Trójka ludzi, którzy ze sobą rozmawiają
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Psychologia społeczna, czyli człowiek w społeczeństwie

Psychologia społeczna to obszerny dział psychologii, traktujący człowieka jako istotę żyjącą w grupie. Nauka ta bada zależności: jak grupa (społeczeństwo) wpływa na jednostkę, a jak jednostka na grupę. Opisuje szereg zależności, które w efekcie dają takie zjawiska społeczne, jak: naturalny lider, tworzenie się stereotypów czy konformizm.

Psychologia społeczna to obszerny dział psychologii, traktujący człowieka jako istotę żyjącą w grupie. Nauka ta bada zależności: jak grupa (społeczeństwo) wpływa na jednostkę, a jak jednostka na grupę. Opisuje szereg zależności, które w efekcie dają takie zjawiska społeczne, jak: naturalny lider, tworzenie się stereotypów czy konformizm.

 

„Psychologiczna analiza zjawisk społecznych” – tak naukowo nazwał psychologię społeczną psycholog Stefan Baley. Jego wewnętrzna potrzeba bycia z innymi ludźmi jest badana także przez psychologię ewolucyjną – na przestrzeni toku ewolucji ludzie zrozumieli, że z innymi mogą współpracować i przede wszystkim czuć się bezpieczniej. To pomogło im przetrwać.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto francuskie z mięsem mielonym

Główne nurty w psychologii społecznej

Psychologia społeczna jest bardzo obszernym działem i najczęściej analizowana jest za pomocą badań statystycznych. Działy psychologii społecznej to:

  • psychologia grupy – dynamika, rozwój, role w grupie (na przykład lider – przywódca lub kozioł ofiarny – osoba najsłabsza psychicznie, na którą spływa frustracja całej grupy);
  • postawy, przekonania, stereotypy – dział zajmujący się kształtowaniem postaw wobec innych, sytuacji społecznych czy napotkanych zjawisk (na przykład ksenofobia – niechęć do wszystkiego, co inne);
  • pojęcie zjawisk interpersonalnych – nauka, badająca wszelkie zjawiska wynikające z relacji pomiędzy ludźmi.

Jak psychologowie społeczni patrzą na człowieka?

W psychologii społecznej człowieka opisuje się przede wszystkim w 4 głównych nurtach poznawczych:

1. Społeczno-kulturowy (zachowanie człowieka wynika z kultury, w której się znajduje);

2. Ewolucyjny (zachowanie człowieka determinuje tok ewolucji);

3. Społeczno-poznawczy (zachowanie człowieka to przede wszystkim postrzeganie relacji społecznych);

4. Społecznego uczenia się (zachowanie człowieka wynika z nauki relacji społecznych, brania wzorców postępowania ze społeczeństwa, w którym się znajduje).

 

Najczęściej psychologowie społeczni przyjmują trzecią postawę (społeczno-poznawczą). Dzięki niej opisują poznanie społeczne człowieka, jego obserwację świata społecznego, wywierania wpływu na innych (świadomie lub nieświadomie) oraz wchodzenie w relacje społeczne. Ciekawym działem psychologii społecznej jest psychologia tłumu, który ma duży, podświadomy wpływ na zachowanie się człowieka w grupie (na przykład tworzenie paniki – wystarczy, ze jedna osoba w tłumie zacznie biec, to inni również zaczną, nie wiedząc nawet dlaczego).

 

Kobieta, która się zastanawia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Psychologia: wybierz specjalizację z przyszłością!
Specjalizacje na psychologii najczęściej wybierane są na trzecim bądź czwartym roku studiów i kierunkują dalszy rozwój zawodowy. Wybrać możemy wiele opcji, ale najbardziej popularna jest wciąż psychologia kliniczna i społeczna.

Specjalizacje na psychologii najczęściej wybierane są na trzecim bądź czwartym roku studiów i kierunkują dalszy rozwój zawodowy. Wybrać możemy wiele opcji, ale najbardziej popularna jest wciąż psychologia kliniczna i społeczna.   Studenci psychologii obierający sobie taki kierunek studiów muszą poszerzać swoją wiedzę z zakresu anatomii człowieka, matematyki, filozofii czy nawet historii. Na trzecim lub czwartym roku przyszli psychologowie wybierają specjalizacje. Psychologia: specjalizacje przyszłości Wyróżniamy następujące specjalizacje psychologiczne: psychologię kliniczną – polecana szczególnie studentom, którzy lubią anatomię, doszukują się biologicznych podstaw zachowania człowieka i widzą swoją przyszłość w pracy z osobami chorymi, np. praca w szpitalu psychiatrycznym, psychologię społeczną – specjalizacja dla osób, które interesuje zachowanie człowieka w społeczeństwie, bada zjawiska społeczne – wtedy idealnie odnajdzie się jako psycholog w reklamie, marketingu czy w korporacji, psychologię rodziny – dział psychologii, który traktuje o rodzinie, o relacjach między jej członkami oraz o patologiach, które mogą z tych więzi wynikać – zainteresować się nią powinny osoby chcące zajmować się terapią czy pracą w instytucjach państwowych, jak ośrodek opiekuńczo-wychowawczy czy dom dziecka, psychologię wychowawczą – zajmuje się wyłącznie wychowaniem i jest silnie powiązana z pedagogiką – głównie polecana studentom, chcącym pracować w szkołach i przedszkolach psychologia sportu – dział psychologii, która zajmuje się sportem szeroko rozumianym: techniki motywacyjne, praca zespołowa, psychologia zwycięzcy, rola trenera. Szczególnie polecana osobom, które interesują się sportem lub czynnie go uprawiają. psychologia przemysłowa/pracy – to jest dział nauki, który jest jednym z...

Osoby zajmujące się biznesem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co obejmuje psychologia biznesu? Wykorzystanie psychologii w biznesie
Psychologia biznesu jest działem psychologii, związanym z psychologią rozwoju człowieka. Bada przede wszystkim człowieka w warunkach biznesowych, sprawdza jakie czynniki mogą wpłynąć na rozwój jego potencjału zawodowego. Stosowana w większości organizacji pomaga w tworzeniu zespołu pracowników, ich relacji z podwładnymi.

Psychologia biznesu jest działem psychologii, związanym z psychologią rozwoju człowieka. Bada przede wszystkim człowieka w warunkach biznesowych, sprawdza jakie czynniki mogą wpłynąć na rozwój jego potencjału zawodowego. Stosowana w większości organizacji pomaga w tworzeniu zespołu pracowników, ich relacji z podwładnymi. Działy psychologii biznesu Psychologia biznesu jest powiązana z psychologią pracy i psychologią przemysłową. Wszystkie trzy dziedziny budują naukowe, teoretyczne zaplecze dla managerów w firmach i organizacjach, którzy mogą wiedzę o psychicznych czynnikach rozwoju zawodowego wykorzystać w praktyce. Najprościej rzecz ujmując, jest to nauka ukierunkowana na zwiększenie efektywności działań w pracy . Główne działy psychologii biznesu to: przywództwo (umiejętności liderskie); procesy grupowe (praca w grupie); motywacja (umiejętności motywacyjne do pracy); kultura organizacji (pojmowanie każdej organizacji jako odrębnej jednostki z jej indywidualnymi cechami – sposób zachowania, dress code itp.); komunikacja w organizacji; zarządzanie zasobami ludzkimi (wykorzystywanie potencjału); satysfakcja pracowników.   Ważnym działem psychologii biznesu, a jednocześnie jednym z najnowszych, jest obsługa klienta. Jest to dział przydatny szczególnie w biznesowej sprzedaży , gdzie pracownicy uczą się odpowiednio obsługiwać klientów tak, aby byli oni zadowoleni, a pracownicy zakończyli rozmowę z nimi z sukcesem. Jak wykorzystywana jest wiedza z psychologii biznesu? Psychologia biznesu wykorzystywana jest w takich dziedzinach życia jak ekonomia, reklama, marketing i zarządzanie. Jest ona również często nieetycznie wykorzystywana wobec pracowników poprzez różnorodne techniki manipulacji. Wiąże się z nią również wiele „mitów” wywodzących się z coachingu, jak na przykład przekaz: każdy jest w stanie osiągnąć...

dziecko patrzy się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Psychologia dziecięca pomoże ci lepiej poznać rozwój dziecka
Psychologia dziecięca jest działem psychologii stosowanej, który zajmuje się teoretycznie i praktycznie zagadnieniami związanymi z prawidłowym rozwojem dziecka i czynnikami, które go warunkują.

Psychologia dziecięca jest działem psychologii stosowanej, który zajmuje się teoretycznie i praktycznie zagadnieniami związanymi z prawidłowym rozwojem dziecka i czynnikami, które go warunkują.   Psychologię dziecięcą można uznać także za dział psychologii wychowawczej czy psychologii rodziny, jednak koncentruje się on tylko i wyłącznie na dziecku, jego funkcjonowaniu w środowisku, potrzebach i niezbędnych warunkach do prawidłowego rozwoju . Psychologia dziecięca zajmuje się także w duże mierze psychologią rozwojową, czyli pewnymi normami, prawidłowościami rozwojowymi, wedle których zdrowe dziecko powinno się rozwijać. W sytuacji, gdy pewne funkcje nabywa później lub nie nabywa ich wcale, jest to podstawą do tego, by podejrzewać pewne zaburzenia rozwojowe. Kryzysy w rozwoju w psychologii dziecka W psychologii rozwoju dziecka mówi się o tak zwanych okresach kryzysu w rozwoju lub też okresach krytycznych. Nie jest to nic złego. Co więcej – to zupełnie naturalny proces, który polega na tym, że w tym czasie dziecko jest szczególnie wrażliwe na uczenie się konkretnych umiejętności, np. przyswajania tabliczki mnożenia, nauki czytania i pisania, ale także nauki nawiązywania więzi z innymi ludźmi itd. Nie znaczy to, że w żadnym innym momencie tego nie opanuje – chodzi jedynie o to, że nauka danych czynności w ich okresie krytycznym jest najbardziej efektywne i najkrótsze. Jeśli przez taki okres dziecko nie przejdzie z sukcesem, mogą wystąpić różne zaburzenia – lęki, nerwice, a nawet depresja dziecięca. Psychologia dziecięca opisuje także, w jaki sposób rozwija się tożsamość dziecka, jak przebiega jego dorastanie, w jaki sposób kształtują się różne funkcje poznawcze, np. dla jednorocznego dziecka teorie umysłu są jeszcze nieosiągalne, ale pięciolatek nie powinien mieć z nimi problemu.

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik