównym celem chemioterapii paliatywnej jest przedłużenie życia, łagodzenie odczuwanych dolegliwości. Nie może jednak wyleczyć raka. Chemia paliatywna może nieść ze sobą jednak także negatywne skutki. Co to jest chemioterapia? Leczenie chemiczne nazywane jest w skrócie „chemioterapią” lub bardziej potocznie „chemią”. Polega na stosowaniu leków, aby zniszczyć komórki nowotworowe (także te, które krążą we krwi lub układzie chłonnym). Początkowo stosowano głównie chemioterapię monolekową, czyli podawano wyłącznie jeden rodzaj leku. Dziś najczęściej wykorzystywana jest terapia wielolekowa, co jest bardziej skuteczne, bo każda substancja lecznicza ma inny mechanizm niszczenia komórek rakowych. Co to jest leczenie paliatywne? Leczenie paliatywne, czyli leczenie objawowe skupia się na zapewnieniu właściwego procesu leczenia i poprawie jakości oraz długości życia chorym w konkretnym stadium choroby. Leczenie paliatywne, do którego zaliczamy chemioterapię paliatywną, obejmuje głównie osoby w ostatnim, zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.   Oprócz chemii paliatywnej, elementem takiego leczenia może być także psychoonkologia , czyli zapewnienie choremu i jego rodzinie odpowiedniego wsparcia psychicznego. Zalety chemioterapii paliatywnej Niewątpliwymi zaletami chemioterapii paliatywnej jest złagodzenie objawów towarzyszących różnym rodzajom choroby nowotworowej oraz złagodzenie bólu nowotworowego . Do objawów towarzyszących zaawansowanemu stadium choroby należą między innymi: bezsenność, biegunki , nudności , wymioty, drgawki i napady padaczkowe, duszności, gorączka , wyniszczenie nowotworowe, niedożywienie, patologiczne złamania kości, krwawienie z przewodu pokarmowego....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner