Kobieta i mężczyzna w łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

5 rzeczy, które mogą zniszczyć małżeństwo

Pewne zwyczaje partnera irytują nas od samego początku, inne dopiero ujawniają swój „potencjał” po jakimś czasie. Błahe rzeczy, gdy drażnią długo, mogą doprowadzić do całkiem poważnego kryzysu w małżeństwie. Szczególnie, gdy reagujemy nie do końca tak, jak powinniśmy.

Pewne zwyczaje partnera irytują nas od samego początku, inne dopiero ujawniają swój „potencjał” po jakimś czasie. Błahe rzeczy, gdy drażnią długo, mogą doprowadzić do całkiem poważnego kryzysu w małżeństwie. Szczególnie, gdy reagujemy nie do końca tak, jak powinniśmy.

 

5 zachowań, które mogą zniszczyć twoje małżeństwo

1. Kpiny

Znajdując wadę, wyśmiewasz partnera? Nie przejmujesz się też tym, że robisz to w miejscach publicznych i przy jego znajomych? Zanim zaczniesz go osądzać, przyjrzyj się najpierw swoim niedoskonałościom – każdy ma jakieś. Zaakceptuj je jako fakt, jako element swojego życia. Wzbogacona o to doświadczenie spójrz na swojego partnera ponownie.

 

2. Udawanie

Udajesz, że go słuchasz, kiedy rozprawia o rzeczach, które cię kompletnie nie interesują, puszczasz mimo uszu komentarze, z którymi się nie zgadzasz, ale potakujesz odruchowo. Albo po prostu po raz kolejny cię zawiódł, ale starasz się być ponad to. Jakiekolwiek udawanie w relacji jest kopaniem pod nią dołków. Mów partnerowi zawsze prawdę – i, co ważne, rób to we właściwym czasie, tzn. jak tylko wydarzy się coś, co ci nie odpowiada. Wyciąganie różnych zastrzeżeń wobec partnera jako kolejnych argumentów podczas dużej kłótni, gdy dojdzie do kumulacji gniewu, po pierwsze nie będzie miało takiej siły przekonywania (pamięć nie jest idealna i może zniekształcać fakty). Po drugie – może wejść w nawyk np. cotygodniowego prania brudów (a partner będzie to traktował na zasadzie – raz w tygodniu musi pokrzyczeć, potem będzie normalna, jakoś to przetrwam!).

 

3. Sarkazm

Badania pokazują, że młode małżeństwa, które robią sobie sarkastyczne uwagi (nawet sporadycznie!), częściej się rozwodzą niż pary, które nie mają takiej praktyki. Nie rańcie się podwójnie – najpierw za pomocą opinii, a potem przy użyciu pogardliwych uwag. Sarkazm jest mocniejszym orężem niż kpiny – jest bardziej agresywny (choć pod przykrywką) i wskazuje na brak szacunku. A to już prosta droga do kryzysu w małżeństwie.

 

4. Szklana kula

Myślisz, że nie ma już potrzeby o nic pytać – w końcu znacie się i wiecie, co się dzieje w waszych głowach i jakie są wasze intencje. Poczucie, że jesteście jak wróżka ze szklaną kulą, w której możecie zobaczyć wszystkie myśli partnera, jest bardzo niebezpieczne. Prowadzi do tego, że przestajemy być ciekawi partnera, nie zadajemy pytań, popadamy w rutynę i monotonię. Nie zakładajcie, że już wszystko wiecie na swój temat – utrzymujcie świeżą miłość, pełną zaciekawienia drugiego człowieka. „Domyśl się” na pytanie partnera o to, co się stało, powie mu tyle, co nic. Zakładanie, że wiesz na 100% co gryzie twojego mężczyznę też może być zwodnicze. Rozwijamy i zmieniamy się przez cały życie – niemożliwe, żebyśmy w pewnym momencie wiedzieli o sobie już absolutnie wszystko.

 

5. Nieumyte naczynia i inne grzeszki

Znów śmieci leżą niewyrzucone, a naczynia w zlewie. W końcu nie wytrzymujesz i sama je myjesz. W ten sposób – wyręczając – tylko wzmacniasz zachowanie partnera. Tak naprawdę masz dwa wyjścia, które nie pozwolą brudnym garom zrujnować waszego związku – albo nauczysz się to tolerować (co wyklucza sarkastyczne uwagi), albo omówisz to z partnerem jako problem, który musicie rozwiązać. Kluczowe jest też to, żeby wybierać mądrze rzeczy, o które chcesz walczyć, żeby małe sprawy nie przyćmiły tych naprawdę istotnych.

 

Małe rzeczy, które nas irytują w drugiej osobie mogą doprowadzić do prawdziwego kryzysu w małżeństwie. Nie koncentruj się więc na nich, a raczej na tym, dlaczego jesteś akurat z tą osobą – pielęgnuj jej pozytywny obraz.

 
para siedząca na ławce
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Zdrada emocjonalna początkiem końca związku
Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku.

Zdrada emocjonalna to szczególny rodzaj silnej relacji jednego z partnerów z osobą spoza związku. Najczęściej jest to dobry kolega z pracy lub ktoś z kręgu znajomych, z którym utrzymuje się ciągły kontakt. Długie, wieczorne rozmowy przez telefon, SMS-y czy spotkania to pierwszy symptom tego, że zaczyna dziać się coś złego w twoim związku.    Masz lepszy kontakt z przyjacielem niż z własnym partnerem i częściej jemu powierzasz swoje sekrety. Na pytania zaniepokojonych koleżanek odpowiadasz: to tylko kolega. Gdy tylko zostajesz sama, od razu wykonujesz „telefon do przyjaciela” i wymieniasz się z nim SMS-ami przez całą noc. Uważaj – pomimo tego, że starasz być fair wobec partnera – nieświadomie go zdradzasz. Nie bezpośrednio, a psychicznie. Zdrada emocjonalna to… też zdrada.   Zdrada emocjonalna odbywa się tylko i wyłącznie na poziomie emocji, myśli i odczuć. Jest też dużą pokusą do działania. Kierując się zasadą, że przyjaciel zawsze mnie wysłucha, troszczy się o moje sprawy – będzie powodować myśli w twojej głowie: po co mi związek? W dodatku możesz zacząć porównywać go do wiecznie zabieganego partnera, który całe wieczory spędza przed telewizorem, kompletnie nie zwracając uwagi na ciebie. Objawy zdrady emocjonalnej Jeżeli znajomi zauważają, że spędzasz z przyjacielem wiele czasu, a wasza relacja jest rzeczywiście bardzo intensywna i jesteś tego świadoma, zacznij zastanawiać się, czy ta znajomość nie idzie w złym kierunku. Silne powiązanie emocjonalne z osobą spoza związku z czasem przyniesie za sobą myśli, czy ten związek, w którym jesteś, ma rację bytu!   Kolejnym dowodem na to, że możesz emocjonalne zdradzać swojego partnera są powtarzające się myśli, że jesteście ze swoim przyjacielem dobrze dobranymi ludźmi pod względem...

Mężczyzna stoi z dwoma kobietami, jedna z nich jest o niego zazdrosna.
©anetlanda/Fotolia.com
Styl życia
Swingowanie, czyli kontrolowana zdrada w związku. Dlaczego często prowadzi do kryzysu
Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.

Swingowanie polega na uprawianiu przez parę seksu z innymi osobami. Może to być sposób na zrealizowanie wspólnych fantazji seksualnych lub przełamanie rutyny w związku. Niestety swingowanie często kończy się poważnym kryzysem emocjonalnym jednego z partnerów lub ich obojga. Może także prowadzić do rozstania.   Potrzeba swingowania często pojawia się u par z długim stażem, które są ze sobą przede wszystkim z przyzwyczajenia. Na czym polega swingowanie Swingowanie to rodzaj praktyki seksualnej, która polega na umawianiu się par z innymi parami lub osobami w celu uprawiania seksu . Chętni na tego typu przygody często poznają się i spotykają w specjalnych klubach. Nawiązują ze sobą kontakt także przez internet , za pośrednictwem portali społecznościowych i „branżowych” (zrzeszających amatorów swingowania) oraz serwisów randkowych. Najważniejszą zasadą angażowania się w tego typu aktywność seksualną jest całkowita akceptacja faktu, że życiowy partner uprawia seks z inną osobą . Swingowanie może mieć charakter seksu uprawianego przez dwie osoby albo seksu grupowego . Dlaczego pary decydują się na swingowanie Swingowanie to dla wielu par sposób na realizację swoich fantazji seksualnych. Seks z innymi partnerami może być też sposobem na swego rodzaju poszerzenie związku . Jest to możliwe, kiedy obie osoby odkryją, że są poliamoryczne  i zechcą nawiązać bliskie relacje z kimś jeszcze. Wiele par traktuje też swingowanie jako sposób na przełamanie nudy i rutyny w swoim związku. W tym przypadku jednak takie eksperymentowanie może okazać się destrukcyjne dla związku. Możliwe konsekwencje swingowania Jeżeli jedna z osób tworzących parę proponuje drugiej swingowanie dlatego, że odczuwa nudę w związku, druga osoba często godzi się na to, aby ratować związek ,...

załamany mężczyzna
Flickr/Abd allah Foteih/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Kryzys w małżeństwie wywołany zdradą
Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku?

Zdrada jest poważnym kryzysem w związku i po prostu intencjonalnym, świadomym czynem jednego ze współmałżonków. Nieważne, czy zostałeś zdradzony, czy to właśnie ty zdradzasz – konsekwencje tego zachowania dotkną ciebie i twojego partnera na równi. A może uda się przejść przez ten kryzys w małżeństwie bez szwanku? Klasyczny „skok w bok” Zdrada może być fizyczna (wtedy dochodzi do kontaktu na tle seksualnym z osobą spoza małżeństwa), ale i emocjonalna (fantazjowanie o innej osobie, flirtowanie z nią bądź składanie dwuznacznych propozycji) . Nie ukrywajmy, kobiety rzadziej zdradzają i jednocześnie są bardziej wyczulone na zdradę męża, ale pamiętajmy też, że one same również ulegają pokusie „skoku w bok”. Dlaczego osoby będące w stałym związku decydują się na zdradę? Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w samym małżeństwie – nuda, rutyna, brak porozumienia, zobojętnienie wobec małżonka czy inne kryzysy małżeńskie. Poszukajmy powodów również w samych małżonkach – eksperymentowanie, chęć nowych doznać, działanie na zasadzie „zakazanego owocu” czy niedojrzałość emocjonalna jednego z małżonków. Często mówi się, że brak miłości to główny czynnik, który wzmaga występowanie zdrady w związku. Co zaskakujące – pojedyncze akty zdrady występują nawet w bardzo kochających się małżeństwach i mają bardziej charakter impulsywnego i mało przemyślanego czynu. Nie oznaczają braku uczucia. Kto zdradza, ten płaci – konsekwencje zdrady Najważniejszymi konsekwencjami zdrady w małżeństwie jest utrata zaufania, niechęć do zdradzającego partnera, smutek i żal zdradzonej osoby, a nawet chęć zakończenia związku . Jest to bardzo ciężki kryzys, wprowadzający dezorganizację codziennego życia i weryfikację stabilnych zasad w...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner