Szałwia złagodzi ból zęba, odkazi go i zmniejszy stan zapalny. Ususzone liście rośliny należy zalać wrzątkiem, zaparzyć i płukać jamę ustną kilka razy dziennie.

Reklama

Szałwia to skuteczny sposób na załagodzenie bólu zęba. Jeśli nie masz zaplanowanej wizyty u stomatologa, okłady i płukanki pozwolą zmniejszyć przykre dolegliwości. Szałwia działa przeciwzapalnie, ściągająco, odkażająco oraz grzybobójczo. W przypadku bólu zęba stosuj napary, którymi będziesz płukać jamę ustną.

Skąd się biorą bóle zębów?

Bóle zębów mają różne przyczyny. Głównymi są ubytki w szkliwie, próchnica oraz odsłonięcie szyjki. Zapowiedzią poważniejszych problemów jest nadwrażliwość zębów na wysoką i niską temperaturę oraz słodkie i kwaśne produkty. Podczas spożywania gorących zup, lodów, cytrusów lub słodyczy możesz czuć przeszywający ból szczęki. Nieregularnie leczenie ubytków i próchnicy zębów może prowadzić do takich schorzeń, jak zapalenie okostnej, zapalenia miazgi czy ropień. A wówczas ból zębów jest nie do zniesienia.

Właściwości lecznicze szałwii

Szałwia lekarska jest zielem, które ma szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz w przemysłach spożywczym i farmaceutycznym. Swoje cenne właściwości zawdzięcza olejkom eterycznym, zlokalizowanym w liściach. Zawierają one witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę A, wapń, fosfor, cynk, żelazo, sód, potas a także karoteny, garbniki, taniny oraz flawonoidy.

Zobacz także

Roślina posiada cenne właściwości lecznicze:

  • działa przeciwzapalnie,
  • odkaża i zabija grzyby,
  • zapobiega rozwojom infekcji,
  • zwalcza infekcje i zakażenia (np. owrzodzenia jamy ustnej oraz bóle gardła)
  • poprawia wygląd skóry i łagodzi jej dolegliwości (np. stany zapalne, krosty, trądzik, łuszczyce),
  • poprawia samopoczucie,
  • powstrzymuje laktację (gdy chcesz zakończyć karmienie piersią),
  • reguluje zbyt obfite miesiączki i bóle menstruacyjne,
  • poprawia trawienie oraz zwiększa apetyt,
  • ogranicza potliwość organizmu.

Szałwia a ból zęba – jak to działa?

Szałwia nie usunie przyczyny bólu zęba, lecz jedynie go złagodzi. Odkazi również bolące miejsce i zmniejszy stan zapalny. Jednorazowe płukanie może nie przynieść efektów od razu, gdyż liczy się systematyczność. Szałwia przyniesie ukojenie, gdy zawiodą środki przeciwbólowe oraz inne metody.

Jak stosować szałwię na ból zęba?

Płukanki z szałwii możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy, że kupisz ziele w torebkach lub jego ususzone i sproszkowane liście (kupisz je w sklepach zielarskich). Możesz również zaopatrzyć się w świeżą szałwię w doniczce, którą będziesz hodować w domu i stosować w awaryjnych sytuacjach. Cena szałwii, zarówno świeżej, jak i suszonej, oscyluje w granicach kilku złotych.

Żeby załagodzić ból zęba, stosuj roślinę w następujący sposób:

  • Torebkę szałwii lub łyżeczkę jej suszonych liści wrzuć do szklanki (ok. 250 ml) i zalej wrzątkiem.
  • Zaparzaj szałwię pod przykryciem przez 10 minut, a następnie poczekaj, aż lekko ostygnie.

Nabieraj łyk płynu do ust i płucz je, zwracając szczególną uwagę na bolący ząb. Rób to przez 30 sekund, następnie wypluj napar i weź kolejny łyk. Nie połykaj napoju. Czynność powtarzaj 4 razy dziennie.


Reklama

Reklama
Reklama
Reklama