Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobieta z kartką
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak uczyć się efektywnie? Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do egzaminów?

Heurystyka to ogólnie rzecz biorąc zbiór twórczych metod rozwiązywania problemów. Mimo, że jej początki sięgają starożytności, rozwinęła się dopiero w XX wieku. Może być rozumiana jako umiejętność wykrywania nowych faktów i związków z nimi, a także nauka o metodach twórczego myślenia. Profesor dr hab. Edward Nęcka, psycholog zajmujący się twórczością, heurystyką nazywa właśnie trening, który ma zwiększyć potencjał twórczy.

Heurystyka to ogólnie rzecz biorąc zbiór twórczych metod rozwiązywania problemów. Mimo, że jej początki sięgają starożytności, rozwinęła się dopiero w XX wieku. Może być rozumiana jako umiejętność wykrywania nowych faktów i związków z nimi, a także nauka o metodach twórczego myślenia. Profesor dr hab. Edward Nęcka, psycholog zajmujący się twórczością, heurystyką nazywa właśnie trening, który ma zwiększyć potencjał twórczy.

Heurystyka i twórcze myślenie

Heurystyczne metody nauczania, są coraz częściej stosowane przez nauczycieli, ze względu na ich skuteczność. Pozwala na dużą samodzielność, co sprzyja nauce. Pomaga także pobudzić kreatywne myślenie i odejść od rutyny.

Jak się uczy mózg – jak wspierać proces nauki?

Mózg uczy się najchętniej i najszybciej, jeśli uczeniu towarzyszą następując elementy:

  • Aktywność – od monotonnego siedzenia nad książkami znacznie skuteczniejsze jest uczenie aktywne. Na czym polega?

1. Po przeczytaniu materiału, opisz go własnymi słowami. Tylko wtedy się przekonasz, czy go faktycznie rozumiesz, czy też może odtwarzasz.

2. Spróbuj nauczyć kogoś tego materiału – w ten sposób podchodzisz do tematu z zupełnie innej strony.

3. Przygotuj samodzielnie sprawdzian dla siebie. Powtarzaj materiał, który sprawia ci problem.

4. Ucz się na głos, jeśli czujesz potrzebę – spaceruj. Dzięki temu angażujesz także inne zmysły, co lepiej utrwala materiał.

5. Szukaj innych źródeł wiedzy niż notatki – przejrzyj internet, filmy na youtube, artykuły w sieci. Zobacz jak inaczej można ująć temat.

6. Przeredaguj swoje notatki – wypróbuj do tego celu mapy myśli lub sketchnoting, które polegają na notowaniu obrazowym.

 

  • Poczucie bezpieczeństwa – lęk zdecydowanie nie służy uczeniu się. Co prawda bardzo silny lęk (być może połączony z presją) sprawia, ze uczymy się szybciej, ale jest to bardziej krótkotrwałe i wiedza przyswajana w ten sposób ma małe szanse, by zintegrować się z wcześniej zdobytą.
  • Emocje – szczególnie pozytywne emocje wpływają na lepsze zapamiętywanie. Wynika to z tego, że jądro migdałowate, ośrodek w mózgu odpowiedzialny za emocje, jest silnie połączony z hipokampem, który z kolei odpowiada za pamięć. Mają także wpływ na motywację. Bardzo dużo metod szybkiego uczenia się bazuje na połączeniu emocji i kreatywnych pomysłów, np. łańcuchowa metoda skojarzeń, pomagająca zapamiętać ciąg elementów poprzez ułożenie historyjki, w której po kolei pojawiają się dane przedmioty. Historyjka powinna być niezwykła, kreatywna, pełna akcji i właśnie emocji.
  • Wspólnota – grupowe uczenie się, wspólna aktywność, współdziałanie są bardzo ważnymi wzmacniaczami procesu uczenia się. Jest to właściwie jedna z form aktywnego uczenia się. Oczywiście nie jest to metoda dla każdego, niektórzy po prostu muszą uczyć się w samotności. Pracując w grupie można uczyć się od siebie nawzajem. Spotykanie się z grupą 2-3 razy w tygodniu na godzinę motywuje do przygotowania się na spotkanie. Wzajemne odpytywanie się i dyskutowanie na różne zagadnienia pomaga spojrzeć na nie z innego punktu widzenia, umożliwia dzielenie się notatkami i sposobami nauki. Konfrontowanie swoich poglądów z innymi pomaga zniwelować działanie heurystyki zakotwiczenia, która jest uproszczoną metodą wnioskowania. Heurystyka zakotwiczenia polega na bazowaniu na jakiejś jednej opinii i dostosowaniu do niej swojej oceny. Może prowadzić do zbytniej koncentracji na aspektach, które niekoniecznie muszą być ważne z punktu widzenia tematu.
  • Mentor –przewodnik, nauczyciel, który jest zafascynowany pewną dziedziną wiedzy sprawia, że przejmujemy jego entuzjazm. Poza tym nikt tak nie wytłumaczy nawet nudnych zagadnień, jak osoba, dla której jest to hobby. Odpowiedni mentor nie będzie też narzucał wiedzy, tylko raczej motywował do jej zdobywania i pokazywał źródła.

 

Jak uczy się mózg? Najkrótszą odpowiedzią jest – zawsze i chętnie! Trzeba mu tylko zapewnić odpowiednie warunki.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta siedząca z tabletem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Techniki uczenia się – mnemotechnika, czyli zapamiętywanie dzięki wyobraźni i skojarzeniom
Techniki uczenia się są efektywne, jeśli opierają się na neurodydaktyce (są oparte na badaniach mózgu). Jedną z takich technik jest łańcuchowa metoda skojarzeń – sposób na zapamiętywanie dzięki tworzeniu „żywego obrazu” w wyobraźni.

Techniki uczenia się są efektywne, jeśli opierają się na neurodydaktyce (są oparte na badaniach mózgu). Jedną z takich technik jest łańcuchowa metoda skojarzeń – sposób na zapamiętywanie dzięki tworzeniu „żywego obrazu” w wyobraźni.   Do skutecznego przyswojenia wiedzy niezbędna jest koncentracja uwagi, skojarzenia oraz umiejętność wizualizacji. Mnemotechniczna technika uczenia się jest o wiele bardziej skuteczna niż „wkuwanie na pamięć”, ponieważ wywołuje w nas zainteresowanie. Im natomiast bardziej jesteśmy zaciekawieni materiałem, który mamy przyswoić, tym sprawniej przebiega proces uczenia się . Łańcuchowa metoda skojarzeń – technika mnemotechniczna Łańcuchowa metoda skojarzeń polega na zapamiętywaniu wyrazów w kolejności , łączeniu ich w pary, a następnie układaniu historyjki. Wykorzystuje się do tego wyobraźnię – obraz powinien być kolorowy, dynamiczny. Łańcuchowa metoda skojarzeń to technika uczenia się, która zapewnia szybkie i długotrwałe zapamiętanie informacji – w szkole, w pracy, na co dzień. Techniki uczenia się łańcuchową metodą skojarzeń – krok po kroku Łańcuchowa metoda skojarzeń opiera się na łączeniu w pary nawet – pozornie – najbardziej odległych znaczeniowo wyrazów.   1. Łączenie w pary wyrazów do zapamiętania Jeżeli mamy zapamiętać ciąg np. dwudziestu wyrazów, zaczynamy od łączenia w pary dwóch pierwszych słów. Postępujemy tak z każdym kolejnym słowem w ciągu wyrazowym.   2. Wizualizacja obrazu Wizualizacja to tworzenie obrazów myślowych. Połączone w pary wyrazy należy sobie wyobrazić. Żywy obraz to pamięć i akcja, więc tworzymy w głowie dynamiczny obraz, w którym przedmioty są w ruchu.   3. Skojarzenia poprzez połączenie dwóch wyrazów Poznany (zapamiętany) wyraz łączymy z nowym – postępujemy tak, aż do momentu,...

Schemat mózgu, na środku żołta kartka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zwiększenie koncentracji – 4 skuteczne wskazówki
Poprawienie koncentracji polega na wykonywaniu ćwiczeń, w których aktywizuje się obie półkule mózgowe. Mogą to być na przykład mapy myśli, wizualizacje, wpatrywanie się w punkt, wyszukiwanie wyrazu lub numeru.

Poprawienie koncentracji polega na wykonywaniu ćwiczeń, w których aktywizuje się obie półkule mózgowe. Mogą to być na przykład mapy myśli, wizualizacje, wpatrywanie się w punkt, wyszukiwanie wyrazu lub numeru. Zwiększenie koncentracji – 4 sposoby Koncentracja to umiejętność świadomego skupienia uwagi na jakiejś myśli, przedmiocie, wydarzeniu. Jako, że jest to umiejętność, można ją wyćwiczyć. Oto trzy sposoby:   Aby poprawić pamięć i koncentrację dobrze jest robić mapy myśli – nielinearne notatki, dzięki którym szybciej zapamiętujemy informacje. Różne kolory, obrazki i drukowane litery sprawiają, że uruchamiają się obie półkule – lewa odpowiedzialna za logikę, stronę werbalną, jak i prawa – odpowiedzialna za wyobraźnię, twórczą aktywność. Zwiększenie koncentracji jest możliwe dzięki wizualizacji – dobrze jest zamknąć oczy i wyobrazić sobie jakiś przedmiot, a następnie cały czas utrzymywać go w pamięci. Jeśli jakaś myśl zakłóca koncentrację, np. zaczynamy się zastanawiać, co zjemy na kolację, należy wyjść poza strumień myśli, tj. z powrotem skupić się na obrazku. Można również wyobrazić sobie mózg - w każdej z rąk trzymać jedną półkulę – czuć ich ciężar, widzieć kolor, dostrzec wszystkie połączenia między nimi. Wpatrywanie się w punkt – aby poprawić koncentrację, warto wydrukować czarną kropkę na białym papierze i powiesić ją na biurku, a następnie przed nauką lub pracą wpatrywać się w nią około 5 minut, nie myśląc o niczym innym. Wyszukiwanie – kolejne ćwiczenia zwiększające umiejętność skupienia, to wyszukiwanie konkretnych zestawień literowych lub cyfrowych w ciągu alfabetycznym lub numerowym , np. wyszukanie wyrazu osa lub numeru 98.   Ćwiczenia poprawiające koncentrację najlepiej wykonywać regularnie – codziennie lub minimum trzy razy w tygodniu....

Kobieta, która się mobilizuje
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Proste ćwiczenia na skupienie dla dzieci – nauka może być szybka, przyjemna i efektywna
Ćwiczenia na skupienie dla dzieci są ważnym elementem rytuału nauki. Rozproszenie uwagi znacznie wydłuża odrabianie lekcji lub zupełnie je uniemożliwia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na skupienie uwagi daje wymierne efekty – przed nauką poświęć 10 minut na ćwiczenie koncentracji.

Ćwiczenia na skupienie dla dzieci są ważnym elementem rytuału nauki. Rozproszenie uwagi znacznie wydłuża odrabianie lekcji lub zupełnie je uniemożliwia. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na skupienie uwagi daje wymierne efekty – przed nauką poświęć 10 minut na ćwiczenie koncentracji. Trzy propozycje ćwiczeń na skupienie uwagi Poniżej znajdują się przykładowe ćwiczenia na koncentrację. Na początku możesz skorzystać z gotowych propozycji, później modyfikować je, dopasowując do indywidualnych potrzeb dziecka. Ćwiczenie nr 1 Z każdej linijki wykreśl słowo, które nie pasuje do pozostałych a) banan, truskawka, marchew, jabłko b) fotel, stolik, krzesło, pufa c) sandały, spodnie, tenisówki, pantofle d) herbata, mleko, kawa, cukier Ćwiczenie nr 2 Odejmuj w myślach co trzy liczby. Zacznij od 100, czyli 100–3=97, 97-3=94 itd. Ćwiczenie nr 3 Wyobraź sobie przewróconą ósemkę. Twoim zadaniem jest podnieść ją i obrysować brzegi cyfry, mając wyprostowaną w łokciu rękę. Wzrok powinien podążać za kciukiem, głowa jest nieruchoma. Ćwiczenie należy wykonać po trzy razy najpierw jedną, potem drugą ręką.   Dziecko można zapisać do placówek, które zajmują się niekonwencjonalnymi metodami nauki – uczą, jak się uczyć. Trening koncentracji w grupie często okazuje się bardziej przystępny dla dziecka , nawet najbardziej wymagającego. Problemy z koncentracją? Oto  sprawdzone sposoby, jak poprawić koncentrację  i pamięć. Czy twoje dziecko ma problemy z koncentracją i uczeniem się? Poznaj  objawy zaburzenia integracji sensorycznej . Przed tobą ciężkie egzaminy? Dowiedz się,  jak uczy się mózg i jak stosować heurystykę w szybkim uczeniu się . Ucz się efektywnie! Oto  techniki uczenia się i łańcuchowa metoda skojarzeń .

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner