kobieta dotyka dolnej części pleców
©Jacek Chabraszewski/Fotolia
Styl życia

Jakie są objawy stłuczenia kości ogonowej i jak sobie z nimi radzić?

Stłuczenie kości ogonowej (inaczej kości guzicznej) najczęściej zdarza się podczas upadku, kiedy ciało uderza w twardą nawierzchnię dolnym odcinkiem kręgosłupa. Taki upadek może być przyczyną nie tylko stłuczenia, ale też pęknięcia kości ogonowej. Jeśli więc ból po wypadku jest silny, należy udać się do lekarza.

Stłuczenie kości ogonowej (inaczej kości guzicznej) najczęściej zdarza się podczas upadku, kiedy ciało uderza w twardą nawierzchnię dolnym odcinkiem kręgosłupa. Taki upadek może być przyczyną nie tylko stłuczenia, ale też pęknięcia kości ogonowej. Jeśli więc ból po wypadku jest silny, należy udać się do lekarza.

Jakie są objawy stłuczenia kości ogonowej?

Najważniejszym objawem jest silny ból, który często uniemożliwia poruszanie się. Ból ten promieniuje na inne części ciała: wzdłuż kręgosłupa w górę i wzdłuż kości udowych. Ból z czasem może stawać się coraz silniejszy, może towarzyszyć mu obrzęk i siniak w stłuczonym miejscu. W przypadku urazu kości guzicznej takie dolegliwości mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni.

 

Najlepiej jest bezpośrednio po doznaniu urazu wybrać się do lekarza. Może on zlecić wykonanie prześwietlenia, na podstawie którego rozpozna, czy doszło do stłuczenia czy pęknięcia kości ogonowej.

Jak leczy się stłuczenie kości ogonowej?

Ból i obrzęk związany ze stłuczeniem kości ogonowej można doraźnie uśmierzyć przy pomocy zimnych okładów. Możesz robić je przy pomocy woreczka z lodem. Przykładaj go do bolącego miejsca.

 

Kiedy musisz przez dłuższy czas siedzieć, połóż sobie na krzesło miękką poduszkę lub poduszkę przeciwodleżynową. Tę drugą możesz kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjny, kosztuje ok. 25 zł.

 

Smaruj bolące miejsce maścią na stłuczenia. Ma ona działanie chłodzące, zmniejszające obrzęki i uśmierzające ból. Tubka zawierająca 75 ml żelu kosztuje ok. 12 zł.

 

Możesz też stosować maści przeciwbólowe. Koszt tubki zawierającej 100 ml maści to od 10 do 20 zł.

 

Jeśli ból jest naprawdę silny, możesz przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pamiętaj, że tabletek przeciwbólowych na ogół nie powinno się stosować dłużej niż przez 3 dni, jeśli przyjmuje się je 2-3 razy dziennie.

Kontuzja
©Martinan/Fotolia
Styl życia
Naderwany mięsień sprawia duży ból, powoduje obrzęk i wystąpienie krwiaka
Żeby mówić o naderwaniu mięśnia, podczas urazu musi zostać uszkodzone więcej niż 5% włókien. Rodzaj i skalę powinien ocenić lekarz, by wykluczyć całkowite zerwanie mięśnia. W leczeniu kluczowy jest wypoczynek i rehabilitacja, by wrócić do pełnej sprawności.

Żeby mówić o naderwaniu mięśnia, podczas urazu musi zostać uszkodzone więcej niż 5% włókien. Rodzaj i skalę powinien ocenić lekarz, by wykluczyć całkowite zerwanie mięśnia. W leczeniu kluczowy jest wypoczynek i rehabilitacja, by wrócić do pełnej sprawności. Naderwany mięsień boli, puchnie i powoduje podskórny wylew krwi Gdy zostanie naderwany mięsień, w miejscu urazu odczuwany jest silny ból, niemal natychmiast pojawia się obrzęk i siniak. Naderwanie sprawia, że poruszanie wymagające użycia uszkodzonego mięśnia jest mocno utrudnione i bolesne. Jeśli mięsień zostanie całkowicie zerwany, a więc uszkodzeniu ulega większość włókien, a nawet wszystkie, to ból jest przeszywający, bardzo silny, a podczas urazu słychać np. chrupnięcie. Naderwany mięsień pozwala na ruch i kontrolę w miejscu kontuzji, natomiast zerwany mięsień to uniemożliwia. Objawem naderwania mięśnia jest ból punktowy, kłujący, rosnący przy próbie dotyku uszkodzonego miejsca. Leczenie naderwanego mięśnia – wypoczynek i rehabilitacja Aby naderwany mięsień wrócił do pełnej sprawności, ważne jest jego odpowiednie zaopatrzenie. Po pierwsze uszkodzone miejsce należy jak najszybciej schłodzić . Pomoże to zmniejszyć podskórny wylew krwi i zmniejszy obrzęk, a także złagodzi ból. W rekonwalescencji kluczowy jest wypoczynek. Organizm sam zregeneruje uszkodzenie włókien mięśniowych, ale potrzebuje na to czasu. Dlatego bardzo istotne jest to, by nie ćwiczyć i nie przeciążać naderwanego mięśnia. Zwłaszcza w początkowej fazie przydatne mogą okazać się maści przeciwzapalne i leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli opuchlizna i krwiak nie chcą zniknąć, należy stosować okłady chłodzące tak długo, jak to potrzebne. Rehabilitację przeprowadza się samemu, zaczynając od bardzo niewielkich obciążeń dla uszkodzonego mięśnia, stopniowo i powoli – np. co dzień je...

młoda kobieta trzymająca się za bolącą głowę
© vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Urazy i uszkodzenia głowy – objawy i leczenie stłuczenia mózgu
Stłuczenie mózgu objawia się utratą przytomności i w zależności od umiejscowienia urazu szeregiem innych, zazwyczaj poważnych dolegliwości. Leczenie polega przede wszystkim na hospitalizacji, która nierzadko wymaga nawet kilku tygodni.

Stłuczenie mózgu objawia się utratą przytomności i w zależności od umiejscowienia urazu szeregiem innych, zazwyczaj poważnych dolegliwości. Leczenie polega przede wszystkim na hospitalizacji, która nierzadko wymaga nawet kilku tygodni. Objawy stłuczenia mózgu – utrata przytomności i zaburzenia koordynacji ruchowej Stłuczenie płata czołowego i skroniowego to uszkodzenie obszarów odpowiedzialnych za pamięć, koncentrację i emocje. W wyniku stłuczenia mózgu najczęściej dochodzi do uszkodzenia tych właśnie miejsc. Stłuczenia pnia mózgu to uraz ciężki lub krytyczny, w wyniku którego śmiertelność wynosi aż 50%.   Objawy charakterystyczne dla stłuczenia mózgu to: utrata przytomności, gdzie może nawet dochodzić do kilku następujących po sobie omdleń, wówczas może to być objaw wstrząśnienia mózgu, które powoduje również wymioty i czasową niepamięć wsteczną. Wstrząśnienie różni się od stłuczenia tym, że nie powoduje trwałych zmian w strukturze mózgu i jest schorzeniem krótkotrwałym; utrata przytomności dopiero po kilku godzinach od urazu, może się wiązać z długotrwałą utratą przytomności, co jest często objawem np. obrzęku mózgu; ból głowy , nudności; zaburzenie równowagi; zaburzenie koordynacji ruchowej – ataksja; splątanie, dezorientacja; zaburzenia mowy, ruchu, wzroku – zwężanie źrenic; niedowłady; niedoczulica; wyprostowane kończyny; niekontrolowanie odruchów fizjologicznych, czyli bezwiedne oddawanie moczu i kału.   Czas trwania objawów stłuczenia mózgu uzależniony jest od rozległości urazu, jednak zwykle trwa nie krócej niż kilka tygodni. Objawy mogą ustąpić po hospitalizacji, jednak zdarza się, że są przyczyną trwałego inwalidztwa. Powikłania do jakich może dojść to obrzęk mózgu lub wtórny krwotok do zniszczonej tkanki. Stłuczenie mózgu – leczenie –...

kobieta u lekarza
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Urazy kręgosłupa – kompresyjne złamanie kręgosłupa
Złamanie kompresyjne ma miejsce wtedy, gdy na krąg działa zbyt duża siła (kompresja). W rezultacie trzon kręgu się zapada i kość przyjmuje klinowaty kształt. Jeżeli podczas kompresyjnego złamania kręgosłupa nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek ani rdzenia kręgowego, wówczas może ono przebiegać bezobjawowo.

Złamanie kompresyjne ma miejsce wtedy, gdy na krąg działa zbyt duża siła (kompresja). W rezultacie trzon kręgu się zapada i kość przyjmuje klinowaty kształt. Jeżeli podczas kompresyjnego złamania kręgosłupa nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek ani rdzenia kręgowego, wówczas może ono przebiegać bezobjawowo. Kompresyjne złamanie kręgosłupa – przyczyny Odcinki: lędźwiowy i szyjny kręgosłupa są szczególnie narażone na złamania kompresyjne. Do kompresyjnych złamań kręgosłupa może do dojść: w wyniku osteoporozy: kiedy kości są odwapnione a struktura kostna jest rozrzedzona kręgi są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju urazy ; osteoporoza jest jedną z najczęstszych przyczyn kompresyjnych złamań kręgów; podczas nagłego upadku z pozycji siedzącej: kiedy kręgosłup jest wygięty, wówczas dochodzi do zapadnięcia się trzonu kręgu; w wyniku urazu: podczas upadku na pośladki, np. w wyniku poślizgu na lodzie; gwałtownego skoku, wypadku samochodowego, itp.; w rezultacie nowotworu, którego przebieg znacznie osłabia strukturę kości. Kompresyjne złamanie kręgosłupa – leczenie i profilaktyka Leczenie złamań kompresyjnych kręgosłupa ma na celu przywrócenie dawnej sprawności oraz zapobieganie powtórnym złamaniom. Leczenie zachowawcze kompresyjnych złamań kręgosłupa obejmuje: odpoczynek i leżenie, farmakoterapię oraz gorsety ortopedyczne i ortezy. Przy złamaniach, w których występuje bardzo silny ból, stosuje się wertebroplastykę i kifoplastykę, czyli chirurgiczną korekcję kompresyjnego zniekształcenia trzonu kręgowego . Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na redukcji zniekształcenia kręgu przy pomocy cementu akrylowego wprowadzanego pod ciśnieniem lub za pomocą balonika.   Ból powstały w wyniku kompresyjnego złamania kręgosłupa znoszony jest za pomocą leków uśmierzających....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner