Smażenie frytek
©ratmaner/Fotolia
Styl życia

Pierwsza pomoc przy oparzeniu olejem: zimna woda, kompresy i aloes

Oparzenie olejem jest bardzo bolesne, dlatego należy w takiej sytuacji szybko działać. Każda sekunda zwłoki sprawi, że będziemy mieć później dotkliwe konsekwencje skórne w postaci pęcherzy i otwartych ran. Poparzone miejsce powinniśmy polewać zimną wodą, przykładać chłodzące kompresy lub kojący aloes.

Oparzenie olejem jest bardzo bolesne, dlatego należy w takiej sytuacji szybko działać. Każda sekunda zwłoki sprawi, że będziemy mieć później dotkliwe konsekwencje skórne w postaci pęcherzy i otwartych ran. Poparzone miejsce powinniśmy polewać zimną wodą, przykładać chłodzące kompresy lub kojący aloes.

 

Oparzenie olejem z reguły powodują więcej szkód niż poparzenie się wrzątkiem. Z pozoru banalnie wyglądające oparzenie może ostatecznie okazać się głębokim i dość poważnym. Jest to spowodowane przede wszystkim temperaturą, jaką osiąga rozgrzany olej – może być to nawet 200 stopni Celsjusza. Dodatkowo tłuszcz jest słabym przewodnikiem ciepła, dlatego nawet podczas intensywnego schładzania na powierzchni tworzy się warstwa zimnego tłuszczu, ale część przylegająca do skóry nadal jest bardzo gorąca i powoduje dalsze uszkodzenia tkanki skórnej.

Jakie postępować w razie poparzenia olejem?

Przede wszystkim miejsce po oparzeniu należy natychmiast schładzać strumieniem zimnej wody przez minimum 30 minut lub do momentu ustąpienia bólu. Z oparzonego miejsca należy usunąć odzież i biżuterię, gdyż silnie nagrzane mogą być przyczyną dalszych obrażeń termicznych. Po zakończeniu schładzania ranę należy ostrożnie opatrzyć jałowym opatrunkiem, np. gazą. Bardzo pomocne mogą być także chłodzące kompresy i okłady hydrożelowe.

Czego szczególnie unikać podczas poparzenia?

Rany nie należy smarować żadnymi kremami, maściami, czy alkoholem. Nie można także przebijać pęcherzy, gdyż stanowią one naturalny opatrunek. Nie powinno się stosować domowych sposobów walki z oparzeniami, jak smarowanie białkiem jaja kurzego, miodem, czy też przykładanie łupin z ziemniaków. Są one nieskuteczne, a dodatkowo mogą doprowadzić do rozwoju infekcji skórnej, z którą powinniśmy koniecznie zgłosić się do lekarza po fachową pomoc.

 

Dopiero po 2-3 dniach można zastosować produkty, które przyspieszą gojenie się rany. Szczególnie polecany w tej sytuacji jest aloes ze względu na swoje łagodzące i gojące właściwości. Pamiętaj również o kojących zaletach kwaśnego mleka, mąki czy olejku lawendowego. W przypadku, gdy mimo intensywnego chłodzenia miejsca poparzonego olejem, ból nie ustępuje, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zamiast czekać na wizytę najlepiej zgłosić się z oparzeniem na izbę przyjęć szpitala, gdzie szybko otrzymamy doraźną pomoc. W przypadku głębokiego poparzenia olejem wymaga jest hospitalizacja.


butelka z olejem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Typy olejów do smażenia
Spośród wielu rodzajów oleju do smażenia nadają się tylko te z wysoką temperaturą dymienia i te, które nie są tłoczone na zimno. Dobrym olejem do smażenia jest np. olej rzepakowy.

Spośród wielu rodzajów oleju do smażenia nadają się tylko te z wysoką temperaturą dymienia i te, które nie są tłoczone na zimno. Dobrym olejem do smażenia jest np. olej rzepakowy. Rodzaje olejów do smażenia rzepakowy ; słonecznikowy; sezamowy; lniany; kukurydziany; kokosowy; olej z orzechów laskowych; olej z pestek winogron. Jaki olej jest najlepszy do smażenia? Przy wyborze oleju do smażenia należy zwrócić uwagę na jego tzw. temperaturę dymienia. Dobry olej do smażenia powinien mieć wysoką temperaturę dymienia, tj. temperaturę wynoszącą około 200 stopni Celsjusza. Tak dużą temperaturę mają olej ryżowy, kokosowy oraz palmowy. Przy wysokiej temperaturze potrawa może być smażona dłużej. Nie zaleca się jednak zbyt długiego smażenia – olej straci wtedy swoje właściwości odżywcze.   W przypadku niskiej temperatury dymienia pojawia się charakterystyczny duszący zapach, olej zaczyna się „palić”. Z oleju wytwarzają się wtedy groźne dla zdrowia związki takie jak akrolyina, która może powodować chorobę nowotworową.   Dobry olej do smażenia powinien mieć jak najwięcej jednonienasyconych tłuszczów. Najlepsze oleje do smażenia to oleje rzepakowe, kokosowe albo ryżowe. Nieodpowiednie oleje do smażenia Do smażenia nie należy używać olei tłoczonych na zimno. Nie nadają się one do przygotowywania potraw w wysokiej temperaturze, ponieważ zawierają wielonienasycone tłuszcze i są zbyt delikatne aby poddawać je obróbce termicznej. Oleje tłoczone na zimno najlepiej stosować do sałatek . Przykładami nieodpowiednich olejów do smażenia są oleje: słonecznikowy, lniany albo kukurydziany.   Oparzenie olejem może wywołać ból i pęcherze. Zaraz po oparzeniu przemyj ranę zimną wodą i załóż opatrunek .  Plamy z tłuszczu i oleju są wyjątkowo trudne do usunięcia. Zrobisz to...

Wyciągnięta dłoń z ranami po oparzeniu.
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia
Postępowanie przy oparzeniach – pierwsza pomoc
Stopnie oparzeń zależą od głębokości ran. Łagodne oparzenia I i II stopnia należy schłodzić wodą i założyć na nie jałowy opatrunek. Pogotowie ratunkowe należy wezwać, gdy oparzenia I stopnia zajmują 30% powierzchni ciała, oparzenia II stopnia 20%, a w przypadku oparzeń III stopnia 5-10%.

Stopnie oparzeń zależą od głębokości ran. Łagodne oparzenia I i II stopnia należy schłodzić wodą i założyć na nie jałowy opatrunek. Pogotowie ratunkowe należy wezwać, gdy oparzenia I stopnia zajmują 30% powierzchni ciała, oparzenia II stopnia 20%, a w przypadku oparzeń III stopnia 5-10%. Ocena powierzchni oparzeń Popularnym sposobem oceny powierzchni oparzeń jest reguła dłoni. Zgodnie z tą regułą, powierzchnia dłoni oparzonej dorosłej osoby jest równa 1% łącznej powierzchni ciała. Oparzenia termiczne dzielą się na oparzenia lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. Do dokładnego określenia urazu konieczne jest uwzględnienie głębokości i powierzchni oparzenia.   Głębokość oparzenia Oparzenie lekkie Oparzenie średnio ciężkie Oparzenie ciężkie I i II stopnień oparzenia <15% 15-30% >30% III stopień oparzenia <5% 5-15% >15% Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych – schładzanie i jałowy opatrunek Jeżeli oparzenie nie wygląda na poważne i możemy sklasyfikować je jako oparzenie I lub II stopnia, nie ma konieczności wzywania lekarza. Należy wówczas schłodzić ranę chłodną czystą wodą przez ok. 15-30 minut lub do momentu ustania bólu. Jeżeli w okolicach rany znajdują się: odzież, pierścionki, naszyjniki lub bransoletki należy je usunąć w trakcie schładzania. Po zakończeniu tej czynności, na miejsce rany zakładamy opatrunek – jałowy lub hydrożelowy. W przypadku oparzeń zlokalizowanych w jamie ustnej zaleca się płukanie chłodną wodą lub ssanie kostek lodu . Czego unikać udzielając pierwszej pomocy przy oparzeniach? Udzielając pierwszej pomocy w oparzeniach należy przestrzegać zasad ostrożności. Każde narażenie oparzonego na wtórne urazy będzie powodowało ból, pieczenie i może wydłużać proces gojenia.  ...

Ceramiczna miska z siemieniem lnianym.
©plysuikvv/Fotolia
Styl życia
Olej lniany na włosy, skórę, paznokcie i do jedzenia
Olej lniany produkowany jest z nasion lnu – siemienia lnianego. Zawiera witaminy i ułatwia ich przyswajanie z innych pokarmów. Wzmacnia włosy i paznokcie. Leczy oparzenia i odmrożenia. Jest istotnym elementem diety budwigowej.

Olej lniany produkowany jest z nasion lnu – siemienia lnianego. Zawiera witaminy i ułatwia ich przyswajanie z innych pokarmów. Wzmacnia włosy i paznokcie. Leczy oparzenia i odmrożenia. Jest istotnym elementem diety budwigowej.   Olej lniany otrzymywany jest z nasion lnu zwyczajnego. Ze względu na wrażliwość na temperaturę i światło olej z siemienia lnianego jest tłoczony na zimno. Ma cierpki zapach, lekko orzechowy smak i żółtawy kolor. Olej lniany – właściwości Olej z siemienia lnianego wykorzystywany jest do celów przemysłowych i spożywczych . W jego składzie znajduje się ponad 50% kwasu linolenowego (omega-3) i kwasy tłuszczowe. Zawiera witaminy A, E, D i K. Ma korzystny wpływ na układ krążenia i regenerację błon komórkowych. Zaliczany jest do kategorii olejów schnących – po otwarciu nadaje się do wykorzystania przez 3-4 tygodnie. Nie należy go ogrzewać. Cena za 250 ml oleju lnianego w aptece wynosi ok. 17 zł. Oleje lniane dostępne w sklepach mają często niską zawartość kwasów omega-3, ponieważ są bardziej trwałe i nie utleniają się. Zastosowanie oleju lnianego Olej lniany wykorzystywany jest do produkcji leków o postaci rzadszej niż maść (tzw. mazideł), które służą leczeniu odmrożeń i odparzeń. Można go znaleźć także w maściach i plastrach. Z oleju lnianego korzysta także przemysł kosmetyczny. Jest dodatkiem do olejków do ciała. Regeneruje i hamuje proces zapalenia skóry. Przeznaczony do skóry pękającej, tłustej i z tendencją do zapaleń. Wzmacnia włosy i paznokcie. Zastosowanie oleju lnianego w diecie budwigowej Olej lniany jest ważnym elementem tzw. diety budwigowej , opracowanej przez niemiecką biochemik Johanne Budwig. Celem diety jest wspomaganie leczenia chorób nowotworowych, cukrzycy i chorób serca. Dieta budwigowa zaleca codzienne zjadanie pasty serowo-olejowej, która składa się z oleju z siemienia lnianego...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik