Owsica, określana potocznie chorobą brudnych rąk to choroba pasożytnicza wywołana przez owsiki. Chorują na nią wyłącznie ludzie, zwłaszcza dzieci. Nieumyte ręce, brudne owoce lub warzywa, zabawa palcami gumą do żucia, to raj dla owsików. Pasożyty najpierw obecne są w jelicie cienkim, skąd wędrują do jelita krętego i ślepego.

Reklama

Do sześciu najczęstszych objawów owsików w ciele dziecka należą:

1. Swędzenie w okolicy odbytu to podstawowy objaw owsików

Dzieci bardzo często budzą się w nocy, drapiąc okolice odbytu do tego stopnia, że powodują zaczerwienienia i rany.

2. Moczenie w nocy

Zobacz także

Owsiki u młodszych dzieci powodują moczenie się w nocy. Dzieje się tak dlatego, że w porze nocnej pasożyty są najbardziej aktywne – dorosłe samice owsików z jelita ślepego przedostają się w okolice krocza.

3. Problemy z koncentracją

Dzieci mają kłopot ze skupieniem się, nie mogą usiedzieć w miejscu. Konsekwencją owsików jest gorsze zachowanie w domu i w szkole, niepokój.

4. Brak apetytu

Nieodczuwanie głodu i związany z tym spadek wagi to kolejna oznaka obecności owsików.

5. Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami to rzadszy objaw, który także może być spowodowany przez owsiki.

6. Objawy owsików występujące u dziewczynek

U dziewczynek owsiki mogą spowodować infekcje bakteryjne: zapalenie pochwy, macicy i jajników.

Leczenie owsików u dzieci

Lekarz, aby potwierdzić diagnozę, najprawdopodobniej zleci badanie kału. Najskuteczniejszą metodą leczenia owsików jest podanie leków przeciwpasożytniczych, które przepisuje lekarz. Dawkę leków przyjmuje się nawet przez kolejne 28 dni, ponieważ lek zabija dorosłe osobniki, a część pasożytów mogła się jeszcze nie wykluć (znajdowały się w jelicie w formie jajek). Dobrze jest urozmaicić dietę w pestki dyni oraz pokarmy, które je zawierają, a także zrezygnować z jedzenia słodyczy. Ponadto warto pić sok z domowych ogórków, kiszonej kapusty oraz buraków czerwonych. Owsiki bardzo szybko się rozprzestrzeniają i rozmnażają (np. przez wycieranie rąk jednym ręcznikiem), dlatego kurację powinna podjąć cała rodzina. Podstawową sprawą jest mycie rąk kilkanaście razy dziennie. W przypadku zdiagnozowania owsików, konieczna jest codzienna zmiana i pranie bielizny, pościeli oraz ręczników.

Reklama
  • Ból brzucha, brak apetytu czy kaszel u dziecka często są interpretowane jako infekcje bakteryjne, a mogą okazać się objawem chorób pasożytniczych. Dowiedz się, jak rozpoznać robaki u dziecka?
  • Odrobaczanie przeprowadza się zwykle na całej rodzinie. Zobacz, na czym polega leczenie pasożytów u dzieci.
  • Gdy dojdzie do połknięcia jaj owsików w pokarmie lub brudnych dłoniach, wtedy pojawiają się owsiki ludzkie. Dowiedz się, na czym polega cykl rozwojowy owsika.
Reklama
Reklama
Reklama