Poprawienie koncentracji polega na wykonywaniu ćwiczeń, w których aktywizuje się obie półkule mózgowe. Mogą to być na przykład mapy myśli, wizualizacje, wpatrywanie się w punkt, wyszukiwanie wyrazu lub numeru.

Reklama

Zwiększenie koncentracji – 4 sposoby

Koncentracja to umiejętność świadomego skupienia uwagi na jakiejś myśli, przedmiocie, wydarzeniu. Jako, że jest to umiejętność, można ją wyćwiczyć. Oto trzy sposoby:

  • Aby poprawić pamięć i koncentrację dobrze jest robić mapy myśli – nielinearne notatki, dzięki którym szybciej zapamiętujemy informacje. Różne kolory, obrazki i drukowane litery sprawiają, że uruchamiają się obie półkule – lewa odpowiedzialna za logikę, stronę werbalną, jak i prawa – odpowiedzialna za wyobraźnię, twórczą aktywność.
  • Zwiększenie koncentracji jest możliwe dzięki wizualizacji – dobrze jest zamknąć oczy i wyobrazić sobie jakiś przedmiot, a następnie cały czas utrzymywać go w pamięci. Jeśli jakaś myśl zakłóca koncentrację, np. zaczynamy się zastanawiać, co zjemy na kolację, należy wyjść poza strumień myśli, tj. z powrotem skupić się na obrazku. Można również wyobrazić sobie mózg - w każdej z rąk trzymać jedną półkulę – czuć ich ciężar, widzieć kolor, dostrzec wszystkie połączenia między nimi.
  • Wpatrywanie się w punkt – aby poprawić koncentrację, warto wydrukować czarną kropkę na białym papierze i powiesić ją na biurku, a następnie przed nauką lub pracą wpatrywać się w nią około 5 minut, nie myśląc o niczym innym.
  • Wyszukiwanie – kolejne ćwiczenia zwiększające umiejętność skupienia, to wyszukiwanie konkretnych zestawień literowych lub cyfrowych w ciągu alfabetycznym lub numerowym, np. wyszukanie wyrazu osa lub numeru 98.

Ćwiczenia poprawiające koncentrację najlepiej wykonywać regularnie – codziennie lub minimum trzy razy w tygodniu.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama