Środek nasenny jest tymczasowym rozwiązaniem problemu bezsenności. Nie powinno się przyjmować go dłużej niż przez 2 tygodnie. Środek nasenny w płynie i w tabletkach zażywa się przed snem.

Reklama

Ziołowe środki nasenne najczęściej zawierają walerianę, wyciągi z melisy, rumianku, passiflory (męczennicy), chmielu, kozłka lekarskiego, głogu, lipy oraz serdecznika pospolitego. Zwykle mają postać tabletek lub płynu, ale spotyka się też mieszanki ziołowe do przygotowywania herbatki nasennej.

Funkcje środków nasennych

Środki nasenne nie służą do leczenia bezsenności, ale do likwidacji jej objawów – kłopotów z zasypianiem i częstego wybudzania. Leki nasenne mają również właściwości uspokajające. Dlatego najskuteczniejsze są gdy problemy ze snem mają podłoże nerwowe.

Zobacz także

Bezpieczne stosowanie środka nasennego nie powinno przedłużać się ponad 2 tygodnie. Jeśli problemy ze snem są permanentne, należy zdiagnozować przyczynę tego zjawiska i wdrożyć leczenie. Przyczynami bezsenności mogą być m.in. choroby psychiczne czy takie, które powodują ból, niedobór melatoniny (hormon regulujący cykl dobowy organizmu) oraz nieprawidłowe odżywianie – ciężkostrawne potrawy jedzone na krótko przed pójściem do łóżka.

Dawkowanie środków nasennych w płynie i w tabletkach

Leki nasenne dostępne wyłącznie na receptę należy przyjmować bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosuje się je w przypadkach przewlekłej bezsenności. Z kolei środki nasenne bez recepty zażywa się zgodnie z instrukcją na opakowaniu i w miarę potrzeb, nie przekraczając dobowej zalecanej dawki. Rozwiązują tymczasowe i okazjonalne kłopoty ze snem.

Tabletki na sen bierze się zwykle na pół godziny lub godzinę przed planowanym pójściem spać. Na ulotce lub opakowaniu ziołowych środków nasennych w tabletkach znajduje się zalecenie, by zażywać 1 bądź 2 tabletki. Niektóre preparaty wymagają zażycia nawet 3 tabletek czy kapsułek.

Środek nasenny w płynie także bierze się na pół godziny bądź godzinę przed snem. Najmniejszą dozwoloną dawkę mają krople walerianowe. W kłopotach z zasypianiem stosuje się od 1 do 3 mililitrów płynu (25-75 kropli) na ¼ szklanki wody. Dawkowanie innych środków nasennych w płynie waha się od 5 (wyciągi, nalewki i toniki ziołowe) do nawet 30 (niektóre syropy) mililitrów jednorazowo.

Niektóre środki nasenne w płynie i w tabletkach wymagają regularnego przyjmowania także w ciągu dnia, by w nocy mogły przeciwdziałać objawom bezsenności.

Środki ostrożności w zażywaniu leków nasennych

Środki nasenne można przyjmować wyłącznie przez krótki czas – do 2, maksymalnie 4 tygodni. Dłuższe zażywanie może powodować uzależnienie. Leczenie objawów bezsenności należy zacząć od najsłabszych środków nasennych i stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Nie wolno też przekraczać zalecanej dziennej dawki.

W okresie przyjmowania środków nasennych należy wykluczyć z diety alkohol. Może on wchodzić w interakcję nawet z ziołowymi preparatami uspokajającymi i ułatwiającymi zasypianie i wywoływać niepożądane skutki. W przypadku leków dostępnych na receptę może to być nawet śpiączka lub śmierć.

Przed zażyciem środka nasennego w płynie lub w tabletkach należy upewnić się, że nie jest się w ciąży i że nie cierpi się na bezdechy nocne. W obu przypadkach stosowanie leków nasennych jest niewskazane.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama