Mężczyzna stoi z dwoma kobietami, jedna z nich jest o niego zazdrosna.
©anetlanda/Fotolia.com
Styl życia

Swingowanie, czyli kontrolowana zdrada w związku. Dlaczego często prowadzi do kryzysu

Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.

Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.

 

Potrzeba swingowania często pojawia się u par z długim stażem, które są ze sobą przede wszystkim z przyzwyczajenia.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto winogronowe

Na czym polega swingowanie

Swingowanie to rodzaj praktyki seksualnej, która polega na umawianiu się par z innymi parami lub osobami w celu uprawiania seksu. Chętni na tego typu przygody często poznają się i spotykają w specjalnych klubach. Nawiązują ze sobą kontakt także przez internet, za pośrednictwem portali społecznościowych i „branżowych” (zrzeszających amatorów swingowania) oraz serwisów randkowych. Najważniejszą zasadą angażowania się w tego typu aktywność seksualną jest całkowita akceptacja faktu, że życiowy partner uprawia seks z inną osobą. Swingowanie może mieć charakter seksu uprawianego przez dwie osoby albo seksu grupowego.

Dlaczego pary decydują się na swingowanie

Swingowanie to dla wielu par sposób na realizację swoich fantazji seksualnych. Seks z innymi partnerami może być też sposobem na swego rodzaju poszerzenie związku. Jest to możliwe, kiedy obie osoby odkryją, że są poliamoryczne i zechcą nawiązać bliskie relacje z kimś jeszcze. Wiele par traktuje też swingowanie jako sposób na przełamanie nudy i rutyny w swoim związku. W tym przypadku jednak takie eksperymentowanie może okazać się destrukcyjne dla związku.

Możliwe konsekwencje swingowania

Jeżeli jedna z osób tworzących parę proponuje drugiej swingowanie dlatego, że odczuwa nudę w związku, druga osoba często godzi się na to, aby ratować związek, mimo, że nie znajduje w tym przyjemności. Nie jest to jednak dojrzała motywacja. W takim przypadku u osoby uległej może pojawić się zazdrość o to, że partner dobrze czuje się z kimś innym, że odczuwa podniecenie przy innej osobie i że dostaje od niej coś, czego nie był w stanie zapewnić mu stały partner. W takiej sytuacji często wkrada się poczucie bycia niepotrzebnym i zaniedbywanym. Trudno też samemu czerpać przyjemność z seksu z kimś innym. Swingowanie na siłę, bez przekonania nie jest dobrym pomysłem. Często wiąże się też z poważną rozmową na temat przyszłości związku, rozstania lub odbudowania związku, np. z pomocą psychoterapeuty.

 

Seks jest doświadczeniem, któremu towarzyszą najczęściej silne emocje. Nie każdy potrafi oddzielić je od miłości. Z tego względu swingowanie może stać się początkiem głębszego uczucia, a zarazem końcem dotychczasowego związku. Nawet jeśli uczucie, które zrodzi się podczas seksu, okaże się tylko przelotną fascynacją, związku może nie udać się już odbudować.

 

ludzie pijący drinki w klubie
©Jacob Lund/Fotolia.com
Styl życia
Swinging – czym jest i kto najczęściej z tego korzysta?
Swinging polega na uprawianiu grupowego seksu z obcymi ludźmi. Najczęściej odbywa się to w swingers klubach – miejscach temu przeznaczonych. Z tej atrakcji korzystają najczęściej osoby, chcące urozmaicić swoje życie seksualne. Swinging u partnerów jest związany z nadszarpnięciem wzajemnego zaufania, niekiedy prowadzącym do kryzysu w związku.

Swinging polega na uprawianiu grupowego seksu z obcymi ludźmi. Najczęściej odbywa się to w swingers klubach – miejscach temu przeznaczonych. Z tej atrakcji korzystają najczęściej osoby, chcące urozmaicić swoje życie seksualne. Swinging u partnerów jest związany z nadszarpnięciem wzajemnego zaufania, niekiedy prowadzącym do kryzysu w związku. Swinging jest niekiedy mylony z polyamory. Ta druga aktywność jest jednak bardziej związana z zaangażowaniem emocjonalnym i wsparciem finansowym. Swinging z kolei opiera się głównie na powierzchownych relacjach skupiających się na seksie. Czym jest swinging? Swinging (swingowanie) jest aktywnością seksualną, w której partnerzy nie będący w stałych związkach wymieniają się partnerami (w odróżnieniu od swappersów, którzy świadomie wymieniają się stałymi partnerami). Zwykle ta rozrywka jest dyskretna i ma zamknięty charakter. Swingersi najczęściej uprawiają seks grupowy lub w trójkącie zarówno w sypialniach, jak i dyskotekach, pubach czy saunach. Z reguły są to stosunki z osobami płci przeciwnej, jednak swinging jest też miejscem na eksperymentowanie z przedstawicielami tej samej płci. Bilet wstępu do takiego klubu wynosi kilkaset złotych. Wyróżnia się dwa typy swingingu : soft swinging – rozpoczyna się od gry wstępnej, po czym uprawia się seks na wspólnej sali; closed swinging – polega na wybraniu partnera i pójściu z nim do oddzielnego pokoju, gdzie można pozwolić sobie na dowolne style i techniki uprawiania seksu; open swinging natomiast polega na dzieleniu się partnerami w formie trójkąta lub seksu grupowego. Reguły swingers klubów Swingers kluby można znaleźć w większości dużych miast w Polsce. Każdy z takich miejsc ma swoje reguły. Najważniejsza brzmi: „Nie oznacza nie”, czyli jeśli...

mężczyzna z dwoma kobietami w bieliźnie
Flickr/kedai lelaki/CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Czy seks grupowy wpływa na relacje z partnerem?
Czy seks grupowy wpływa na relacje z partnerem?

Seks grupowy może na nowo rozgrzać wasz związek lub stać się powodem rozstania. Łączy się ze złamaniem wielu zasad, a to może być przyczyną różnorakich konsekwencji. Dlatego, zanim zdecydujesz się na ten rodzaj seksu poznaj wszystkie jego wady i zalety. Czym jest seks grupowy? Jak sama nazwa wskazuje w seksie grupowym bierze udział większa liczba osób. Ale nie zawsze, bo do tego rodzaju igraszek zaliczamy też tzw. trójkąt, w którym biorą udział trzy osoby . Najczęściej bywa tak, że pary decydują się na spotkanie z innymi parami, aby współżyć w jednym pomieszczeniu. Czasem są to zgromadzenia przybierające formę orgii, a uczestniczące w nim osoby działają pod wpływem chwili i współżyją zarówno z kobietami, jak i z mężczyznami. Ta odmiana seksu może przybierać najróżniejsze oblicza. Pamiętaj jednak, że do stosunku płciowego nie można nikogo zmuszać. Seks grupowy – jak przekonać partnera? Nie proponuj swojemu partnerowi seksu grupowego, jeśli przechodzicie kryzys, bądź wiesz, że twoja ukochana osoba jest zazdrosna. Przecież nie chcesz zakończyć związku, prawda? Kiedy wasze stosunki są dobre, a ty masz ochotę urozmaicić swoje życie seksualne, powiedz otwarcie o swoich fantazjach partnerowi. Najlepiej zrób to w łóżku, ponieważ w czasie współżycia będzie na tyle podekscytowany, że łatwiej mu będzie przyjąć taką sugestię. Jeśli twoje marzenie spodoba mu się, z czasem wróć do tego tematu. Podczas rozmowy zachowaj szczególną ostrożność. Zalety seksu grupowego Seks bez zobowiązań , wśród grupy osób może wprowadzić wiele nowości do twojego związku. Możesz się nauczyć wielu pozycji seksualnych, które potem wykorzystasz ze swoim partnerem. Ponadto staniesz się pewniejszą siebie i lepszą kochanką. Wady seksu grupowego Nie w...

Dłonie na szybie samochodowej
© Antonioguillem/Fotolia.com
Styl życia
Czy promiskuityzm jest zachowaniem etycznym?
Promiskuityzm jest negatywnie postrzegany przede wszystkim przez przedstawicieli kultur, w których stosunek płciowy wiąże się ściśle z prokreacją.

Promiskuityzm jest negatywnie postrzegany przede wszystkim przez przedstawicieli kultur, w których stosunek płciowy wiąże się ściśle z prokreacją.   Osoby uprawiające seks z przypadkowymi osobami, są często oceniane różnie, przy czym ocena moralna zależy od płci. Zazwyczaj promiskutyzm łatwiej wybacza się mężczyznom, bardziej negatywnie oceniane są zmieniające często partnerów kobiety. Czym jest promiskuityzm? Promiskuityzm to kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami, które nie są związane z uczuciami. Partnerzy w takich relacjach są często zmieniani. Nie ma stałego jednego partnera seksualnego. Promiskuici uważają, że seks bez zobowiązań nie wiąże się z problemami, w przeciwieństwie do seksu w związku. Często występuje w ramach homoseksualizmu i erotomanii .   Dążenie do odbycia licznych stosunków płciowych z nieznanymi osobami może stanowić przejaw zaburzeń psychicznych. Może również występować razem z depresją w okresie pokwitania. Potrzeba przypadkowego seksu może wynikać też z chęci dominacji i potwierdzenia własnej wartości. Etyka a promiskuityzm Promiskuityzm jest postrzegany jako ryzykowne zachowanie. Wynika to z tego, że każdy kontakt seksualny z obcą osobą jest ryzykiem, bo nieznany partner może być zarażony chorobą przenoszona drogą płciową . W związku z tym promiskuityzm jako zachowanie bez granic skutkujące dużą liczbą partnerów seksualnych bywa traktowany jako działanie, które przyczynia się do rozszerzania zasięgu chorób. Promiskuityzm a choroby weneryczne W roku 2006 przeprowadzono badanie w 59 krajach na świecie i nie potwierdzono przypuszczeń o związku między promiskuityzmem a rozpowszechnianiem chorób przenoszonych drogą płciową. Jako ważne czynniki zidentyfikowano natomiast mobilność i biedę. W krajach rozwiniętych liczba partnerów seksualnych respondentów była wyższa niż...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik