Kobieta z telefonem
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia

Jakie zioła są najlepsze na bezsenność?

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

 

Bezsenność dotyka wielu osób, które codziennie odczuwają silny stres w pracy i poza nią. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemów ze snem. Najbardziej błahe są przyczyny pochodzące z zewnątrz: niewygodne łóżko, światło latarni ulicznej czy chrapiący mąż. Łatwo poprawić komfort spania w pokoju, umiejscawiając łóżko w innym pokoju, kupując rolety lub tabletki dla męża. Dużą trudność przyprawiają problemy pochodzące z organizmu człowieka, który cierpi na bezsenność. Są to m.in. zaburzenia psychiczne jak nerwica czy depresja, zaburzenia neurologiczne (wydzielanie nadmiernej ilości hormonów przez przysadkę mózgową) lub zła higiena snu.

Kasia gotuje z Polki.pl: pieczone bataty

Czym objawiają się problemy ze snem?

Bezsenność to choroba, którą łatwo zauważyć – człowiek po prostu nie śpi i ma problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jakie są jej szczegółowe objawy:

 • problem z zaśnięciem,
 • problem z utrzymaniem snu,
 • wybudzanie się w ciągu nocy,
 • niemożność zaśnięcia w ciągu dnia (drzemka),
 • dekoncentracja i brak uwagi w ciągu dnia,
 • rozkojarzenie i drażliwość,
 • odczuwanie silnego napięcia emocjonalnego,
 • labilność emocjonalna (chwiejność emocji i ich nagła zmienność).

 

Objawy problemów ze snem bardzo doskwierają człowiekowi, ponieważ zaburzają jego system pracy i odpoczynku. O bezsenności możemy mówić, gdy ta utrzymuje się ponad 3 tygodnie. Gdy organizm przez taki czasu nie może odpowiednio wypocząć wpływa to automatycznie na jego zachowanie się i funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej podjąć leczenie.

Jak wyleczyć się z bezsenności?

Leczenie problemów ze snem jest złożone. Podstawową opcją jest oczywiście farmakologia i dobór przez lekarza odpowiednich leków, które będą działać uspokajająco. Istnieją także inne sposoby walki z bezsennością:

 • słuchanie relaksującej muzyki przed spaniem,
 • spacery,
 • wysiłek fizyczny w ciągu dnia,
 • unikanie ciężkostrawnych potraw na kolację,
 • umiejscawianie blisko łóżka lawendy (zapach lawendy uspokaja).

Medycyna naturalna poleca wiele ziół, które pomogą w zaśnięciu i utrzymaniu snu w ciągu całej nocy. Są to m.in.:

 • chmiel,
 • melisa,
 • męczennica,
 • kozłek lekarski.

 

Napary z tych ziół zrelaksują i pomogą zasnąć. Należy pić je wieczorem.


Kobieta z poduszką na głowie
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Dlaczego problemy ze snem powodują problemy psychiczne?
Problemy ze snem dotykają aż 40% populacji. Jest to zaburzenie, które wpływa na funkcjonowanie człowieka, zarówno jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Przyczyny problemów ze snem należy szukać w trzech obszarach: neurologicznym, psychicznym i biologicznym.

Problemy ze snem dotykają aż 40% populacji. Jest to zaburzenie, które wpływa na funkcjonowanie człowieka, zarówno jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Przyczyny problemów ze snem należy szukać w trzech obszarach: neurologicznym, psychicznym i biologicznym.   Problemy ze snem mogą być różnorodne i podzielone są na dwa rodzaje: problem z zaśnięciem, problem z utrzymaniem snu (tzw. wybudzanie się w ciągu nocy).   Jedną z najbardziej zauważalnych, ale i dotkliwych przyczyn problemów ze snem jest stres. Życie w ciągłym napięciu sprawia, że trudno nam swobodnie odpocząć, zrelaksować się , a ostatecznie – zasnąć . Stresowe sytuacje wybudzają z trwającego już snu i uniemożliwiają powrót do stanu uśpienia. Problemy ze snem: przyczyny zewnątrzpochodne Problemy zewnątrzpochodne można wyeliminować, może to być: hałas dochodzący z ulicy, niewygodne miejsce do spania, światło ulicznej latarni, neon reklamowy obok okna.   Te przyczyny można załagodzić przenosząc się do innego pokoju, przestawiając łóżko lub kupując grube kotary lub rolety. Problemy ze snem: przyczyny wewnątrzpochodne Z problemami wewnątrzpochodnymi, czyli wynikającymi z wnętrza organizmu człowieka o wiele trudniej walczyć. Dzielą się na trzy grupy: neurologiczne: nerwobóle , zmiany w mózgu w obszarach odpowiedzialnych za stan czuwania i odpoczynku, niewłaściwe wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, psychiczne: stres, nerwica, zaburzenia zachowania, depresje, zaburzenia osobowości, biologiczne: nadczynność tarczycy, nowotwór, zaburzenia krążenia, bezdech senny.   Problemy wewnątrzpochodne eliminuje się za pomocą farmakologii czy psychoterapii (w przypadku depresji czy nerwicy). Mniej inwazyjne metody to słuchanie muzyki relaksacyjnej , umiejscowienie blisko łóżka lawendy, spacery,...

Sposoby na bezsenność.
© milanmarkovic78/Adobe Stock
Styl życia
Bezsenność - dlaczego tak trudno się jej pozbyć?
Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność.

Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność. Bezsenność - choroba XXI wieku Statystycznie aż jedna na trzy osoby cierpi na zaburzenia rytmu snu objawiające się jego złą jakością, problemami z zaśnięciem, częstym wybudzaniem się w nocy lub wczesnym przebudzaniem nad ranem. Bezsenność, bo o niej mowa, może być zarówno objawem innej choroby (np. depresji) jak i osobną jednostką chorobową . Niezależnie od przyczyny jest to niezwykle uciążliwa i trudna do wyleczenia dolegliwość, na którą narażeni jesteśmy wszyscy, bez wyjątku. I chociaż najczęstszą przyczyną przewlekłej bezsenności są zaburzenia psychiczne to problemy ze snem mogą powodować także: leki, stres, nadużywanie alkoholu i innych używek, nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, choroba (np. reumatoidalna) czy nawet… telefony i laptopy emitujące niebieskie i białe światło utrudniające zasypianie. Co z tym snem? Sprawdź czy cierpisz na bezsenność Nie każda nieprzespana noc zwiastuje poważniejszy problem, ale gdy kłopoty ze snem pojawiają się regularnie (minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc), a twoje samopoczucie w ciągu dnia uległo zauważalnemu pogorszeniu, możesz mieć do czynienia z bezsennością. Sprawdź, czy cierpisz na zaburzenia rytmu snu, odpowiadając “tak” lub “nie” na poniższe stwierdzenia: Czujesz się zmęczona, ale nie możesz zasnąć. Zaśnięcie zajmuje ci dużo czasu, a sen przychodzi dopiero nad ranem. Zdarza się, że odsypiasz w ciągu dnia. Jesteś rozkojarzona, trudno skupić ci się na codziennych obowiązkach. Śpisz długo...

Bezsenność
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Skąd się bierze i czym grozi bezsenność?
Społeczne skutki bezsenności dotykają wszystkich: przemęczeni przez bezsenność znacznie częściej powodują wypadki na drodze i podczas pracy, są mniej efektywni, częściej chorują i opuszczają pracę.

Społeczne skutki bezsenności dotykają wszystkich: przemęczeni przez bezsenność znacznie częściej powodują wypadki na drodze i podczas pracy, są mniej efektywni, częściej chorują i opuszczają pracę.   Ludzie cierpiący na bezsenność nie dosypiają w ciągu nocy i często mimowolnie zapadają w krótkie drzemki w ciągu dnia. Trudno im się skupić i są mniej efektywni. Czym jest bezsenność Bezsenność jest dotykającą co czwartego Polaka chorobą cywilizacyjną, która odpowiada za 90% zaburzeń snu. To subiektywna dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie , a jej skutki odczuwalne są przez całą dobę. Bezsenność obejmuje problemy z zasypianiem , sen przerywany, jego złą jakość i brak regeneracji po pozornie przespanej nocy oraz zbyt wczesne budzenie się. Przyczyny bezsenności Bezsenność może dotykać nawet 1/3 populacji osób dorosłych na całym świecie. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze snem są stresujące wydarzenia życiowe , kiedy wzorzec snu ulega drastycznej zmianie (np. narodziny dziecka, zmiana godzin pracy) oraz silny stres i emocje wywołane trudną sytuacją życiową (śmierć lub ciężka choroba kogoś bliskiego, rozstanie, utrata pracy, kłopoty finansowe, stres w pracy itp.). Poza tym za bezsenność obwinia się pierwotne zaburzenia snu, choroby psychiczne, somatyczne, stany lękowe, zaburzenia rytmu snu i czuwania, obniżony poziom melatoniny, stosowanie środków uzależniających. Przyczynami mogą również być niewygodne łóżko , złe nawyki żywieniowe np. późna ciężkostrawna kolacja, alkohol, hałas (np. muzyka, telewizja, hałaśliwi sąsiedzi). Szczególnym przypadkiem bezsenności jest zaburzenie wywołane przez choroby, np. nadciśnienie lub nowotwór. Psychiczne i fizyczne skutki bezsenności Intensywność negatywnych skutków bezsenności jest różnie postrzegana. Osoba jest rozdrażniona, niezainteresowana...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik