leżąca kobieta
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Trening mózgu – cztery sposoby na lepszą pamięć

Trening mózgu pozwala na długo zapamiętywać nowe informacje. Zasada 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) nie jest dobrą metodą na przyswajanie wiedzy. Aby mieć szanse na najbardziej efektywny trening mózgu, należy się wysypiać – (sen powinien trwać 7-8 godzin). Każda technika treningu mózgu opiera się na powtarzaniu, dlatego np. aktorzy zwykle zachowują bardzo dobrą pamięć nawet w późnej starości.

Trening mózgu pozwala na długo zapamiętywać nowe informacje. Zasada 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) nie jest dobrą metodą na przyswajanie wiedzy. Aby mieć szanse na najbardziej efektywny trening mózgu, należy się wysypiać – (sen powinien trwać 7-8 godzin). Każda technika treningu mózgu opiera się na powtarzaniu, dlatego np. aktorzy zwykle zachowują bardzo dobrą pamięć nawet w późnej starości.

Trening mózgu to ćwiczenie koncentracji

Wbrew pozorom dużo bardziej efektywne jest wykonywanie rzeczy jedna po drugiej niż robienie ich jednocześnie (to złudna oszczędność czasu). Dlatego, jeśli np. gotujesz obiad, to zrezygnuj z pisania na komputerze w tym samym czasie. W pracy będziesz uzyskiwać lepsze rezultaty, jeśli zaplanujesz sobie przerwy. Możesz także powiesić sobie w miejscu pracy kartkę z czarną kropką i wpatrywać się w nią przez 5 minut (najlepiej ustaw stoper). Przez ten czas o niczym nie myśl (im częściej będziesz powtarzać to ćwiczenie, tym lepiej będziesz potrafił się skoncentrować).

Relaks – skuteczny trening mózgu

Bardzo wiele osób nie lubi egzaminów ustnych, ponieważ w momencie, kiedy egzaminator zadaje pytanie, w ich głowach pojawia się pustka. Niezwykle często ci sami ludzie kilka minut po wyjściu ze stresującego miejsca, potrafią udzielić poprawnej odpowiedzi. To pokazuje, jak stres niszczy pamięć. W takiej sytuacji najlepiej przywołać jakieś miłe wspomnienia (np. odpoczynek nad morzem) i unikać towarzystwa osób, które panikują. Za nasze odprężenie odpowiadają w mózgu fale alfa – tuż po przebudzeniu oraz kilka minut przed zaśnięciem mózg najlepiej przyswaja informacje.

Trenuj mózg przez skojarzenia

Jeśli masz nauczyć się nowych słówek, skojarz je z innymi, już ci znanymi, np. jeżeli nie możesz zapamiętać nazwy azjatyckiego państwa - Nepalu, pomyśl: Nepal = nie pal (bez i). Tę metodę treningu mózgu możesz równie dobrze wykorzystać do zapamiętywania nazwisk, np. osobę o nazwisku Bajorek możesz skojarzyć z brudnym jeziorem (bajoro = teren podmokły, błotnisty). Zamknij oczy i wyobraź sobie, że z tej osoby spływa brudna woda (będzie to stała cecha, którą jej przypisałeś). Bardzo ważne – informacjami o tym, jak zapamiętujesz konkretne nazwisko, nie dziel się z osobami, które je noszą. Skojarzenia są oczywiście bardzo indywidualne, co oznacza, że każda osoba ma własny szyfr.

Trening mózgu przez synchronizację obu półkul

Zsynchronizowanie obu półkul – lewej i prawej, jest warunkiem skutecznego zapamiętywania. Aby pobudzać obie półkule do działania, wykonuj następujące ćwiczenia: jeśli jesteś praworęczny myj zęby lewą ręką (lub prawą ręką, gdy jesteś leworęczny), naucz się żonglerki, dotykaj lewą ręką prawej stopy i na odwrót, prawym łokciem dotykaj lewego kolana i na odwrót, pisz i rysuj obiema rękami jednocześnie, wykonuj jak najwięcej rysunków, kręć na brzuchu kółka lewą ręką, jednocześnie drugą ręką klep się po głowie.


 
 

Młoda kobieta w stroju sportowym siedzi na macie i ćwiczy mięśnie brzucha.
©zdyma4/Fotolia.com
Styl życia
Płaski brzuch możesz osiągnąć bez obciążania kręgosłupa, dzięki 10 minutom ćwiczeń dziennie
10 minut ćwiczeń na brzuch dziennie pomoże ci wzmocnić mięśnie brzucha, spalić nadmiar tłuszczu i wyrzeźbić brzuch. Ćwiczenia brzucha nie muszą obciążać kręgosłupa, wystarczy, że będziesz wykonywać je na stojąco. Trening mięśni brzucha na stojąco jest bardziej efektywny w spalaniu tłuszczu niż robienie brzuszków.

10 minut ćwiczeń na brzuch dziennie pomoże ci wzmocnić mięśnie brzucha, spalić nadmiar tłuszczu i wyrzeźbić brzuch. Ćwiczenia brzucha nie muszą obciążać kręgosłupa, wystarczy, że będziesz wykonywać je na stojąco. Trening mięśni brzucha na stojąco jest bardziej efektywny w spalaniu tłuszczu niż robienie brzuszków. Zacznij od rozciągania mięśni brzucha . Stań prosto w niewielkim rozkroku i unieś obie ręce do góry. Z wyprostowanymi plecami, postaraj się sięgnąć prawą ręką jak najbardziej w lewo. Powtórz to samo z lewą ręką. Rozciągaj się tak przez minutę. Stań prosto i zacznij biegać w miejscu. Podnoś nogi tak, jakbyś biegał truchtem. Niech pracują także ramiona, poruszaj rękami zgiętymi w łokciach tak, żeby w momencie, kiedy prawa noga jest wysunięta, schowane było prawe ramię, a kiedy wysunięta jest lewa noga, lewe ramię było schowane. Biegaj tak przez 2 minuty. Złącz teraz obie nogi i lekko zegnij je w kolanach. Podskocz i skręć biodra w prawo . Nogi przez cały czas powinny być złączone. Następnie podskocz i skręć biodra w lewo. Takie skręty w podskokach wykonuj przez 2 minuty. Stań w niewielkim rozkroku. Podnieś prawą nogę zgiętą w kolanie tak, żeby udo i łydka utworzyły kąt prosty. Policz do trzech, a następnie opuść nogę. To samo zrób z nogą lewą. Takie naprzemienne ruchy prawą i lewą nogą wykonuj przez 2 minuty. Staraj się, żeby  ruchy były precyzyjne. Mięśnie brzucha będą zaangażowane w podniesienie nogi i utrzymanie jej przez krótki czas w górze. Stań w rozkroku. Unieś zgiętą w kolanie prawą nogę i odciągnij ją w bok. Podnieś prawą rękę i zegnij ją w łokciu. Przyciągnij trzy razy łokieć prawej ręki do kolana prawej nogi. Powtórz to samo dla lewej nogi. Wykonuj to ćwiczenie przez 2 minuty. Zakończ trening rozciąganiem. Powtórz...

Kobieta skacze na skakance
© Jacob Lund/Fotolia.com
Styl życia
Rozciąganie dynamiczne, jak przygotować się do treningu i uniknąć kontuzji
Rozciąganie dynamiczne, inaczej stretching dynamiczny, to rodzaj ćwiczeń rozgrzewających polegajacych na naciągnięciu mięśnia i szybkim jego powrocie do naturalnej pozycji. W odróżnieniu od tradycyjnego rozciągania statycznego, stretching dynamiczny nie osłabia siły mięśni, a rozgrzewa je, pobudza i zwiększa ich wydajność. Ponadto zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu, co może znacząco zwiększyć wydolność podczas treningu właściwego.

Rozciąganie dynamiczne, inaczej stretching dynamiczny, to rodzaj ćwiczeń rozgrzewających polegajacych na naciągnięciu mięśnia i szybkim jego powrocie do naturalnej pozycji. W odróżnieniu od tradycyjnego rozciągania statycznego, stretching dynamiczny nie osłabia siły mięśni, a rozgrzewa je, pobudza i zwiększa ich wydajność. Ponadto zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu, co może znacząco zwiększyć wydolność podczas treningu właściwego.   Najprostszą formą rozciągania dynamicznego są wykroki, wymachy czy bieg w miejscu. Poniżej przedstawiamy przykłady ciekawych ćwiczeń opartych na tych schematach. Pamiętaj, by rozgrzewkę zacząć od powolnyh ruchów , a następnie stopniwo zwiększać intensywność ćwiczeń. Kołyska 1. Stań i przyjmij pozycję wyprostowaną. 2. Unieś palce obu stóp. 3. Opuść palce i stań na nich . 4. Powróć do stania na piętach. Staraj się wykonywać to ćwiczenie w sposób płynny i dynamiczny przez ok. 30 sekund.   Wymachy nóg 1. Stań na prawej nodze i lekko ją ugnij. 2. Dłonie oprzyj na biodrach. 3. Wykonaj 10 swobodnych zamachów w bok wyprostowaną lewą nogą . 4. Zmień nogę i powtórz ćwiczenie. Jeśli stracisz równowagę, możesz wykonywać to ćwiczenie przytrzymując się ściany . Pajacyki 1. Stań prosto z nogami złączonymi. 2. Wyskocz wykonując jednocześnie klaśnięcie nad głową. 3. Opadnij na rozstawione nogi , ręce zatrzymaj nad głową. 4. Ponownie wyskocz. 5. Opadając wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 15 powtórzeń. Skakanie na skakance 1. Stań prosto, wciągnij brzuch, ręce ugnij w łokciach. 2. Skacz na palcach na niedużą wysokość. 3. Łokcie trzymaj zawsze blisko tułowia, barki pozostaw nieruchome . Wykonuj ćwiczenie przez około minutę.   Marsz z...

kobieta robi wypady nóg z ciężarkami
©didesign/Fotolia
Styl życia
Seksowne nogi dzięki 10 minutom z Mel B
Opracowany przez Mel B 10-minutowy trening nóg jest uważany za jeden z najlepszych zestawów ćwiczeń, dzięki którym można wyrzeźbić zgrabne uda i łydki. Ponieważ ćwiczenia Mel B zajmują tylko 10 minut, nie przejdzie wymówka o braku czasu!

Opracowany przez Mel B 10-minutowy trening nóg jest uważany za jeden z najlepszych zestawów ćwiczeń, dzięki którym można wyrzeźbić zgrabne uda i łydki. Ponieważ ćwiczenia Mel B zajmują tylko 10 minut, nie przejdzie wymówka o braku czasu!   Do wykonania 10-minutowego treningu nóg według Mel B potrzebujesz jedynie zwykłego krzesła. Nie próbuj jednak zastąpić go krzesłem obrotowym – to się nie uda! Ćwiczenia Mel B – trening nóg 1. Siadanie na krześle - usiądź na krześle i zacznij na zmianę w regularnym tempie i dość dynamicznie siadać i wstawać. Staraj się dotykać siedzenia tylko delikatnie. Dołącz do tego pracę ramion – siadając wyciągnij ręce do przodu, wstając – ramiona wyrzuć do tyłu wypychając klatkę piersiową do przodu. Wykonuj przez 1 minutę. 2. Siadanie z unoszeniem nogi – wykonuj ćwiczenie analogicznie do pierwszego, jednak już nie dotykaj siedzenia. Wstając unoś jednocześnie lewe kolano do góry – staraj się dotknąć nim klatki piersiowej. Cały czas napinaj mięśnie brzucha . Wykonuj przez 1 minutę, następnie zmień nogę. 3. Wykop – ćwiczenie wykonuj analogicznie, jednak gdy uniesiesz zgięte kolano, następnie zrób wykop. Po minucie zmień nogę. 4. Unoszenie pięt – stań w szerokim rozkroku, ugnij nogi. Nie zmieniając pozycji, stawaj na palcach, unosząc pięty. Wykonuj ćwiczenie rytmicznie przez 1 minutę. 5. Niskie skłony – wykonuj skłony na ugiętych nogach, jednocześnie wykonując na zmianę wypady lewej i prawej nogi. Schylając się, dotykaj dłońmi podłogi. 6. Wypady – stań w rozkroku, a następnie zrób jedną nogą wykrok do przodu. Następnie przenieś na nią ciężar całego ciała i rytmicznie odbijaj się tą nogą. Po minucie zmień kolejność nóg. 7. Unoszenie nóg – ponownie usiądź na krześle. Wyprostuj nogi, by utworzyć między nogami a tułowiem kąt prosty, a...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak