Matka przytula córkę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Przytulanie rozładowuje napięcie i stres, pobudza wydzielanie hormonu miłości i obniża ciśnienie

Dzieci przytulają się już od najmłodszych lat do rodziców i osób, którym chcą okazać miłość. Podczas przytulania organizm wydziela właśnie „hormon miłości”, czyli oksytocynę. Dotyk ciała do ciała pozwala ukoić nerwy, zredukować stres czy zacieśnić więzi międzyludzkie. Przytulanie działa także wtedy, gdy czułość w ten sposób okazuje się np. ulubionym zwierzętom.

Dzieci przytulają się już od najmłodszych lat do rodziców i osób, którym chcą okazać miłość. Podczas przytulania organizm wydziela właśnie „hormon miłości”, czyli oksytocynę. Dotyk ciała do ciała pozwala ukoić nerwy, zredukować stres czy zacieśnić więzi międzyludzkie. Przytulanie działa także wtedy, gdy czułość w ten sposób okazuje się np. ulubionym zwierzętom.

Kojący dotyk – przytulanie na stres

Gdy pojawia się stres i duże napięcie, organizm wytwarza kortyzol, czyli „hormon stresu”. Wpływa on negatywnie na samopoczucie i na zdrowie. Negatywne emocje można jednak wyciszyć i uniknąć skutków ich oddziaływania – sposobem na to jest przytulanie. Kontakt cielesny z kimś, z kim łączą pozytywne uczucia, daje zastrzyk pozytywnej energii dzięki temu, że wydziela się podczas tego oksytocyna, zwana popularnie hormonem miłości. Nawet pozytywny kontakt fizyczny z obcą osobą może dać taki efekt, a z pewnością przyniesie rozluźnienie i ukoi nerwy.

Przytulanie na zdrowie – obniżenie ciśnienia krwi

Przytulanie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Ta metoda stosowana regularnie – czyli przytulanie się do kogoś każdego dnia – stale pomaga obniżać ciśnienie tętnicze krwi i redukuje dzięki temu związane z nim ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Na poprawę samooceny i do zbudowania więzi z drugim człowiekiem – efekt przytulania

Wydzielająca się podczas przytulania oksytocyna jest wytwarzana w dużej ilości także podczas porodu i podczas orgazmu. W pierwszym wypadku pozwala szybko zapomnieć o ogromnym bólu i wysiłku, sprawia, że między matką i dzieckiem nawiązuje się więź. W drugim pomaga budować trwałą relację między ludźmi, którzy uprawiają seks. Przytulanie sprawia, że wobec partnera odczuwa się bardzo pozytywne emocje. Dotyk ciała do ciała niweluje także uczucie samotności, poprawia nastrój. W niektórych przypadkach ma nawet moc podnoszenia samooceny. Przytulanie sprawia, że człowiek staje się we własnych oczach bardziej atrakcyjny.


Niemowlęta
© Veronika Galkina/Fotolia.com
Styl życia
Hipertonia,czyli zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt
Przykurcz mięśni u niemowląt, gdy zostanie zdiagnozowany wcześnie, daje możliwość całkowitego usprawnienia ruchowego. Należy pamiętać, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju, a na prawidłowy tonus (napięcie) mięśniowy wpływa szereg czynników.

Przykurcz mięśni u niemowląt, gdy zostanie zdiagnozowany wcześnie, daje możliwość całkowitego usprawnienia ruchowego. Należy pamiętać, że każde dziecko ma własne tempo rozwoju, a na prawidłowy tonus (napięcie) mięśniowy wpływa szereg czynników.   Zaciskanie piąstek, warg, układanie ciałka w rożek, prężenie i przykurcze rąk mogą sugerować hipertonię (zbyt mocne napięcie mięśniowe, tzw. prężenie ciała). Objawy przykurczu mięśni u niemowlaka Napięcie mięśniowe u dzieci zmienia się w ciągu pierwszych miesięcy życia. Maluchy z hipertonią cechuje płaczliwość, niepokój, krótki sen, prężenie ciała. Oprócz tego może się zdarzyć, że na dotyk będą reagować płaczem oraz nie będą chciały ssać piersi. Tego typu zachowania można zaobserwować u większości niemowląt.   Oto kilka istotnych symptomów na które należy zwrócić uwagę i poinformować o nich pediatrę: trudność w utrzymaniu pozycji siedzącej, przykurcz mięśni szyi i mięśni przykręgosłupowych polegający na niemożności odchylenia główki do tyłu oraz wysunięcia do przodu rąk podczas leżenia na brzuszku, przykurcz mięśni nóg i rąk – zaciskanie piąstek , prężenie nóg, zwiększony opór w przypadku poruszania kończynami – w momencie zginania i prostowania; stawy biodrowe i kolanowe nie układają się prawidłowo podczas siedzenia. Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt Usztywnienie ciała niemowlęcia może wynikać z tzw. zmian adaptacyjnych będących konsekwencją rozwoju. Dziecko jest nieprzystosowane do warunków, w jakich się znalazło – takich jak siła grawitacji, niedojrzałość układu nerwowego, niedostateczna koordynacja nerwowo-mięśniowa lub niewprawne zabiegi pielęgnacyjne opiekunów.   Na to,...

niemowlak z zaciśniętymi pięściami
© haveseen/Fotolia.com
Styl życia
Czy zaciśnięte piąstki dziecka powinny martwić?
Zaciśnięte piąstki u niemowlaka mogą oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonana rehabilitacja pozwoli skierować rozwój ruchowy dziecka na właściwe tory.

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka mogą oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego. Prawidłowo wykonana rehabilitacja pozwoli skierować rozwój ruchowy dziecka na właściwe tory.   Układ motoryczny niemowlęcia jest tak skonstruowany, że dzięki regularnym ćwiczeniom i aktywności nadrobi wszelkie braki rozwojowe. Czasowe opóźnienia nie uniemożliwiają powrotu do sprawnie funkcjonującej motoryki. Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt Silnie zaciśnięte piąstki u niemowląt, nawet podczas zabawy czy kąpieli, mogą wskazywać na zaburzenia napięcia mięśniowego. Warto umówić się na wizytę u neurologia, jeżeli dodatkowo pojawiają się następujące objawy: miesięczne dziecko układa ciało w rożek, stale odchyla głowę w tył lub w bok, bardzo ciężko włożyć mu ubranko ze względu na ciężkie zginanie jego kończyn, płacz, nadmierną apatię, trzymiesięczne niemowlę nie podnosi głowy, leżąc na brzuchu, a w pozycji siedzącej opada mu ona do tyłu, u dziecka brak zainteresowania własnymi dłońmi oraz chęci manipulacji zabawkami, półroczne niemowlę samo nie zmienia pozycji leżenia, a na boku silnie wygina ciało w kształt litery C, stała apatia lub nadmierne pobudzenie, prężenie się, przykurcze, zaciskanie warg, zachłystywanie się pokarmem, asymetrycznie ułożone ciało, problemy z siadaniem.   Lekarz wykona specjalistyczne badania i przeprowadzi bezbolesne i szybkie przezciemiączkowe USG mózgu. Może zalecić rehabilitację, którą muszą wspierać rodzice, ćwiczący z dzieckiem w domu. Zaciśnięte piąstki u niemowlaka: najlepsze ćwiczenia Proste ćwiczenia na zbyt napięte mięśnie u niemowląt , wykonywane w formie zabawy, ucieszą zarówno dziecko, jak i jego rodziców. Oto najskuteczniejsze ćwiczenia: Dotykanie. Warto głaskać i dotykać dziecko dłonią, włosami, futerkiem kota, materiałami o różnych...

Osłabienie mięśni
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Powszechne oraz rzadko występujące przyczyny bólu mięśni
Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni.

Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni .   Do lekarza powinny niezwłocznie wybrać się zarówno te osoby, które obserwują u siebie stopniowo zwiększające się osłabienie mięśni , jak i te, u których zmęczenie wystąpiło gwałtownie i niespodziewanie. Niedobór elektrolitów przyczyną osłabienia mięśni Jedną z częstych przyczyn osłabienia mięśni jest niedobór elektrolitów: potasu i sodu . Może on być związany z intensywnym treningiem fizycznym, biegunką i wymiotami, odwodnieniem lub stosowaniem ścisłej, nieprawidłowo ułożonej diety. Innymi objawami niedoboru elektrolitów są: kurcze mięśniowe, obrzęk i ból nóg albo ramion, nieprawidłowe ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca. Stosowanie niektórych leków Osłabienie mięśni może być skutkiem ubocznym stosowania leków obniżających stężenie cholesterolu, zawierających statyny. Również benzodiazepiny, stosowane w leczeniu lęku i bezsenności , mogą sprawić, że mięśnie będą sprawiały wrażenie osłabionych i wiotkich. Osłabienie mięśni jednym z objawów grypy Ból oraz osłabienie mięśni są powszechnymi symptomami grypy. Oprócz objawów mięśniowych podczas choroby występują także wysoka temperatura (około 39 stopni Celsjusza), ból głowy, suchy kaszel i łzawienie oczu. Niedoczynność tarczycy a osłabienie mięśni Zmęczenie i osłabienie mięśni może świadczyć także o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczycy : jego niedoczynności. Innymi charakterystycznymi objawami tej choroby są: ospałość, przybieranie na wadze , wysuszenie skóry, zaparcia, obniżony nastrój....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner