pani z bolącym zębem
©vladimirfloyd/fotolia
Styl życia

Martwy ząb – czy możliwy jest ból?

Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie.

Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie.

Martwy ząb – czym jest?

O martwym zębie mówimy wtedy, gdy doszło do obumarcia miazgi, czyli tkanki, występującej wewnątrz zęba na skutek zaawansowanej próchnicy. Ból pojawia się, kiedy bakterie znajdujące się w środku zęba znajdą się w tkankach okołowierzchołkowych, a to wywoła zapalenie zęba.

Ból martwego zęba – czy to możliwe?

Ból martwego zęba może pojawić się bezpośrednio po leczeniu kanałowym. Ząb sam z siebie nie boli, gdyż jest martwy, a ból wynika z podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych zęba i otaczających go tkanek ozębnej. Jeśli po leczeniu kanałowym wystąpi taka dolegliwość, prawdopodobnie świadczy to o procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Dlatego też, zaleca się wykonanie zdjęcia, by ocenić czy leczenie kanałowe było przeprowadzone prawidłowo. Ból martwego zęba może być spowodowany jego przeciążeniem, co wynika ze zbyt wysokiej korony protetycznej zęba. Nieprawidłowo dopasowana do zgryzu korona wiąże się z dolegliwościami bólowymi, zwykle nasilającymi się przy nagryzaniu szczęki.

Martwy ząb – jak leczyć?

Jeśli martwy ząb można uratować, a nie jest konieczne jego usunięcie, warto zabiegać o leczenie zachowawcze. Nie należy zwlekać z leczeniem martwego zęba, gdyż szanse na jego zachowanie maleją. Warto poddać się RTG kontrolnemu bądź ponownemu leczeniu endodontycznemu.

 

Kobieta ogląda swoje zęby w lustrze.
©RFBSIP/Fotolia.com
Styl życia
Martwy ząb – jak wygląda i czy może boleć?
Martwy ząb może być skutkiem urazu fizycznego lub leczenia kanałowego. Zdiagnozowany i wyleczony w odpowiednim czasie może służyć przez całe życie. Często trudno go wykryć, gdyż nie boli i jest niewrażliwy na bodźce. Jednak można go poznać po przebarwieniu i matowej powierzchni.

Martwy ząb może być skutkiem urazu fizycznego lub leczenia kanałowego. Zdiagnozowany i wyleczony w odpowiednim czasie może służyć przez całe życie. Często trudno go wykryć, gdyż nie boli i jest niewrażliwy na bodźce. Jednak można go poznać po przebarwieniu i matowej powierzchni.   Zdrowie zębów w dużej mierze zależy od tego jak często je myjemy i dbamy o nie oraz od tego, co jemy. Czy nasze pokarmy są bogate w cukry (niekorzystne dla zdrowia), czy też mają minerały i witaminy wzmacniające kondycję zębów.   Co to znaczy, że ząb jest martwy?   Martwota zęba oznacza, że jego wewnętrzna część – zwana miazgą – jest w stanie rozpadu lub w ogóle jej nie ma. Ten element jest niezwykle delikatną tkanką, która odpowiada za unerwienie i ukrwienie całego zęba. Jej brak oznacza, że w martwym zębie nie ma żadnych nerwów, a co za tym idzie – nie będzie się odczuwać bólu . Martwy ząb nie reaguje na zimno, gorąco ani inne urazy. Jednak – jeśli jego leczenie zacznie się odpowiednio wcześnie i zostanie poprowadzone pomyślnie – ząb pomimo swej martwoty może służyć długie lata.   Jak dochodzi do obumarcia zębów?   Powodem degeneracji miazgi może być uderzenie (np. w wyniku upadku) lub uraz fizyczny. Takie obrażenie może rozpocząć proces obumierania miazgi. Początkowo może nie być odczuwany żaden ból, jednak z czasem obumierający ząb daje o sobie znać reagując bólem na ciepło lub zimno. Kolejną fazą tego procesu jest ponowny zanik bólu, w momencie gdy miazga jest już martwa. Bardzo ważne, by obserwować ząb, a każdy pojawiający się po urazie ból konsultować z dentystą. Jednak najczęściej do obumierania miazgi dochodzi poprzez nieleczoną zaawansowaną próchnicę , która jest powodowana przez...

Kobieta na fotelu u denstysty
©Stasique/Fotolia
Fleszstyle
Korona zęba: funkcja, materiały, zakładanie, koszt, wady i zalety – kompendium wiedzy
Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków.

Korona zęba uzupełnia pojedyncze ubytki w uzębieniu, chroni słabe i uszkodzone zęby. Wykonuje się ją z porcelany na podbudowach metalowych, ceramicznych lub na opiłowanym zębie lub korzeniu z użyciem tlenku cyrkonu. Każda korona zęba musi być dopasowana indywidualnie. Jest to alternatywne rozwiązanie dla licówek i mostków. Po co zakłada się koronę zęba? Koronę zęba zakłada się wtedy, gdy ząb jest uszkodzony , np. złamany, a także w przypadku, gdy po leczeniu (często kanałowym) zostało go bardzo niewiele. Wówczas chroni ona przed całkowitą utratą zęba i pozwala zachować komfort jedzenia. Korona zęba może zostać założona również na implant, by zapobiec deformacji zgryzu po utracie zęba. Za założeniem korony na ząb mogą przemawiać też względy estetyczne. Jeśli ząb jest przebarwiony czy niekształtny, można zlikwidować ten problem, montując koronę na opiłowany własny ząb. Porcelana, metal, tlenek cyrkonu – materiały, z których robi się korony zęba Korona porcelanowa z podbudową z metalu lub z tlenku cyrkonu wyparła stosowaną niegdyś powszechnie koronę metalową. Takie korony są zarówno estetyczne, jak i trwałe. Trwałość korony jest bardzo duża, ponieważ jest ona mocowana wkładem koronowo-korzeniowym i cementowana. Dlatego nie przesuwa się, nie dostaje się pod nią pokarm i skutecznie zastępuje zdrowy ząb. Korona może być też założona na implant, jeśli własny ząb został całkowicie utracony. Na implantach zwykle instaluje się korony z porcelany z podbudową z metalu oraz pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu. Korony cyrkonowe zalecane są też do uzupełniania braków w przednim uzębieniu. Na pozostałość zęba natomiast warto założyć koronę z podbudową ze złota, ponieważ działa ono przeciwpróchniczo. Korona zęba musi być idealnie dopasowana, założyć ją i zdjąć może tylko stomatolog Korona zęba wymaga, by...

Chłopiec na fotelu dentystycznym
Pixabay/jarmoluk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pięć faktów o leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe (endodontyczne) często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z zęba miazgi i nerwów, oczyszczeniu komory i kanałów zęba i zaplombowaniu go.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z zęba miazgi i nerwów, oczyszczeniu komory i kanałów zęba i zaplombowaniu go. Kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne? Leczenie kanałowe zęba jest konieczne, kiedy miazga zęba zostanie nieodwracalnie zniszczona. Przyczyną zniszczenia miazgi jest stan zapalny, który może być wynikiem zaawansowanej próchnicy, uszkodzeń mechanicznych (np. uderzenia) lub innych (np. narażenia zęba na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę). Sygnałem zapalenia miazgi zazwyczaj jest silny ból zęba. Wcześnie zdiagnozowane zapalenie miazgi jest możliwe do wyleczenia. Jeśli jednak ból zęba powraca i utrzymuje się dłużej niż przez 3 dni, zapalenie miazgi prawdopodobnie jest już nieodwracalne. Choć ból może minąć, ząb będzie wtedy wymagał leczenia kanałowego. Ząb, którego miazga jest zniszczona, można też wyrwać. Tylko te dwa sposoby pozwalają na usunięcie ogniska zapalnego, które mogłoby zakazić okoliczne tkanki. Jak przebiega leczenie kanałowe zęba? Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba. Na jego podstawie stomatolog może ocenić długość kanałów zęba i rozległość stanu zapalnego. Najpierw stomatolog otwiera komorę zęba i dostaje się do kanałów korzeni zębowych. Wstępnie oczyszcza je i dezynfekuje. Potem ząb zostaje zatruty. Zatrucie, czyli dewitalizacja polega na nałożeniu na odsłoniętą miazgę środka powodującego jej obumarcie. Środek ten powinien pozostać w zębie przez tydzień lub dwa. Coraz częściej jednak dentyści zamiast dewitalizacji stosują ekstyrpację: usuwają całą miazgę w znieczuleniu miejscowym podczas jednej wizyty. Kiedy miazga jest już martwa, dentysta opracowuje komorę zęba i kanały, oczyszczając je z martwej miazgi i nerwów. Na końcu...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner