mebel malowany
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Rodzaje farb do mebli: akrylowa, ftalowa, kredowa i kazeinowa

Farby do mebli stosuje się, żeby odnowić mebel lub zmienić jego wygląd. Do malowania mebli stosuje się farby akrylowe, ftalowe, a także naturalne farby kredowe i kazeinowe. Dobór farby zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i przeznaczenia danego mebla.

Farby do mebli stosuje się, żeby odnowić mebel lub zmienić jego wygląd. Do malowania mebli stosuje się farby akrylowe, ftalowe, a także naturalne farby kredowe i kazeinowe. Dobór farby zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i przeznaczenia danego mebla.

Czy farba akrylowa nadaje się do malowania mebli?

Spoiwem farby akrylowej jest żywica poliakrylowa. W żywicy znajdują się cząstki pigmentu nadającego farbie określony kolor.

 

Farba akrylowa jest powszechnie dostępna w wielu kolorach i odcieniach. Tworzy na meblu gładką, jedwabistą powłokę, matową lub błyszczącą. Szybko schnie, pomalowana powierzchnia jest sucha już po godzinie, kolejną warstwę farby można położyć już po 4 godzinach od nałożenia poprzedniej. Farbą akrylową oprócz drewna można pomalować też elementy metalowe mebla.

 

Farba akrylowa najlepiej nadaje się do malowania powierzchni, które nie są narażone na zbyt intensywne użytkowanie. Farbą akrylową można pomalować komodę, regał lub półkę, ale do pomalowania np. siedziska krzesła lepiej wybrać bardziej trwałą farbę olejną.

 

Wadą tańszych farb akrylowych jest dość intensywny zapach. Farby z wyższej półki cenowej często mają jednak neutralny zapach.

Czy farba ftalowa (olejna) nadaje się do malowania mebli?

Farba ftalowa to farba, której spoiwem jest żywica alkidowa, a podstawowym składnikiem olej, zazwyczaj roślinny, np. lniany. W oleju zawieszone są cząstki pigmentu. Farba ftalowa jest bardzo trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu nadaje się do malowania mebli, które są intensywnie używane i których powierzchnia jest narażona na ścieranie, np. blatu biurka, siedziska krzesła. Farba olejna może też być wykorzystywana do malowania mebli ogrodowych. Można pomalować nią także elementy metalowe i żeliwne mebla. Efektem malowania taką farbą jest jednolita, lekko połyskująca powierzchnia.

 

Farby ftalowe mają silny, nieprzyjemny zapach, emitują szkodliwe opary, które mogą powodować podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego, bóle i zawroty głowy oraz zmęczenie. Po wchłonięciu przez skórę mogą powodować jej podrażnienie i zapalenie kontaktowe. Z tego względu lepiej nie stosować ich do mebli stojących w pomieszczeniach, które trudno wywietrzyć i w których przebywają dzieci. Pomalowane farbą olejną meble najlepiej na kilka dni zostawić w przewiewnym miejscu, np. w ogrodzie pod zadaszeniem, na balkonie.

Czy farba kredowa nadaje się do malowania mebli?

Farbę kredową można kupić w specjalistycznych sklepach albo wykonać samodzielnie przy użyciu kleju kostnego, kredy i pigmentu, dostępnych w sklepach z artykułami plastycznymi.

 

Meble pomalowane farbą kredową mają gładką, matową powierzchnię. Dzięki niej można uzyskać efekt vintage, np. shabby chic.

 

Farba kredowa wykonana jest z naturalnych składników, nie uczula. Może być stosowana do malowania mebli dziecięcych.

 

Farba kredowa bardzo szybko schnie (nawet w pół godziny). Nie jest jednak zbyt trwała, szybko mogą pojawić się przetarcia. Nadaje się do malowania powierzchni, które nie są intensywnie użytkowane lub takich, które w zamierzeniu mają wyglądać na stare.

 

Farbę pozwalającą na uzyskanie efektu podobnego do efektu malowania farbą kredową można otrzymać po zmieszaniu farby akrylowej z kuchenną sodą oczyszczoną w stosunku 3:1 (np. 400 ml farby i 100 g sody oczyszczonej).

Czy farba kazeinowa (mleczna) nadaje się do malowania mebli?

Podstawą farby kazeinowej jest kazeina, białko wyodrębnione z mleka ssaków. Farbę mleczną można zrobić samodzielnie. W sklepach plastycznych dostępna jest też kazeina w proszku, która po rozrobieniu z wodą z dodatkiem amoniaku lub wapna palonego może stać się spoiwem farby.

 

Używa się jej do artystycznego postarzania mebli, dzięki niej można uzyskać efekt przetarć. Rozrzedzona pozwala na takie pomalowanie mebli, żeby widoczna była struktura drewna.

 

Farba kazeinowa jest ekologiczna, naturalna i bezpieczna dla zdrowia. Jest jednak podatna na otarcia, dlatego warto utrwalić ją za pomocą lakieru lub wosku. Meble pomalowane taką farbą nie powinny stać w wilgotnych pomieszczeniach.


Szare meble ogrodowe - okrągły stół i trzy krzesła
Flickr/Elliott Brown/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Jak odnowić stare krzesło: renowacja mebli krok po kroku
Renowacja mebli jest żmudnym procesem jednak pomaga uratować stare meble przed wyrzuceniem. Odnawianie krzesła należy rozpocząć od zdjęcia starej warstwy farby, która zapewne popękała i w niektórych miejscach po prostu odpadła. Renowacja starych mebli sprawia, że dajemy przedmiotom nowe życie.

Renowacja mebli jest żmudnym procesem jednak pomaga uratować stare meble przed wyrzuceniem. Odnawianie krzesła należy rozpocząć od zdjęcia starej warstwy farby, która zapewne popękała i w niektórych miejscach po prostu odpadła. Renowacja starych mebli sprawia, że dajemy przedmiotom nowe życie.   Renowację krzesła rozpocznij od obejrzenia go dokładnie i oceń, czy jest w stanie spełniać swoją funkcję. Jeżeli można je naprawić, a jedyne, czego wymaga, to renowacja powierzchni, warto spróbować je odnowić. Potrzebujesz drucianej szczotki, preparatu pomagającego zdjąć farbę z drewnianej powierzchni, szpachelki, papieru ściernego, pędzla lub małego wałka, farby akrylowej. Zdejmowanie farby Renowację mebli drewnianych zacznij od zdjęcia starej farby. Możesz to zrobić za pomocą drucianej szczotki lub szpachelki. Na rynku dostępny jest preparat pomagający zdjąć farbę z drewnianych powierzchni – możesz go kupić, jeżeli chcesz zrobić to szybciej. Szlifowanie powierzchni Następnym etapem w trakcie renowacji starego krzesła jest szlifowanie. Wykonasz to ręcznie za pomocą papieru ściernego. Ścieraj powłokę mebla za pomocą okrężnych ruchów do czasu aż zauważysz, że krzesło nabiera jaśniejszego koloru. Będzie to oznaką zeszlifowania najbardziej zewnętrznej powierzchni drewna, która była najbardziej eksploatowana. Malowanie Malowanie starego krzesła rozpocznij od góry – wtedy ewentualny nadmiar farby będzie ściekał na dół, a nie od razu na gazetę czy podłogę. Nakładaj farbę gęsto, aby nie było prześwitów drewna. Gdy jest taka potrzeba, czyli gdy farba nie pokryła dostatecznie drewnianej konstrukcji, malowanie trzeba powtórzyć. Czasami jedna warstwa farby nie jest w stanie pokryć koloru drewna. Malowanie nóg od krzesła Nogi...

Duże białe łoże małżeńskie w sypialni
©Gioco/Fotolia
Styl życia
Shabby chic – postarzane meble można wykonać samemu
Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku.

Meble nie muszą spełniać tylko funkcji użytkowej, stanowią też element dekoracji wnętrza. Samodzielne wykonanie mebla w stylu prowansalskim jest możliwe przy pomocy papieru ściernego, bejcy, farby akrylowej i wosku. Drewniane i z płyty – postarzanie mebli z różnych materiałów Meble prowansalskie to przede wszystkim meble z drewna. Do postarzenia nadają się zarówno stare drewniane meble , jak i nowe meble z surowego drewna, wykonane na przykład na zamówienie przez stolarza.   Wystylizować można też meble z płyty – kluczowe są odpowiednie zmatowienie i dobór podkładu . Nie powinno się przecierać mebli fornirowanych, czyli takich, które mają z zewnątrz warstwę drewna wysokiej jakości, a całe są zrobione z innego materiału. Przygotowanie powierzchni do postarzenia mebli Komodę, szafę, stół czy inny wiekowy mebel należy przede wszystkim dokładnie umyć i wyszorować. Najlepiej sprawdzą się w tym woda z mydłem i druciak do naczyń. Drewno powinno całkowicie wyschnąć, dlatego kolejne kroki można wykonać dopiero następnego dnia. Następnie mebel przeciera się drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie usuwa pył. Jeśli nie można w ten sposób pozbyć się np. wielu warstw farby, warto rozważyć użycie chemicznych preparatów, które złuszczą stare powłoki.   Kolejnym etapem jest malowanie bejcą . Gdy nie udało się pozbyć wszystkich warstw farby aż do surowego drewna, bejcę zastąpić trzeba ciemną farbą akrylową. To pozwoli uniknąć powstawania plam po pomalowaniu. Rezygnacja z bejcy wiąże się z koniecznością położenia podkładu gruntującego na zmatowiony lakier czy farbę przed farbą akrylową. Ostatnim krokiem przed właściwą stylizacją jest zawoskowanie rantów. Krawędzie należy natrzeć świecą. Po tym możemy zabrać się do malowania i przecierania. Kreowanie mebli prowansalskich przecieraniem i malowaniem Do...

Zabytkowe stół i krzesła
Pixabay/gerson_rodriguez/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odnawianie mebli krok po kroku: jak odnowić stół
Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel.

Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel. Jak odnowić meble: stół Odnawianie starych mebli zawsze powinno rozpoczynać się od dokładnego obejrzenia przedmiotu, czy wszystkie jego elementy są nieuszkodzone. W przypadku renowacji drewnianego stołu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nogi – czy nie są popękane, złamane czy wyłamane z blatu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możemy przejść do właściwych działań: Przygotowanie stołu Aby odnowić stół najlepiej mebel rozkręcić, co ułatwia późniejszą pracę. Jest to wygodne i zwiększa możliwość ruchów. Po rozkręceniu powinno się dokładnie każdy element oczyścić z kurzu i brudu, zdjąć ewentualną pajęczynę. Jest to niezbędna czynność, która stworzy dobre podstawy do pracy w następnych krokach. Szlifowanie powierzchni Po oczyszczeniu powierzchni można przejść do etapu, w którym pozbywamy się starej powłoki farby. Łatwo to zrobić za pomocą zeszlifowania drewna za pomocą papieru ściernego. Okrężnymi ruchami ścieramy zewnętrzną powłokę mebla aż zauważymy jego jaśniejszą barwę. Będzie to oznaką, że przetarliśmy już starą, zewnętrzną warstwę drewna. Malowanie: lakier, bejca lub farba Malowanie jest jednym z najważniejszych etapów odnawiania starych mebli – nada im świeży blask, a żywy kolor sprawi, że mebel będzie wyglądał jak nowy. Wybierzmy odpowiedni preparat do malowania: farba – pokryje całkowicie drewno, jest jednolita (należy wybrać szybkoschnącą), lakier – odpowiednio zaimpregnuje powierzchnię drewna,...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner