Grafika mózgu człowieka
©psdesign1/Fotolia.com
Styl życia

Jakie są funkcje płata czołowego mózgu i co dzieje się, kiedy zostanie on uszkodzony

Płat czołowy mózgu odpowiada m.in. za planowanie ruchów, przewidywanie konsekwencji zachowań, rozumienie sytuacji społecznych, rozumienie i kontrolę emocji. Uszkodzenie tego obszaru mózgu prowadzi do szeregu nieprawidłowości dotyczących zarówno funkcjonowania ruchowego, jak i społecznego. Uszkodzenie płata czołowego może doprowadzić nawet do zmian osobowościowych.

Płat czołowy mózgu odpowiada m.in. za planowanie ruchów, przewidywanie konsekwencji zachowań, rozumienie sytuacji społecznych, rozumienie i kontrolę emocji. Uszkodzenie tego obszaru mózgu prowadzi do szeregu nieprawidłowości dotyczących zarówno funkcjonowania ruchowego, jak i społecznego. Uszkodzenie płata czołowego może doprowadzić nawet do zmian osobowościowych.

 

Jednym z najsłynniejszych przypadków uszkodzenia płata czołowego jest przypadek Phineasa Gage'a. Wskutek wypadku przy pracy stalowy pręt przebił płaty czołowe w jego mózgu. Doprowadziło to do szeregu zmian obejmujących temperament i zachowanie. Sumienny i zrównoważony dotychczas Gage, po urazie nie był w stanie wykonywać swojej pracy.

Kasia gotuje z Polki.pl: szpinak w cieście francuskim

Za co odpowiada płat czołowy

Płat czołowy to przednia, parzysta (obejmująca zarówno prawą, jak i lewą półkulę) część mózgu. Zlokalizowane w niej ośrodki mają kluczowe znaczenie dla:

  • planowania i wykonywania ruchów dowolnych, czyli takich, których początek bierze się w impulsie pochodzącym właśnie z mózgu, np. sięgania po przedmiot i chwytania go dłonią,
  • ruchów gałek ocznych, pozwalających obejrzeć dany obiekt oraz poszczególne tworzące go elementy,
  • myślenia, rozumianego jako świadoma koncentracja uwagi na pewnym wycinku rzeczywistości, przetwarzanie informacji dostępnych w pamięci oraz docierających z otoczenia, kojarzenie faktów, wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji,
  • pamięci informacji oraz pamięci wyuczonych i zautomatyzowanych sekwencji ruchowych, np. kolejności czynności potrzebnych do zawiązania butów,
  • ekspresji mowy, czyli wysławiania się adekwatnego do kontekstu i zgodnego z regułami określonego języka,
  • oceny emocji i ich kontrolowania,
  • rozumienia sytuacji społecznych i umiejętność dostosowania do nich swojego zachowania,
  • przewidywania konsekwencji swoich działań,
  • odczuwania przyjemności płynącej z zaspokajania popędów, np. przyjemności towarzyszącej jedzeniu,
  • odczuwania lęku i frustracji.
Pobierz Martes Sport kody rabatowe i kup ochraniacze, które ochronią Cię przed urazami podczas jazdy na desce.

Konsekwencje uszkodzeń płata czołowego w tym zespół czołowy i afazja Broki

Konsekwencje uszkodzenia płata czołowego, np. wskutek urazów głowy, guzów mózgu lub chorób powodujących degenerację neuronów w tej części mózgu, obejmują zarówno objawy ruchowe, jak i poznawcze. Osoba, która doświadczyła takiego uszkodzenia często traci zdolność do wykonywania ruchów celowych, nie potrafi planować działań prowadzących do celu, myśli w sposób schematyczny, nie jest zdolna do myślenia spontanicznego, nadmiernie koncentruje się na jednym zadaniu, bywa niestabilna emocjonalnie i agresywna, skłonna do nieakceptowanych społecznie zachowań. Traci ponadto zdolność do uczuć wyższych, takich jak miłość czy przyjaźń, a także do oceny moralnej działań i postaw. Jeżeli uszkodzenie dotyczy prawej części płata czołowego, może pojawić się bezkrytyczne zadowolenie z siebie. W przypadku uszkodzenia lewej części – depresja. Objawy te określane są jako „zespół czołowy”.

 

W lewej części płata czołowego znajduje się tzw. ośrodek Broki, który odpowiada przede wszystkim za ekspresję mowy. Afazja Broki (inaczej afazja ruchowa) jest skutkiem uszkodzenia tego ośrodka. Objawia się ona m.in. trudnościami w wyrażeniu tego, co chce się powiedzieć. Osoba, która cierpi na ten rodzaj afazji, rozumie mowę i wie, co chce powiedzieć, ale nie może znaleźć odpowiednich słów, żeby to wyrazić, czasem ma problemy z artykulacją albo jest w stanie wypowiedzieć tylko kilka słów (albo sylab).


kobieta przy laptopie
Flickr/Always Shooting/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Ośrodek w mózgu występujący tylko u ssaków – ciało migdałowate
Ciało migdałowate, inaczej amygdala lub jądro migdałowate, to część układu limbicznego, która pobudza układ współczulny. Odgrywa ważną rolę w powstawaniu reakcji obronnych organizmu, negatywnych emocji oraz lęku. Nazywane bywa środkiem alarmowym mózgu.

Ciało migdałowate, inaczej amygdala lub jądro migdałowate, to część układu limbicznego, która pobudza układ współczulny. Odgrywa ważną rolę w powstawaniu reakcji obronnych organizmu, negatywnych emocji oraz lęku. Nazywane bywa środkiem alarmowym mózgu. Ciało migdałowate co to jest? Ciało migdałowate jest strukturą zlokalizowaną wewnątrz płatów skroniowych w pobliżu podstawy mózgu. Występuje w obu półkulach mózgu. Jest ono odpowiedzialne za powstawanie reakcji lękowych organizmu w odpowiedzi na zagrażające życiu i zdrowiu bodźce. Można powiedzieć, że dzięki tym reakcjom możemy przetrwać w niesprzyjających warunkach oraz chronią one nas przed niebezpieczeństwem. Do czego potrzebne jest nam ciało migdałowate? Urazy ciała migdałowatego Ciało migdałowate jest nam potrzebne do funkcji takich, jak: reakcja na znane bodźce, np. rozpoznawanie miejsc, twarzy, emocje, głównie strach, lęk, złość, regulacja zachowań dotyczących spożywania jedzenia, regulacja popędu seksualnego, zapamiętywanie, koncentracja i uwaga, reakcje wegetatywne, czyli odpowiedź układu autonomicznego na bodźce.   Urazy, które mogą spowodować uszkodzenie ciała migdałowatego, to niedokrwienie mózgu, opryszczkowe zapalenie mózgu lub nowotworowe uszkodzenia mózgu. Może to skutkować schorzeniami takimi, jak: trudność w wyrażaniu strachu, gniewu, tzw. ślepota uczuciowa, czyli niemożność rozpoznawania emocji i mimiki twarzy innych osób – szczególnie wyrazu gniewu i złości, zaburzenia koncentracji, brak reakcji na znajome obiekty i osoby, zespół Klüvera i Bucy’ego (objawiający się: wzmożonym apetytem z upośledzeniem identyfikacji rzeczy służących do jedzenia, wzmożoną aktywność seksualną skierowaną zarówno na ludzi jak i...

Zdrowe produkty żywieniowe na stole
©monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Grupa krwi A: zasady żywienia i jadłospis do wyboru
Przepisy dla grupy krwi A to głównie receptury wegetariańskie i wegańskie. Dopuszczalne jest jedzenie mięsa i ryb gotowanych oraz duszonych. Produkty zawierające pszenicę powodują tycie osób z grupą krwi A.

Przepisy dla grupy krwi A to głównie receptury wegetariańskie i wegańskie. Dopuszczalne jest jedzenie mięsa i ryb gotowanych oraz duszonych. Produkty zawierające pszenicę powodują tycie osób z grupą krwi A.   Stosując dietę dla grupy krwi A, możesz sobie pozwolić na czerwone wino . Do niegazowanej wody dodawaj plasterki bądź sok z cytryny i pij świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Przepisy dla grupy krwi A: co jeść, a czego unikać w diecie Przechodzenie na nową dietę powinno odbywać się stopniowo. Posiadaczom grupy krwi A produkty zwierzęce nie służą – organizm może je słabo tolerować i źle trawić. Dieta dla grupy krwi A powinna więc bazować na produktach wegetariańskich, a także wegańskich . Żywność niewskazana to mięso (w ostateczności można jeść gotowane lub duszone), ryby, jajka, nabiał oraz tłuszcz, natomiast pszenica powoduje przybieranie na wadze. Najbardziej wskazane i służące zarówno zdrowiu, jak i sylwetce są produkty jak najmniej przetworzone, a także warzywa strączkowe , oleje roślinne, produkty sojowe, ananasy, herbatki ziołowe. Przepisy na śniadania dla osób z grupą krwi A Warto dobrze zacząć dzień pożywnym śniadaniem, co dostarczy ciału niezbędnego zastrzyku energii do wielogodzinnej pracy. Poniżej propozycje śniadań dla osób na diecie dla grupy krwi A : kanapki z chlebem orkiszowym z pasztetem sojowym, musztardą i ogórkiem konserwowym, garść borówek, kawa zbożowa z mlekiem sojowym, razowe tosty z masłem roślinnym i orzechowym, sok z aloesem, owsianka na mleku sojowym z żurawiną, rodzynkami i śliwkami, zielona herbata, potrawka z czerwonej fasoli , awokado, amarantusa i pestek dyni, rumianek, sok z ananasa, sałatka z tofu, kiełkami, szpinakiem, sałatą, oliwą, kawa bezkofeinowa, sok grejpfrutowy. Co jeść na obiad, mając grupę krwi...

kobieta zamyślona
©Lars Zahner/fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać i jak leczyć zespół Korsakowa?
Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie.

Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie. Przyczyny zespołu Korsakowa Zespół Korsakowa jest konsekwencją niedoboru w organizmie witaminy B , a ściślej – witaminy B1, czyli tiaminy, która bierze udział w przyswajaniu pokarmów, a także w przekształcaniu glukozy w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Do niedoboru tiaminy najczęściej przyczynia się nadmierne spożycie alkoholu, który sprawia, że jelito cienkie straci zdolność wchłaniania witaminy B1 zawartej w treści pokarmowej. Jednak prócz alkoholizmu istnieje szereg innych schorzeń, które mogą być powodem zespołu Korsakowa. Są to: zatrucie dwutlenkiem węgla, uszkodzenia mózgu, np. udar lub uszkodzenie mechaniczne, choroby przewodu pokarmowego, przewlekłe wymioty, odżywianie pozajelitowe, jadłowstręt, kiła, AIDS. Objawy zespołu Korsakowa Zespół Korsakowa upośledza funkcje mózgu, choroba daje więc objawy neurologiczne, do których należą: niezborność ruchów, trudność w utrzymaniu równowagi, zaburzenia ruchu gałek ocznych, brak reakcji na światło, nierówność źrenic. W zaawansowanym stadium zespołu Korsakowa największym problemem chorego są nasilające się zaburzenia pamięci bieżącej. Dochodzi do tego, że osoba dotknięta chorobą nie jest w stanie sobie przypomnieć, co robiła przed kilkoma minutami (choć nienaruszone zostają wspomnienia sprzed choroby). Z tego powodu osoba...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik