Przyjaźń po rozstaniu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Zostańmy przyjaciółmi... czy to możliwe po zerwaniu?

Podczas rozstania bardzo często pada propozycja – zostańmy przyjaciółmi. Zwykle w ten sposób daje się do zrozumienia tylko chęć zakopania topora wojennego albo też druga osoba zwyczajnie nie wie co powinna powiedzieć i myśli, że w ten sposób załagodzi ból po zerwaniu.

Podczas rozstania bardzo często pada propozycja – zostańmy przyjaciółmi. Zwykle w ten sposób daje się do zrozumienia tylko chęć zakopania topora wojennego albo też druga osoba zwyczajnie nie wie co powinna powiedzieć i myśli, że w ten sposób załagodzi ból po zerwaniu.

 

Zdarza się jednak i tak, że propozycja przyjaźni jest jak najbardziej szczera i proponujący wierzy w to, że przyjaźń po rozstaniu jest możliwa. Czy jest tak rzeczywiście?

Czy warto w ogóle próbować?

Przyjaźń po rozstaniu, jak zresztą sama nazwa wskazuje, zakłada że najpierw musi nastąpić dość traumatyczne zerwanie. Jeśli chcesz spróbować przyjaźnić się ze swoim byłym, musisz zacząć od tego, żeby uporać się z żalem związanym z rozstaniem. Daj sobie czas na przetrawienie, wypłakanie i pogodzenie się z sytuacją. Nawet jeśli to była wasza wspólna decyzja, to zawsze oznacza ona zakończenie pewnego etapu w życiu, czemu towarzyszy naturalne poczucie żalu. Dopiero gdy będziesz to miała za sobą, możecie zacząć rozważać możliwość przyjaźni po rozstaniu. Ale zanim jeszcze wypróbujecie czy to działa, zastanów się:

  • czy jesteś gotowa słuchać o jego życiu uczuciowym? O tym, jak umawia się z nową dziewczyną?
  • czy będziesz w stanie otworzyć się przed nim jak przed przyjacielem i dzielić się swoimi troskami? Także związanymi z nowym związkiem?
  • czy nie będziesz mu wypominała tego, co zrobił źle, gdy jeszcze byliście parą?
  • czy nie będziesz traktowała tej przyjaźni jako furtki do ewentualnego powrotu? Albo czy on tego nie zrobi?
  • czy wyobrażasz sobie, że twój nowy facet utrzymuje przyjacielskie stosunki z byłą? Jeśli nie – dlaczego?

 

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w próbie przyjaźni po rozstaniu jest ustalenie nowego poziomu intymności i postawienie jasnych granic. Fakt, iż byliście razem naprawdę blisko nie znaczy, że po rozstaniu nadal tak będzie. Pewne gesty i zachowania były dla was przez długi czas naturalne, ale teraz musicie jasno postawić sprawę i wystrzegać się tych, które mają np. zabarwienie erotyczne, co może was (albo tylko ciebie, albo tylko jego) zdezorientować i wprawić w zakłopotanie.

 

Kolejna rzecz – jeśli decydujesz się na pozostanie przyjaciółmi po zerwaniu, w rzeczywistości zatrzymujesz się w miejscu. Tak naprawdę utknęłaś z byłym, który nie odszedł całkowicie i nie robi miejsca dla nowych ludzi, z którymi mogłabyś się związać.

 

A co wy sądzicie o przyjaźni po rozstaniu? Może jest jak yeti – wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie widział?


Toksyczna przyjaźń
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy warto walczyć o toksyczną przyjaciółkę?
Toksyczna przyjaźń zamiast uskrzydlać, nie tylko sprowadza na ziemię, ale do tego robi to w dość brutalny sposób. Działa destrukcyjnie i wyzwala wiele negatywnych emocji, przysparzając wielu zmartwień i zadając mnóstwo bólu. Czy warto inwestować w taką relację?

Toksyczna przyjaźń zamiast uskrzydlać, nie tylko sprowadza na ziemię, ale do tego robi to w dość brutalny sposób. Działa destrukcyjnie i wyzwala wiele negatywnych emocji, przysparzając wielu zmartwień i zadając mnóstwo bólu. Czy warto inwestować w taką relację? Toksyczna przyjaźń – jak ją rozpoznać Toksyczna przyjaźń może mieć wiele obliczy – z jednej strony to przyjaciółka, której nigdy nie ma, zwłaszcza gdy jest potrzebna, a z drugiej osoba, od której aż chce się odpocząć, bo zamęcza nas swoją obecnością, z której niewiele wynika. Po czym poznać, że przyjaciel jest już toksyczny? Toksyczny przyjaciel: 1. Jest zawsze nieobecny – przyjaciele dzielą się ze sobą swoimi lepszymi i gorszymi doświadczeniami. W toksycznej przyjaźni druga osoba jest nieuchwytna wtedy, gdy potrzebujesz wsparcia i pomocy, zostawiając cię z twoimi problemami. Jednocześnie sama oczekuje, że ty będziesz dostępna pod telefonem za każdym razem, gdy będzie cię potrzebować. 2. Bardzo łatwo się na ciebie denerwuje i obraża – szczególnie gdy zrobisz coś nie po jego myśli i postawisz swój interes ponad jego. 3. Nie cieszy się z twoich sukcesów – ludzie, którzy cię kochają, powinni cieszyć się z twojego szczęścia. Na tym właśnie polega bycie przyjaciółmi . Toksyczna przyjaźń nie dość, że nie daje ci wsparcia, to jeszcze nie docenia dobrych rzeczy, które dzieją się wokół ciebie. 4. Chce rozmawiać przede wszystkim o sobie – koncentruje się na swojej osobie, swoich problemach i oczekuje, że cała uwaga będzie skupiona tylko na nim. Przez to wywołuje wrażenie, że każdy oprócz niego jest nieważny. 5. Nie troszczy się o bycie w kontakcie – nie dzwoni, nie pisze pierwszy, jedynie odpowiada na twoje wiadomości. Jeśli zaproponujesz spotkanie, chętnie się spotka, ale sam rzadko wychodzi z inicjatywą. 6. Męczy cię o szczegóły –...

Kobiety przytulające się
©olly/Fotolia
Fleszstyle
Przyjaźń na całe życie – wspólne tatuaże
Tatuaże przyjaźni to szczególny sposób na manifestację uczuć łączących osoby, które decydują się na tego typu ozdobę. Wspólny tatuaż to najczęściej ten sam wzór wykonywany na ciele przyjaciół, rodzeństwa a nawet rodziców i dzieci. Najpopularniejsze są wzory wzajemnie uzupełniające się, daty symbolizujące ważne wydarzenie z życia tych osób, kwiaty, znak nieskończoności, serce, puzzle a czasem nawet imiona.

Tatuaże przyjaźni to szczególny sposób na manifestację uczuć łączących osoby, które decydują się na tego typu ozdobę. Wspólny tatuaż to najczęściej ten sam wzór wykonywany na ciele przyjaciół, rodzeństwa a nawet rodziców i dzieci. Najpopularniejsze są wzory wzajemnie uzupełniające się, daty symbolizujące ważne wydarzenie z życia tych osób, kwiaty, znak nieskończoności, serce, puzzle a czasem nawet imiona. Czy warto zrobić tatuaż przyjaźni? Okazanie swojego przywiązania i uczuć za pomocą tatuażu bywa czasem zbyt pochopną decyzją. To, co pod wpływem chwili wydawało się być najlepszą rzeczą na świecie, może szybko stać się dla nas jedynie niemiłym wspomnieniem . Tatuażu nie usuniesz równie szybko jak numeru z telefonu. Za jakiś czas wasza wielka przyjaźń może wyglądać zupełnie inaczej, może zostać poddana próbie, której nie przetrwa. Tatuaż to decyzja do końca życia, dlatego wymaga dokładnego przeanalizowania. Bliźniacze tatuaże obecnie cieszą się dużą popularnością, ale może lepiej kupić takie same bransoletki z zawieszkami wyrażającymi nasze uczucia? Usuwanie tatuażu jest bolesne, kosztowne i niemal zawsze pozostawia bliznę. Można wykonać cover – czyli zakryć go zupełnie innym wzorem, jednak świadomość, że tam jest pozostanie z nami do końca życia. Najpopularniejsze wzory tatuaży przyjaźni Najczęściej wykonywanymi wspólnymi wzorami jest znak nieskończoności, puzzle, kotwica, ptaszki, napisy, cytaty, daty. Popularne są też wzory uzupełniające się, takie jak: klucz i kłódka, dwie postacie z tej samej bajki/filmu/komiksu, większe kompozycje rozdzielone na pół – tworzące całość dopiero po „złożeniu”. Czasem są to bardzo pomysłowe wzory zrozumiałe tylko dla ich posiadaczy, uzupełniające się, stanowiące wzajemną kontynuację. Pamiętajmy, że wykonanie tatuażu to poważna decyzja i trudno o bardziej...

Związek z przyjacielem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wyjście z friend zone – związek z przyjacielem
Wiele par zaczyna swoją relację właśnie od przyjaźni – dzięki temu już na starcie związku znają się naprawdę dobrze, wiedzą, jak ze sobą rozmawiać i mają do siebie duże zaufanie. Jednak związek z przyjacielem budzi też sporo obaw z powodu lęku przed bezpowrotną utratą przyjaźni.

Wiele par zaczyna swoją relację właśnie od przyjaźni – dzięki temu już na starcie związku znają się naprawdę dobrze, wiedzą, jak ze sobą rozmawiać i mają do siebie duże zaufanie. Jednak związek z przyjacielem budzi też sporo obaw z powodu lęku przed bezpowrotną utratą przyjaźni. Dlaczego warto zaangażować się w związek z przyjacielem? Każdy marzy o tym, by partner był jednocześnie najlepszym przyjacielem, z którym będzie się na dobre i na złe i który zawsze wesprze, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki wcześniejszej przyjaźni ominiecie pewien etap związku – początki randkowania, wzajemna fascynacja, otoczka tajemnicy. To magiczny moment – etap wzajemnego zauroczenia sobą i stopniowego poznawania siebie. Jednak to zauroczenie zawsze bazuje na ograniczonych informacjach i bywa, że zakochujemy się nie w realnej osobie, ale w naszym wyobrażeniu na jej temat. Rozpoczynając od przyjacielskiej relacji, już na starcie wiecie jakie są wasze wartości, cele, pragnienia. Znacie swoją przeszłość, doświadczenia – także te związane z poprzednimi związkami. Krótko mówiąc – wiecie, na co się piszecie. Nie grożą wam rozczarowania i zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością. Od początku czujecie się w swoim towarzystwie swobodnie, na co trzeba zwykle wielu miesięcy.   Poza tym najlepiej wiecie, jak się wspierać w trudnych chwilach i być może niejednokrotnie pocieszaliście się nawzajem po rozstaniu. Kiedy związek z przyjacielem nie ma sensu? Związek z przyjacielem nie powinien być nigdy traktowany jako nagroda pocieszenia. Jeśli szukasz nowego partnera, ale z jakichś powodów już od jakiegoś czasu ci się to nie udaje, nie traktuj swojego przyjaciela jak deskę ratunkową na zasadzie „z braku laku” . Nie jest to w porządku ani wobec niego, ani wobec ciebie. Co zrobić, gdy związek z...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner