Plasterki cytryny
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Ukąszenie osy: co robić gdy ukąsi osa?

Ukąszenie osy w większości przypadków wywołuje jedynie lekki obrzęk i w tej sytuacji wymagane jest przemycie miejsca użądlenia. Warto wtedy zastosować sok z cytryny, który dezaktywuje działanie jadu. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.

Ukąszenie osy w większości przypadków wywołuje jedynie lekki obrzęk i w tej sytuacji wymagane jest przemycie miejsca użądlenia. Warto wtedy zastosować sok z cytryny, który dezaktywuje działanie jadu. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu.

 

Użądlenie przez osę wywołuje ból, a raczej pieczenie, w miejscu ukąszenia. Skóra staje się twarda, puchnie i czerwienieje. Jeżeli użądlonemu nie dolega nic oprócz takich objawów możesz:

  • przemyć miejsce środkiem o właściwościach odkażających: wodą z mydłem, wodą salicylową czy utlenioną;
  • gdy miejscowy ból nie ustępuje, to oznacza, że jad osy działa w organizmie – jego działanie może zmniejszyć dość skutecznie sok z cytryny.

 

Jeżeli jednak zauważysz, że osoba użądlona mdleje, odczuwa zawroty głowy, nudności czy gwałtownie wymiotuje, oznacza to, że dostała wstrząsu anafilaktycznego. Jej twarz zacznie puchnąć przez co będzie mieć problem z oddychaniem. Dodatkowo mogą pojawić się drgawki i przyśpieszona praca serca. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak natychmiast odwieźć osobę do najbliższego szpitala na izbę przyjęć.

 

Wstrząs anafilaktyczny występuje, gdy osoba ukąszona ma silną reakcję alergiczną na jad osy lub jest szczególnie na niego wrażliwa. Jak rozróżnić zwykłą reakcję alergiczną od objawów wstrząsu? Wystarczy obserwować i słuchać osoby, która doświadczyła ukąszenia. Gdy zacznie zachowywać się w podejrzany sposób lub zacznie się uskarżać na pogorszenie samopoczucie, nie powinno się zwlekać. Natychmiastowe przywiezienie poszkodowanego do szpitala to szansa na szybki powrót do zdrowia.

 

Owad na kwiatków
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Lód, ocet i leki antyhistaminowe, czyli pierwsza pomoc przy użądleniu osy
Rodzaj pierwszej pomocy po użądleniu osy zależy od tego, czy użądlona osoba jest uczulona na jad owadów, czy nie. Jeśli tak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne podanie leków i w przypadku utraty oddechu i krążenia – resuscytacja. Jeśli poszkodowany nie jest uczulony, należy usunąć żądło i łagodzić opuchliznę oraz ból.

Rodzaj pierwszej pomocy po użądleniu osy zależy od tego, czy użądlona osoba jest uczulona na jad owadów, czy nie. Jeśli tak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne podanie leków i w przypadku utraty oddechu i krążenia – resuscytacja. Jeśli poszkodowany nie jest uczulony, należy usunąć żądło i łagodzić opuchliznę oraz ból. Co na użądlenie osy dla osoby uczulonej? Leki i wezwanie fachowej pomocy Uczulenie na jad owadów sprawia, że po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to stan zagrażający życiu. Niemal od razu po użądleniu, w zależności od miejsca użądlenia, następuje silna reakcja alergiczna. Pierwsze objawy to obrzęk krtani, trudności w oddychaniu, zawroty głowy i przyspieszona akcja serca.   Mogą wystąpić też nudności, wymioty, sinica, wysypka albo pokrzywka, rumień, ból brzucha, a po krótkim czasie także drgawki i utrata przytomności. Obrzęk krtani odcina dopływ powietrza i może dojść do uduszenia. Osoba uczulona i świadoma swej alergii powinna mieć ze sobą zestaw do ratowania życia – adrenalinę, hydrokortyzon oraz leki przeciwhistaminowe. Należy zaaplikować je możliwie najszybciej po użądleniu przez owada . Konieczne jest też wezwanie pogotowia i usunięcie żądła, ale bez jego uciskania. Wstrząs może być tak silny, że leki jedynie utrzymają przy życiu, ale konieczne będzie dalsze, specjalistyczne leczenie. Najbardziej niebezpieczne są przypadki, w których osoba użądlona nie wie, że ma uczulenie. Zagrożenie życia jest wtedy bardzo realne, zwłaszcza że do objawów wstrząsu anafilaktycznego dołącza bardzo silny stres, nasilający te objawy. Użądlenie osy u osoby bez alergii na jad owadów – łagodzenie bólu i opuchlizny Jad owada sprawia ogromny ból i powoduje obrzęk także u osób, które nie są uczulone. Tuż po użądleniu należy...

strzykawka z adrenaliną ratującą życie
© imagesbyhope/Fotolia.comfotomek
Styl życia
Reakcja anafilaktyczna wymaga podania choremu adrenaliny
W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.

W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.   Przyczynami wstrząsu anafilaktycznego mogą być ukąszenia owadów u osób uczulonych na ich jad. Do ataku może dojść także na skutek  kontaktu z alergenem, np. zjedzenia orzechów przez osobę na nie uczuloną, a także zażycie leków, na które ma się uczulenie (np. penicyliny, aspiryny). Objawy reakcji anafilaktycznej Anafilaktyczna reakcja alergiczna występuje zwykle od 5 do 30 minut po kontakcie z alergenem , który trafia od razu do krwioobiegu (jad owadów, leki). Reakcja anafilaktyczna po zjedzeniu pokarmu, na który jest się uczulonym, może pojawić się nawet po kilku godzinach od zdarzenia, średnio występuje w ciągu dwóch godzin ( zobacz badania ).   W od 80 do 90 procent przypadków reakcja anafilaktyczna manifestuje się na skórze ( zobacz badania ). Około 70 procent osób ze wstrząsem anafilaktycznym odczuwa dolegliwości z strony układu oddechowego, a od 35 do 40 procent cierpi z powodu reakcji na alergen żołądka i jelit. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić również symptomy ze strony serca i naczyń krwionośnych (od 10 do 45 procent przypadków) oraz układu nerwowego (od 10 do 15 procent przypadków).   Objawy reakcji anafilaktycznej to: pokrzywka (drobne, czerwone i swędzące bąbelki, jak po poparzeniu pokrzywą), rumień, świąd skóry, duszenie się, obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie twarzy, rąk, nóg, niekiedy też błon śluzowych), nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, spadek ciśnienia tętniczego krwi, ból głowy, zawroty głowy, utrata przytomności , kaszel, kichanie, duszność, świszczący oddech, chrypka, ślinotok, łzawienie, niepokój.  ...

Mężczyzna drapie rękę zaczerwienioną po ugryzieniu owada.
©kanachaifoto/Fotolia.com
Styl życia
Ugryzienie meszki – co należy zrobić? Alergia na ukąszenia i choroba Harara
Ugryzienia meszek są dokuczliwe, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci zaczerwienienia, bólu, obrzęku i swędzenia.

Ugryzienia meszek są dokuczliwe, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci zaczerwienienia, bólu, obrzęku i swędzenia.   W sezonie letnim człowiek jest szczególnie narażony na ukąszenia przez różne owady. Ugryzienia przez meszki nietrudno jest rozpoznać, gdyż na skórze pojawia się charakterystyczny krwawiący ślad wraz z bolesnym obrzękiem . Ugryzienie meszki – jak leczyć Po ukąszeniu meszki warto jak najszybciej zastosować domowe sposoby na ukąszenia, gdyż ukąszenie może stać się przyczyną niebezpiecznych dla człowieka stanów zapalnych.   Jedna z metod polega na zrobieniu okładu z octu lub sody oczyszczonej . Łyżkę octu/sody oczyszczonej rozpuszcza się w szklance zimnej wody. Gazę nasącza się roztworem i przykłada do uszkodzonej skóry.   Zastosowanie ma również okład z cebuli , która działa przeciwbakteryjnie.   Dobrym sposobem na zwalczenie zaczerwienienia i obrzęku jest kompres z wapna .   Działaniem odkażającym, łagodzącym ból, pieczenie i uciążliwe uczucie swędzenia cechuje się olejek lawendowy , zsiadłe mleko oraz okłady z ziół , zwłaszcza werbeny, tymianku i szałwii. Alergia na jad meszek W ślinie meszek znajdują się białka, peptydy i histamina, która najczęściej przyczynia się do powstawania obrzęku i uciążliwego swędzenia. Jednak u ludzi z nadwrażliwością na jad meszek może dojść do ciężkich reakcji alergicznych w postaci wstrząsu anafilaktycznego. Alergia na jad wytwarzany przez meszki jest związana z nieprawidłową, nadmierną reakcją układu immunologicznego na substancje wprowadzane do organizmu wskutek ukąszenia. Występują wtedy nudności, wymioty, bóle brzucha , biegunka oraz bóle i zawroty głowy....

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner