niemowlę przytulone do misia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak rozwija się dziecko przez pierwsze 6 miesięcy?

Pierwszy rok życia dziecka to czas zmian zachodzących z tygodnia na tydzień. W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z noworodka w niemowlaka, który rozumie słowa rodziców i zaczyna mówić. Dziecko rozwija się fizycznie, umysłowo i psychicznie.

Pierwszy rok życia dziecka to czas zmian zachodzących z tygodnia na tydzień. W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z noworodka w niemowlaka, który rozumie słowa rodziców i zaczyna mówić. Dziecko rozwija się fizycznie, umysłowo i psychicznie.

Pierwszy miesiąc

W pierwszym miesiącu życia dziecko ma cienką i różową skórę, przez którą kontaktuje się z otoczeniem. Odczuwa dotyk, reaguje na bodźce prostowaniem i naprężaniem kończyn. Na pogładzenie po policzku reaguje odwróceniem głowy i otwarciem ust jak do karmienia. Odruch ten zanika po 3-4 miesiącach. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do ciała i niekształtna. Powieki są opuchnięte. Można odnieść wrażenie, że dziecko ma zeza, to jednak nieskoordynowane jeszcze ruchy gałek ocznych. Może w tym czasie przybrać na wadze około pół kilograma.

Drugi miesiąc

Dziecko przestaje być noworodkiem. Zmienia się płodowe ułożenie ciała dziecka. Jeśli położy się je na brzuchu, to podniesie główkę na wysokość 5 centymetrów i utrzyma ją w tej pozycji 10 sekund. Niemowlę patrzy na twarze ludzi i rozpoznaje twarz matki. Niektóre dwumiesięczne dzieci same dopominają się o jedzenie. Na koniec drugiego miesiąca życia niemowlę wypowiada pierwsze samogłoski.

Trzeci miesiąc

Niemowlę reaguje na dźwięki, odwracając głowę w kierunku ich źródła. Poznaje swoje ciało, dotykając poszczególnych jego części i wkładając palce do ust. Można u niego już zaobserwować głużenie (dziecko wydaje krótkie gardłowe dźwięki). W trakcie trzeciego miesiąca życia, dziecko przybiera na wadze około 700 gramów. Ciemiączko tylne powinno w tym miesiącu zarosnąć.

Czwarty miesiąc

W czwartym miesiącu życia dziecko podnosi główkę i klatkę piersiową. Wyciąga ręce w kierunku zabawek, które wiszą nad jego łóżkiem. Rytm dnia niemowlęcia jest usystematyzowany: obejmuje 3-4 drzemki i karmienie co 3 godziny. Można zaobserwować głośny śmiech i wypowiadanie głosek wargowych.

Piąty miesiąc

W piątym miesiącu dziecko zwiększa masę 2-ktotnie w stosunku do masy urodzeniowej. Z kolei długość ciała zwiększa się o około 10 centymetrów. W tym miesiącu dziecko potrafi zrobić mostek, opierając się na głowie. Głównym narządem poznawczym pięciomiesięcznego dziecka są usta. Niemowlę gaworzy i wypowiada sylaby: „da”, „ra”. Zaczyna także ząbkować.

Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu swego życia dziecko umie zmienić swoją pozycję: z brzucha przekręca się na plecy i odwrotnie. Potrafi odróżnić części ciała od zabawek. Zdarza się, że półroczne dziecko ma pierwsze zęby i zaczyna jeść zupy warzywne. Niemowlę gaworzy coraz częściej. Po pół roku rozpoczyna się indywidualny rozwój dziecka, zatem można zaobserwować różnice między dziećmi.

 

maluszek uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak niemowlę rozwija się w pierwszych dwunastu miesiącach?
Rozwój fizyczny dziecka kształtuje się z miesiąca na miesiąc. W ciągu pierwszego roku życia dziecko uczy się, w jaki sposób poznawać otoczenie, jak stawiać pierwsze kroki i wypowiadać słowa.

Rozwój fizyczny dziecka kształtuje się z miesiąca na miesiąc.  W ciągu pierwszego roku życia dziecko uczy się, w jaki sposób poznawać otoczenie, jak stawiać pierwsze kroki i wypowiadać słowa. Rozwój fizyczny niemowlaka miesiąc po miesiącu 1 miesiąc życia dziecka – maleństwo po urodzeniu ma zaczerwienione policzki i podpuchnięte powieki. Wszystkie te objawy z czasem zanikają, dlaczego nie masz się czym martwić. Nóżki i rączki maleństwa są charakterystycznie zgięte w stawach . Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze rozwinięty i skupiony jest głównie na rodzicach. Maluch nie odróżnia jeszcze kolorów, z wyjątkiem bieli i czerni. Miesięczne dziecko rozpoznaje już dźwięki i unosi główkę do góry.   2 miesiąc życia dziecka – w drugim miesiącu życia niemowlę potrafi kontrolować ustawienie główki i unieść ją z pozycji na brzuszku na wysokość 5 cm. Coraz częściej jego uwagę przykuwają zabawki i widzi już z większej odległości. Bobas zaczyna reagować na mimikę twarzy i głosy ludzi z otoczenia. Uwielbia noszenie na rękach. W drugim miesiącu życia pojawia się często kolka żołądkowa, przez co dziecko często płacze.   3 miesiąc życia dziecka – niemowlę unosi główkę coraz wyżej. Coraz częściej obraca się z boku na bok i śledzi ruchy swoich rodziców. Przy tym zaczyna gruchać i bawić się grzechotką.   4 miesiąc życia dziecka – maluszek waży dwa razy więcej niż zaraz po urodzeniu. W tym czasie zaczyna też sięgać rączką po interesujący go przedmiot i przewraca się z boku na bok. Możemy usłyszeć częsty śmiech malca, jak i jego cmokanie. W nocy śpi nawet 7 godzin, a w dzień upomina się regularnie, czyli co 3-4 godziny o jedzenie .   5 miesiąc życia dziecka – niemowlę urosło około 2-2,5 cm i przytyło 0,5 kg. Oprócz przekręcania się z brzucha na plecy i na odwrót potrafi też unieść...

kobieta trzymająca noworodka na rękach
©jolopes/Fotolia.com
Styl życia
Uwaga, mowa, pamięć, zmysły – jak rozwijają się u noworodka?
Noworodek początkowo skupia swoją uwagę na światłach lub zmianie dźwięków. Powyżej 2. miesiąca życia dziecko pamięta wydarzenia sprzed dwóch dni. Po 3. miesiącu niemowlę zwykle uczy się miejsc i budynków oraz znacznie rozwija się emocjonalnie. Aby wpłynąć na rozwój poznawczy dziecka, dobrze jest zamontować nad łóżeczkiem dziecięcym zabawki, żeby mogło samo ich doświadczać.

Noworodek początkowo skupia swoją uwagę na światłach lub zmianie dźwięków. Powyżej 2. miesiąca życia dziecko pamięta wydarzenia sprzed dwóch dni. Po 3. miesiącu niemowlę zwykle uczy się miejsc i budynków oraz znacznie rozwija się emocjonalnie. Aby wpłynąć na rozwój poznawczy dziecka, dobrze jest zamontować nad łóżeczkiem dziecięcym zabawki, żeby mogło samo ich doświadczać. Rozwój poznawczy noworodka skupia się wokół koncentracji uwagi, pamięci, mowy oraz uczenia się. W tym okresie kształtują się zdolności, które mają przełożenie na możliwości w późniejszym życiu. Rozwój zmysłów u niemowląt Dzięki zmysłom dziecko kształtuje wiedzę i potrafi orientować się w otaczającym go świecie. Niemowlęta mają najbardziej rozwinięty dotyk, więc dobrze czują wszelki ucisk, temperaturę i ból. W pierwszej godzinie po urodzeniu dziecko odczuwa zapachy, więc już na wstępie należy zadbać o jego higienę. Po pierwszym tygodniu życia noworodek czuje też smak, który początkowo dzieli się tylko na przyjemny i nieprzyjemny. Z kolei wzrok u dziecka rozwija się stopniowo. Najpierw rozróżnia ono kolor niebieski i zielony. Najwolniej rozwija się natomiast słuch. Niemowlę dopiero w czwartym tygodniu życia reaguje na głos. Jak się rozwija koncentracja uwagi u niemowląt? Uwaga zaczyna się u dziecka wraz z pierwszymi odruchami orientacyjnymi . Niemowlę reaguje na zapalone światło czy zmianę dźwięków w pomieszczeniu. Jeśli określone bodźce nie podobają mu się to mruży lub zamyka oczy, a rytm jego serca jest szybszy. W tym okresie niemowlę odróżnia kontury i ruch, a powyżej 3 miesięcy skupia się na rzeczach, które są dla niego ciekawe. Rozwój pamięci u niemowlęcia Dzieci powyżej 2 miesięcy są w stanie rozpoznać dźwięk , który...

Dziecko gra na bębenkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecko zdobywa nowe umiejętności – rozwój psychoruchowy
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się. Rozwój psychiczny i ruchowy noworodka Nowonarodzone dziecko dopiero przyzwyczaja się do życia poza łonem matki, jego wzrok jest bardzo wrażliwy i słaby. Malec do 4. tygodnia życia umie unosić główkę, leżąc na brzuchu i obracać ją , gdy będzie leżał na plecach. Noworodek sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby krzykiem lub płaczem. Reaguje też na zbyt silne bodźce świetlne czy dźwiękowe. Patrzy na twarze. W 2. miesiącu życia rozwój psychoruchowy jest już mocno zauważalny W 8. tygodniu życia dziecko zauważa i rozpoznaje kolory. Umie nie tyko wodzić wzrokiem za osobami czy przedmiotami, ale też zatrzymać na nich spojrzenie. Malec po 2. miesiącu życia może być w stanie samodzielnie obrócić się z boku na plecy. Stara się chwytać zabawki, które ma w zasięgu rąk, wkłada rączki do buzi. Dziecko uczy się w tym czasie wyrażać pierwsze emocje , np. radość, naśladuje mimikę dorosłych, głuży. Jest w stanie rozpoznać twarze rodziców. Rozwój psychoruchowy 3-miesięcznego dziecka Dziecko w 3 miesiącu życia ma coraz bardziej rozwinięte zmysły i rosną jego zdolności ruchowe. Umie utrzymać w rączce grzechotkę, sięga po to, co znajduje się w jego zasięgu. Niemowlę w wieku 3 miesięcy obraca się już nie tylko z boku na plecy, ale próbuje przekręcać się też z pleców na bok . Umie przez dłuższy czas utrzymać główkę wysoko, kiedy leży na brzuchu. Jest w stanie utrzymać główkę i ramiona podczas podciągania go za nadgarstki, by usiadło. Rozwój psychofizyczny 3-miesięcznego malca jest szczególnie wyraźny w jego sferze emocjonalnej –...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner