Kobieta z telefonem
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia

Jakie zioła są najlepsze na bezsenność?

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

 

Bezsenność dotyka wielu osób, które codziennie odczuwają silny stres w pracy i poza nią. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemów ze snem. Najbardziej błahe są przyczyny pochodzące z zewnątrz: niewygodne łóżko, światło latarni ulicznej czy chrapiący mąż. Łatwo poprawić komfort spania w pokoju, umiejscawiając łóżko w innym pokoju, kupując rolety lub tabletki dla męża. Dużą trudność przyprawiają problemy pochodzące z organizmu człowieka, który cierpi na bezsenność. Są to m.in. zaburzenia psychiczne jak nerwica czy depresja, zaburzenia neurologiczne (wydzielanie nadmiernej ilości hormonów przez przysadkę mózgową) lub zła higiena snu.

Czym objawiają się problemy ze snem?

Bezsenność to choroba, którą łatwo zauważyć – człowiek po prostu nie śpi i ma problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jakie są jej szczegółowe objawy:

 • problem z zaśnięciem,
 • problem z utrzymaniem snu,
 • wybudzanie się w ciągu nocy,
 • niemożność zaśnięcia w ciągu dnia (drzemka),
 • dekoncentracja i brak uwagi w ciągu dnia,
 • rozkojarzenie i drażliwość,
 • odczuwanie silnego napięcia emocjonalnego,
 • labilność emocjonalna (chwiejność emocji i ich nagła zmienność).

 

Objawy problemów ze snem bardzo doskwierają człowiekowi, ponieważ zaburzają jego system pracy i odpoczynku. O bezsenności możemy mówić, gdy ta utrzymuje się ponad 3 tygodnie. Gdy organizm przez taki czasu nie może odpowiednio wypocząć wpływa to automatycznie na jego zachowanie się i funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej podjąć leczenie.

Jak wyleczyć się z bezsenności?

Leczenie problemów ze snem jest złożone. Podstawową opcją jest oczywiście farmakologia i dobór przez lekarza odpowiednich leków, które będą działać uspokajająco. Istnieją także inne sposoby walki z bezsennością:

 • słuchanie relaksującej muzyki przed spaniem,
 • spacery,
 • wysiłek fizyczny w ciągu dnia,
 • unikanie ciężkostrawnych potraw na kolację,
 • umiejscawianie blisko łóżka lawendy (zapach lawendy uspokaja).

Medycyna naturalna poleca wiele ziół, które pomogą w zaśnięciu i utrzymaniu snu w ciągu całej nocy. Są to m.in.:

 • chmiel,
 • melisa,
 • męczennica,
 • kozłek lekarski.

 

Napary z tych ziół zrelaksują i pomogą zasnąć. Należy pić je wieczorem.


Kobieta z poduszką na głowie
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Dlaczego problemy ze snem powodują problemy psychiczne?
Problemy ze snem dotykają aż 40% populacji. Jest to zaburzenie, które wpływa na funkcjonowanie człowieka, zarówno jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Przyczyny problemów ze snem należy szukać w trzech obszarach: neurologicznym, psychicznym i biologicznym.

Problemy ze snem dotykają aż 40% populacji. Jest to zaburzenie, które wpływa na funkcjonowanie człowieka, zarówno jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Przyczyny problemów ze snem należy szukać w trzech obszarach: neurologicznym, psychicznym i biologicznym.   Problemy ze snem mogą być różnorodne i podzielone są na dwa rodzaje: problem z zaśnięciem, problem z utrzymaniem snu (tzw. wybudzanie się w ciągu nocy).   Jedną z najbardziej zauważalnych, ale i dotkliwych przyczyn problemów ze snem jest stres. Życie w ciągłym napięciu sprawia, że trudno nam swobodnie odpocząć, zrelaksować się , a ostatecznie – zasnąć . Stresowe sytuacje wybudzają z trwającego już snu i uniemożliwiają powrót do stanu uśpienia. Problemy ze snem: przyczyny zewnątrzpochodne Problemy zewnątrzpochodne można wyeliminować, może to być: hałas dochodzący z ulicy, niewygodne miejsce do spania, światło ulicznej latarni, neon reklamowy obok okna.   Te przyczyny można załagodzić przenosząc się do innego pokoju, przestawiając łóżko lub kupując grube kotary lub rolety. Problemy ze snem: przyczyny wewnątrzpochodne Z problemami wewnątrzpochodnymi, czyli wynikającymi z wnętrza organizmu człowieka o wiele trudniej walczyć. Dzielą się na trzy grupy: neurologiczne: nerwobóle , zmiany w mózgu w obszarach odpowiedzialnych za stan czuwania i odpoczynku, niewłaściwe wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, psychiczne: stres, nerwica, zaburzenia zachowania, depresje, zaburzenia osobowości, biologiczne: nadczynność tarczycy, nowotwór, zaburzenia krążenia, bezdech senny.   Problemy wewnątrzpochodne eliminuje się za pomocą farmakologii czy psychoterapii (w przypadku depresji czy nerwicy). Mniej inwazyjne metody to słuchanie muzyki relaksacyjnej , umiejscowienie blisko łóżka lawendy, spacery,...

Sposoby na bezsenność.
© milanmarkovic78/Adobe Stock
Styl życia
Bezsenność - dlaczego tak trudno się jej pozbyć?
Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność.

Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność. Bezsenność - choroba XXI wieku Statystycznie aż jedna na trzy osoby cierpi na zaburzenia rytmu snu objawiające się jego złą jakością, problemami z zaśnięciem, częstym wybudzaniem się w nocy lub wczesnym przebudzaniem nad ranem. Bezsenność, bo o niej mowa, może być zarówno objawem innej choroby (np. depresji) jak i osobną jednostką chorobową . Niezależnie od przyczyny jest to niezwykle uciążliwa i trudna do wyleczenia dolegliwość, na którą narażeni jesteśmy wszyscy, bez wyjątku. I chociaż najczęstszą przyczyną przewlekłej bezsenności są zaburzenia psychiczne to problemy ze snem mogą powodować także: leki, stres, nadużywanie alkoholu i innych używek, nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, choroba (np. reumatoidalna) czy nawet… telefony i laptopy emitujące niebieskie i białe światło utrudniające zasypianie. Co z tym snem? Sprawdź czy cierpisz na bezsenność Nie każda nieprzespana noc zwiastuje poważniejszy problem, ale gdy kłopoty ze snem pojawiają się regularnie (minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc), a twoje samopoczucie w ciągu dnia uległo zauważalnemu pogorszeniu, możesz mieć do czynienia z bezsennością. Sprawdź, czy cierpisz na zaburzenia rytmu snu, odpowiadając “tak” lub “nie” na poniższe stwierdzenia: Czujesz się zmęczona, ale nie możesz zasnąć. Zaśnięcie zajmuje ci dużo czasu, a sen przychodzi dopiero nad ranem. Zdarza się, że odsypiasz w ciągu dnia. Jesteś rozkojarzona, trudno skupić ci się na codziennych obowiązkach. Śpisz długo...

Bezsenność
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Skąd się bierze i czym grozi bezsenność?
Społeczne skutki bezsenności dotykają wszystkich: przemęczeni przez bezsenność znacznie częściej powodują wypadki na drodze i podczas pracy, są mniej efektywni, częściej chorują i opuszczają pracę.

Społeczne skutki bezsenności dotykają wszystkich: przemęczeni przez bezsenność znacznie częściej powodują wypadki na drodze i podczas pracy, są mniej efektywni, częściej chorują i opuszczają pracę.   Ludzie cierpiący na bezsenność nie dosypiają w ciągu nocy i często mimowolnie zapadają w krótkie drzemki w ciągu dnia. Trudno im się skupić i są mniej efektywni. Czym jest bezsenność Bezsenność jest dotykającą co czwartego Polaka chorobą cywilizacyjną, która odpowiada za 90% zaburzeń snu. To subiektywna dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie , a jej skutki odczuwalne są przez całą dobę. Bezsenność obejmuje problemy z zasypianiem , sen przerywany, jego złą jakość i brak regeneracji po pozornie przespanej nocy oraz zbyt wczesne budzenie się. Przyczyny bezsenności Bezsenność może dotykać nawet 1/3 populacji osób dorosłych na całym świecie. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze snem są stresujące wydarzenia życiowe , kiedy wzorzec snu ulega drastycznej zmianie (np. narodziny dziecka, zmiana godzin pracy) oraz silny stres i emocje wywołane trudną sytuacją życiową (śmierć lub ciężka choroba kogoś bliskiego, rozstanie, utrata pracy, kłopoty finansowe, stres w pracy itp.). Poza tym za bezsenność obwinia się pierwotne zaburzenia snu, choroby psychiczne, somatyczne, stany lękowe, zaburzenia rytmu snu i czuwania, obniżony poziom melatoniny, stosowanie środków uzależniających. Przyczynami mogą również być niewygodne łóżko , złe nawyki żywieniowe np. późna ciężkostrawna kolacja, alkohol, hałas (np. muzyka, telewizja, hałaśliwi sąsiedzi). Szczególnym przypadkiem bezsenności jest zaburzenie wywołane przez choroby, np. nadciśnienie lub nowotwór. Psychiczne i fizyczne skutki bezsenności Intensywność negatywnych skutków bezsenności jest różnie postrzegana. Osoba jest rozdrażniona, niezainteresowana...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner