para siedząca na ławce
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Zdrada emocjonalna początkiem końca związku

Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku.

Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku. 

 

Masz lepszy kontakt z przyjacielem niż z własnym partnerem i częściej jemu powierzasz swoje sekrety. Na pytania zaniepokojonych koleżanek odpowiadasz: to tylko kolega. Gdy tylko zostajesz sama, od razu wykonujesz „telefon do przyjaciela” i wymieniasz się z nim SMS-ami przez całą noc. Uważaj – pomimo tego, że starasz być fair wobec partnera – nieświadomie go zdradzasz. Nie bezpośrednio, a psychicznie. Zdrada emocjonalna to… też zdrada.

 

Zdrada emocjonalna odbywa się tylko i wyłącznie na poziomie emocji, myśli i odczuć. Jest też dużą pokusą do działania. Kierując się zasadą, że przyjaciel zawsze mnie wysłucha, troszczy się o moje sprawy – będzie powodować myśli w twojej głowie: po co mi związek? W dodatku możesz zacząć porównywać go do wiecznie zabieganego partnera, który całe wieczory spędza przed telewizorem, kompletnie nie zwracając uwagi na ciebie.

Objawy zdrady emocjonalnej

Jeżeli znajomi zauważają, że spędzasz z przyjacielem wiele czasu, a wasza relacja jest rzeczywiście bardzo intensywna i jesteś tego świadoma, zacznij zastanawiać się, czy ta znajomość nie idzie w złym kierunku. Silne powiązanie emocjonalne z osobą spoza związku z czasem przyniesie za sobą myśli, czy ten związek, w którym jesteś, ma rację bytu!

 

Kolejnym dowodem na to, że możesz emocjonalne zdradzać swojego partnera są powtarzające się myśli, że jesteście ze swoim przyjacielem dobrze dobranymi ludźmi pod względem charakteru, zainteresowań itp. Często mówisz koleżankom, że gdybyś była wolna, to byłabyś z przyjacielem idealną parą? To jest właśnie zdrada emocjonalna. Przestajesz myśleć o swoim partnerze, o związku, nie angażujesz się w wasze wspólne życie, tylko zaczynasz żyć myślami o tym, jak byłoby wspaniale, gdybyś mogła zbudować związek z inną osobą.

Jak sobie radzić ze zdradą emocjonalną?

Wpadając w zbyt silną relację z osobą spoza związku podświadomie szukamy tego, czego nie możemy otrzymać od naszego stałego partnera. Wszystkie potrzeby, niezaspokojone w związku, a mowa tu o potrzebie intymności, zaangażowania, zrozumienia czy akceptacji, spełniane w relacji z przyjacielem, mogą być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że w naszym związku jest coś nie w porządku. Nie powinniśmy przez to wpadać w sieci zdrady emocjonalnej, tylko zastanowić się, jak pomóc sobie i swojej najbliższej osobie. Porozmawiaj z partnerem, powiedz, co ci się nie podoba i postaraj się znaleźć dobre rozwiązanie dla obu stron.

 

Zdrada emocjonalna jest niestety częstym powodem rozstania wielu par i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Więc zanim wpadniesz w sidła oczarowania inną osobą, spójrz na własnego partnera, czy rzeczywiście jest taki zły, jak go malujesz.

 

para kłóci się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak się kłócić skutecznie? Porady, jak wykorzystać kłótnię do budowy związku
Do kłótni, która ma przynieść korzyści związkowi, należy się przygotować: dać czas na ostudzenie emocji, mieć dystans, nie ranić się słowami, przesadną szczerością. Trzeba zrozumieć czyjeś racje, szanować osobę i jej potrzeby i pamiętać o kompromisie.

Do kłótni, która ma przynieść korzyści związkowi, należy się przygotować: dać czas na ostudzenie emocji, mieć dystans, nie ranić się słowami, przesadną szczerością. Trzeba zrozumieć czyjeś racje, szanować osobę i jej potrzeby i pamiętać o kompromisie. Po co się kłócić w dobrym związku Kłótnie są nieuniknione i istotne dla związku , gdyż dzięki nim uświadamiamy sobie, że zależy nam na relacji i chcemy zmiany, a partner nie jest nam obojętny. Problematyczne jest jednak określenie, kto wygrał daną bitwę, bo aby związek na niej skorzystał, nastąpił rozwój i pogłębienie bliskości, rozwiązanie musi satysfakcjonować obie strony. Krokiem do rozpadu relacji jest brak komunikacji i negowanie istnienia problemu, dlatego tak ważne jest mówienie o swoich uczuciach, oczekiwaniach, potrzebach w sposób umiejętny i odważny . Jak skutecznie kłócić się w związku Jeśli ukochany czy ukochana nie chce rozmawiać od razu, trzeba pozwolić mu i sobie na ochłonięcie, dać szansę, gdy emocje nieco opadną. Unikamy pretensji, upokorzeń, wyzwisk, agresji , nie nakręcamy spirali gniewu i nie ranimy się wzajemnie. Zachowanie pasywne również rodzi problem, gdyż tłumione napięcie wywołuje frustrację i ucierpieć może inny niewinny człowiek. Większość osób uważa, że spokojna rozmowa to klucz do rozwiązania problemu, jednak w praktyce techniki radzenia sobie w tej trudnej sytuacji są inne: podnosimy głos, krzyczymy, udajemy, że nic się nie dzieje, obrażamy się, stosujemy przemoc bądź rzucamy przedmiotami. W trakcie kłótni pamiętaj, aby: unikać świadków; panować nad tonem głosu; mieć dystans i rozróżniać wagę spraw, unikać zbytniej szczerości i uogólnień typu „Jesteś niemiłą osobą”, „Nigdy nic nie rozumiesz”; próbować zrozumieć racje drugiej strony; używać „ja” zamiast „ty”(„Jest mi przykro, bo znów sprzątam...

Mężczyzna stoi z dwoma kobietami, jedna z nich jest o niego zazdrosna.
©anetlanda/Fotolia.com
Styl życia
Swingowanie, czyli kontrolowana zdrada w związku. Dlaczego często prowadzi do kryzysu
Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.

Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.   Potrzeba swingowania często pojawia się u par z długim stażem, które są ze sobą przede wszystkim z przyzwyczajenia. Na czym polega swingowanie Swingowanie to rodzaj praktyki seksualnej, która polega na umawianiu się par z innymi parami lub osobami w celu uprawiania seksu . Chętni na tego typu przygody często poznają się i spotykają w specjalnych klubach. Nawiązują ze sobą kontakt także przez internet , za pośrednictwem portali społecznościowych i „branżowych” (zrzeszających amatorów swingowania) oraz serwisów randkowych. Najważniejszą zasadą angażowania się w tego typu aktywność seksualną jest całkowita akceptacja faktu, że życiowy partner uprawia seks z inną osobą . Swingowanie może mieć charakter seksu uprawianego przez dwie osoby albo seksu grupowego . Dlaczego pary decydują się na swingowanie Swingowanie to dla wielu par sposób na realizację swoich fantazji seksualnych. Seks z innymi partnerami może być też sposobem na swego rodzaju poszerzenie związku . Jest to możliwe, kiedy obie osoby odkryją, że są poliamoryczne  i zechcą nawiązać bliskie relacje z kimś jeszcze. Wiele par traktuje też swingowanie jako sposób na przełamanie nudy i rutyny w swoim związku. W tym przypadku jednak takie eksperymentowanie może okazać się destrukcyjne dla związku. Możliwe konsekwencje swingowania Jeżeli jedna z osób tworzących parę proponuje drugiej swingowanie dlatego, że odczuwa nudę w związku, druga osoba często godzi się na to, aby ratować związek ,...

załamany mężczyzna
Flickr/Abd allah Foteih/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Kryzys w małżeństwie wywołany zdradą
Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku?

Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku? Klasyczny „skok w bok” Zdrada może być fizyczna (wtedy dochodzi do kontaktu na tle seksualnym z osobą spoza małżeństwa), ale i emocjonalna (fantazjowanie o innej osobie, flirtowanie z nią bądź składanie dwuznacznych propozycji) . Nie ukrywajmy, kobiety rzadziej zdradzają i jednocześnie są bardziej wyczulone na zdradę męża, ale pamiętajmy też, że one same również ulegają pokusie „skoku w bok”. Dlaczego osoby będące w stałym związku decydują się na zdradę? Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w samym małżeństwie – nuda, rutyna, brak porozumienia, zobojętnienie wobec małżonka czy inne kryzysy małżeńskie. Poszukajmy powodów również w samych małżonkach – eksperymentowanie, chęć nowych doznać, działanie na zasadzie „zakazanego owocu” czy niedojrzałość emocjonalna jednego z małżonków. Często mówi się, że brak miłości to główny czynnik, który wzmaga występowanie zdrady w związku. Co zaskakujące – pojedyncze akty zdrady występują nawet w bardzo kochających się małżeństwach i mają bardziej charakter impulsywnego i mało przemyślanego czynu. Nie oznaczają braku uczucia. Kto zdradza, ten płaci – konsekwencje zdrady Najważniejszymi konsekwencjami zdrady w małżeństwie jest utrata zaufania, niechęć do zdradzającego partnera, smutek i żal zdradzonej osoby, a nawet chęć zakończenia związku . Jest to bardzo ciężki kryzys, wprowadzający dezorganizację codziennego życia i weryfikację stabilnych zasad w...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak