Kobieta siedzi przy komputerze
©baranq/Fotolia.com
Styl życia

Praca zdalna w domu – jak zorganizować domowe biuro i czas pracy?

Praca w domu jest wygodna, jednak wymaga odpowiedniej organizacji, aby była maksymalnie wydajna. Przestrzeganie przepisów BHP w pracy przy komputerze zapewnia większą wygodę oraz bezpieczeństwo zwłaszcza dla kręgosłupa oraz oczu.

Praca w domu jest wygodna, jednak wymaga odpowiedniej organizacji, aby była maksymalnie wydajna. Przestrzeganie przepisów BHP w pracy przy komputerze zapewnia większą wygodę oraz bezpieczeństwo zwłaszcza dla kręgosłupa oraz oczu.

 

Pracując z domu, zwłaszcza przed komputerem, należy pamiętać o tym, by robić sobie regularne przerwy. Odpoczynek od monitora powinno się robić co godzinę, przynajmniej przez 5 minut. Wystarczy wstać, przejść się po pokoju czy wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających, zwłaszcza szyję.

Wygospodarowanie przestrzeni na domowe biuro

Wykonując pracę zdalną, warto wygospodarować oddzielną przestrzeń, która stanie się domowym biurem. Pozwoli to oddzielić życie prywatne od zawodowego. W przypadku małych mieszkań należy wybrać pomieszczenie, w którym pozostali domownicy nie będą przeszkadzać w wykonywaniu pracowniczych obowiązków. Pracując w dzień można wybrać np. sypialnię, a w nocy – kuchnię bądź salon.

Jakie biurko do pracy?

Wygodne krzesło i biurko to podstawa pracy zdalnej. Praca przy komputerze i długie godziny spędzane przed monitorem mogą negatywnie wpływać na zdrowie, np. pogorszyć wzrok czy powodować skrzywienia kręgosłupa. Przestrzegając przepisów BHP, zapewni się sobie nie tylko wygodę pracy, ale jej bezpieczeństwo.

Podstawowe zasady BHP organizacji stanowiska pracy:

  • odległość między pracownikiem a monitorem powinna wynosić od 40 do 75 cm,
  • klawiatura komputera ma być ustawiona minimum 10 cm od brzegu biurka,
  • ekran komputera powinien zawierać filtr ochraniający wzrok,
  • wysokość biurka musi być tak ustawiona, aby między ramieniem a przedramieniem występował kąt prosty,
  • przestrzeń pod stołem powinna być swobodna, a kolana nie mogą dotykać blatu,
  • fotel powinien być stabilny, dawać możliwość obrotu o 360 stopni i być wyposażony w podłokietniki,
  • siedzenie i oparcie mają być wyprofilowane w sposób odpowiedni do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Porządek na biurku do pracy

Porządek w miejscu pracy pozwala lepiej się zorganizować i usystematyzować obowiązki. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Minnesoty (https://www.psychologicalscience.org/news/releases/tidy-desk-or-messy-desk-each-has-its-benefits.html) wykazały, że ludzie, którzy mają czysto na biurku mogą osiągnąć więcej, są bardziej wyrozumiali, robią więcej dobrych rzeczy, a także rzadziej angażują się w przestępczość. Naukowcy udowodnili także, że uporządkowane pomieszczenia motywuje ludzi do robienia tego, czego się od nich oczekuje.

Organizacja pracy w domu – czas pracy

Określenie jasnych granic czasu pracy wpływa na jej efektywność. Warto także uprzedzić domowników, że w określonych godzinach jest się nieosiągalnym. To pozwala lepiej się skupić na wykonywanych obowiązkach.

kobieta w biurze
©william87/Fotolia
Styl życia
Jak urządzić nowoczesne biuro we własnym mieszkaniu?
Nowoczesne biuro można urządzić nawet w niewielkim domowym pomieszczeniu. Gabinet powinien znajdować się w wydzielonej przestrzeni, powinien też być zaprojektowany pomysłowo i zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu praca zawodowa w domu będzie efektywna, nawet jeśli w trakcie dnia pracy za ścianą kwitnie życie rodzinne.

Nowoczesne biuro można urządzić nawet w niewielkim domowym pomieszczeniu. Gabinet powinien znajdować się w wydzielonej przestrzeni, powinien też być zaprojektowany pomysłowo i zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu praca zawodowa w domu będzie efektywna, nawet jeśli w trakcie dnia pracy za ścianą kwitnie życie rodzinne. Jak wydzielić przestrzeń do pracy w domu? Przestrzeń pracy powinna być wyraźnie oddzielona od przestrzeni, w której wypoczywasz . To pomoże zachować granicę między pracą zawodową i życiem prywatnym. Dzięki temu łatwiej będzie też utrzymać porządek w dokumentach. Najlepiej byłoby przeznaczyć na biuro osobne, zamykane pomieszczenie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto wydzielić przestrzeń pracy za pomocą ścianki działowej, regału albo parawanu . Jeśli nie pracujesz w osobnym pomieszczeniu, zawsze po zakończeniu pracy chowaj związane z pracą papiery, przyrządy i sprzęt, z którego korzystasz do zamykanych szafek. Zadbaj o wygodę i dobre oświetlenie Biurko, przy którym pracujesz, powinno być dobrze dopasowane do wzrostu . Tak, żeby w optymalny sposób dało się na nim ustawić sprzęt. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku. Natomiast klawiatura powinna leżeć na blacie biurka tak, żebyś mógł oprzeć na nim nadgarstki.   Krzesło, na którym siedzisz przy biurku, powinno być wygodne i ustawione tak, żeby można było siedzieć na nim z wyprostowanymi plecami w naturalnej pozycji, tzn. bez naciągania któregoś z mięśni. Należy wybierać krzesło, które ma stabilne oparcie dla pleców oraz podłokietniki . Łatwiej jest dopasować właściwą odległość od biurka, jeśli krzesło ma kółka. Jeśli obawiasz się, że kółka zniszczą podłogę, wymień je na takie, które są pokryte gumą.   Zaaranżuj...

biuro dla pracowników
©LaCozza/fotolia
Styl życia
Zasady BHP w biurze
Pracodawca ma szereg obowiązków związanych z zasadami BHP w biurze, które dotyczą budynku, oświetlenia, odpowiedniego miejsca pracy. Jest zobowiązany regularnie szkolić pracowników w zakresie zasad BHP i kierować ich na regularne badania lekarskie.

Pracodawca ma szereg obowiązków związanych z zasadami BHP w biurze, które dotyczą budynku, oświetlenia, odpowiedniego miejsca pracy. Jest zobowiązany regularnie szkolić pracowników w zakresie zasad BHP i kierować ich na regularne badania lekarskie. Zasady BHP w biurze: obowiązek pracodawcy Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warunki te nie mogą powodować zagrożenia życia i zdrowia pracowników, praca musi też być pozbawiona czynników, które w sposób negatywny wpływają na zdrowie pracowników.   Pracodawca ma obowiązek: Organizować pracę tak, by spełniała warunki BHP, a w razie naruszenia przepisów wydawać polecenie usunięcia nieprawidłowości, Podejmować środki w zakresie doskonalenia poziomu ochrony życia i zdrowia pracowników w miejscu pracy, Przestrzegać normy czterogodzinnego czasu pracy przed komputerem dla kobiet w ciąży, Oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z daną pracą, zaznajamiać pracowników z tym ryzykiem oraz ze sposobami i zasadami ochrony przed zagrożeniami, Przekazywać im informacje w zakresie udzielania pierwszej pomocy i zachowania w czasie pożaru i ewakuacji, Zapewniać pomieszczenia odpowiednie do wykonywanej pracy i liczby pracowników, Systematycznie kierować pracowników na badania lekarskie, Refundować pracownikom szkła okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza, jeśli w ramach profilaktyki zostanie wykazane, że są one konieczne do pracy przy komputerze, Zapewniać pracownikom systematyczne szkolenia w zakresie BHP (nie rzadziej niż raz na 6 lat), w czasie pracy i na swój koszt . Szkoleniom podlegają również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, praktykanci i stażyści. Zasady BHP w biurze: najważniejsze zasady Budynek pracy. Powinien być zgodny z przepisami przeciwpożarowymi, być...

Jak urządzić domowe biuro?
© nakophotography/Adobe Stock
Styl życia
Jak urządzić domowe biuro na niewielkiej przestrzeni?
Stworzenie domowego biura na kilku metrach kwadratowych może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z zakresu urządzania przestrzeni. Nawet bez pomocy projektanta wnętrz można jednak stworzyć swój kąt do pracy. Wiąże się to z poświęceniem czasu na poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, a w późniejszym etapie – z zakupem mebli i ich złożeniem.

Stworzenie domowego biura na kilku metrach kwadratowych może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z zakresu urządzania przestrzeni. Nawet bez pomocy projektanta wnętrz można jednak stworzyć swój kąt do pracy. Wiąże się to z poświęceniem czasu na poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, a w późniejszym etapie – z zakupem mebli i ich złożeniem.   Mała przestrzeń zawsze stanowi ograniczenie w urządzaniu wnętrz. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z pomocy projektanta, ale jeśli kogoś na to nie stać, to musi zdać się na siebie. Takim osobom z pomocą przychodzą dostępne w Internecie projekty i zdjęcia, z których można czerpać inspiracje i pomysły. Od czego rozpocząć tworzenie domowego biura? Na etapie planowania urządzenia domowego biura na małej, kilkumetrowej przestrzeni kluczowe jest określenie własnych potrzeb. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na to, jak dużo miejsca zajmuje sprzęt (m.in. komputer, drukarka etc.) oraz jakie rzeczy powinny znajdować się w miejscu pracy. Będzie to punktem wyjściowym w dobraniu odpowiednich mebli. Można wprawdzie wybrać meble na wymiar, ale to zdecydowanie droższa opcja od zakupu gotowych mebli modułowych .   W domowym biurze najważniejsze będzie utworzenie miejsca do pracy przy komputerze. Niezależnie od tego czy planuje się pracować przy biurku od czasu do czasu czy przesiadywać przy nim długie godziny kluczowa jest ergonomia. Stworzone stanowisko pracy powinno być możliwie najbardziej komfortowe dla użytkownika, ponieważ przekłada się na jego zdrowie i efektywność pracy. Co powinno znaleźć się w domowym biurze? Po uporaniu się z najważniejszymi rzeczami – wyborem i zakupem mebli i krzesła biurowego można przejść do kolejnego etapu, czyli wyposażenia biura w dodatkowe gadżety . Warto...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik