Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Grafika mózgu człowieka
©psdesign1/Fotolia.com
Styl życia

Jakie są funkcje płata czołowego mózgu i co dzieje się, kiedy zostanie on uszkodzony

Płat czołowy mózgu odpowiada m.in. za planowanie ruchów, przewidywanie konsekwencji zachowań, rozumienie sytuacji społecznych, rozumienie i kontrolę emocji. Uszkodzenie tego obszaru mózgu prowadzi do szeregu nieprawidłowości dotyczących zarówno funkcjonowania ruchowego, jak i społecznego. Uszkodzenie płata czołowego może doprowadzić nawet do zmian osobowościowych.

Płat czołowy mózgu odpowiada m.in. za planowanie ruchów, przewidywanie konsekwencji zachowań, rozumienie sytuacji społecznych, rozumienie i kontrolę emocji. Uszkodzenie tego obszaru mózgu prowadzi do szeregu nieprawidłowości dotyczących zarówno funkcjonowania ruchowego, jak i społecznego. Uszkodzenie płata czołowego może doprowadzić nawet do zmian osobowościowych.

 

Jednym z najsłynniejszych przypadków uszkodzenia płata czołowego jest przypadek Phineasa Gage'a. Wskutek wypadku przy pracy stalowy pręt przebił płaty czołowe w jego mózgu. Doprowadziło to do szeregu zmian obejmujących temperament i zachowanie. Sumienny i zrównoważony dotychczas Gage, po urazie nie był w stanie wykonywać swojej pracy.

Za co odpowiada płat czołowy

Płat czołowy to przednia, parzysta (obejmująca zarówno prawą, jak i lewą półkulę) część mózgu. Zlokalizowane w niej ośrodki mają kluczowe znaczenie dla:

  • planowania i wykonywania ruchów dowolnych, czyli takich, których początek bierze się w impulsie pochodzącym właśnie z mózgu, np. sięgania po przedmiot i chwytania go dłonią,
  • ruchów gałek ocznych, pozwalających obejrzeć dany obiekt oraz poszczególne tworzące go elementy,
  • myślenia, rozumianego jako świadoma koncentracja uwagi na pewnym wycinku rzeczywistości, przetwarzanie informacji dostępnych w pamięci oraz docierających z otoczenia, kojarzenie faktów, wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji,
  • pamięci informacji oraz pamięci wyuczonych i zautomatyzowanych sekwencji ruchowych, np. kolejności czynności potrzebnych do zawiązania butów,
  • ekspresji mowy, czyli wysławiania się adekwatnego do kontekstu i zgodnego z regułami określonego języka,
  • oceny emocji i ich kontrolowania,
  • rozumienia sytuacji społecznych i umiejętność dostosowania do nich swojego zachowania,
  • przewidywania konsekwencji swoich działań,
  • odczuwania przyjemności płynącej z zaspokajania popędów, np. przyjemności towarzyszącej jedzeniu,
  • odczuwania lęku i frustracji.
Pobierz Martes Sport kody rabatowe i kup ochraniacze, które ochronią Cię przed urazami podczas jazdy na desce.

Konsekwencje uszkodzeń płata czołowego w tym zespół czołowy i afazja Broki

Konsekwencje uszkodzenia płata czołowego, np. wskutek urazów głowy, guzów mózgu lub chorób powodujących degenerację neuronów w tej części mózgu, obejmują zarówno objawy ruchowe, jak i poznawcze. Osoba, która doświadczyła takiego uszkodzenia często traci zdolność do wykonywania ruchów celowych, nie potrafi planować działań prowadzących do celu, myśli w sposób schematyczny, nie jest zdolna do myślenia spontanicznego, nadmiernie koncentruje się na jednym zadaniu, bywa niestabilna emocjonalnie i agresywna, skłonna do nieakceptowanych społecznie zachowań. Traci ponadto zdolność do uczuć wyższych, takich jak miłość czy przyjaźń, a także do oceny moralnej działań i postaw. Jeżeli uszkodzenie dotyczy prawej części płata czołowego, może pojawić się bezkrytyczne zadowolenie z siebie. W przypadku uszkodzenia lewej części – depresja. Objawy te określane są jako „zespół czołowy”.

 

W lewej części płata czołowego znajduje się tzw. ośrodek Broki, który odpowiada przede wszystkim za ekspresję mowy. Afazja Broki (inaczej afazja ruchowa) jest skutkiem uszkodzenia tego ośrodka. Objawia się ona m.in. trudnościami w wyrażeniu tego, co chce się powiedzieć. Osoba, która cierpi na ten rodzaj afazji, rozumie mowę i wie, co chce powiedzieć, ale nie może znaleźć odpowiednich słów, żeby to wyrazić, czasem ma problemy z artykulacją albo jest w stanie wypowiedzieć tylko kilka słów (albo sylab).


kobieta przy laptopie
Flickr/Always Shooting/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Ośrodek w mózgu występujący tylko u ssaków – ciało migdałowate
Ciało migdałowate, inaczej amygdala lub jądro migdałowate, to część układu limbicznego, która pobudza układ współczulny. Odgrywa ważną rolę w powstawaniu reakcji obronnych organizmu, negatywnych emocji oraz lęku. Nazywane bywa środkiem alarmowym mózgu.

Ciało migdałowate, inaczej amygdala lub jądro migdałowate, to część układu limbicznego, która pobudza układ współczulny. Odgrywa ważną rolę w powstawaniu reakcji obronnych organizmu, negatywnych emocji oraz lęku. Nazywane bywa środkiem alarmowym mózgu. Ciało migdałowate co to jest? Ciało migdałowate jest strukturą zlokalizowaną wewnątrz płatów skroniowych w pobliżu podstawy mózgu. Występuje w obu półkulach mózgu. Jest ono odpowiedzialne za powstawanie reakcji lękowych organizmu w odpowiedzi na zagrażające życiu i zdrowiu bodźce. Można powiedzieć, że dzięki tym reakcjom możemy przetrwać w niesprzyjających warunkach oraz chronią one nas przed niebezpieczeństwem. Do czego potrzebne jest nam ciało migdałowate? Urazy ciała migdałowatego Ciało migdałowate jest nam potrzebne do funkcji takich, jak: reakcja na znane bodźce, np. rozpoznawanie miejsc, twarzy, emocje, głównie strach, lęk, złość, regulacja zachowań dotyczących spożywania jedzenia, regulacja popędu seksualnego, zapamiętywanie, koncentracja i uwaga, reakcje wegetatywne, czyli odpowiedź układu autonomicznego na bodźce.   Urazy, które mogą spowodować uszkodzenie ciała migdałowatego, to niedokrwienie mózgu, opryszczkowe zapalenie mózgu lub nowotworowe uszkodzenia mózgu. Może to skutkować schorzeniami takimi, jak: trudność w wyrażaniu strachu, gniewu, tzw. ślepota uczuciowa, czyli niemożność rozpoznawania emocji i mimiki twarzy innych osób – szczególnie wyrazu gniewu i złości, zaburzenia koncentracji, brak reakcji na znajome obiekty i osoby, zespół Klüvera i Bucy’ego (objawiający się: wzmożonym apetytem z upośledzeniem identyfikacji rzeczy służących do jedzenia, wzmożoną aktywność seksualną skierowaną zarówno na ludzi jak i...

Zdrowe produkty żywieniowe na stole
©monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Grupa krwi A: zasady żywienia i jadłospis do wyboru
Przepisy dla grupy krwi A to głównie receptury wegetariańskie i wegańskie. Dopuszczalne jest jedzenie mięsa i ryb gotowanych oraz duszonych. Produkty zawierające pszenicę powodują tycie osób z grupą krwi A.

Przepisy dla grupy krwi A to głównie receptury wegetariańskie i wegańskie. Dopuszczalne jest jedzenie mięsa i ryb gotowanych oraz duszonych. Produkty zawierające pszenicę powodują tycie osób z grupą krwi A.   Stosując dietę dla grupy krwi A, możesz sobie pozwolić na czerwone wino . Do niegazowanej wody dodawaj plasterki bądź sok z cytryny i pij świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Przepisy dla grupy krwi A: co jeść, a czego unikać w diecie Przechodzenie na nową dietę powinno odbywać się stopniowo. Posiadaczom grupy krwi A produkty zwierzęce nie służą – organizm może je słabo tolerować i źle trawić. Dieta dla grupy krwi A powinna więc bazować na produktach wegetariańskich, a także wegańskich . Żywność niewskazana to mięso (w ostateczności można jeść gotowane lub duszone), ryby, jajka, nabiał oraz tłuszcz, natomiast pszenica powoduje przybieranie na wadze. Najbardziej wskazane i służące zarówno zdrowiu, jak i sylwetce są produkty jak najmniej przetworzone, a także warzywa strączkowe , oleje roślinne, produkty sojowe, ananasy, herbatki ziołowe. Przepisy na śniadania dla osób z grupą krwi A Warto dobrze zacząć dzień pożywnym śniadaniem, co dostarczy ciału niezbędnego zastrzyku energii do wielogodzinnej pracy. Poniżej propozycje śniadań dla osób na diecie dla grupy krwi A : kanapki z chlebem orkiszowym z pasztetem sojowym, musztardą i ogórkiem konserwowym, garść borówek, kawa zbożowa z mlekiem sojowym, razowe tosty z masłem roślinnym i orzechowym, sok z aloesem, owsianka na mleku sojowym z żurawiną, rodzynkami i śliwkami, zielona herbata, potrawka z czerwonej fasoli , awokado, amarantusa i pestek dyni, rumianek, sok z ananasa, sałatka z tofu, kiełkami, szpinakiem, sałatą, oliwą, kawa bezkofeinowa, sok grejpfrutowy. Co jeść na obiad, mając grupę krwi...

kobieta zamyślona
©Lars Zahner/fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać i jak leczyć zespół Korsakowa?
Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie.

Zespół Korsakowa najczęściej dotyka alkoholików, ale u jego podłoża mogą też leżeć uszkodzenia mózgu i choroby takie jak np. kiła i AIDS. U chorego pojawia się szereg zaburzeń neurologicznych, z których najpoważniejszym jest nieuświadamiane zaburzenia pamięci. To czyni osobę dotkniętą zespołem Korsakowa niesamodzielną i niezdolną do życia w społeczeństwie. Przyczyny zespołu Korsakowa Zespół Korsakowa jest konsekwencją niedoboru w organizmie witaminy B , a ściślej – witaminy B1, czyli tiaminy, która bierze udział w przyswajaniu pokarmów, a także w przekształcaniu glukozy w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Do niedoboru tiaminy najczęściej przyczynia się nadmierne spożycie alkoholu, który sprawia, że jelito cienkie straci zdolność wchłaniania witaminy B1 zawartej w treści pokarmowej. Jednak prócz alkoholizmu istnieje szereg innych schorzeń, które mogą być powodem zespołu Korsakowa. Są to: zatrucie dwutlenkiem węgla, uszkodzenia mózgu, np. udar lub uszkodzenie mechaniczne, choroby przewodu pokarmowego, przewlekłe wymioty, odżywianie pozajelitowe, jadłowstręt, kiła, AIDS. Objawy zespołu Korsakowa Zespół Korsakowa upośledza funkcje mózgu, choroba daje więc objawy neurologiczne, do których należą: niezborność ruchów, trudność w utrzymaniu równowagi, zaburzenia ruchu gałek ocznych, brak reakcji na światło, nierówność źrenic. W zaawansowanym stadium zespołu Korsakowa największym problemem chorego są nasilające się zaburzenia pamięci bieżącej. Dochodzi do tego, że osoba dotknięta chorobą nie jest w stanie sobie przypomnieć, co robiła przed kilkoma minutami (choć nienaruszone zostają wspomnienia sprzed choroby). Z tego powodu osoba...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner