Kobieta w łóżku
Flickr/Mislav Marohnić/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa? Naukowe podejście

Na całym świecie można znaleźć zagorzałych przeciwników i zwolenników przyjaźni damsko-męskiej. Dotychczas nie rozstrzygnięto jednoznacznie czy ma ona rację bytu i z pewnością nie mam ambicji, by stawiać się w roli eksperta w kwestii, której nie rozwiązała rzesza psychologów. Proponuję natomiast dość racjonalne podejście do tego wzniosłego tematu, tym bardziej, że jednym z najstarszych pytań świata, czyli o przyjaźń między kobietą a mężczyzną, zainteresowali się naukowcy.

Na całym świecie można znaleźć zagorzałych przeciwników i zwolenników przyjaźni damsko-męskiej. Dotychczas nie rozstrzygnięto jednoznacznie czy ma ona rację bytu i z pewnością nie mam ambicji, by stawiać się w roli eksperta w kwestii, której nie rozwiązała rzesza psychologów. Proponuję natomiast dość racjonalne podejście do tego wzniosłego tematu, tym bardziej, że jednym z najstarszych pytań świata, czyli o przyjaźń między kobietą a mężczyzną, zainteresowali się naukowcy.

Korzyści z przyjaźni między kobietą a mężczyzną

Bez wątpienia zarówno panie jak i panowie w pewnym sensie korzystają z tego, że przyjaźnią się z osobą o odmiennej płci. Przede wszystkim pozwala to na spojrzenie na różne kwestie z innej perspektywy, lepsze poznanie przeciwnej płci i większe zrozumienie. Poza tym zwiększa to poczucie własnej wartości, dając podświadome sygnały, że jest się wciąż atrakcyjną osobą. Kobiety dodatkowo często wskazują, że przyjaciel daje im poczucie bezpieczeństwa (także fizyczne), jakie zapewnia męskie towarzystwo – każdy mężczyzna (także przyjaciel) ma poczucie obowiązku związane z troszczeniem się o słabszą kobietę. Dodatkowo jest możliwością poszerzenia męskiego grona znajomych.

Konsekwencje przyjaźni

Mimo tych niewątpliwych zalet, przyjaźń może też nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje, z których najbardziej oczywistą jest zazdrość partnera lub partnerki. Jednak nawet przyjaźniący się single mogą odczuć różnego rodzaju dyskomfort związany na przykład z dezorientacją co do statusu związku (czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?), nieodwzajemnionym przez drugą stronę uczuciem, a nawet „odstraszaniem” potencjalnych adoratorów i adoratorek. Można powiedzieć, że największym zagrożeniem (choć być może to sformułowanie jest krzywdzące) jest właśnie pojawienie się większych, bardziej romantycznych i intymnych, oczekiwań z jednej ze stron. W przypadku braku wzajemności i utknięciu w tzw. „friendzone”, może pojawić się poczucie, że zostało się wykorzystanym.

Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie pieczarkowym

 

Czym jest „friendzone”? To potoczna nazwa relacji, która nie zaspokaja w takim samym stopniu potrzeb dwóch osób. Może polegać na przykład na dzieleniu się wspólnymi dobrami (co zaspokaja zwykle potrzeby kobiety), ale romans i seks nie wchodzą w grę (co zwykle frustruje mężczyznę). Czasami spotkać się można z relacją „friends with benefits” (w języku polskim spotyka się określenie „układ”), które z kolei polega na chodzeniu ze sobą do łóżka (czyli potrzeba mężczyzny), przy czym nawet nie mówi się o wspólnych dobrach, opiece i relacji. Żadna relacja, nieważne czy przyjaźń damsko-męska, czy też związek, nie będzie dawała satysfakcji, jeśli nie będzie zaspokajała potrzeb obu stron.

Co mówi nauka o damsko-męskiej przyjaźni?

W 2003 roku norwescy naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim opublikowali wyniki badań, jakie prowadzili nad damsko-męskimi relacjami. Przebadali ponad 300 heteroseksualnych studentów i studentek między 18 a 30 rokiem życia, pytając ich o ich doświadczenia w relacjach. Wnioski nie były zbyt optymistyczne i można powiedzieć, że potwierdziły stereotypy. Okazało się, że kobiety zazwyczaj interpretowały sygnały zainteresowania seksualnego mężczyzn jako życzliwość, natomiast mężczyźni brali przyjacielskość kobiet za zainteresowanie seksualne. Mężczyźni często dokonywali więc nadinterpretacji (średnio 3,5 razy częściej w ciągu roku), natomiast kobiety wręcz przeciwnie – nie dostrzegały znaków zainteresowania.

 

W 2012 roku przeprowadzono badania na amerykańskim Uniwersytecie Wisconsin-Eau Claire, podczas których obserwowano w warunkach laboratoryjnych 88 heteroseksualnych par, które wcześniej się nie znały. Wyniki pokazały, że mężczyzn bardziej ciągnęło do kobiet niż na odwrót. Jednocześnie panowie mieli wrażenie, że to oni przyciągali zainteresowanie pań – co było wyraźnie błędnym przekonaniem. Ogólnie mężczyźni mieli tendencję do interpretowania każdego „romantycznego” doświadczenia jako odwzajemnionego, co nie zawsze było zgodnie z prawdą.

 

Oba badania wskazują, jak bardzo kobiety i mężczyźni różnią się w odczytywaniu wysyłanych przez drugą stronę sygnałów. W takiej sytuacji bardzo łatwo jednak pomylić przyjaźń z miłością.


Związek z przyjacielem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wyjście z friend zone – związek z przyjacielem
Wiele par zaczyna swoją relację właśnie od przyjaźni – dzięki temu już na starcie związku znają się naprawdę dobrze, wiedzą, jak ze sobą rozmawiać i mają do siebie duże zaufanie. Jednak związek z przyjacielem budzi też sporo obaw z powodu lęku przed bezpowrotną utratą przyjaźni.

Wiele par zaczyna swoją relację właśnie od przyjaźni – dzięki temu już na starcie związku znają się naprawdę dobrze, wiedzą, jak ze sobą rozmawiać i mają do siebie duże zaufanie. Jednak związek z przyjacielem budzi też sporo obaw z powodu lęku przed bezpowrotną utratą przyjaźni. Dlaczego warto zaangażować się w związek z przyjacielem? Każdy marzy o tym, by partner był jednocześnie najlepszym przyjacielem, z którym będzie się na dobre i na złe i który zawsze wesprze, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki wcześniejszej przyjaźni ominiecie pewien etap związku – początki randkowania, wzajemna fascynacja, otoczka tajemnicy. To magiczny moment – etap wzajemnego zauroczenia sobą i stopniowego poznawania siebie. Jednak to zauroczenie zawsze bazuje na ograniczonych informacjach i bywa, że zakochujemy się nie w realnej osobie, ale w naszym wyobrażeniu na jej temat. Rozpoczynając od przyjacielskiej relacji, już na starcie wiecie jakie są wasze wartości, cele, pragnienia. Znacie swoją przeszłość, doświadczenia – także te związane z poprzednimi związkami. Krótko mówiąc – wiecie, na co się piszecie. Nie grożą wam rozczarowania i zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością. Od początku czujecie się w swoim towarzystwie swobodnie, na co trzeba zwykle wielu miesięcy.   Poza tym najlepiej wiecie, jak się wspierać w trudnych chwilach i być może niejednokrotnie pocieszaliście się nawzajem po rozstaniu. Kiedy związek z przyjacielem nie ma sensu? Związek z przyjacielem nie powinien być nigdy traktowany jako nagroda pocieszenia. Jeśli szukasz nowego partnera, ale z jakichś powodów już od jakiegoś czasu ci się to nie udaje, nie traktuj swojego przyjaciela jak deskę ratunkową na zasadzie „z braku laku” . Nie jest to w porządku ani wobec niego, ani wobec ciebie. Co zrobić, gdy związek z...

Mikołaj Krawczyk, Sylwia Juszczak-Arnesen
ONS
Newsy
Mikołaj Krawczyk szczerze o związkach z kobietami: "Mam bardzo dużo przyjaciółek". Co jeszcze powiedział?
Mikołaj Krawczyk szczerze o związkach z kobietami: "Mam bardzo dużo przyjaciółek". Co jeszcze powiedział?

Czy Mikołaj Krawczyk wierzy w przyjaźń między kobietą a mężczyzną? Aktor ostatnio związał się z koleżanką z programu "Celebrity salon" - Sylwią Juszczak. Niedawno Krawczyk i Juszczak nawet zamieszkali razem. Czy związki Mikołaja zaczynają się od przyjaźni? Przyjaźń nie zna płci ani wieku. Ja mam naprawdę bardzo dużo przyjaciółek i to takich serdecznych, że nie ma jakichś podtekstów. Nie było żadnych sygnałów, aby chciały czegoś więcej - powiedział Mikołaj Krawczyk w "Pytaniu na śniadanie". Marzena Rogalska stwierdziła, że pewien psycholog powiedział jej wprost, że przyjaźń między kobietami a mężczyznami nie jest możliwa, bo kobiety zawsze działają na facetów. Wtedy Mikołaj przytaknął i stwierdził, że jest czuły na piękno... Dobrze, jesteśmy czuli na piękno, urodę, powaby i całą magię... - rozmarzył się Krawczyk. Wtedy Tomasz Kammel zapytał, jakich mężczyzn szukają współczesne kobiety. Dlaczego długo nie mogą znaleźć tego jedynego? Nie mogą znaleźć facetów, bo nas jest mniej. Mówię o prawdziwych facetach. Ale wydaje mi się, nawiązując do przyjaźni damsko-męskiej, że kiedy są jakieś deficyty uczuciowe, życia intymnego z partnerem czy jak nie można sobie znaleźć partnera, to gdzieś przedstawiciele obojga płci do siebie lgną. Nie mają z tyłu głowy, że ma się to przerodzić w jakąś bliższą relację, intymną relację. To się dzieje - stwierdził Mikołaj Krawczyk w "Pytaniu na śniadanie". Zobacz także: Mikołaj Krawczyk jako zakochany skrzypek w Strażakach! Pasuje do tej roli? ZDJĘCIA   Mikołaj Krawczyk od niedawna jest z aktorką Sylwią Juszczak, czy przyjaźń przerodziła się w miłość?   Mikołaj Krawczyk i Sylwia Juszczak przeprowadzili się do nowego mieszkania,...

Przyjaźń po rozstaniu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zostańmy przyjaciółmi... czy to możliwe po zerwaniu?
Podczas rozstania bardzo często pada propozycja – zostańmy przyjaciółmi. Zwykle w ten sposób daje się do zrozumienia tylko chęć zakopania topora wojennego albo też druga osoba zwyczajnie nie wie co powinna powiedzieć i myśli, że w ten sposób załagodzi ból po zerwaniu.

Podczas rozstania bardzo często pada propozycja – zostańmy przyjaciółmi. Zwykle w ten sposób daje się do zrozumienia tylko chęć zakopania topora wojennego albo też druga osoba zwyczajnie nie wie co powinna powiedzieć i myśli, że w ten sposób załagodzi ból po zerwaniu.   Zdarza się jednak i tak, że propozycja przyjaźni jest jak najbardziej szczera i proponujący wierzy w to, że przyjaźń po rozstaniu jest możliwa. Czy jest tak rzeczywiście? Czy warto w ogóle próbować? Przyjaźń po rozstaniu , jak zresztą sama nazwa wskazuje, zakłada że najpierw musi nastąpić dość traumatyczne zerwanie. Jeśli chcesz spróbować przyjaźnić się ze swoim byłym, musisz zacząć od tego, żeby uporać się z żalem związanym z rozstaniem. Daj sobie czas na przetrawienie, wypłakanie i pogodzenie się z sytuacją. Nawet jeśli to była wasza wspólna decyzja, to zawsze oznacza ona zakończenie pewnego etapu w życiu, czemu towarzyszy naturalne poczucie żalu. Dopiero gdy będziesz to miała za sobą, możecie zacząć rozważać możliwość przyjaźni po rozstaniu. Ale zanim jeszcze wypróbujecie czy to działa, zastanów się: czy jesteś gotowa słuchać o jego życiu uczuciowym ? O tym, jak umawia się z nową dziewczyną? czy będziesz w stanie otworzyć się przed nim jak przed przyjacielem i dzielić się swoimi troskami? Także związanymi z nowym związkiem? czy nie będziesz mu wypominała tego, co zrobił źle, gdy jeszcze byliście parą? czy nie będziesz traktowała tej przyjaźni jako furtki do ewentualnego powrotu ? Albo czy on tego nie zrobi? czy wyobrażasz sobie, że twój nowy facet utrzymuje przyjacielskie stosunki z byłą? Jeśli nie – dlaczego?   Jedną z najtrudniejszych rzeczy w próbie przyjaźni po rozstaniu jest ustalenie nowego poziomu intymności i postawienie jasnych granic. Fakt, iż byliście razem naprawdę blisko nie znaczy, że po rozstaniu nadal...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik