Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta siedząca z tabletem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Techniki uczenia się – mnemotechnika, czyli zapamiętywanie dzięki wyobraźni i skojarzeniom

Techniki uczenia się są efektywne, jeśli opierają się na neurodydaktyce (są oparte na badaniach mózgu). Jedną z takich technik jest łańcuchowa metoda skojarzeń – sposób na zapamiętywanie dzięki tworzeniu „żywego obrazu” w wyobraźni.

Techniki uczenia się są efektywne, jeśli opierają się na neurodydaktyce (są oparte na badaniach mózgu). Jedną z takich technik jest łańcuchowa metoda skojarzeń – sposób na zapamiętywanie dzięki tworzeniu „żywego obrazu” w wyobraźni.

 

Do skutecznego przyswojenia wiedzy niezbędna jest koncentracja uwagi, skojarzenia oraz umiejętność wizualizacji. Mnemotechniczna technika uczenia się jest o wiele bardziej skuteczna niż „wkuwanie na pamięć”, ponieważ wywołuje w nas zainteresowanie. Im natomiast bardziej jesteśmy zaciekawieni materiałem, który mamy przyswoić, tym sprawniej przebiega proces uczenia się.

Łańcuchowa metoda skojarzeń – technika mnemotechniczna

Łańcuchowa metoda skojarzeń polega na zapamiętywaniu wyrazów w kolejności, łączeniu ich w pary, a następnie układaniu historyjki. Wykorzystuje się do tego wyobraźnię – obraz powinien być kolorowy, dynamiczny. Łańcuchowa metoda skojarzeń to technika uczenia się, która zapewnia szybkie i długotrwałe zapamiętanie informacji – w szkole, w pracy, na co dzień.

Techniki uczenia się łańcuchową metodą skojarzeń – krok po kroku

Łańcuchowa metoda skojarzeń opiera się na łączeniu w pary nawet – pozornie – najbardziej odległych znaczeniowo wyrazów.

 

1. Łączenie w pary wyrazów do zapamiętania

Jeżeli mamy zapamiętać ciąg np. dwudziestu wyrazów, zaczynamy od łączenia w pary dwóch pierwszych słów. Postępujemy tak z każdym kolejnym słowem w ciągu wyrazowym.

 

2. Wizualizacja obrazu

Wizualizacja to tworzenie obrazów myślowych. Połączone w pary wyrazy należy sobie wyobrazić. Żywy obraz to pamięć i akcja, więc tworzymy w głowie dynamiczny obraz, w którym przedmioty są w ruchu.

 

3. Skojarzenia poprzez połączenie dwóch wyrazów

Poznany (zapamiętany) wyraz łączymy z nowym – postępujemy tak, aż do momentu, kiedy utrwalimy wyrazy z całego ciągu.

Technika uczenia się przez łańcuchowe zapamiętywanie – przykład

Wybieramy się na zakupy, mamy kupić: mleko, bułkę, makrelę wędzoną, pieprz mielony, szynkę, sałatę, twaróg, wodę mineralną, chleb, tuńczyka w puszce, liściastą herbatę zieloną, muesli, cynamon, płatki owsiane, wafle ryżowe, 2 nektarynki, 2 jabłka, 2 pomidory, szpinak mrożony i czekoladę. Wybieramy dwa pierwsze przedmioty z listy – w tym przypadku jest to mleko i bułka. Tworzymy żywy obraz – ma być kolorowy, dynamiczny, przedmioty należy ze sobą połączyć, wyobrażamy więc sobie np., że idziemy do supermarketu i już na wejściu poślizgnęliśmy się na wylanym mleku, próbujemy wstać, ale na głowę spada nam cały regał bułek. Łapiemy się za półkę, żeby wstać, ale okazuje się, że był to ogon makreli. Czujemy intensywny, wędzony zapach. Wstajemy, bierzemy makrelę do ręki, jednak zaczepiamy o otwarty pieprz, który się rozsypuje. Zaczynamy momentalnie kaszleć.

 

W ten sposób kojarzymy wyrazy w pary aż do ostatniego słowa z ciągu. Im bardziej humorystyczne skojarzenia, tym lepiej.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta uczy się
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Jak się dobrze uczyć – 3 zasady nauki przyjaznej mózgowi
Dobra nauka to taka, w której szybko i skutecznie przetwarzamy i zapamiętujemy informacje. Gromadzenie nowych wiadomości może być świetną zabawą – w tym celu należy przede wszystkim uruchomić wyobraźnię. Aby uczyć się skutecznie, należy pamiętać o ważnej roli relaksu i przerw.

Dobra nauka to taka, w której szybko i skutecznie przetwarzamy i zapamiętujemy informacje. Gromadzenie nowych wiadomości może być świetną zabawą – w tym celu należy przede wszystkim uruchomić wyobraźnię. Aby uczyć się skutecznie, należy pamiętać o ważnej roli relaksu i przerw. Jak się uczyć – szybko i przyjemnie Lewa półkula odpowiada przede wszystkim za myślenie analityczne, logikę, zaś prawa – za wyobraźnię, twórczość, myślenie holistyczne, czyli całościowe. Aby uczyć się efektywnie, należy połączyć działanie lewej i prawej półkuli . Służą temu:   Mapy myśli (z ang. mind mapping, inaczej drzewka mentalne) – są to nielinearne notatki, które prowadzą od informacji ogólnych do szczegółowych. Można je wykorzystywać zarówno do notowania informacji słyszanych, jak i tych utrwalonych na piśmie . Informacje zapisuje się drukowanymi literami na gałęziach, używając do tego celu różnych kolorów.   Mnemotechniki – techniki zapamiętywania, które opierają się o tworzenie tzw. „żywych obrazów”, zgodnie z zasadą akcja plus obraz równa się pamięć. Skuteczna nauka umożliwia zapamiętywanie numerów, dat, haseł, treści wygłaszanych ustnie i książek. Jedną z najbardziej znanych mnemotechnik jest łańcuchowa metoda skojarzeń, która polega na łączeniu wyrazów w pary za pomocą tzw. mentalnego kleju.   Zanim zaczniesz się uczyć zrelaksuj się – zamknij oczy, pomyśl o czymś przyjemnym, włącz relaksacyjną muzykę. Co 30 minut najlepiej zrobić kilkuminutową przerwę, np. wyjść na świeże powietrze – zwiększa się wówczas żywotność komórek nerwowych w hipokampie (zobacz badania: http://www.pnas.org/content/112/11/3541.full ).  

Kobieta z kartką
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak uczyć się efektywnie? Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do egzaminów?
Heurystyka to ogólnie rzecz biorąc zbiór twórczych metod rozwiązywania problemów. Mimo, że jej początki sięgają starożytności, rozwinęła się dopiero w XX wieku. Może być rozumiana jako umiejętność wykrywania nowych faktów i związków z nimi, a także nauka o metodach twórczego myślenia. Profesor dr hab. Edward Nęcka, psycholog zajmujący się twórczością, heurystyką nazywa właśnie trening, który ma zwiększyć potencjał twórczy.

Heurystyka to ogólnie rzecz biorąc zbiór twórczych metod rozwiązywania problemów. Mimo, że jej początki sięgają starożytności, rozwinęła się dopiero w XX wieku. Może być rozumiana jako umiejętność wykrywania nowych faktów i związków z nimi, a także nauka o metodach twórczego myślenia. Profesor dr hab. Edward Nęcka, psycholog zajmujący się twórczością, heurystyką nazywa właśnie trening, który ma zwiększyć potencjał twórczy. Heurystyka i twórcze myślenie Heurystyczne metody nauczania, są coraz częściej stosowane przez nauczycieli, ze względu na ich skuteczność. Pozwala na dużą samodzielność, co sprzyja nauce. Pomaga także pobudzić kreatywne myślenie i odejść od rutyny. Jak się uczy mózg – jak wspierać proces nauki? Mózg uczy się najchętniej i najszybciej, jeśli uczeniu towarzyszą następując elementy: Aktywność – od monotonnego siedzenia nad książkami znacznie skuteczniejsze jest uczenie aktywne. Na czym polega? 1. Po przeczytaniu materiału, opisz go własnymi słowami. Tylko wtedy się przekonasz, czy go faktycznie rozumiesz, czy też może odtwarzasz. 2. Spróbuj nauczyć kogoś tego materiału – w ten sposób podchodzisz do tematu z zupełnie innej strony. 3. Przygotuj samodzielnie sprawdzian dla siebie. Powtarzaj materiał, który sprawia ci problem. 4. Ucz się na głos, jeśli czujesz potrzebę – spaceruj. Dzięki temu angażujesz także inne zmysły, co lepiej utrwala materiał. 5. Szukaj innych źródeł wiedzy niż notatki – przejrzyj internet, filmy na youtube, artykuły w sieci. Zobacz jak inaczej można ująć temat. 6. Przeredaguj swoje notatki – wypróbuj do tego celu mapy myśli lub sketchnoting, które polegają na notowaniu obrazowym.   Poczucie...

Kobieta, która się mobilizuje
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Proste ćwiczenia na skupienie dla dzieci – nauka może być szybka, przyjemna i efektywna
Ćwiczenia na skupienie dla dzieci są ważnym elementem rytuału nauki. Rozproszenie uwagi znacznie wydłuża odrabianie lekcji lub zupełnie je uniemożliwia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na skupienie uwagi daje wymierne efekty – przed nauką poświęć 10 minut na ćwiczenie koncentracji.

Ćwiczenia na skupienie dla dzieci są ważnym elementem rytuału nauki. Rozproszenie uwagi znacznie wydłuża odrabianie lekcji lub zupełnie je uniemożliwia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na skupienie uwagi daje wymierne efekty – przed nauką poświęć 10 minut na ćwiczenie koncentracji. Trzy propozycje ćwiczeń na skupienie uwagi Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia na koncentrację. Na początku możesz skorzystać z gotowych propozycji, później modyfikować je, dopasowując do indywidualnych potrzeb dziecka. Ćwiczenie nr 1 Z każdej linijki wykreśl słowo, które nie pasuje do pozostałych a) banan, truskawka, marchew, jabłko b) fotel, stolik, krzesło, pufa c) sandały, spodnie, tenisówki, pantofle d) herbata, mleko, kawa, cukier Ćwiczenie nr 2 Odejmuj w myślach co trzy liczby. Zacznij od 100, czyli 100–3=97, 97-3=94 itd. Ćwiczenie nr 3 Wyobraź sobie przewróconą ósemkę. Twoim zadaniem jest podnieść ją i obrysować brzegi cyfry, mając wyprostowaną w łokciu rękę. Wzrok powinien podążać za kciukiem, głowa jest nieruchoma. Ćwiczenie należy wykonać po trzy razy najpierw jedną, potem drugą ręką.   Dziecko można zapisać do placówek, które zajmują się niekonwencjonalnymi metodami nauki – uczą, jak się uczyć. Trening koncentracji w grupie często okazuje się bardziej przystępny dla dziecka , nawet najbardziej wymagającego. Problemy z koncentracją? Oto  sprawdzone sposoby, jak poprawić koncentrację  i pamięć. Czy twoje dziecko ma problemy z koncentracją i uczeniem się? Poznaj  objawy zaburzenia integracji sensorycznej . Przed tobą ciężkie egzaminy? Dowiedz się,  jak uczy się mózg i jak stosować heurystykę w szybkim uczeniu się . Ucz się efektywnie! Oto  techniki uczenia się i łańcuchowa metoda skojarzeń .

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner