załamany mężczyzna
Flickr/Abd allah Foteih/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Kryzys w małżeństwie wywołany zdradą

Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku?

Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku?

Klasyczny „skok w bok”

Zdrada może być fizyczna (wtedy dochodzi do kontaktu na tle seksualnym z osobą spoza małżeństwa), ale i emocjonalna (fantazjowanie o innej osobie, flirtowanie z nią bądź składanie dwuznacznych propozycji). Nie ukrywajmy, kobiety rzadziej zdradzają i jednocześnie są bardziej wyczulone na zdradę męża, ale pamiętajmy też, że one same również ulegają pokusie „skoku w bok”. Dlaczego osoby będące w stałym związku decydują się na zdradę? Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w samym małżeństwie – nuda, rutyna, brak porozumienia, zobojętnienie wobec małżonka czy inne kryzysy małżeńskie. Poszukajmy powodów również w samych małżonkach – eksperymentowanie, chęć nowych doznać, działanie na zasadzie „zakazanego owocu” czy niedojrzałość emocjonalna jednego z małżonków. Często mówi się, że brak miłości to główny czynnik, który wzmaga występowanie zdrady w związku. Co zaskakujące – pojedyncze akty zdrady występują nawet w bardzo kochających się małżeństwach i mają bardziej charakter impulsywnego i mało przemyślanego czynu. Nie oznaczają braku uczucia.

Kto zdradza, ten płaci – konsekwencje zdrady

Najważniejszymi konsekwencjami zdrady w małżeństwie jest utrata zaufania, niechęć do zdradzającego partnera, smutek i żal zdradzonej osoby, a nawet chęć zakończenia związku. Jest to bardzo ciężki kryzys, wprowadzający dezorganizację codziennego życia i weryfikację stabilnych zasad w małżeństwie. Pamiętacie scenę z filmu, jak zapłakana żona wyrzuca przez okno rzeczy męża, ponieważ chwilę wcześniej odkryła jego zdradę? Lub inny kadr, przedstawiający mężczyznę w barze, który upija się, ponieważ jego partnerka „przyprawiła mu rogi”? Mimo, że to tylko fabuła filmowa, jednak zawiera prawdziwe emocje towarzyszące zdradzie – rozpacz, smutek, rozżalenie, zniechęcenie, a w konsekwencji wrogie i agresywne zachowania i silną chęć zakończenia związku.

Kasia gotuje z Polki.pl: gnocchi

Związek po zdradzie

Związek po zdradzie można porównać do tonącego statku na morzu. Albo załoga podejmuje wspólną akcję i stara się utrzymać swoją łajbę na powierzchni wody, albo każdy wyskakuje jak najszybciej do morza, myśląc tylko o sobie i o swoim przetrwaniu. Podobnie sprawa wygląda podczas kryzysu – albo małżonkowie wyjaśnią sobie przyczyny swojego zachowania, wybaczą zdradę i postarają się utrzymać nadal małżeństwo, albo podejmują decyzję, że się rozstają i każdy odchodzi w swoją stronę. Pamiętajmy, że statek, który za chwilę może utonąć ma na swoim pokładzie różne skarby – przywiązanie, oddanie, wspomnienia, historię miłości czy pozostałości dobrych uczuć i emocji sprzed kryzysu, o które warto zawalczyć. Sztorm na morzu jest przejściowy, a statek zbyt cenny, aby tak szybko go opuszczać.

smutny mężczyzna w garniturze
Flickr/Chris Connelly/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Zdrada żony i co dalej?
Wybaczyć czy odejść? Zdrada żony jest bolesnym doświadczeniem, ale możesz sobie z nim poradzić. Nie wolno uciekać od problemu zdrady.

Wybaczyć czy odejść? Zdrada żony jest bolesnym doświadczeniem, ale możesz sobie z nim poradzić. Nie wolno uciekać od problemu zdrady. Zdrada w statystykach Statystyki mówią wyraźnie – mężczyźni zdradzą częściej (kobiety – wskaźnik procentowy waha się co roku pomiędzy 12-42%, a u mężczyzn 21-48%). Patrząc na górne granice zauważamy, że prawdopodobnie co drugi mężczyzna może zdradzać. Niestety mężowie są również bardziej podatni na flirtowanie w pracy i fantazje erotycznie o innych kobietach niż żona czy partnerka. Zdarzają się jednak sytuacje, że to kobieta wykona „skok w bok”. Jak żyć po zdradzie żony, kiedy w naszym społeczeństwie mąż stereotypowo określany jest jako głowa rodziny, ultramęski samiec alfa? Konsekwencje zdrady dla męża Zdrada żony zawsze jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla małżeństwa. Gdy to kobieta zdradza, bardzo dotkliwe skutki uderzają oczywiście w męża, ale również w samą „winną”. Dlaczego tak się dzieje? Gdy po zdradzie dojdzie do pojednania i małżeństwo wspólnie postanowi nadal być razem, u męża włącza się podświadomy stan „ciągłej gotowości” – jest przewrażliwiony, pod każdym pretekstem będzie starał się kontrolować żonę i wręcz histerycznie sprawdzać jej wierność małżeńską. Co powinien zrobić mąż? Po pierwsze przełamać bariery społeczne, wyjść ze stereotypowych przekonań i przebaczyć. Bez względu, czy pozostanie w związku, czy go opuści – powinien dać sobie szansę na przebaczenie żonie i zdobycie się na szczerą rozmowę. Tylko w taki sposób konstruktywnie (i po męsku!) rozwiąże swój wewnętrzny problem, wywołany zdradą żony. Wskazówki dla zdradzonego mężczyzny: Stanąć naprzeciw problemu – uciekanie przed kryzysem w małżeństwie prowadzi do jego...

Mężczyzna zdradza kobietę
©anetlanda/Fotolia
Styl życia
Jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia po zdradzie
Mężczyźni mają wyrzuty sumienia po zdradzie fizycznej, za która winią ludzką naturę. Dla kobiet najgorsza jest zdrada emocjonalna, godząca w poczucie stabilizacji życiowej.

Mężczyźni mają wyrzuty sumienia po zdradzie fizycznej, za która winią ludzką naturę. Dla kobiet najgorsza jest zdrada emocjonalna, godząca w poczucie stabilizacji życiowej. Jak rozumieć wyrzuty sumienia po zdradzie Istnieje dość znacząca różnica w postrzeganiu zdrady przez przedstawicieli obu płci. Dla mężczyzn seks bez uczuć to najgorszy z możliwych rodzaj zdrady, kiedy to zdrada jest czysto fizyczna. Dodatkowo za myśli o zdradzie i sam czyn winią ludzką naturę. Kobiety najbardziej obawiają się zdrady emocjonalnej , która powoduje utratę poczucia stabilizacji życiowej. Ewolucyjnie są przecież przywiązane do swych partnerów, bo ci zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego same odczuwałyby także silne wyrzuty sumienia po tego typu zdradzie. Jak sobie radzić z wyrzutami sumienia po zdradzie Zanim brutalnie poinformujemy ukochanego, co zrobiliśmy, należy zastanowić się, co się wydarzy , jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób, jako że nie mamy już możliwości zmiany przeszłości. Jeżeli był to jednorazowy wyskok, wiemy, że popełniliśmy błąd i szczerze żałujemy, czasem warto zachować to dla siebie, żeby go nie skrzywdzić i nie zniszczyć związku.   Przede wszystkim trzeba wyciszyć emocje, przepracować wszystko w głowie i wyciągnąć wnioski ze złego zachowania. Jeśli chwilowo osłabło pożądanie i do sypialni wkradła się nuda, zrób wszystko, aby poprawić ten stan rzeczy, aby znowu czuć się atrakcyjnym w oczach partnera i nie musieć szukać podniet na zewnątrz. Przypomnij sobie, dlaczego się w sobie zakochaliście (idealizuj początkową fascynację), co w sobie lubicie, co was napędza do tak dobrego wspólnego funkcjonowania. Czy jesteś w stanie milczeć o zdradzie? Poczucie winy z pewnością samo wymusi na zdradzającym inność zachowania: większą nerwowość, mocniejsze staranie się i próby odświeżenia związku. Kłamstwo...

para siedząca na ławce
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zdrada emocjonalna początkiem końca związku
Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku.

Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku.    Masz lepszy kontakt z przyjacielem niż z własnym partnerem i częściej jemu powierzasz swoje sekrety. Na pytania zaniepokojonych koleżanek odpowiadasz: to tylko kolega. Gdy tylko zostajesz sama, od razu wykonujesz „telefon do przyjaciela” i wymieniasz się z nim SMS-ami przez całą noc. Uważaj – pomimo tego, że starasz być fair wobec partnera – nieświadomie go zdradzasz. Nie bezpośrednio, a psychicznie. Zdrada emocjonalna to… też zdrada.   Zdrada emocjonalna odbywa się tylko i wyłącznie na poziomie emocji, myśli i odczuć. Jest też dużą pokusą do działania. Kierując się zasadą, że przyjaciel zawsze mnie wysłucha, troszczy się o moje sprawy – będzie powodować myśli w twojej głowie: po co mi związek? W dodatku możesz zacząć porównywać go do wiecznie zabieganego partnera, który całe wieczory spędza przed telewizorem, kompletnie nie zwracając uwagi na ciebie. Objawy zdrady emocjonalnej Jeżeli znajomi zauważają, że spędzasz z przyjacielem wiele czasu, a wasza relacja jest rzeczywiście bardzo intensywna i jesteś tego świadoma, zacznij zastanawiać się, czy ta znajomość nie idzie w złym kierunku. Silne powiązanie emocjonalne z osobą spoza związku z czasem przyniesie za sobą myśli, czy ten związek, w którym jesteś, ma rację bytu!   Kolejnym dowodem na to, że możesz emocjonalne zdradzać swojego partnera są powtarzające się myśli, że jesteście ze swoim przyjacielem dobrze dobranymi ludźmi pod względem...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik