Kobieta, która się zastanawia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Psychologia: wybierz specjalizację z przyszłością!

Specjalizacje na psychologii najczęściej wybierane są na trzecim bądź czwartym roku studiów i kierunkują dalszy rozwój zawodowy. Wybrać możemy wiele opcji, ale najbardziej popularna jest wciąż psychologia kliniczna i społeczna.

Specjalizacje na psychologii najczęściej wybierane są na trzecim bądź czwartym roku studiów i kierunkują dalszy rozwój zawodowy. Wybrać możemy wiele opcji, ale najbardziej popularna jest wciąż psychologia kliniczna i społeczna.

 

Studenci psychologii obierający sobie taki kierunek studiów muszą poszerzać swoją wiedzę z zakresu anatomii człowieka, matematyki, filozofii czy nawet historii. Na trzecim lub czwartym roku przyszli psychologowie wybierają specjalizacje.

Psychologia: specjalizacje przyszłości

Wyróżniamy następujące specjalizacje psychologiczne:

  • psychologię kliniczną – polecana szczególnie studentom, którzy lubią anatomię, doszukują się biologicznych podstaw zachowania człowieka i widzą swoją przyszłość w pracy z osobami chorymi, np. praca w szpitalu psychiatrycznym,
  • psychologię społeczną – specjalizacja dla osób, które interesuje zachowanie człowieka w społeczeństwie, bada zjawiska społeczne – wtedy idealnie odnajdzie się jako psycholog w reklamie, marketingu czy w korporacji,
  • psychologię rodziny – dział psychologii, który traktuje o rodzinie, o relacjach między jej członkami oraz o patologiach, które mogą z tych więzi wynikać – zainteresować się nią powinny osoby chcące zajmować się terapią czy pracą w instytucjach państwowych, jak ośrodek opiekuńczo-wychowawczy czy dom dziecka,
  • psychologię wychowawczą – zajmuje się wyłącznie wychowaniem i jest silnie powiązana z pedagogiką – głównie polecana studentom, chcącym pracować w szkołach i przedszkolach
  • psychologia sportu – dział psychologii, która zajmuje się sportem szeroko rozumianym: techniki motywacyjne, praca zespołowa, psychologia zwycięzcy, rola trenera. Szczególnie polecana osobom, które interesują się sportem lub czynnie go uprawiają.
  • psychologia przemysłowa/pracy – to jest dział nauki, który jest jednym z najnowszych obszarów psychologii i obejmuje higienę pracy czy wykorzystywanie psychologii w celach tworzenia optymalnego środowiska pracy.

Psychologia: wybór po studiach

Specjalizacje kierunkują i zawężają wiedzę przyszłych psychologów. Przygotowują do wykonywania konkretnej pracy. Często po studiach absolwenci muszą odbyć jeszcze szereg szkoleń i kursów doszkalających, aby wykonywać wymarzony zawód jako psycholog. Warto pamiętać, że po 5-letnich studiach można również wybrać się na studia podyplomowe, które nie do końca muszą współgrać z wyborem specjalizacji. Można dodatkowo doszkolić się w zakresie:

 

Psychologia jest tak szeroką nauką, że możemy przebierać w możliwościach po skończeniu studiów. Warto jednak zastanowić się poważnie nad wyborem specjalizacji i raczej wybierać pod wpływem własnych preferencji niż pod naciskiem innych osób czy aktualnych trendów.

 

Kobieta i mężczyzna
©Viacheslav Iakobchuk/Fotolia
Styl życia
Jak zostać psychologiem i czy każdy psycholog to „lekarz” dusz
Wiele osób zastanawia się, jak zostać psychologiem, ale nie zdają sobie sprawy, jak wymagający jest to zawód. Aby zostać psychologiem należy przede wszystkim skończyć 5-letnie studia magisterskie. Jest to jednak dopiero początek drogi.

Wiele osób zastanawia się, jak zostać psychologiem, ale nie zdają sobie sprawy, jak wymagający jest to zawód. Aby zostać psychologiem należy przede wszystkim skończyć 5-letnie studia magisterskie. Jest to jednak dopiero początek drogi.   Psycholog jest osobą, która przede wszystkim zawodowo zajmuje się pracą z innym człowiekiem, pomagając mu wyjść z trudnych sytuacji życiowych. Może również wybrać ścieżkę kariery jako psycholog społeczny, badający zjawiska społeczne czy psycholog biznesu, budujący dobre relacje w korporacji. Aby zostać psychologiem powinno się przede wszystkim zastanowić, czy mamy odpowiednie cechy osobowościowe, które zagwarantują późniejszą satysfakcję z pracy. Są to m.in.: chęć pomocy innym, empatyczne podejście do drugiego człowieka, zdolność aktywnego słuchania, umiejętność oddzielenia życia zawodowego od prywatnego, świadomość siebie i własnych niedoskonałości, obiektywizm, wyciąganie wniosków. Jak zostać psychologiem: kwalifikacje Podstawowe kwalifikacje, których wymaga się do wykonywania zawodu psychologa, to ukończenie 5-letnich, jednolitych studiów psychologicznych. Dyplom magistra psychologii jest absolutną podstawą , a już w czasie trwania nauki obiera się ścieżkę kariery psychologicznej. Do wyboru jest wiele opcji, m.in.: psychologia społeczna, psychologia rodziny, psychologia wychowawcza, psychologia kliniczna, psychoedukacja.   Jako psycholog można pracować w wielu instytucjach państwowych, społecznych czy prywatnych. Wybrana specjalizacja określa późniejsze miejsce pracy: psychologia społeczna – korporacje, firmy, instytucje naukowe; psychologia rodziny – ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki mediacji; psychologia wychowawcza – szkoły, przedszkola; psychologia kliniczna –...

Trójka ludzi, którzy ze sobą rozmawiają
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Psychologia społeczna, czyli człowiek w społeczeństwie
Psychologia społeczna to obszerny dział psychologii, traktujący człowieka jako istotę żyjącą w grupie. Nauka ta bada zależności: jak grupa (społeczeństwo) wpływa na jednostkę, a jak jednostka na grupę. Opisuje szereg zależności, które w efekcie dają takie zjawiska społeczne, jak: naturalny lider, tworzenie się stereotypów czy konformizm.

Psychologia społeczna to obszerny dział psychologii, traktujący człowieka jako istotę żyjącą w grupie. Nauka ta bada zależności: jak grupa (społeczeństwo) wpływa na jednostkę, a jak jednostka na grupę. Opisuje szereg zależności, które w efekcie dają takie zjawiska społeczne, jak: naturalny lider, tworzenie się stereotypów czy konformizm.   „Psychologiczna analiza zjawisk społecznych” – tak naukowo nazwał psychologię społeczną psycholog Stefan Baley. Jego wewnętrzna potrzeba bycia z innymi ludźmi jest badana także przez psychologię ewolucyjną – na przestrzeni toku ewolucji ludzie zrozumieli, że z innymi mogą współpracować i przede wszystkim czuć się bezpieczniej. To pomogło im przetrwać. Główne nurty w psychologii społecznej Psychologia społeczna jest bardzo obszernym działem i najczęściej analizowana jest za pomocą badań statystycznych. Działy psychologii społecznej to: psychologia grupy – dynamika, rozwój, role w grupie (na przykład lider – przywódca lub kozioł ofiarny – osoba najsłabsza psychicznie, na którą spływa frustracja całej grupy); postawy, przekonania, stereotypy – dział zajmujący się kształtowaniem postaw wobec innych, sytuacji społecznych czy napotkanych zjawisk (na przykład ksenofobia – niechęć do wszystkiego, co inne); pojęcie zjawisk interpersonalnych – nauka, badająca wszelkie zjawiska wynikające z relacji pomiędzy ludźmi . Jak psychologowie społeczni patrzą na człowieka? W psychologii społecznej człowieka opisuje się przede wszystkim w 4 głównych nurtach poznawczych: 1. Społeczno-kulturowy (zachowanie człowieka wynika z kultury, w której się znajduje); 2. Ewolucyjny (zachowanie człowieka determinuje tok ewolucji); 3. Społeczno-poznawczy (zachowanie człowieka to przede wszystkim postrzeganie relacji społecznych ); 4. Społecznego uczenia się...

Rysunek, schemat mózgu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym zajmuje się psychologia kliniczna?
Psychologia kliniczna to dziedzina psychologii, zajmująca się profilaktyką, diagnozą oraz terapią zaburzeń zachowania i zaburzeń psychicznych.

Psychologia kliniczna to dziedzina psychologii, zajmująca się profilaktyką, diagnozą oraz terapią zaburzeń zachowania i zaburzeń psychicznych. Psychologia kliniczna dzieli się na sześć podstawowych działów: psychologia kliniczna dzieci i młodzieży, psychologia kliniczna dorosłych, psychoonkologia, psychologia zdrowia, psychologia przemocy, psychologia uzależnień.   Uogólniając, można powiedzieć, że psychologia kliniczna zajmuje się wyjaśnianiem psychologicznych przesłanek zdrowia , propagowaniem rozwoju osobistego i optymalnego funkcjonowania ludzi. Jej zadaniem jest również udzielanie pomocy psychologicznej na przykład osobom przeżywającym różnego rodzaju kryzysy życiowe. Jest to więc dziedzina psychologii, odpowiedzialna za doskonalenie technik psychoedukacji, interwencji kryzysowej, rehabilitacji, a także podstaw psychoterapii .   To również dział, który poświęca dużo uwagi zapobieganiu, czyli profilaktyce zaburzeń zachowania. Jest jedną z podstawowych dziedzin psychologii stosowanej, co oznacza, że zajmuje się przede wszystkim praktycznym zastosowaniem . Może zajmować się również badaniami naukowymi, jednak robi to w celu opisu i wyjaśnienia różnych zjawisk.   Zadaniem psychologii klinicznej jest opracowanie postępowania diagnostycznego w przypadku podejrzenia różnych schorzeń, a także projektowania programów terapii (także terapii neuropsychologicznej) dla osób, cierpiących na deficyty funkcji poznawczo-behawioralnych . Psychologia kliniczna funkcjonuje na pograniczu kilku nauk: psychologii, neurologii, psychiatrii. Psycholog kliniczny musi mieć bogatą wiedzę zarówno na temat psychiki, ale także i wiedzę medyczną, szczególnie dotyczącą funkcjonowania mózgu. Jednak w porównaniu do specjalistów nauk medycznych, nie ma uprawnień do wypisywania recept na leki psychotropowe.  

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner