krzesło drewniane
©Bruce Shippee/Fotolia
Styl życia

Metody postarzania drewna – samodzielna renowacja mebli

Postarzanie drewna obejmuje kilka technik, dzięki którym w łatwy sposób można odświeżyć nieciekawy stolik lub półkę. Paradoksalnie – metody postarzania drewna to doskonały sposób na jego odświeżenie.

Postarzanie drewna obejmuje kilka technik, dzięki którym w łatwy sposób można odświeżyć nieciekawy stolik lub półkę. Paradoksalnie – metody postarzania drewna to doskonały sposób na jego odświeżenie.

 

Naturalny proces starzenia drewna pod wpływem czynników atmosferycznych w języku zawodowym leśników i drzewiarzy to tzw. zaszarzenie. W procesie sztucznego postarzania drewna najczęściej używa się jasnych, pastelowych naturalnych kolorów, jest to najczęściej tzw. szwedzki błękit czy zgaszona szarością biel. Postarzone meble to nieodłączny element stylu vintage, prowansalskiego czy shabby chic (tzw. zaniedbany luksus).

Kasia gotuje z Polki.pl: oponki serowe na Tłusty Czwartek

Postarzanie drewna - przygotowanie drewna do postarzania – co warto wiedzieć?

Jeżeli chcemy postarzyć stary mebel, najpierw musimy go starannie wyczyścić. Tego typu prace najlepiej wykonywać w garażu, na dworze lub balkonie. Jeśli musimy to robić w domu trzeba rozłożyć pod meblem folię malarską, którą można kupić w każdym sklepie z farbami. Do czyszczenia drewna potrzebne są: rozpuszczalnik (przeznaczony specjalnie do substancji, którą usuwamy), papier ścierny (najlepiej o gradacji 150-200), szpachelka i rękawiczki ochronne. Powierzchnię pokrytą farbą lub lakierem należy zetrzeć aż do surowego drewna. Najpierw smarujemy ją rozpuszczalnikiem, gdy warstwy się rozpulchnią można je usunąć szpachelką. Wykańczamy papierem ściernym. Na koniec myjemy powierzchnię lekko wilgotną ściereczką, aby usunąć wszelkie pyłki i zabrudzenia.

Postarzanie drewna – jaką metodę postarzania drewna wybrać?

Jest wiele sposobów na uzyskanie pięknie postarzonego mebla. Popularną metodą jest bielenie drewna i wykonywanie na nim przecierek. Taki sposób jest szczególnie popularny w stylu shabby chic i prowansalskim. Można również wykorzystywać metodę decupage, dzięki której możemy cieszyć się pięknymi kolorowymi aplikacjami na postarzonym drewnie. Tzw. szwedzki błękit, to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy mebel o rustykalnym charakterze i kolorze patyny.

Postarzanie drewna – decoupage jako metoda postarzania mebli

Decoupage był stosowany już w XII wieku w Chinach. Jest to technika ozdabiania polegająca na przyklejaniu różnych – najczęściej serwetkowych motywów – na przedmiot i pokrywaniu go wieloma warstwami lakieru. W ozdabianiu metodą decoupage często używa się werniksu jednoskładnikowego w celu uzyskania spękanej powierzchni. Dzięki zastosowaniu tej techniki otrzymujemy ciekawy efekt stylowego, starego mebla z wybranym motywem lub wzorem.

Postarzanie drewna – kolorowe przecierki, farba kredowa, wybielanie i barwienie pastą

Farba kredowa po wyschnięciu matowieje. Jest gęsta, dzięki czemu dodatkowe efekty uzyskuje się poprzez zastosowanie pędzla lub wałka. Pociągnięcia i smugi oraz ślady nakładania farby, dają ciekawy rezultat. Przy farbie kredowej uzyskujemy postarzenie drewna dzięki efektowi prześwitywania warstw farb w kolorach o różnym natężeniu. Fragmenty mebli można zdobić złoceniami, wykorzystując do tego złotą folię lub płatki. Dużą popularnością cieszą się też kolorowe przecierki z farb akrylowych. Dzięki użyciu kolorów, które pasują do wnętrza możemy stworzyć mebel idealne współgrający z pomieszczeniem w którym się znajduje. Jest to jedna z najszybszych i najprostszych metod postarzania drewna. Polega na malowaniu ciemniejszym kolorem (np. błękit, brzoskwinia) krawędzi mebla. Następnie pokrywamy całą jego powierzchnię barwą jaśniejszą (np. np. kremowy, biały). Po wyschnięciu delikatnie przecieramy papierem ściernym miejsca, gdzie wcześniej został położony kolor ciemniejszy. Sami decydujemy o stopniu przetarcia i możemy go podczas przecierania regulować. Do kolorowych przecierek możemy użyć specjalnie przeznaczonych do tego celu farb transparentnych, past barwiących lub lakierobejc.

 

Użycie specjalnych stylizowanych okuć i uchwytów dodatkowo wzmocni efekt postarzonego mebla. 


Duże białe łoże małżeńskie w sypialni
©Gioco/Fotolia
Styl życia
Shabby chic – postarzane meble można wykonać samemu
Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku.

Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku. Drewniane i z płyty – postarzanie mebli z różnych materiałów Meble prowansalskie to przede wszystkim meble z drewna. Do postarzenia nadają się zarówno stare drewniane meble , jak i nowe meble z surowego drewna, wykonane na przykład na zamówienie przez stolarza.   Wystylizować można też meble z płyty – kluczowe są odpowiednie zmatowienie i dobór podkładu . Nie powinno się przecierać mebli fornirowanych, czyli takich, które mają z zewnątrz warstwę drewna wysokiej jakości, a całe są zrobione z innego materiału. Przygotowanie powierzchni do postarzenia mebli Komodę, szafę, stół czy inny wiekowy mebel należy przede wszystkim dokładnie umyć i wyszorować. Najlepiej sprawdzą się w tym woda z mydłem i druciak do naczyń. Drewno powinno całkowicie wyschnąć, dlatego kolejne kroki można wykonać dopiero następnego dnia. Następnie mebel przeciera się drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie usuwa pył. Jeśli nie można w ten sposób pozbyć się np. wielu warstw farby, warto rozważyć użycie chemicznych preparatów, które złuszczą stare powłoki.   Kolejnym etapem jest malowanie bejcą . Gdy nie udało się pozbyć wszystkich warstw farby aż do surowego drewna, bejcę zastąpić trzeba ciemną farbą akrylową. To pozwoli uniknąć powstawania plam po pomalowaniu. Rezygnacja z bejcy wiąże się z koniecznością położenia podkładu gruntującego na zmatowiony lakier czy farbę przed farbą akrylową. Ostatnim krokiem przed właściwą stylizacją jest zawoskowanie rantów. Krawędzie należy natrzeć świecą. Po tym możemy zabrać się do malowania i przecierania. Kreowanie mebli prowansalskich przecieraniem i malowaniem Do...

Zabytkowe stół i krzesła
Pixabay/gerson_rodriguez/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odnawianie mebli krok po kroku: jak odnowić stół
Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel.

Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel. Jak odnowić meble: stół Odnawianie starych mebli zawsze powinno rozpoczynać się od dokładnego obejrzenia przedmiotu, czy wszystkie jego elementy są nieuszkodzone. W przypadku renowacji drewnianego stołu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nogi – czy nie są popękane, złamane czy wyłamane z blatu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możemy przejść do właściwych działań: Przygotowanie stołu Aby odnowić stół najlepiej mebel rozkręcić, co ułatwia późniejszą pracę. Jest to wygodne i zwiększa możliwość ruchów. Po rozkręceniu powinno się dokładnie każdy element oczyścić z kurzu i brudu, zdjąć ewentualną pajęczynę. Jest to niezbędna czynność, która stworzy dobre podstawy do pracy w następnych krokach. Szlifowanie powierzchni Po oczyszczeniu powierzchni można przejść do etapu, w którym pozbywamy się starej powłoki farby. Łatwo to zrobić za pomocą zeszlifowania drewna za pomocą papieru ściernego. Okrężnymi ruchami ścieramy zewnętrzną powłokę mebla aż zauważymy jego jaśniejszą barwę. Będzie to oznaką, że przetarliśmy już starą, zewnętrzną warstwę drewna. Malowanie: lakier, bejca lub farba Malowanie jest jednym z najważniejszych etapów odnawiania starych mebli – nada im świeży blask, a żywy kolor sprawi, że mebel będzie wyglądał jak nowy. Wybierzmy odpowiedni preparat do malowania: farba – pokryje całkowicie drewno, jest jednolita (należy wybrać szybkoschnącą), lakier – odpowiednio zaimpregnuje powierzchnię drewna,...

Bielone drewno
© stevecuk/Fotolia.com
Styl życia
Co jest potrzebne do bielenia drewna, jak je zrobić - wskazówki
Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.   Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic . Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki . Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel. Przygotowanie mebla do bielenia Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego . Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem. Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla , wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.   Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby , pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne. Bielenie drewna Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków. Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz. Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik