leżące dziecko
©siurtukovam/Fotolia
Styl życia

Potówki na skórze niemowlaka – zwykłe i czerwone

Potówki u niemowlaka powstają zwykle przez przegrzanie organizmu lub niewłaściwą pielęgnację skóry malucha. Potówki przypominają grudki – pęcherzykowe wykwity i zwykle nie występują pojedynczo.

Potówki u niemowlaka powstają zwykle przez przegrzanie organizmu lub niewłaściwą pielęgnację skóry malucha. Potówki przypominają grudki – pęcherzykowe wykwity i zwykle nie występują pojedynczo.

Potówki u niemowlaka zwykłe i czerwone

Potówki u niemowląt to zmiany skórne. Rozróżniamy dwa typy potówek: tzw. potówki zwykłe i potówki czerwone. Potówki zwykłe to około jedno-dwu milimetrowe drobne pęcherzyki, niewykazujące cech stanu zapalnego skóry. Najczęściej pojawiają się na szyi, tułowiu i główce niemowlaka. Potówki zwykłe pojawiają się z powodu:

  • przegrzania i spocenia się organizmu dziecka,
  • długotrwałego przebywania niemowlaka w wilgotnych lub dusznych, niewentylowanych pomieszczeniach,
  • kontaktu skóry, np. w przypadku dzieci karmionych piersią, potówki zwykłe mogą być następstwem kontaktu policzka dziecka z piersią matki,
  • nieprawidłowo funkcjonujących gruczołów potowych.

 

Przegrzanie organizmu jest następstwem zbyt szczelnego okrywania niemowlaka i ubierania go w nieprzewiewne ubranka wykonane ze sztucznego materiału. Drugi rodzaj potówek, czyli potówki czerwone są większe niż potówki zwykłe – mają około dwóch do czterech milimetrów. Potówki czerwone przypominają czerwone grudki i wykazują cechy stanu zapalnego skóry. Są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji – stosowania w nadmiarze oliwek do kąpieli lub kremów natłuszczających, które zapychają ujścia gruczołów potowych i zbyt rzadkich kąpieli. Oprócz miejsc takich jak szyja i tułów, potówki czerwone występują także na owłosionej częściej skóry głowy oraz w miejscach narażonych na ciągły ucisk, np. w pachwinach.

dziecko w szlafroczku
©pzRomashka/Fotolia
Styl życia
Potówki czerwone i zwykłe. Objawy potówek u niemowląt
Potówki u niemowlaka to skórne wykwity przypominające pęcherze. Najczęściej pojawiają się pomiędzy fałdami skóry, na głowie, szyi, tułowiu i w miejscach zgięć ciała.

Potówki u niemowlaka to skórne wykwity przypominające pęcherze. Najczęściej pojawiają się pomiędzy fałdami skóry, na głowie, szyi, tułowiu i w miejscach zgięć ciała.   Rozróżniamy dwa rodzaje potówek: tzw. zwykłe i czerwone. Potówki zwykłe są mniejsze (do 2 mm) i powstają w efekcie przegrzania organizmu dziecka (np. przez ubieranie go w nieprzewiewne ubranka lub zbyt szczelne otulanie dziecka kocem). Następstwem powstawania większych potówek czerwonych (mających około 2-4 mm) jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Potówki zwyczajne, czerwone i krostki Potówki u niemowlaka zwykle nie występują pojedynczo. Objawy potówek to: jasne, niewielkie pęcherze lub drobne różowe krosteczki (potówki zwyczajne) wypełnione przezroczystym płynem. Pojawiają się na karku, pomiędzy fałdami skórnymi, pod pachami, na pośladkach, tułowiu i w zgięciach stawów. W przypadku tego rodzaju zmian skórnych, dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości towarzyszących obecnym na skórze potówkom; pęcherze ropne (potówki czerwone) – zmiany skórne, otoczone czerwoną obwódką i wypełnione ropną wydzieliną. Ropa oraz czerwona otoczką sygnalizują stan zapalny skóry. Wykwity mogą się powiększać i pękać, wówczas maluch odczuwa świąd , pieczenie lub kłucie; krostki – powstają z potówek czerwonych. Mogą prowadzić do bakteryjnych zakażeń i zapalenia ujść gruczołów potowych. Krostki wymagają leczenia skierowanego przeciwko bateriom i drożdżakom.

badane dziecko
©Dmitry Naumov/Fotolia
Styl życia
Zapobieganie powstawaniu i leczenie potówek u niemowląt
Potówki u niemowląt powstają przez przegrzanie organizmu malucha lub niewłaściwą pielęgnację skóry. Potówki zwykle znikają same, jednak w niektórych przypadkach mogą się powiększać i świadczyć o stanie zapalnym skóry.

Potówki u niemowląt powstają przez przegrzanie organizmu malucha lub niewłaściwą pielęgnację skóry. Potówki zwykle znikają same, jednak w niektórych przypadkach mogą się powiększać i świadczyć o stanie zapalnym skóry.   Aby pozbyć się potówek należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków ze składnikami olejnymi i przemywać zmiany skórne wacikiem z ciepłą wodą. Zapobieganie potówkom u niemowlaka: lżejszy ubiór i wietrzenie pomieszczeń Potówki zwyczajne nie wymagają specjalnego leczenia i nie zagrażają zdrowiu niemowlaka. Lżejsze ubieranie malucha i wietrzenie pomieszczeń w domu powinno spowodować, że po upływie kilku dni potówki same zniknął. Ubranka. Wychodząc na spacer dziecko należy ubierać w jedną warstwę ubranek więcej niż ma na sobie opiekun. Ubranka i pościel niemowlaka nie powinny być wykonane ze sztucznych materiałów (np. poliestru). Nie przepuszczają one powietrza i powodują pojawienie się potówek. Najbezpieczniejszym dla ciała dziecka materiałem jest lekka i przewiewna bawełna. Pomieszczenie w domu. Potówki pojawiają się także przez długotrwałe przebywanie malucha w dusznym i przegrzanym pomieszczeniu. Temperatura w pokoju, gdzie znajduje się niemowlak, nie powinna przekraczać 22ºC. Pokój musi też być regularnie wietrzony (otwórz okno np. gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer). Wietrzenie skóry dziecka. Ryzyko potówek u niemowląt ograniczy także wietrzenie skóry dziecka (swobodne leżakowanie bez pieluszki) np. po porannej pobudce lub kąpieli. Leczenie potówek u niemowląt – emolienty, mąka ziemniaczana i mydło antybakteryjne Aby pozbyć się potówek u niemowlaka należy przede wszystkim zrezygnować ze stosowania oliwek do kąpieli. Zalecane są jedynie łagodne hipoalergiczne kosmetyki nawilżające (tzw. emolienty).   Miejsca na skórze, na których pojawiły się potówki, dobrze jest przemywać...

mama z uśmiechniętym dzieckiem
©petunyia/Fotolia
Styl życia
Potówki u niemowląt – metody na zwalczenie krostek
Potówki to niewielkie krostki lub pęcherzyki wypełnione przezroczystym lub białym płynem. Potówki przeważnie są barwy różowej, rzadziej czerwonej i pojawiają się, kiedy dziecko przegrzeje się, np. jeśli jest za grubo ubrane.

Potówki to niewielkie krostki lub pęcherzyki wypełnione przezroczystym lub białym płynem. Potówki przeważnie są barwy różowej, rzadziej czerwonej i pojawiają się, kiedy dziecko przegrzeje się, np. jeśli jest za grubo ubrane. Potówki u niemowląt – sposoby, by im zapobiec Potówki u niemowląt występują w postaci krostek lub pęcherzyków i pojawiają się przeważnie na fałdach skóry, pod pachami, na rękach, nogach, na szyi, karku, twarzy i pod włosami. Są dolegliwością, która polega na zatrzymaniu potu w przewodach i ujściach gruczołów potowych. By sprawdzić, czy dziecku jest ciepło należy przyłożyć dłoń do karku malucha . Jeśli jest ciepły to znaczy, że dziecko nie potrzebuje dodatkowych okryć. Gdy kark jest zimny, należy cieplej ubrać maleństwo. Odpowiedni ubiór ma wpływ na potówki u dziecka By zapobiec potówkom należy unikać przegrzania i ubierać niemowlę odpowiednio do temperatury. Dziecko powinno nosić ubranka wykonane z przewiewnego materiału, dzięki któremu skóra oddycha, np. z bawełny. Pościel również powinna być bawełniana, lekka i przepuszczająca powietrze . W pokoju lub w pomieszczeniu, w którym maluszek przebywa temperatura powinna wynosić 22 stopnie (nie więcej). Napar z tymianku i nagietka na potówki u dziecka Napar z tymianku i nagietka jest skuteczną, naturalną metodą na potówki u niemowlaka, ponieważ zioła mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Aby uzyskać wywar, należy jedną torebkę rumianku i nagietka zaparzyć w szklance wody i odstawić pod przykryciem na 15-20 minut. Napar z ziół trzeba stosować po każdej kąpieli maluszka nacierając nim skórę, na której są widoczne potówki. Krochmal z mąki ziemniaczanej na potówki u dziecka Krochmal z mąki ziemniaczanej zwalcza potówki. By go otrzymać, należy łyżkę mąki ziemniaczanej dodać do połowy szklanki zimnej wody...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak