Kobieta siedzi w kuchni, jest skrzywiona, bo swędzą ją zęby i dziąsła
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia

Kiedy zęby swędzą i łaskoczą – co oznacza mrowienie w zębach?

Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.

Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.

 

Wiele osób uskarża się na swędzenie zębów przy przeziębieniu i grypie, zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszy silny katar. Kiedy choroba ustępuje, mrowienie w zębach również ustaje. Przyczyny tej dolegliwości nie są do końca znane.

Swędzenie dziąseł i zębów – objaw chorób jamy ustnej

Swędzenie zębów i mrowienie w okolicy dziąseł to nietypowe objawy, których nie należy lekceważyć. Ta pozornie niegroźna dolegliwość może świadczyć o poważnych chorobach. Jeśli mrowienie odczuwalne jest wewnątrz zęba, jego przyczyną jest najczęściej stan zapalny. Swędzenie rozszerzone na dziąsła i kieszonki dziąsłowe może świadczyć o infekcji bakteryjnej i chorobach przyzębia. Najczęstsze schorzenia i urazy objawiające się swędzeniem w jamie ustnej to:

  • ropień zęba,
  • ropień okołowierzchołkowy,
  • zapalenie miazgi,
  • choroby przyzębia (np. parodontoza),
  • ubytki w jamie ustnej – ukruszenia, złamania, spękania zębów.

Swędzące zęby mogą być objawem alergii

Uczucie łaskotania w jamie ustnej może być również spowodowane alergią. Uczulać mogą na przykład przyjmowane pokarmy i substancje wchodzące w skład past do zębów. Właściwości drażniące mają często dodatki smakowe do past (mentol, mięta), substancje pieniące, (cocamidopropyl betaine), granulki ścierające i parabeny. Swędzenie może być także reakcją na świeżo założone plomby – jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, jedynym rozwiązaniem może być zmiana wypełnienia.

Mrowienie w zębach jako skutek zgrzytania zębami

Swędzenie odczuwalne w zębach i dziąsłach to częsta przypadłość osób, które cierpią na bruksizm, czyli bezwiedne zgrzytanie zębami podczas snu. Na skutek zgrzytania nerwy znajdujące się w zębach zostają odkryte, co powoduje dyskomfort i uczucie łaskotania. Można temu zapobiec poprzez zakładanie w nocy specjalnej szyny ochronnej na zęby.

Swędzenie zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych zainfekowanego zęba. Zabieg jest bardzo skomplikowany, ponieważ całkowite usunięcie chorej miazgi wymaga dużej precyzji. Jeśli kanały zostały niedoleczone, tzn. zostały w nich zakażone elementy, pacjent odczuwa mrowienie i rozpieranie w zębie. Swędzenie jest jednym z pierwszych objawów świadczących o tym, że leczenie kanałowe nie było skuteczne.

Swędzenie zębów a zapalenie dziąseł w ciąży

Swędzenie zębów to częsta dolegliwość u kobiet spodziewających się dziecka. Zazwyczaj jest pierwszym objawem zapalenia dziąseł, z którym zmaga się nawet połowa ciężarnych. Przyczyną stanów zapalnych w ciąży jest podwyższony poziom progesteronu i większy przepływ krwi do jamy ustnej. Schorzenia tego typu nie powinny powodować powikłań i nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu matki i dziecka. Nie wolno ich jednak lekceważyć. W czasie ciąży należy szczególnie dbać o zęby, ponieważ nawet łagodne zapalenie może rozwinąć się w poważniejszą chorobę, na przykład zapalenie ozębnej.

 

Mama i córka szczotkują sobie nawzajem zęby
©Konstantin Yuganov/Fotolia
Fleszstyle
Jak prawidłowo myć zęby – 6 technik szczotkowania szczoteczką manualną
Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej.

Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej. Metoda okrężna mycia zębów Metody okrężnej uczy się dzieci , bo jest najprostsza. Polega na tym, że włosie szczoteczki przykłada się pod kątem prostym do zębów i wykonuje nią ruchy okrężne. Dzięki temu płytka nazębna i resztki pokarmu są usuwane z powierzchni gładkich. Wadą tej techniki jest to, że nie oczyszcza ona zębów na częściach stycznych. Metody pozioma i pionowa – dwa rodzaje ruchu w czyszczeniu zębów Metoda pozioma, jak sama nazwa wskazuje, wymaga poziomego poruszania szczoteczką . Włosie powinno poruszać się po powierzchni żującej zębów, czyli poziomo do języka i zębów. Ta technika przydaje się zwłaszcza osobom z mocno wysklepionymi zębami, w których zbierają się resztki pokarmów. A jak prawidłowo myć zęby metodą pionową? Poruszając włosiem szczoteczki pionowo do powierzchni zębów od strony języka. Dzięki temu usuwa się resztki z przednich zębów po ich „wewnętrznej” stronie, czyli od jamy ustnej. Metoda Chartersa, czyli obrotowa technika mycia zębów Tej techniki szczotkowania zębów powinny używać osoby borykające się z chorobami przyzębia, np. cofającymi się dziąsłami. Podczas mycia nie tylko usuwa się resztki jedzenia, ale też masuje się dziąsła. Włosie szczoteczki powinno znaleźć się na zębach i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane ku żyjącej powierzchni zębów (czyli w dół na górnych i do góry na dolnych). Lekko dociskając szczoteczkę, wykonuje się ruchy...

mężczyzna z bolącym zębem
©inesbazdar/fotolia
Styl życia
Stan zapalny zęba – ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony
Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.

Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.   Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Sprzyjające dla rozwoju bakterii jest jedzenie słodyczy czy niewłaściwa higiena. Stan zapalny zęba – przyczyny Głównymi przyczynami stanu zapalnego zęba są ubytki spowodowane przez próchnicę , niewłaściwe leczenie, czy urazy kości zębowej. Innymi czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się stanu zapalnego są komplikacje po leczeniu czy szlifowaniu zębów. Stan zapalny zęba – objawy Pierwszy objaw stanu zapalnego zęba to silna wrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki i ból występujący zazwyczaj w największym nasileniu nocą . Zapalenie miazgi zębowej powoduje też ból przy występujący przy gryzieniu lub dotyku okolic chorego zęba. Niekiedy występuje też gorączka, opuchnięcia okolicy zęba i bóle głowy. Kiedy dochodzi do martwicy zęba, w okolicy zęba tworzy się przetoka dziąsłowa i występują zmiany okołowierzchołkowe. Stan zapalny zęba – rodzaje Stan zapalny zęba można podzielić na trzy rodzaje: ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony . Ten pierwszy charakteryzuje się łagodnym bólem i krótkim czasem występowania. Zapalenie przewlekłe trwa zazwyczaj długo i nie zawsze towarzyszy mu ból. Inaczej jest w przypadku zapalenia przewlekle zaostrzonego. Wówczas dolegliwość jest wydłużona i na początku nie ma objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczyna pojawiać się intensywny ból , trwający od kilku minut do kilku godzin, a dziąsło w okolicach bolącego zęba może spuchnąć. Stan zapalny zęba – leczenie Na początku leczenie stanu...

kobieta z ładnymi zębami
©puhhha/fotolia
Fleszstyle
Przyczyny i leczenie ruszających się zębów stałych
Ruszające się zęby najczęściej są objawem parodontozy lub pourazowych zwichnięć czy złamań zębów. W przypadku ruszających się zębów stałych ważną kwestią jest szybka reakcja i zgłoszenie problemu do dentysty, w celu rozpoczęcia właściwego leczenia.

Ruszające się zęby najczęściej są objawem parodontozy lub pourazowych zwichnięć czy złamań zębów. W przypadku ruszających się zębów stałych ważną kwestią jest szybka reakcja i zgłoszenie problemu do dentysty, w celu rozpoczęcia właściwego leczenia. Przyczyny ruszających się zębów – parodontoza, zwichnięcia i złamania zębów Problem ruszających się zębów stałych może być spowodowany wieloma czynnikami. Do najpopularniejszych przyczyn należą: parodontoza, zwichnięcie lub złamanie zęba .   zwichnięcie zęba – najczęściej dotyczy zębów przednich i pojawia się pod wpływem urazu. Zwykle dotyczą dzieci i mężczyzn, ponieważ są to grupy o większych predyspozycjach do urazów okolic żuchwy i szczęki. Zwichnięte zęby ruszają się na skutek zerwania wiązadeł, które utrzymują ząb w zębodole . złamanie zęba – ząb, który rusza się w efekcie złamania zlokalizowanego głęboko poniżej poziomu dziąseł jest zwykle zębem którego nie można odratować. parodontoza – z medycznego punktu widzenia termin parodontoza odpowiada różnym stanom chorobowym przyzębia. W potocznym rozumieniu to zespół chorobowy powodujący szereg zmian w uzębieniu. Początkowe objawy parodontozy to krwawienie dziąseł. Kolejne stadia choroby to cofanie się dziąseł , równoznaczne z odsłanianiem korzeni i ruszaniem się zębów. W efekcie parodontozy należy usunąć zęby. Jak postępować z ruszającymi się zębami? W przypadku zębów ruszających się pod wpływem urazu należy jeszcze tego samego dnia zgłosić się do dentysty. Lekarz podejmie środki prowadzące do przytwierdzenia zęba w zębodole. Po urazie ruszające się zęby, mimo że zostały ustabilizowane, często wymagają leczenia kanałowego ze względu na uszkodzenie unerwionej tkanki wewnątrz zęba (miazgi). Jeżeli zęby ruszają się z powodu parodontozy należy zwrócić szczególną uwagę...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner