Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kobieta, która się mobilizuje
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Proste ćwiczenia na skupienie dla dzieci – nauka może być szybka, przyjemna i efektywna

Ćwiczenia na skupienie dla dzieci są ważnym elementem rytuału nauki. Rozproszenie uwagi znacznie wydłuża odrabianie lekcji lub zupełnie je uniemożliwia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na skupienie uwagi daje wymierne efekty – przed nauką poświęć 10 minut na ćwiczenie koncentracji.

Ćwiczenia na skupienie dla dzieci są ważnym elementem rytuału nauki. Rozproszenie uwagi znacznie wydłuża odrabianie lekcji lub zupełnie je uniemożliwia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na skupienie uwagi daje wymierne efekty – przed nauką poświęć 10 minut na ćwiczenie koncentracji.

Trzy propozycje ćwiczeń na skupienie uwagi

Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia na koncentrację. Na początku możesz skorzystać z gotowych propozycji, później modyfikować je, dopasowując do indywidualnych potrzeb dziecka.

Ćwiczenie nr 1

Z każdej linijki wykreśl słowo, które nie pasuje do pozostałych

a) banan, truskawka, marchew, jabłko

b) fotel, stolik, krzesło, pufa

c) sandały, spodnie, tenisówki, pantofle

d) herbata, mleko, kawa, cukier

Ćwiczenie nr 2

Odejmuj w myślach co trzy liczby. Zacznij od 100, czyli 100–3=97, 97-3=94 itd.

Ćwiczenie nr 3

Wyobraź sobie przewróconą ósemkę. Twoim zadaniem jest podnieść ją i obrysować brzegi cyfry, mając wyprostowaną w łokciu rękę. Wzrok powinien podążać za kciukiem, głowa jest nieruchoma. Ćwiczenie należy wykonać po trzy razy najpierw jedną, potem drugą ręką.

 

Dziecko można zapisać do placówek, które zajmują się niekonwencjonalnymi metodami nauki – uczą, jak się uczyć. Trening koncentracji w grupie często okazuje się bardziej przystępny dla dziecka, nawet najbardziej wymagającego.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Schemat mózgu, na środku żołta kartka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zwiększenie koncentracji – 4 skuteczne wskazówki
Poprawienie koncentracji polega na wykonywaniu ćwiczeń, w których aktywizuje się obie półkule mózgowe. Mogą to być na przykład mapy myśli, wizualizacje, wpatrywanie się w punkt, wyszukiwanie wyrazu lub numeru.

Poprawienie koncentracji polega na wykonywaniu ćwiczeń, w których aktywizuje się obie półkule mózgowe. Mogą to być na przykład mapy myśli, wizualizacje, wpatrywanie się w punkt, wyszukiwanie wyrazu lub numeru. Zwiększenie koncentracji – 4 sposoby Koncentracja to umiejętność świadomego skupienia uwagi na jakiejś myśli, przedmiocie, wydarzeniu. Jako, że jest to umiejętność, można ją wyćwiczyć. Oto trzy sposoby:   Aby poprawić pamięć i koncentrację dobrze jest robić mapy myśli – nielinearne notatki, dzięki którym szybciej zapamiętujemy informacje. Różne kolory, obrazki i drukowane litery sprawiają, że uruchamiają się obie półkule – lewa odpowiedzialna za logikę, stronę werbalną, jak i prawa – odpowiedzialna za wyobraźnię, twórczą aktywność. Zwiększenie koncentracji jest możliwe dzięki wizualizacji – dobrze jest zamknąć oczy i wyobrazić sobie jakiś przedmiot, a następnie cały czas utrzymywać go w pamięci. Jeśli jakaś myśl zakłóca koncentrację, np. zaczynamy się zastanawiać, co zjemy na kolację, należy wyjść poza strumień myśli, tj. z powrotem skupić się na obrazku. Można również wyobrazić sobie mózg - w każdej z rąk trzymać jedną półkulę – czuć ich ciężar, widzieć kolor, dostrzec wszystkie połączenia między nimi. Wpatrywanie się w punkt – aby poprawić koncentrację, warto wydrukować czarną kropkę na białym papierze i powiesić ją na biurku, a następnie przed nauką lub pracą wpatrywać się w nią około 5 minut, nie myśląc o niczym innym. Wyszukiwanie – kolejne ćwiczenia zwiększające umiejętność skupienia, to wyszukiwanie konkretnych zestawień literowych lub cyfrowych w ciągu alfabetycznym lub numerowym , np. wyszukanie wyrazu osa lub numeru 98.   Ćwiczenia poprawiające koncentrację najlepiej wykonywać regularnie – codziennie lub minimum trzy razy w tygodniu....

Dziecko układa puzzle na dywanie
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia
Jakie zabawki kupić 3-latkowi? Przykłady i porady
Dziecko w wieku 3 lat powinno dostawać zabawki, które umożliwią mu ćwiczenie pamięci, koncentracji i kreatywności. Najlepsze do tego są puzzle, klocki czy książeczki edukacyjne.

Dziecko w wieku 3 lat powinno dostawać zabawki, które umożliwią mu ćwiczenie pamięci, koncentracji i kreatywności. Najlepsze do tego są puzzle, klocki czy książeczki edukacyjne.   3-latek do końca jeszcze nie ma w pełni rozwiniętej koordynacji ruchowej, dlatego najlepsze dla niego są zabawki duże, którymi bez problemu może operować. Puzzle dla 3-latka Układanie puzzli rozwija wyobraźnię przestrzenną, pozwala ćwiczyć pamięć oraz uczy cierpliwości i koncentracji. Ułatwia również naukę pisania i czytania, co pozwala później na szybszą naukę liter i cyfr. Dzieci około 3 roku życia najchętniej bawią się układankami, które składają się z maksymalnie kilkudziesięciu dużych elementów. Typów puzzli jest wiele – drewniane, piankowe, tradycyjne . Najlepiej wybrać takie, które np. pozwolą ułożyć maluchowi ulubionego bohatera kreskówki i są bezpieczne – niezbyt małe - żeby dziecko nie połknęło elementu. Klocki dla malucha Zabawa klockami pozwala rozwijać wyobraźnię, koncentrację, koordynację ruchową i kreatywność. Często klocki są również używane do nauki kolorów lub nawet matematyki. Budowanie z nich pozwala na swobodną ekspresję dziecka. Dla 3-latka idealne są klocki wykonane z plastiku lub drewna, można je uznać za niezniszczalne . Warto kupić też takie, które są wystarczająco duże i przedstawiają wiele kształtów i kolorów. Pozwoli to maluchowi nauczyć się klasyfikowania przedmiotów i relacji przestrzennych. Wspólne budowanie z klocków z rodzicami rozwija w dziecku umiejętności współdziałania i dzielenia się. Książeczki dla 3-latka Bajki, opowiadania i baśnie dla dziecka mają charakter uspokajający, relaksacyjny i edukacyjny. Mogą być dobrym sposobem na poznanie świata. Uczą optymizmu, wskazują na zagrożenia i pokazują sposoby wyjścia z trudnych sytuacji. Książki w niektórych przypadkach leczą też...

Dwóch, małych chłopców
©sakkmesterke/Fotolia
Styl życia
Objawy ADHD: jak zachowuje się dziecko z ADHD?
Objawy ADHD można zauważyć już wtedy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać, chodzić i mówić. Najbardziej zauważalne w zachowaniu są nadruchliwość, dekoncentracja uwagi i impulsywność.

Objawy ADHD można zauważyć już wtedy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać, chodzić i mówić. Najbardziej zauważalne w zachowaniu są nadruchliwość, dekoncentracja uwagi i impulsywność.   ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) jest to zaburzenie zachowania, dotykające dzieci we wczesnym wieku, a najczęściej diagnozowane podczas pierwszych lat szkolnych. Schorzenie dotyka częściej chłopców niż dziewczynki i spowodowane może być zaburzeniem rozwoju psychoruchowego. Objawy ADHD możemy podzielić na trzy główne grupy zaburzeń zachowania: Nadruchliwość u dziecka z ADHD Dziecko jest wiecznie niespokojne, co przejawia się w ciągłym ruchu. Aktywność ruchowa jest ogromna i w zasadzie rzadko dziecko pozostaje w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. Dziecko z ADHD skupia się na jednej czynności znacznie krócej niż rówieśnicy – często robi wiele rzeczy naraz i szybko nudzą go czynności wymagające zaangażowania poznawczego (dlatego dzieci z ADHD mają często problemy edukacyjne). Dziecko będzie chodziło bez celu, pokrzykiwało, machało rękami i nogami oraz zbyt wiele mówiło – nawet do siebie. Dekoncentracja uwagi przy ADHD Skupienie uwagi dziecka na jednej czynności przez dłuższy czas to prawdziwe wyzwanie. Dekoncentracja uwagi wpływa na sposób myślenia dziecka z ADHD – jest rozkojarzone, roztargnione, jakby zamyślone i niepotrafiące skupić się na najważniejszej czynności w danym momencie (zauważalne jest to przede wszystkim podczas cichego czytania w szkole lub wykonywania samodzielnie ćwiczeń na lekcji). Wykonywanie jednego, złożonego zadania może być dużym wyzwaniem, szczególnie gdy wymaga dłuższego zastanowienia się i przeanalizowania wszystkich aspektów problemu. Co szczególnie zauważalne u dziecka z ADHD – zapominanie. Zostawianie w domu przyborów szkolnych, książek, pracy domowej to nagminnie powtarzająca się...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner