badanie wzroku urządzeniem okulistycznym
©Robert Przybysz/Fotolia
Styl życia

Rozpoznanie i sposoby leczenia epidemiologicznego zapalenia spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek jest chorobą bardzo zakaźną, w związku z czym należy izolować chorą osobę od otoczenia. Nie powinno się dotykać palcami oczu, ponieważ w ten sposób można przenieść wirusy na otaczające przedmioty, poprzez które mogą zarazić się kolejne osoby.

Wirusowe zapalenie spojówek jest chorobą bardzo zakaźną, w związku z czym należy izolować chorą osobę od otoczenia. Nie powinno się dotykać palcami oczu, ponieważ w ten sposób można przenieść wirusy na otaczające przedmioty, poprzez które mogą zarazić się kolejne osoby.

Diagnoza wirusowego zapalenia spojówek

Do postawienia diagnozy o zapaleniu spojówek lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem i poznać objawy choroby. W tym przypadku ważna jest informacja o ewentualnej epidemii zachorowań na wirusowe zapalenie spojówek. Wskazówką do stwierdzenia choroby są specyficzne objawy, do których należy wodnisty wyciek z oczu. Schorzeniu towarzyszy również obrzęk powiek i nadwrażliwość oczu na światło. Jeżeli zapalenie obejmie rogówkę, można zaobserwować nacieki na jej powierzchni. Ze względu na czas oczekiwania na wyniki i ograniczony dostęp do testów immunologicznych i hodowli wirusowych nie uważa się ich za pomocne w ustaleniu rozpoznania.

Metody leczenia wirusowego zapalenia spojówek

W leczeniu wirusowego zapalenia spojówek stosuje się gancyklowir, czyli lek, który ma uniemożliwić proces replikacji DNA wirusów. Podaje się go w postaci żelu do oczu. Zmętnienia na rogówce, które powstały na skutek jej zapalenia, znikają samorzutnie po upływie kilku tygodni lub miesięcy.

 

Potrzeba 3 tygodni, aby wyleczyć całkowicie stan zapalny oka. Po zakończeniu leczenia zaleca się okresowe kontrole. 

kobieta z pięknym spojrzeniem
©chettythomas/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy wirusowego zapalenia spojówek
Wirusowe zapalenie oka jest zakaźne i łatwo może się przenieść na drugą osobę poprzez dotyk. W związku z tym zaleca się częste mycie rąk i wycieranie ich papierowymi ręcznikami.

Wirusowe zapalenie oka jest zakaźne i łatwo może się przenieść na drugą osobę poprzez dotyk. W związku z tym zaleca się częste mycie rąk i wycieranie ich papierowymi ręcznikami. Co wywołuje wirusowe zapalenie spojówek? Wirusowe zapalenie spojówek występuje wtedy, gdy obserwuje się nasilone infekcje górnych dróg oddechowych, które wywołane są przez adenowirusy. Najwięcej przypadków zachorować odnotowuje się jesienią i wczesną zimą Czasem powodują je wirusy opryszczki, rzadziej wirusy ospy wietrznej, półpaśca, wirusy brodawczaka ludzkiego, wirusy powodujące mięczaka zakaźnego czy pikornawirusy. Można zarazić się, dotykając przedmiotów, na których znajdują się wirusy i przenosząc je na powieki. Wirusowe zapalenie spojówek często ma postać epidemii. Zazwyczaj pojawia się na jednym oku. Po upływie kilku dni przenosi się na drugie oko. Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po tygodniu obejmuje także rogówkę oka. W jaki sposób objawia się wirusowe zapalenie spojówek? Wirusowe zapalenie spojówek można rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów. Spojówki są obrzęknięte i zaczerwienione. Chorobie towarzyszy wyciek z oka. Jest to wodnista wydzielina. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemne wrażenie, że w oku znajduje się obce ciało, jak wtedy gdy dostanie się do niego ziarnko piasku.   Jeżeli stwierdzi się zapalenie rogówki jako następstwo wirusowego zapalenia spojówek, to objawy nasilają się. Występuje nadwrażliwość oczu na światło, którą można stwierdzić na podstawie mrużenia powiek. Na rogówce można zaobserwować zmętnienia. Zapaleniu rogówki może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych przy żuchwie.   Zapalenie wirusowe utrzymuje się dłużej niż zapalenie bakteryjne spojówek. Podaje się, że może trwać 2-3 tygodnie. Zazwyczaj występuje ono po zapaleniu gardła lub górnych dróg...

kobieta patrząca w obiektyw
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy bakteryjnego zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek powodują grzyby, bakterie lub wirusy. Bakteryjne zapalenie spojówek to, obok alergicznego zapalenia spojówek, najczęstsza choroba tego narządu dodatkowego oka u osób dorosłych.

Zapalenie spojówek powodują grzyby, bakterie lub wirusy. Bakteryjne zapalenie spojówek to, obok alergicznego zapalenia spojówek, najczęstsza choroba tego narządu dodatkowego oka u osób dorosłych. Przyczyny bakteryjnego zapalenia spojówek Przyczyną infekcji jest atak bakterii. Najczęściej bakteryjne zapalenie spojówek wywołują paciorkowce i gronkowce , które do oczu przenoszą za pośrednictwem brudnych rąk. Zazwyczaj choroba dotyczy obojga oczu w tym samym czasie. Zapalenie spojówek powodowane przez bakterie może mieć przebieg przewlekły bądź ostry. Objawy ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek W przypadku ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek stan zapalny pojawia się nagle w jednym oku, a po kilku dniach przechodzi na drugie i po upływie 2 tygodni ustępuje. Powieki są obrzęknięte i sprawiają wrażenie opadających. Po przebudzeniu można zaobserwować sklejenie powiek ropną lub surowiczo-ropną wydzieliną. Oczy są zaczerwienione. Na spojówkach mogą wystąpić wybroczyny krwiste lub szaro-żółte plamy. Objawy przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek W przypadku przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek występują takie same objawy jak w przypadku ostrej jego postaci, ale utrzymują się około miesiąca. Są mniej nasilone. Na krawędziach powiek i na rzęsach można zaobserwować wysuszoną wydzielinę ropną. Ponadto w spojówce z przerośniętego nabłonka mogą rozwinąć się brodawki spojówkowe.   Bakteryjne zapalenie spojówek trwa od 5 do 7 dni. Rzadko dochodzi do zajęcia rogówki przez stan zapalny. Zazwyczaj nie obserwuje się powiększenia węzłów chłonnych. Gronkowiec jest odporny na wysokie temperatury. Sprawdź  przyczyny i objawy zakażenia gronkowcem .  Gronkowiec atakuje osoby z osłabioną odpornością. Poznaj metody  leczenia zakażenia gronkowcem .  Bakterie E.coli znajdują się w jelicie grubym. Warto...

kobieta ze spuchniętą powieką
©Syda Productions/fotolia
Styl życia
Opuchnięte powieki: skąd się bierze problem?
Spuchnięta powieka może mieć wiele przyczyn, które nie muszą być związane z chorobą oka. Do najczęstszych przyczyn spuchniętych powiek należą alergie, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, opryszczka i jęczmień.

Spuchnięta powieka może mieć wiele przyczyn, które nie muszą być związane z chorobą oka. Do najczęstszych przyczyn spuchniętych powiek należą alergie, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, opryszczka i jęczmień. Alergie przyczyną spuchniętych powiek Spuchnięte powieki , katar i ból głowy mogą być symptomem alergii. Alergenem mogą być pyłki traw lub drzew, wówczas dolegliwości odczuwalne są zwykle od wiosny do jesieni. Najintensywniejsze objawy pojawiają się rano i wieczorem. Przyczyną alergii mogą być także produkty obecne w codziennej diecie, np. orzechy, czekolada, truskawki. Należy wówczas wyeliminować je z jadłospisu. W przypadku leczenia alergii należy zażywać wapno oraz leki zawierające feksofenadynę, które pomogą oczyścić zatoki i zmniejszyć zatkanie nosa . Na spuchnięte powieki najlepiej sprawdzą się dostępne bez recepty krople łagodzące tzw. „sztuczne łzy”. Spuchnięte powieki przy zapaleniu spojówek Dokuczliwe uczucie piasku pod powiekami, ból oczu, zaczerwienione i spuchnięte powieki oraz obecność ropy pod dolną powieką to objawy zapalenia spojówek. Najczęściej cierpią na nie osoby, które noszą szkła kontaktowe lub są alergikami. W zapaleniu spojówek należy stosować przepisane przez lekarza krople, które oczyszczą oczy z zalegającej wydzieliny i nawilżą powierzchnię gałki ocznej. Spuchnięte powieki można przemywać chłodnym naparem z rumianku lub solą fizjologiczną. Spuchnięte powieki a zapalenie zatok Do opuchnięcia powiek może prowadzić również zapalenie zatok. Jeżeli obrzękowi towarzyszy nasilający się podczas pochylania ból u nasady nosa, możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że cierpimy na zapalenie zatok. Podczas zapalenia zatok należy unikać niskich temperatur oraz wiatru, które będą potęgowały ból . Przy łagodnym zapaleniu zatok pomóc mogą inhalacje oraz leki dostępne bez recepty....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner