Uśmiechnięta blondynka
© elnariz/Fotolia.com
Styl życia

Prostowanie zębów nie zawsze wymaga noszenia aparatu stałego

Krzywe zęby nie są wyłącznie problemem estetycznym. Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej podatne na choroby, łatwiej ściera się z nich szkliwo, a w niektórych przypadkach mogą one uciskać na nerwy i powodować bóle głowy. Choć aparaty na zęby nie są już powodem do wstydu, stanowią spory wydatek, dlatego warto spróbować domowych sposobów na to, jak wyprostować zęby bez aparatu. W przypadku mniej zaawansowanych wad zgryzu stan zębów może poprawić systematyczne wykonywanie prostych zabiegów.

Krzywe zęby nie są wyłącznie problemem estetycznym. Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej podatne na choroby, łatwiej ściera się z nich szkliwo, a w niektórych przypadkach mogą one uciskać na nerwy i powodować bóle głowy. Choć aparaty na zęby nie są już powodem do wstydu, stanowią spory wydatek, dlatego warto spróbować domowych sposobów na to, jak wyprostować zęby bez aparatu. W przypadku mniej zaawansowanych wad zgryzu stan zębów może poprawić systematyczne wykonywanie prostych zabiegów.

Skąd biorą się wady zgryzu?

Nieprawidłowe ustawienie zębów może być dziedziczne. Genetyczne przyczyny krzywego zgryzu zdarzają się jednak dużo rzadziej niż te spowodowane przez zewnętrzne czynniki, oddziałujące na szczękę w trakcie rozwoju. Krzywy zgryz występuje często u dzieci, które zbyt długo (już po okresie niemowlęcym) ssą smoczek lub palec, piją z butelki ze smoczkiem.

 

Przyczyną wad zgryzu mogą być też nieleczone choroby układu oddechowego, które skłaniają dziecko do oddychania przez usta. Nieprawidłowy rozwój szczęki wynika także często z niewłaściwej pozycji podczas snu, np. zbyt wysokiego ułożenia głowy na poduszce, które prowadzi do wysunięcia się żuchwy do przodu, albo całkiem płaskiego ułożenia głowy, co z kolei bywa przyczyną przesunięcia żuchwy do tyłu.

 

Przednie zęby mogą się również przesuwać już w wieku dorosłym, np. wtedy, kiedy z tyłu wyrastają ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, a także po usunięciu innych zębów. Choć prostowanie zębów przebiega najłatwiej u dzieci i młodych osób, regularnie wykonywane zabiegi przynoszą rezultaty także u dorosłych.

Zmniejszanie przerwy między zębami za pomocą nici dentystycznej

Jednym ze sposobów na zbliżenie do siebie szeroko rozstawionych zębów jest zmniejszanie przerwy za pomocą nici dentystycznej. Przeciągnij nić dentystyczną za zęby, pomiędzy którymi znajduje się szczelina. Z przodu zawiąż nić jak najbliżej zębów, tak żeby ściskała je ona delikatnie. Odetnij nić tuż przy pętelce. Wykonuj ten zabieg codziennie przed snem i śpij z zawiązanymi zębami. Rano przetnij nitkę.

Wypychanie zębów palcem lub językiem

Jeśli zęby są skierowane do środka jamy ustnej, można spróbować „wypchnąć” je za pomocą języka. Należy mocno przycisnąć język do zewnętrznej strony zębów i przytrzymać tak przez kilka sekund. Ćwiczenie warto powtarzać jak najczęściej.

Usunięcie ósemek

Jeżeli przyczyną nieprawidłowego ustawienia zębów jest nacisk, jaki na pozostałe zęby stwarzają rosnące „ósemki”, warto ich się pozbyć. Zabieg usunięcia zębów mądrości przeprowadza się u chirurga szczękowego w znieczuleniu miejscowym. Choć zabieg nie należy do przyjemnych, nie warto z nim zwlekać. Im dłużej ósemki będą uciskały pozostałe zęby, tym większe i trudniejsze do późniejszego skorygowania przesunięcia spowodują.

Noszenie wyjmowanego aparatu zamiast stałego aparatu ortodontycznego

U dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14 roku życia zęby można wyprostować za pomocą wyjmowanego aparatu ortodontycznego. Nosi się go tylko na noc i po domu, a na dzień wyjmuje. Taki aparat dobierany jest po szczegółowym badaniu ortodontycznym. Cena takiego aparatu waha się od 400 do 700 zł. Jest to niewielki koszt w porównaniu z cenami aparatów stałych, które zaczynają się od 3000 zł.

 

Kobiety z pięknym uśmiechem
Image by Lifetimestock.com
Fleszstyle
Nić dentystyczna: czy wiesz jak ją stosować?
Nić dentystyczna jest dopełnieniem codziennej ochrony i pielęgnacji zębów. Sprawia, że pozostałości po jedzeniu, które znajdują się pomiędzy zębami, zostają usunięte. Aby poprawnie korzystać z nici dentystycznej należy powoli wsuwać ją pomiędzy zęby w prawo i w lewo.

Nić dentystyczna jest dopełnieniem codziennej ochrony i pielęgnacji zębów. Sprawia, że pozostałości po jedzeniu, które znajdują się pomiędzy zębami, zostają usunięte. Aby poprawnie korzystać z nici dentystycznej należy powoli wsuwać ją pomiędzy zęby w prawo i w lewo.   Nić dentystyczna polecana jest przez stomatologów , ponieważ dociera do miejsc w szczelinach zębowych, do których nie potrafi dotrzeć szczoteczka. Najlepiej korzystać z niej wieczorem po kolacji. Jak z niej poprawnie korzystać: 1. Przygotuj sobie ok. 0,5 m świeżej nici, owiń jeden jej koniec dość grubo na palcu wskazującym , a drugi koniec tylko raz owiń wokół palca wskazującego drugiej ręki (tutaj postaraj się wspomóc kciukiem). 2. Staraj się ruchem w prawo i lewo wsuwać nić pomiędzy zęby . 3. Nie rób tego w pośpiechu, ponieważ nić dentystyczna może przeciąć delikatne dziąsła pomiędzy zębami. 4. Przy każdej szczelinie pomiędzy zębami korzystaj ze świeżego kawałka nici. 5. Możesz również utworzyć nicią dentystyczną literę C , wtedy owiniesz nią cały ząb i postaraj się przetrzeć go nicią od dołu do góry. 6. Najważniejsze jest oczyszczenie szczeliny pomiędzy zębami, jednak ważne jest również przetarcie powierzchni zębowej z zewnętrznej i wewnętrznej strony.   Korzystając z nici dentystycznej należy zachować ostrożność, ponieważ podrażnienie a nawet przecięcie dziąsła może spowodować krwawienie. Jeżeli przerwiesz nić w trakcie nitkowania zębów, to musisz wziąć nowy tak samo długi kawałek – próba dokończenia czyszczenia z naderwanym i o wiele krótszym kawałkiem może spowodować zranienie dziąseł.

Piękny uśmiech
© markos86/Fotolia.com
Fleszstyle
Retainery, licówki, Invisalign – metody prostowania zębów bez aparatu
Metody na prostowanie zębów bez aparatu to zakładane i zdejmowane aparaty retencyjne, przezroczyste płytki i przytwierdzane na stałe porcelanowe płatki. Mogą być droższe niż zwykły aparat ortodontyczny i służą do redukcji niewielkich wad zgryzu, ale są wygodniejsze w użyciu i niewidoczne dla otoczenia.

Metody na prostowanie zębów bez aparatu to zakładane i zdejmowane aparaty retencyjne, przezroczyste płytki i przytwierdzane na stałe porcelanowe płatki. Mogą być droższe niż zwykły aparat ortodontyczny i służą do redukcji niewielkich wad zgryzu, ale są wygodniejsze w użyciu i niewidoczne dla otoczenia. Ruchomy retencyjny aparat ortodontyczny Retainer, czyli retencyjny aparat ortodontyczny, jest faktycznie aparatem, ale w wersji ruchomej, co pozwala uniknąć ciągłego noszenia. Zwykle zakłada się go na noc i używa tak długo, jak zaleci stomatolog. Może być noszony także w dzień, a jego budowa sprawia, że jest trudny do zauważenia przez osoby trzecie. Retainery są zbudowane z cienkich szyn lub łuków. Bywają stosowane także jako utrwalacze efektów osiągniętych podczas noszenia klasycznego aparatu ortodontycznego . Retainery kosztują od 500 do 1500 zł, dodatkowo płatne są wizyty kontrolne u ortodonty. Invisaling – przezroczyste nakładki na zęby Prostowanie zębów bez aparatu jest możliwe dzięki systemowi Invisalign, który do korygowania wad zgryzu wykorzystuje przezroczyste płytki. Płytki są wykonywane indywidualnie, jak materiały użyte we wszystkich innych metodach prostowania zębów. Są one transparentne, dzięki temu trudne do zauważenia, i wyjmowane – przez co wygodne w użytkowaniu. Ta technika prostowania zębów bez aparatu stałego nie jest tania, a płytki trzeba wymieniać raz na 2 tygodnie, by zęby stopniowo przyjmowały pożądaną pozycję. Cena wyrównania zębów tą metodą to od 6000 do 23000 zł. Licówki – prostowanie fasady zębów Licówki są metodą prostowania zębów bez aparatu nastawioną na wyniki estetyczne – nie prostują zębów, ale maskują ich nierówność. Są to cienkie płatki porcelanowe , które przykleja się do wcześniej spiłowanej przedniej części zębów. Można mocować je na pojedynczych zębach lub na większej...

Mały chłopiec siedzi na fotelu u dentysty.
©Imagepocket/Fotolia.com
Styl życia
Aparat ortodontyczny dla dzieci: cena, rodzaje, wskazania
Koszt założenia aparatu ortodontycznego dla dzieci waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z wizytą u specjalisty nie wolno zwlekać, bo nieleczona wada zgryzu może przyczynić się do powstania próchnicy, kruszenia się zębów, bruksizmu, seplenienia i trudności z przeżuwaniem pokarmu.

Koszt założenia aparatu ortodontycznego dla dzieci waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z wizytą u specjalisty nie wolno zwlekać, bo nieleczona wada zgryzu może przyczynić się do powstania próchnicy, kruszenia się zębów, bruksizmu, seplenienia i trudności z przeżuwaniem pokarmu.   Najczęstszą przyczyną noszenia aparatu ortodontycznego przez dzieci jest tyłozgryz, czyli nadmierne cofnięcie żuchwy . Problem dotyczy przede wszystkim tych maluchów, które długo nie mogły rozstać się ze smoczkiem.   Aparat ortodontyczny dla dzieci – kiedy trzeba go założyć?   Dziecko powinno nosić aparat ortodontyczny , jeżeli ma wadę zgryzu. Jej pierwsze oznaki widać po wyrośnięciu pierwszych mleczaków. Tego rodzaju nieprawidłowość wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na zdrowie zębów i przyzębia oraz na prawidłową wymowę. Do czynników wywołujących wady zgryzu u dzieci należą m.in. niewłaściwe układanie do snu i karmienia (główka powinna być pod kątem 45°), oddychanie przez usta z powodu przerośniętego trzeciego migdała czy ssanie palców i smoczka. Wykrycie problemu zależy przede wszystkim od czujności rodziców, którzy powinni natychmiast reagować, jeśli dziecko: ma kłopoty z domykaniem ust, rani sobie od wewnętrznej strony policzki, ma szpary pomiędzy zębami lub zęby nachodzące na siebie, ma nadmiernie cofniętą albo wysuniętą żuchwę, ma szparę niedogryzową (prześwit) między górnymi a dolnymi zębami, zakrywa całe dolne zęby górnymi, kiedy zamyka usta.   Do ortodonty można się wybrać z dzieckiem w wieku około 7 lat. Im wcześniej zostanie założony aparat ortodontyczny, tym krócej będzie trwało i mniej kosztowało leczenie, ponieważ w fazie intensywnego wzrostu...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner