Stopy dziecka na dłoniach dorosłej osoby.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Rozwój psychiczny dziecka, czyli pierwsze kroki w psychice

Rozwój psychiczny dziecka w ciągu dwóch pierwszych lat jest kluczowy, ponieważ rzutuje na późniejsze lata oraz na życie dorosłe. Wymaga od rodziców dużego zaangażowania. Pierwszym punktem kryzysowym może stać się lęk separacyjny, który silnie związany jest z poczuciem bezpieczeństwa u małego dziecka.

Rozwój psychiczny dziecka w ciągu dwóch pierwszych lat jest kluczowy, ponieważ rzutuje na późniejsze lata oraz na życie dorosłe. Wymaga od rodziców dużego zaangażowania. Pierwszym punktem kryzysowym może stać się lęk separacyjny, który silnie związany jest z poczuciem bezpieczeństwa u małego dziecka.

 

Pierwsze chwile dla dziecka są etapem „systemu zamkniętego”. Oznacza on okres, w którym dziecko przyzwyczaja się do życia poza ciałem matki, przez to przeważnie śpi, ma krótkie chwile czuwania, przeważnie zamknięte oczy i reaguje jedynie na własne podstawowe potrzeby fizjologiczne – głód, wydalanie.

Rozwój psychiczny dziecka – najtrudniejszy pierwszy (k)rok

Pierwszy rok życia to okres strachu. Dziecko jest całkowicie bezradne, dominuje u niego pamięć krótkotrwała i pojmuje świat „tu i teraz”. Jeżeli przyzwyczai się do widoku matki, a przez chwilę nie będzie jej widzieć, będzie przerażone, że zniknęła na zawsze.

 

Najlepsze środowisko dla dziecka w pierwszym roku życia to sytuacje powtarzalne i rutynowe. Buduje to w nim poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodzica oraz wspomaga rozwój pamięci długotrwałej. Łączy się również z pierwszym, poważnym kryzysem rozwojowym (przejście z jednej fazy rozwojowej do drugiej) nazywanym lękiem separacyjnym. Przejawia się on nieodpartą chęcią przebywania z opiekunem i silnie łączy się z poczuciem bezpieczeństwa. Jeżeli przeżycie tego kryzysu nastąpi bez większych zaburzeń (przeważnie pojawia się ok. 8-10 miesiąca życia), a rodzic będzie blisko dziecka, to nastąpi kolejna faza rozwoju psychicznego – zaciekawienie światem zewnętrznym.

Rozwój psychiczny dziecka – drugi rok to okres odkrywcy

W drugim roku życia dziecko przestaje wpatrywać się w rodzica, zaczyna błądzić oczami wokół otoczenia. Zaciekawia go wszystko, co jest w stanie zobaczyć, a w późniejszym miesiącach odważa się już po nie sięgać.

 

Strach, który wcześniej przepełniał malucha, teraz powoli zastępowany jest zaciekawieniem i zdziwieniem. Ważna jest w tej fazie nadal relacja z rodzicem, ponieważ mimo że dziecko interesuje już świat zewnętrzny, to nadal potrzebuje wrócić do swojej „bezpiecznej strefy” - czyli rodzica. Opiekun powinien wykorzystać ten moment do rozwoju intelektualnego dziecka – czytać mu książki, zabierać na spacery do interesujących miejsc i spędzać z nim czas w otoczeniu innych ludzi.

 

Przez dwa pierwsze lata jedną z najważniejszych części rozwoju psychicznego dziecka jest tzw. „zlanie się z rodzicem”, a późniejsze powolne wyodrębnianie się własnego „ja”. Oznacza to, że na początku dziecko pojmuje siebie i rodzica jako jedną całość, a później (przeważnie ok. 12-16 miesiąca życia) zauważa powoli odrębność. Przez cały ten okres jednak uczy się zachowania poprzez naśladownictwo i identyfikację z rodzicem.


Kilkulatek w okularach na tle tablicy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozwój intelektualny dziecka w wieku od 3 do 6 lat
Dziecko w wieku od trzech do sześciu lat rozwija się bardzo szybko. Najważniejszymi osiągnięciami w rozwoju psychicznym dziecka są m.in. zyskanie świadomości własnej podmiotowości i zdolność podejmowania własnych inicjatyw. Rozwojowi psychicznemu towarzyszą i wspierają go rozwój fizyczny oraz emocjonalno-społeczny.

Dziecko w wieku od trzech do sześciu lat rozwija się bardzo szybko. Najważniejszymi osiągnięciami w rozwoju psychicznym dziecka są m.in. zyskanie świadomości własnej podmiotowości i zdolność podejmowania własnych inicjatyw. Rozwojowi psychicznemu towarzyszą i wspierają go rozwój fizyczny oraz emocjonalno-społeczny. Etap 1: rozwój psychiczny dziecka 3- i 4-letniego W trzecim roku życia dziecko zyskuje świadomość tego, że jest autonomiczną jednostką. Dzięki temu jest w stanie poinformować o swoich potrzebach i wyrażać własne zdanie. Rozwija się też jego pamięć, co sprawia, że potrafi rozróżnić rodziców, dziadków i kolegów, pamięta ich imiona.   Trzylatek zyskuje też zdolność myślenia analitycznego i syntezy spostrzeżeniowej – potrafi nie tylko zauważyć i wyodrębnić cechy przedmiotów, ale też na tej podstawie wie, jak ich użyć. Trzylatek prawidłowo umie klasyfikować przedmioty, np. zabawki, zwierzęta. Istotne na tym etapie rozwoju psychicznego dziecka są znaczny rozwój mowy i umiejętności argumentacji. Efektem tego jest konstruowanie dłuższych wypowiedzi, opowiadanie. W tym okresie życia dziecko rozwija zdolności twórcze, chętnie rysuje, śpiewa, wykonuje proste prace manualne, np. lepi z plasteliny . Lubi odgrywać scenki, rozwija wyobraźnię. Rozpoczyna się też nauka liczenia .   Dziecko na tym etapie rozwoju psychicznego poznaje kolory, zaczyna interesować się nauką czytania . Zaczyna również myśleć abstrakcyjnie, o czym świadczy pojawienie się u malucha poczucia humoru. Prawidłowo rozwijające się dziecko w wieku 3-4 lat jest zdolne do współczucia, umie wyrażać radość, tęsknotę, zazdrość czy lęk. Ważne na tym etapie rozwoju jest pogodzenie własnej odrębności z poczuciem wstydu. Etap 2: intelektualne osiągnięcia 5- i 6-latka Najistotniejszym symptomem prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym jest fakt,...

malutka stopa niemowlaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak niemowlak przez 12 miesięcy rozwija się psychicznie?
Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców.

Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców. Jak rozwija się dziecko przez pierwszy rok życia 1-2 miesiąc – w tym czasie dziecko przeważnie śpi i nie reaguje na czynniki z zewnątrz . Niemowlę skupia się na swoich doświadczeniach i potrzebach. Poznaje czym jest ból, ciepło, zimno i głód. Na tym etapie maluszek potrzebuje bliskości matki i poczucia bezpieczeństwa. Należy często mówić do niego, tulić go i głaskać. 3-4 miesiąc – maluszek zaczyna uśmiechać się i rozpoznawać głos matki. W tych miesiącach można zauważyć zainteresowanie dziecka światem zewnętrznym. Zaczyna wykształcać się pamięć i koordynacja ruchowo-wzrokowa . 5-6 miesiąc – w tych miesiącach dziecko reaguje na każdą osobę w inny sposób, raz się śmieje, raz piszczy, a czasem i wymachuje rączkami. W szóstym miesiącu niemowlę zaczyna odróżniać obce twarze i niekiedy boi się nieznajomych osób. Jest radosne, kiedy widzi koło siebie znane twarze. 7-8 miesiąc – to okres, w którym dziecko doskonale już rozpoznaje obce osoby. Przeważnie odczuwa lęk i na ich widok zaczyna płakać. Sympatię wobec tych osób, jak i antypatię wyraża poprzez mimikę i postawę ciała . Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, macha rączkami i zaczyna gaworzyć. 9-10 miesiąc – maluszek w dziewiątym miesiącu zaczyna przytulać, całować i dotykać mamę . Wobec innych, obcych osób, kiedy próbują zaczepić maluszka, reaguje płaczem. Dziecko obawia się samotnych chwil, a kiedy zostawisz go samego wybucha płaczem, aby zwrócić tym samym na siebie uwagę. 11-12 miesiąc – to okres, w którym dziecko podejmuje swoje pierwsze wybory, np. podczas ubioru czy mycia się . Potrafi stanowczo powiedzieć „nie”, jeśli nie...

Śpiący niemowlak
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozwój społeczny dziecka: pierwsze spotkanie z człowiekiem
Rozwój społeczny dziecka w dwóch pierwszych latach życia jest złożonym i intensywnym etapem w życiu. Z początku jest odizolowaniem od świata zewnętrznego, później charakteryzuje się zlaniem z rodzicem, aby następnie powoli się od niego wyodrębniać i zaczynać spostrzegać innych ludzi.

Rozwój społeczny dziecka w dwóch pierwszych latach życia jest złożonym i intensywnym etapem w życiu. Z początku jest odizolowaniem od świata zewnętrznego, później charakteryzuje się zlaniem z rodzicem, aby następnie powoli się od niego wyodrębniać i zaczynać spostrzegać innych ludzi.   Momentem przełomowym w życiu społecznym małego człowieka jest uśmiech społeczny , który możemy zauważyć już w 3. miesiącu życia.   Do około 8. miesiąca życia dziecko żyje w izolacji, tzw. „systemie zamkniętym”. W tym okresie przeważnie śpi, a gdy się budzi miewa krótkotrwałe okresy czuwania. Jego relacje z innymi ludźmi, przeważnie rodzicami, odbywają się na zasadzie brania. Krzykiem prosi o pokarm czy zmianę pieluszki. Ważnym punktem w rozwoju społecznym jest uśmiech społeczny – jest to uśmiech warunkowy, nie wyraża emocji zadowolenia, a jest jedynie odwzorowaniem zachowania ludzi wokół. Oznacza on, że dziecko zaczyna zauważać innych wokół siebie. Rozwój społeczny dziecka: kiedy rodzic jest najważniejszy Pierwszy rok pod względem społecznym jest przepełniony relacją z rodzicem. Dziecko spostrzega tylko jego, błądzi za nim wzrokiem i płacze, gdy opiekun znika mu z zasięgu wzroku. Rozwój społeczny dziecka w tym okresie opiera się na budowaniu poczucia bezpieczeństwa i to ono rzutuje na późniejszym życiu małego człowieka. Kryzys rozwojowy następuje ok. 8 miesiąca, gdy niemowlę zaczyna odczuwać lęk separacyjny – nieopartą chęć bycia z rodzicem non stop. Gdy rodzic otoczy dziecko właściwą bliskością (tyle, ile będzie potrzeba), to rozwój społeczny dziecka może wejść na kolejny etap rozwoju – wyodrębnianie się własnego „ja”. Niemowlę przestaje wtedy spostrzegać tylko opiekuna. Zaciekawia go otoczenie, przedmioty, ale i inni ludzie. Rozwój społeczny dziecka: kiedy mały egoista odkrywa świat Drugi rok życia...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner