śpiąca kobieta
© elnariz/Fotolia.com
Styl życia

Środek nasenny zażywa się na pół godziny lub godzinę przed snem

Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.

Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.

 

Ziołowe środki nasenne najczęściej zawierają walerianę, wyciągi z melisy, rumianku, passiflory (męczennicy), chmielu, kozłka lekarskiego, głogu, lipy oraz serdecznika pospolitego. Zwykle mają postać tabletek lub płynu, ale spotyka się też mieszanki ziołowe do przygotowywania herbatki nasennej.

Funkcje środków nasennych

Środki nasenne nie służą do leczenia bezsenności, ale do likwidacji jej objawów – kłopotów z zasypianiem i częstego wybudzania. Leki nasenne mają również właściwości uspokajające. Dlatego najskuteczniejsze są gdy problemy ze snem mają podłoże nerwowe.

 

Bezpieczne stosowanie środka nasennego nie powinno przedłużać się ponad 2 tygodnie. Jeśli problemy ze snem są permanentne, należy zdiagnozować przyczynę tego zjawiska i wdrożyć leczenie. Przyczynami bezsenności mogą być m.in. choroby psychiczne czy takie, które powodują ból, niedobór melatoniny (hormon regulujący cykl dobowy organizmu) oraz nieprawidłowe odżywianie – ciężkostrawne potrawy jedzone na krótko przed pójściem do łóżka.

Dawkowanie środków nasennych w płynie i w tabletkach

Leki nasenne dostępne wyłącznie na receptę należy przyjmować bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosuje się je w przypadkach przewlekłej bezsenności. Z kolei środki nasenne bez recepty zażywa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu i w miarę potrzeb, nie przekraczając dobowej zalecanej dawki. Rozwiązują tymczasowe i okazjonalne kłopoty ze snem.

 

Tabletki na sen bierze się zwykle na pół godziny lub godzinę przed planowanym pójściem spać. Na ulotce lub opakowaniu ziołowych środków nasennych w tabletkach znajduje się zalecenie, by zażywać 1 bądź 2 tabletki. Niektóre preparaty wymagają zażycia nawet 3 tabletek czy kapsułek.

 

Środek nasenny w płynie także bierze się na pół godziny bądź godzinę przed snem. Najmniejszą dozwoloną dawkę mają krople walerianowe. W kłopotach z zasypianiem stosuje się od 1 do 3 mililitrów płynu (25-75 kropli) na ¼ szklanki wody. Dawkowanie innych środków nasennych w płynie waha się od 5 (wyciągi, nalewki i toniki ziołowe) do nawet 30 (niektóre syropy) mililitrów jednorazowo.

 

Niektóre środki nasenne w płynie i w tabletkach wymagają regularnego przyjmowania także w ciągu dnia, by w nocy mogły przeciwdziałać objawom bezsenności.

Środki ostrożności w zażywaniu leków nasennych

Środki nasenne można przyjmować wyłącznie przez krótki czas – do 2, maksymalnie 4 tygodni. Dłuższe zażywanie może powodować uzależnienie. Leczenie objawów bezsenności należy zacząć od najsłabszych środków nasennych i stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Nie wolno też przekraczać zalecanej dziennej dawki.

 

W okresie przyjmowania środków nasennych należy wykluczyć z diety alkohol. Może on wchodzić w interakcję nawet z ziołowymi preparatami uspokajającymi i ułatwiającymi zasypianie i wywoływać niepożądane skutki. W przypadku leków dostępnych na receptę może to być nawet śpiączka lub śmierć.

 

Przed zażyciem środka nasennego w płynie lub w tabletkach należy upewnić się, że nie jest się w ciąży i że nie cierpi się na bezdechy nocne. W obu przypadkach stosowanie leków nasennych jest niewskazane.


Kobieta leży w białej pościeli.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przedawkowanie tabletek nasennych. Jak się objawia i leczy?
Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć.

Leki nasenne są zażywane coraz częściej, nawet w łagodnych przypadkach bezsenności. Przedawkowanie leków nasennych jest niebezpieczne dla organizmu. Może spowodować nawet porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Leki nasenne – czym są? Leki nasenne można podzielić na trzy grupy: barbiturany, benzodiazepiny i niebarbiturowe . Leki z tych grup różnią się właściwościami i mocą działania. Najgroźniejszą grupą leków nasennych sa barbiturany. Spożywane przez dłuższy czas powodują uzależnienie fizyczne i psychiczne . Przedawkowanie leków nasennych może spowodować nawet śmierć. Przedawkowanie leków nasennych – objawy Barbiturany i benzodiazepiny można w łatwy sposób przedawkować i wywołać niepożądane objawy. Barbiturany przez swoje właściwości toksyczne szybciej uzależniają od siebie organizm i powodują zależność fizyczną, a także psychiczną. Barbituranami łatwo się zatruć, co wywołuje utratę przytomności i zapaść krążeniową. Po zatruciu barbituranami może też dojść do upośledzenia funkcji układu oddechowego , a czasem i porażenia, co prowadzi do śmierci.   Przy uzależnieniu od leków nasennych po ich odstawieniu mogą pojawić się takie objawy jak: drgawki, drżenia mięśni, lęki, niepokój, omamy, bóle brzucha, zaburzenia krążenia, a także nadmierne pocenie się . Przedawkowanie leków nasennych – leczenie Przedawkowanie leków nasennych wymaga pomocy specjalisty . Dobrze, jeśli można podać lekarzowi informację o dawce i rodzaju przyjętych leków, a także innych substancji psychoaktywnych.   Lekarz wezwany do przypadku zatrucia lekami nasennymi ocenia stan ogólny zatrutego i szczegółowo określa parametry życiowe (ocenia wydolność krążeniową i oddechową). Po zakończeniu wywiadu z lekarzem,...

Kobieta z telefonem
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Jakie zioła są najlepsze na bezsenność?
Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.   Bezsenność dotyka wielu osób, które codziennie odczuwają silny stres w pracy i poza nią. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemów ze snem. Najbardziej błahe są przyczyny pochodzące z zewnątrz: niewygodne łóżko, światło latarni ulicznej czy chrapiący mąż. Łatwo poprawić komfort spania w pokoju, umiejscawiając łóżko w innym pokoju, kupując rolety lub tabletki dla męża. Dużą trudność przyprawiają problemy pochodzące z organizmu człowieka, który cierpi na bezsenność . Są to m.in. zaburzenia psychiczne jak nerwica czy depresja, zaburzenia neurologiczne (wydzielanie nadmiernej ilości hormonów przez przysadkę mózgową) lub zła higiena snu. Czym objawiają się problemy ze snem? Bezsenność to choroba, którą łatwo zauważyć – człowiek po prostu nie śpi i ma problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jakie są jej szczegółowe objawy: problem z zaśnięciem, problem z utrzymaniem snu, wybudzanie się w ciągu nocy, niemożność zaśnięcia w ciągu dnia (drzemka), dekoncentracja i brak uwagi w ciągu dnia, rozkojarzenie i drażliwość, odczuwanie silnego napięcia emocjonalnego , labilność emocjonalna (chwiejność emocji i ich nagła zmienność).   Objawy problemów ze snem bardzo doskwierają człowiekowi, ponieważ zaburzają jego system pracy i odpoczynku. O bezsenności możemy mówić, gdy ta utrzymuje się ponad 3...

Środki nasenne
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Bezpieczne sposoby na bezsenność: środki nasenne bez recepty i zmiana stylu życia
Po środki nasenne bez recepty, ułatwiające zasypianie, sięga coraz więcej osób. Według badań The American Academy of Sleep Medicine nawet 35% ludzi ma przynajmniej czasowe problemy z bezsennością. Naturalne środki na sen zawierają między innymi wyciąg kozłka lekarskiego i melisy.

Po środki nasenne bez recepty, ułatwiające zasypianie, sięga coraz więcej osób. Według badań The American Academy of Sleep Medicine nawet 35% ludzi ma przynajmniej czasowe problemy z bezsennością. Naturalne środki na sen zawierają między innymi wyciąg kozłka lekarskiego i melisy.   Zanim sięgnie się po leki przepisane przez lekarza, dobrze wcześniej wypróbować środki nasenne bez recepty , jednak trzeba pamiętać, że to często tylko doraźne rozwiązanie. Naturalne ziołowe środki nasenne bez recepty Wiele ziół ma działanie uspokajające i lekko nasenne , dlatego środki nasenne bez recepty często bazują właśnie na nich. Z pewnością lepiej na początku sięgnąć po ziołowe preparaty, ponieważ nie uzależniają i nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych.   Typowymi uspokajającymi ziołami są: melisa – łagodzi zmęczenie i objawy stresu, chmiel zwyczajny, passiflora, kozłek lekarski (waleriana) – łagodzi lęk i działa nasennie – nie powinien być stosowany na stałe przez dłużej niż miesiąc, po tym czasie należy zrobić dwutygodniową przerwę, arcydzięgiel, głóg. Można je znaleźć w wieloskładnikowych preparatach , ale są skuteczne także przy przyjmowaniu ich w postaci na przykład kropli lub naparów. Zasypianie ułatwi także lawenda, której zapach działa uspokajająco. Środki nasenne bez recepty z melatoniną Melatonina, która jest neurohormonem, występuje naturalnie w organizmie człowieka. Wpływa na regulację zegara biologicznego i cyklu dobowego – w ciągu dnia jej poziom jest mniejszy, by stopniowo zwiększać się wraz z nadchodzącą nocą i porą snu.   Preparat z syntetyczną melatoniną jest silnym środkiem nasennym dostępnym bez recepty. Ułatwia zasypianie oraz korzystnie wpływa na jakość...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner