kobieta w ciąży leżąca w łóżku
© mninni/Fotolia.com
Styl życia

Ból serca w ciąży może oznaczać zakrzepicę lub nawet zawał

Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.

Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.

 

Podczas ciąży serce kobiety pompuje od 30 do 50 procent więcej krwi niż zwykle. Obciąża to mięsień sercowy i może ujawniać ukryte dotąd wady serca i niektóre z nich pogłębiać.

Ból serca w ciąży a wrodzone wady serca

Podczas ciąży cały organizm jest obciążony, a serce musi pompować krew szybciej i bardziej wydajnie, by zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze i tlen. Z tego powodu u ciężarnych mogą wystąpić kołatania serca. Jeśli towarzyszy im ból, konieczna jest konsultacja z kardiologiem, ponieważ może to być symptom wrodzonej wady serca.

 

Zagrożeniem dla ciąży są szczególnie:

  • nadciśnienie płucne
  • silne zwężenie zastawki, 
  • zwężenie cieśni aorty, 
  • zespół Eisenmengera (ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej i na skutek tego przeciekanie krwi między komorami lub przedsionkami serca).

Zakrzepica żył głębokich może powodować ból serca 

Zakrzepica żył głębokich u ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, może nawet doprowadzić do śmierci. Powstające zakrzepy niekiedy odrywają się i wędrują po organizmie, powodując niebezpieczne zatory, np. zator w płucach. Ból serca w ciąży u osób chorych na zakrzepicę żył głębokich wymaga natychmiastowego wezwania pomocy medycznej.

Ból serca w ciąży a zawał

Nagły i silny ból serca w ciąży może oznaczać zawał mięśnia sercowego. Objawy towarzyszące to także:

  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • drętwienie kończyn,
  • zimny pot
  • osłabienie,
  • zaburzenia tętna (przyspieszenie lub spowolnienie).

Na zawał serca w ciąży narażone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, z wadami przerostowymi serca (np. przerostem lewej komory), otyłe lub z nadwagą, z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów, a także z cukrzycą.

 

pacjentka rozmawia z lekarzem
©WavebreakMediaMicro/fotolia
Styl życia
Objawy choroby zakrzepowo-zatorowej
Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych.

Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych. Objawy zakrzepicy żył: obrzęk, poszerzenie żył, ból w okolicach podudzia Do typowych objawów zakrzepicy żył należą: obrzęk kończyny, ból i zasinienie . Miejsce, w którym utworzył się zator ma podwyższoną temperaturę i napięcie podpowięziowe (napięta i bolesna część obwodowa kończyny dolnej). Osoba chora odczuwa bolesność wzdłuż zajętych naczyń i w mięśniach piszczelowych. W 20% przypadków zakrzepicy żył osoby skarżyły się na ból w okolicach podudzia w trakcie zginania stopy. Często występuje także bolesność krawędzi sklepienia stopy. Niekiedy może wystąpić stan podgorączkowy i większe wypełnienie żył powierzchniowych. W przypadku zakrzepicy żył biodrowych typowe jest poszerzenie żył w okolicy nadłonowej. W bardzo rozległych przypadkach kończyna może być zasiniona, chłodna lub blada.   Kliniczne objawy zakrzepicy żył występują u 50% osób. U pozostałych osób przejawem choroby zakrzepowo-zatorowej są symptomy specyficzne dla zatorowości płucnej – ból w klatce piersiowej, krwioplucie i duszność . W przypadkach poważnej zatorowości objawami może być tachykardia, sinica, hipotonia i przepełnienie żył szyjnych.   W wielu wypadkach zakrzepica żył bywa mylona z przewlekłą niewydolnością żylną, obrzękiem limfatycznym, stanami zwyrodnieniowymi kości i stawów, infekcjami skóry lub patologią nerwu kulszowego.   Ten lek może pomóc. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do stosowania...

Lekarz robi zastrzyk w rękę
©Monet/fotolia
Styl życia
Przyczyny choroby zakrzepowo-zatorowej: nadwaga, nikotynizm i częste podróże samolotem
Zakrzepica żył głębokich jest nazywana także chorobą zakrzepowo-zatorową. Zakrzepica żył jest poważnym problemem z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim towarzyszy jej możliwość wystąpienia zatoru. Zator tętnicy płucnej jest niebezpieczny i często kończy się zgonem. Kolejnym powodem są konsekwencje zakrzepicy żył głębokich takie jak – rozwój przewlekłej niewydolności serca oraz ryzyko nawrotu choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zakrzepica żył głębokich jest nazywana także chorobą zakrzepowo-zatorową. Zakrzepica żył jest poważnym problemem z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim towarzyszy jej możliwość wystąpienia zatoru. Zator tętnicy płucnej jest niebezpieczny i często kończy się zgonem. Kolejnym powodem są konsekwencje zakrzepicy żył głębokich takie jak – rozwój przewlekłej niewydolności serca oraz ryzyko nawrotu choroby zakrzepowo-zatorowej. Przyczyny zakrzepicy żył głębokich: wzrost krzepliwości krwi, zastój żylny, uszkodzenie ścian żyły Zakrzepica żył głębokich powstaje najczęściej, gdy rozwiną się czynniki ryzyka zakrzepicy – tzw. triada Virchowa. Czynniki potęgujące powstanie zakrzepicy żył głębokich można podzielić na trzy grupy: 1. Wzrost krzepliwości krwi okres okołooperacyjny, nowotwór, ciąża, nikotynizm, doustnie zażywane środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, sterydy, zespół nerczycowy, odwodnienie , czerwienica, zespoły antyfosolipidowe, czynnik V Leiden, niedobory białka C i S oraz antytrombiny AT III. 2. Zastój żylny unieruchomienie – w okresie okołooperacyjnym i okołoporodowym, u osób obłożnie chorych, porażenia i niedowłady (szczególnie u osób z żylakami), torbiel Bakera, znieczulenie, długotrwałe siedzenie lub leżenie, nadmierna otyłość, zespół Cocketta, ucisk pochodzący z zewnątrz (np. zespół usidlenia w dole podkolanowym), długotrwałe i częste podróże samolotem. 3. Uszkodzenie ściany żyły uraz naczynia, przebyty stan zapalny żyły, kaniulacja naczynia, zakażenie. Dodatkowym czynnikiem jest wiek powyżej 60 lat. U osób w tym wieku ryzyko zachorowań za zakrzepicę żył głębokich jest dziesięciokrotnie większe niż u osób młodszych. Czym jest dowód tymczasowy?  Jak wyrobić dowód...

Kobieta bada pobrane wcześniej próbki krwi.
©sergiophoto/Fotolia.com
Styl życia
Trombofilia – nadkrzepliwość krwi: przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i sposoby leczenia
Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością, jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, cechującym się skłonnością do tworzenia się zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać zator płucny, udar mózgu czy zawał serca. Głównym objawem trombofilii jest zakrzepica żył, której najczęstszym symptomem jest obrzęk i ból kończyn dolnych. Leczenie trombofilii najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów rozrzedzających krew.

Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością, jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, cechującym się skłonnością do tworzenia się zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać zator płucny, udar mózgu czy zawał serca. Głównym objawem trombofilii jest zakrzepica żył, której najczęstszym symptomem jest obrzęk i ból kończyn dolnych. Leczenie trombofilii najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów rozrzedzających krew.   Podstawowym badaniem diagnostycznym przy trombofilii jest koagulogram, w którym oznacza się liczbę trombocytów – płytek krwi , odpowiadających za procesy krzepnięcia. Badanie to służy również do wykrywania nadpłytkowości i małopłytkowości.   Nadkrzepliwość krwi – przyczyny   Trombofilia, nazywana również nadkrzepliwością, jest dolegliwością, polegającą na nadmiernej skłonności do powstawiania zakrzepów w żyłach lub rzadziej – w tętnicach. Wyróżnia się dwa typy trombofilii o zróżnicowanych przyczynach występowania: wrodzoną oraz nabytą. Pierwsza z nich pojawia się w wyniku dziedziczenia wadliwego genu lub skłonności do zakrzepicy . Ryzyko dziedziczenia jest tak samo duże u obu płci. Natomiast przyczyny trombofilii nabytej są bardziej zróżnicowane – mogą za nią odpowiadać choroby immunologiczne (np. toczeń układowy), a także choroby układu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniewskiego-Crohna.   Trombofilia – czynniki ryzyka   Wśród najpowszechniejszych czynników ryzyka trombofili można wymienić: ciążę, stosowanie antykoncepcji hormonalnej , siedzący tryb życia, zabiegi operacyjne, urazy kończyn dolnych, palenie...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak