Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.

Reklama

Wiele osób uskarża się na swędzenie zębów przy przeziębieniu i grypie, zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszy silny katar. Kiedy choroba ustępuje, mrowienie w zębach również ustaje. Przyczyny tej dolegliwości nie są do końca znane.

Swędzenie dziąseł i zębów – objaw chorób jamy ustnej

Swędzenie zębów i mrowienie w okolicy dziąseł to nietypowe objawy, których nie należy lekceważyć. Ta pozornie niegroźna dolegliwość może świadczyć o poważnych chorobach. Jeśli mrowienie odczuwalne jest wewnątrz zęba, jego przyczyną jest najczęściej stan zapalny. Swędzenie rozszerzone na dziąsła i kieszonki dziąsłowe może świadczyć o infekcji bakteryjnej i chorobach przyzębia. Najczęstsze schorzenia i urazy objawiające się swędzeniem w jamie ustnej to:

  • ropień zęba,
  • ropień okołowierzchołkowy,
  • zapalenie miazgi,
  • choroby przyzębia (np. parodontoza),
  • ubytki w jamie ustnej – ukruszenia, złamania, spękania zębów.

Swędzące zęby mogą być objawem alergii

Uczucie łaskotania w jamie ustnej może być również spowodowane alergią. Uczulać mogą na przykład przyjmowane pokarmy i substancje wchodzące w skład past do zębów. Właściwości drażniące mają często dodatki smakowe do past (mentol, mięta), substancje pieniące, (cocamidopropyl betaine), granulki ścierające i parabeny. Swędzenie może być także reakcją na świeżo założone plomby – jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, jedynym rozwiązaniem może być zmiana wypełnienia.

Zobacz także

Mrowienie w zębach jako skutek zgrzytania zębami

Swędzenie odczuwalne w zębach i dziąsłach to częsta przypadłość osób, które cierpią na bruksizm, czyli bezwiedne zgrzytanie zębami podczas snu. Na skutek zgrzytania nerwy znajdujące się w zębach zostają odkryte, co powoduje dyskomfort i uczucie łaskotania. Można temu zapobiec poprzez zakładanie w nocy specjalnej szyny ochronnej na zęby.

Swędzenie zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych zainfekowanego zęba. Zabieg jest bardzo skomplikowany, ponieważ całkowite usunięcie chorej miazgi wymaga dużej precyzji. Jeśli kanały zostały niedoleczone, tzn. zostały w nich zakażone elementy, pacjent odczuwa mrowienie i rozpieranie w zębie. Swędzenie jest jednym z pierwszych objawów świadczących o tym, że leczenie kanałowe nie było skuteczne.

Swędzenie zębów a zapalenie dziąseł w ciąży

Swędzenie zębów to częsta dolegliwość u kobiet spodziewających się dziecka. Zazwyczaj jest pierwszym objawem zapalenia dziąseł, z którym zmaga się nawet połowa ciężarnych. Przyczyną stanów zapalnych w ciąży jest podwyższony poziom progesteronu i większy przepływ krwi do jamy ustnej. Schorzenia tego typu nie powinny powodować powikłań i nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu matki i dziecka. Nie wolno ich jednak lekceważyć. W czasie ciąży należy szczególnie dbać o zęby, ponieważ nawet łagodne zapalenie może rozwinąć się w poważniejszą chorobę, na przykład zapalenie ozębnej.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama