Zabytkowe stół i krzesła
Pixabay/gerson_rodriguez/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Odnawianie mebli krok po kroku: jak odnowić stół

Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel.

Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel.

Jak odnowić meble: stół

Odnawianie starych mebli zawsze powinno rozpoczynać się od dokładnego obejrzenia przedmiotu, czy wszystkie jego elementy są nieuszkodzone. W przypadku renowacji drewnianego stołu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nogi – czy nie są popękane, złamane czy wyłamane z blatu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możemy przejść do właściwych działań:

Przygotowanie stołu

Aby odnowić stół najlepiej mebel rozkręcić, co ułatwia późniejszą pracę. Jest to wygodne i zwiększa możliwość ruchów. Po rozkręceniu powinno się dokładnie każdy element oczyścić z kurzu i brudu, zdjąć ewentualną pajęczynę. Jest to niezbędna czynność, która stworzy dobre podstawy do pracy w następnych krokach.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa czosnkowa

Szlifowanie powierzchni

Po oczyszczeniu powierzchni można przejść do etapu, w którym pozbywamy się starej powłoki farby. Łatwo to zrobić za pomocą zeszlifowania drewna za pomocą papieru ściernego. Okrężnymi ruchami ścieramy zewnętrzną powłokę mebla aż zauważymy jego jaśniejszą barwę. Będzie to oznaką, że przetarliśmy już starą, zewnętrzną warstwę drewna.

Malowanie: lakier, bejca lub farba

Malowanie jest jednym z najważniejszych etapów odnawiania starych mebli – nada im świeży blask, a żywy kolor sprawi, że mebel będzie wyglądał jak nowy. Wybierzmy odpowiedni preparat do malowania:

  • farba – pokryje całkowicie drewno, jest jednolita (należy wybrać szybkoschnącą),
  • lakier – odpowiednio zaimpregnuje powierzchnię drewna, ale zostawi jego naturalny kolor z widocznymi, charakterystycznymi słojami,
  • bejca – substancja, która „postarza” drewno, ma odcień bieli, ale zostawia w niektórych miejscach jego naturalny kolor.

 

Jeżeli w przypadku farby nie otrzymamy idealnego, jednolitego koloru, po wyschnięciu farby możemy go pomalować jeszcze raz.

Końcowe czynności przy renowacji stołu

Pomalowane elementy należy odłożyć do wyschnięcia. Nie dotykać, aby nie zrobić niepotrzebnych śladów lub zabrudzeń. Po upewnieniu się, że wszystkie elementy stołu są suche, można delikatnie skręcić mebel.


Szare meble ogrodowe - okrągły stół i trzy krzesła
Flickr/Elliott Brown/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Jak odnowić stare krzesło: renowacja mebli krok po kroku
Renowacja mebli jest żmudnym procesem jednak pomaga uratować stare meble przed wyrzuceniem. Odnawianie krzesła należy rozpocząć od zdjęcia starej warstwy farby, która zapewne popękała i w niektórych miejscach po prostu odpadła. Renowacja starych mebli sprawia, że dajemy przedmiotom nowe życie.

Renowacja mebli jest żmudnym procesem jednak pomaga uratować stare meble przed wyrzuceniem. Odnawianie krzesła należy rozpocząć od zdjęcia starej warstwy farby, która zapewne popękała i w niektórych miejscach po prostu odpadła. Renowacja starych mebli sprawia, że dajemy przedmiotom nowe życie.   Renowację krzesła rozpocznij od obejrzenia go dokładnie i oceń, czy jest w stanie spełniać swoją funkcję. Jeżeli można je naprawić, a jedyne, czego wymaga, to renowacja powierzchni, warto spróbować je odnowić. Potrzebujesz drucianej szczotki, preparatu pomagającego zdjąć farbę z drewnianej powierzchni, szpachelki, papieru ściernego, pędzla lub małego wałka, farby akrylowej. Zdejmowanie farby Renowację mebli drewnianych zacznij od zdjęcia starej farby. Możesz to zrobić za pomocą drucianej szczotki lub szpachelki. Na rynku dostępny jest preparat pomagający zdjąć farbę z drewnianych powierzchni – możesz go kupić, jeżeli chcesz zrobić to szybciej. Szlifowanie powierzchni Następnym etapem w trakcie renowacji starego krzesła jest szlifowanie. Wykonasz to ręcznie za pomocą papieru ściernego. Ścieraj powłokę mebla za pomocą okrężnych ruchów do czasu aż zauważysz, że krzesło nabiera jaśniejszego koloru. Będzie to oznaką zeszlifowania najbardziej zewnętrznej powierzchni drewna, która była najbardziej eksploatowana. Malowanie Malowanie starego krzesła rozpocznij od góry – wtedy ewentualny nadmiar farby będzie ściekał na dół, a nie od razu na gazetę czy podłogę. Nakładaj farbę gęsto, aby nie było prześwitów drewna. Gdy jest taka potrzeba, czyli gdy farba nie pokryła dostatecznie drewnianej konstrukcji, malowanie trzeba powtórzyć. Czasami jedna warstwa farby nie jest w stanie pokryć koloru drewna. Malowanie nóg od krzesła Nogi...

Duże białe łoże małżeńskie w sypialni
©Gioco/Fotolia
Styl życia
Shabby chic – postarzane meble można wykonać samemu
Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku.

Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku. Drewniane i z płyty – postarzanie mebli z różnych materiałów Meble prowansalskie to przede wszystkim meble z drewna. Do postarzenia nadają się zarówno stare drewniane meble , jak i nowe meble z surowego drewna, wykonane na przykład na zamówienie przez stolarza.   Wystylizować można też meble z płyty – kluczowe są odpowiednie zmatowienie i dobór podkładu . Nie powinno się przecierać mebli fornirowanych, czyli takich, które mają z zewnątrz warstwę drewna wysokiej jakości, a całe są zrobione z innego materiału. Przygotowanie powierzchni do postarzenia mebli Komodę, szafę, stół czy inny wiekowy mebel należy przede wszystkim dokładnie umyć i wyszorować. Najlepiej sprawdzą się w tym woda z mydłem i druciak do naczyń. Drewno powinno całkowicie wyschnąć, dlatego kolejne kroki można wykonać dopiero następnego dnia. Następnie mebel przeciera się drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie usuwa pył. Jeśli nie można w ten sposób pozbyć się np. wielu warstw farby, warto rozważyć użycie chemicznych preparatów, które złuszczą stare powłoki.   Kolejnym etapem jest malowanie bejcą . Gdy nie udało się pozbyć wszystkich warstw farby aż do surowego drewna, bejcę zastąpić trzeba ciemną farbą akrylową. To pozwoli uniknąć powstawania plam po pomalowaniu. Rezygnacja z bejcy wiąże się z koniecznością położenia podkładu gruntującego na zmatowiony lakier czy farbę przed farbą akrylową. Ostatnim krokiem przed właściwą stylizacją jest zawoskowanie rantów. Krawędzie należy natrzeć świecą. Po tym możemy zabrać się do malowania i przecierania. Kreowanie mebli prowansalskich przecieraniem i malowaniem Do...

Bielone drewno
© stevecuk/Fotolia.com
Styl życia
Co jest potrzebne do bielenia drewna, jak je zrobić - wskazówki
Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.   Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic . Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki . Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel. Przygotowanie mebla do bielenia Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego . Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem. Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla , wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.   Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby , pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne. Bielenie drewna Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków. Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz. Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik