Szare meble ogrodowe - okrągły stół i trzy krzesła
Flickr/Elliott Brown/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Jak odnowić stare krzesło: renowacja mebli krok po kroku

Renowacja mebli jest żmudnym procesem jednak pomaga uratować stare meble przed wyrzuceniem. Odnawianie krzesła należy rozpocząć od zdjęcia starej warstwy farby, która zapewne popękała i w niektórych miejscach po prostu odpadła. Renowacja starych mebli sprawia, że dajemy przedmiotom nowe życie.

Renowacja mebli jest żmudnym procesem jednak pomaga uratować stare meble przed wyrzuceniem. Odnawianie krzesła należy rozpocząć od zdjęcia starej warstwy farby, która zapewne popękała i w niektórych miejscach po prostu odpadła. Renowacja starych mebli sprawia, że dajemy przedmiotom nowe życie.

 

Renowację krzesła rozpocznij od obejrzenia go dokładnie i oceń, czy jest w stanie spełniać swoją funkcję. Jeżeli można je naprawić, a jedyne, czego wymaga, to renowacja powierzchni, warto spróbować je odnowić.

Potrzebujesz

  • drucianej szczotki,
  • preparatu pomagającego zdjąć farbę z drewnianej powierzchni,
  • szpachelki,
  • papieru ściernego,
  • pędzla lub małego wałka,
  • farby akrylowej.

Zdejmowanie farby

Renowację mebli drewnianych zacznij od zdjęcia starej farby. Możesz to zrobić za pomocą drucianej szczotki lub szpachelki. Na rynku dostępny jest preparat pomagający zdjąć farbę z drewnianych powierzchni – możesz go kupić, jeżeli chcesz zrobić to szybciej.

Szlifowanie powierzchni

Następnym etapem w trakcie renowacji starego krzesła jest szlifowanie. Wykonasz to ręcznie za pomocą papieru ściernego. Ścieraj powłokę mebla za pomocą okrężnych ruchów do czasu aż zauważysz, że krzesło nabiera jaśniejszego koloru. Będzie to oznaką zeszlifowania najbardziej zewnętrznej powierzchni drewna, która była najbardziej eksploatowana.

Malowanie

Malowanie starego krzesła rozpocznij od góry – wtedy ewentualny nadmiar farby będzie ściekał na dół, a nie od razu na gazetę czy podłogę. Nakładaj farbę gęsto, aby nie było prześwitów drewna. Gdy jest taka potrzeba, czyli gdy farba nie pokryła dostatecznie drewnianej konstrukcji, malowanie trzeba powtórzyć. Czasami jedna warstwa farby nie jest w stanie pokryć koloru drewna.

Malowanie nóg od krzesła

Nogi od krzesła najłatwiej i najwygodniej pomalować zakładając mebel na stół do góry nogami, jak to robimy podczas sprzątania podłogi. Dzięki temu farba nie spływa od razu na podłogę, ale również łatwiej dotrzeć do małych zakamarków drewnianego szkieletu krzesła.

Uszycie poduszeczek na siedzisko

Specjalne poduszeczki na siedzisko mogą pełnić funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną – farba nie będzie się szybko ścierać, a siedzenie na drewnianym krześle stanie się wygodniejsze. Aby uszyć taką poduszkę potrzebujesz jedynie 1 metr kw. kolorowego materiału, wkład do środka (najczęściej jest to wata) oraz dwie wstążeczki, dzięki którym przywiążesz poduszkę do oparcia krzesła. Możesz też wykonać taką dekoracyjną osłonę na oparcie.

Renowacja krzesła metalowego, plastikowego

Renowacja krzesła metalowego również wymaga zdjęcia starej farby, ale przed nałożeniem kolejnego koloru nie szlifuj mebla, ale nałóż antykorozyjną farbę podkładową, która zabezpieczy metal przed korozją. Jeżeli chodzi o plastikowe krzesło ogrodowe, to są to najprostsze meble do odnowienia. Nie wymagają malowania, ani nakładania na nich odpowiednich preparatów ochraniających. Zawsze przed sezonem należy je dokładnie obejrzeć, czy nie mają pęknięć, a następnie dokładnie umyć i osuszyć.  


Zabytkowe stół i krzesła
Pixabay/gerson_rodriguez/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odnawianie mebli krok po kroku: jak odnowić stół
Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel.

Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel. Jak odnowić meble: stół Odnawianie starych mebli zawsze powinno rozpoczynać się od dokładnego obejrzenia przedmiotu, czy wszystkie jego elementy są nieuszkodzone. W przypadku renowacji drewnianego stołu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nogi – czy nie są popękane, złamane czy wyłamane z blatu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możemy przejść do właściwych działań: Przygotowanie stołu Aby odnowić stół najlepiej mebel rozkręcić, co ułatwia późniejszą pracę. Jest to wygodne i zwiększa możliwość ruchów. Po rozkręceniu powinno się dokładnie każdy element oczyścić z kurzu i brudu, zdjąć ewentualną pajęczynę. Jest to niezbędna czynność, która stworzy dobre podstawy do pracy w następnych krokach. Szlifowanie powierzchni Po oczyszczeniu powierzchni można przejść do etapu, w którym pozbywamy się starej powłoki farby. Łatwo to zrobić za pomocą zeszlifowania drewna za pomocą papieru ściernego. Okrężnymi ruchami ścieramy zewnętrzną powłokę mebla aż zauważymy jego jaśniejszą barwę. Będzie to oznaką, że przetarliśmy już starą, zewnętrzną warstwę drewna. Malowanie: lakier, bejca lub farba Malowanie jest jednym z najważniejszych etapów odnawiania starych mebli – nada im świeży blask, a żywy kolor sprawi, że mebel będzie wyglądał jak nowy. Wybierzmy odpowiedni preparat do malowania: farba – pokryje całkowicie drewno, jest jednolita (należy wybrać szybkoschnącą), lakier – odpowiednio zaimpregnuje powierzchnię drewna,...

mebel malowany
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rodzaje farb do mebli: akrylowa, ftalowa, kredowa i kazeinowa
Farby do mebli stosuje się, żeby odnowić mebel lub zmienić jego wygląd. Do malowania mebli stosuje się farby akrylowe, ftalowe, a także naturalne farby kredowe i kazeinowe. Dobór farby zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i przeznaczenia danego mebla.

Farby do mebli stosuje się, żeby odnowić mebel lub zmienić jego wygląd. Do malowania mebli stosuje się farby akrylowe, ftalowe, a także naturalne farby kredowe i kazeinowe. Dobór farby zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i przeznaczenia danego mebla. Czy farba akrylowa nadaje się do malowania mebli? Spoiwem farby akrylowej jest żywica poliakrylowa. W żywicy znajdują się cząstki pigmentu nadającego farbie określony kolor.   Farba akrylowa jest powszechnie dostępna w wielu kolorach i odcieniach. Tworzy na meblu gładką, jedwabistą powłokę, matową lub błyszczącą . Szybko schnie, pomalowana powierzchnia jest sucha już po godzinie, kolejną warstwę farby można położyć już po 4 godzinach od nałożenia poprzedniej. Farbą akrylową oprócz drewna można pomalować też elementy metalowe mebla .   Farba akrylowa najlepiej nadaje się do malowania powierzchni, które nie są narażone na zbyt intensywne użytkowanie. Farbą akrylową można pomalować komodę, regał lub półkę, ale do pomalowania np. siedziska krzesła lepiej wybrać bardziej trwałą farbę olejną.   Wadą tańszych farb akrylowych jest dość intensywny zapach. Farby z wyższej półki cenowej często mają jednak neutralny zapach. Czy farba ftalowa (olejna) nadaje się do malowania mebli? Farba ftalowa to farba, której spoiwem jest żywica alkidowa, a podstawowym składnikiem olej, zazwyczaj roślinny, np. lniany. W oleju zawieszone są cząstki pigmentu. Farba ftalowa jest bardzo trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych . Z tego względu nadaje się do malowania mebli, które są intensywnie używane i których powierzchnia jest narażona na ścieranie, np. blatu biurka, siedziska krzesła. Farba olejna może też być wykorzystywana do malowania mebli ogrodowych . Można pomalować nią także elementy metalowe i...

Duże białe łoże małżeńskie w sypialni
©Gioco/Fotolia
Styl życia
Shabby chic – postarzane meble można wykonać samemu
Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku.

Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku. Drewniane i z płyty – postarzanie mebli z różnych materiałów Meble prowansalskie to przede wszystkim meble z drewna. Do postarzenia nadają się zarówno stare drewniane meble , jak i nowe meble z surowego drewna, wykonane na przykład na zamówienie przez stolarza.   Wystylizować można też meble z płyty – kluczowe są odpowiednie zmatowienie i dobór podkładu . Nie powinno się przecierać mebli fornirowanych, czyli takich, które mają z zewnątrz warstwę drewna wysokiej jakości, a całe są zrobione z innego materiału. Przygotowanie powierzchni do postarzenia mebli Komodę, szafę, stół czy inny wiekowy mebel należy przede wszystkim dokładnie umyć i wyszorować. Najlepiej sprawdzą się w tym woda z mydłem i druciak do naczyń. Drewno powinno całkowicie wyschnąć, dlatego kolejne kroki można wykonać dopiero następnego dnia. Następnie mebel przeciera się drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie usuwa pył. Jeśli nie można w ten sposób pozbyć się np. wielu warstw farby, warto rozważyć użycie chemicznych preparatów, które złuszczą stare powłoki.   Kolejnym etapem jest malowanie bejcą . Gdy nie udało się pozbyć wszystkich warstw farby aż do surowego drewna, bejcę zastąpić trzeba ciemną farbą akrylową. To pozwoli uniknąć powstawania plam po pomalowaniu. Rezygnacja z bejcy wiąże się z koniecznością położenia podkładu gruntującego na zmatowiony lakier czy farbę przed farbą akrylową. Ostatnim krokiem przed właściwą stylizacją jest zawoskowanie rantów. Krawędzie należy natrzeć świecą. Po tym możemy zabrać się do malowania i przecierania. Kreowanie mebli prowansalskich przecieraniem i malowaniem Do...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak