Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
wygładzanie sufitu
Flickr/Mark Nordgren/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Kiedy warto stosować tynk strukturalny - nowoczesna dekoracja na ścianach

Trend ozdabiania ścian we wnętrzach cegłą, tapetą lub okładziną kamienną utrzymuje się od kilku lat. Odmianą od tych dekoracji ściennych jest tynk strukturalny, przy którego użyciu uzyskasz efektowną strukturę powierzchni ściany.

Trend ozdabiania ścian we wnętrzach cegłą, tapetą lub okładziną kamienną utrzymuje się od kilku lat. Odmianą od tych dekoracji ściennych jest tynk strukturalny, przy którego użyciu uzyskasz efektowną strukturę powierzchni ściany.

Czym jest tynk strukturalny?

Tynk strukturalny jest masą tynkarską, za pomocą której można uzyskać różne efekty. Występuje w wersjach różniących się od siebie ziarnistością i gęstością. Jest to trafne rozwiązanie, gdy chcesz przełamać gładkość i jednobarwność pozostałych ścian w pomieszczeniu. Jeżeli dodatkowo pomalujesz tynk strukturalny farbą z błyskiem, to wszelkie wypukłości i zagłębienia będą lepiej widoczne i podkreślone.

Zalety tynku strukturalnego

Jeżeli nie przeznaczyłeś na aranżację wnętrza zbyt wysokiego budżetu, a chcesz w ciekawy sposób ozdobić ścianę, powinieneś zdecydować się właśnie na tynk strukturalny. Jest to niedrogie i niebanalne rozwiązanie, które pasuje do wnętrz urządzonych w różnym stylu, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Struktura tynku jest dobrym tłem dla mebli stylowych i z najnowszych kolekcji. Tynk cechuje odpowiednia przyczepność do podłoża, zaś jego porowata faktura sprawia, że ściana oddycha. Nie trzeba też obawiać się o utrzymanie go w czystości, gdyż jest odporny na ścieranie i trwały.

Jak nakładać tynk strukturalny?

Do nałożenia tynku strukturalnego możesz wykorzystać gotowy produkt i samodzielnie go nałożyć na ścianę, postępując zgodnie z instrukcją. Zakupioną masę nakłada się na ścianę na grubość 1 centymetra, a następnie modeluje się ją przy użyciu zębatej pacy. To, jakiego narzędzia użyjesz, wpłynie na efekt końcowy, na przykład za sprawą zębatej szczotki otrzymasz sztruksową fakturę, natomiast dzięki grabkom efekt tzw. grządki. Na koniec tynk pokrywa się farbą emulsyjną.

Kiedy i gdzie stosować tynk strukturalny?

Tynki strukturalne są wykorzystywane zarówno na powierzchniach zewnętrznych, jak i wewnątrz mieszkań. To uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym wnętrzu, nawet w łazience i kuchni, ponieważ jest odporne na działanie wilgoci. Ważne przy tym jest jednak, by tynk dodatkowo zabezpieczyć, zwłaszcza gdy użyjesz tynku do wykończenia ściany nad kuchennym blatem. Jeżeli ściany w pomieszczeniu nie są zbyt równe lub uszkodzone, to tynk je zamaskuje, warto go zatem wykorzystać podczas odnawiania starych ścian. Na położenie tynku strukturalnego powinno się przeznaczać stosunkowo dużą przestrzeń tak, by jego ciekawa struktura mogła zostać zauważona. W związku z tym warto zadbać o dobre oświetlenie pomieszczenia. Z drugiej strony w stosowaniu tynku we wnętrzach ważny jest umiar, ponieważ jest on wyrazistą dekoracją. Dlatego też wystarczy, że pokryjesz nim tylko jedną ścianę. W przeciwnym wypadku efekt może być przerysowany, a podczas przebywania w pokoju z tynkiem na wielu ścianach można będzie odnieść wrażenie przytłoczenia. 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
ściana z tynku i kamienia
©archideaphoto/Fotolia
Styl życia
Czym udekorować ściany w mieszkaniu?
Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów.

Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów. Boazeria W klasycznych wnętrzach do ozdabiania ścian wykorzystuje się nadal boazerię. Pasuje ona jednak również do wnętrz nowoczesnych i wiejskich. Sprawdzi się w jadalni, łazience czy przedpokoju. Można nią pokryć ścianę od podłogi aż po sufit, utrzymując w tej stylistyce także glify okienne. Wtedy powinno się ją dodatkowo ozdobić elegancką stolarką, czyli wgłębieniami i oddzielającą listwą, które nadadzą jej cech stylu angielskiego. Niska boazeria może stanowić dopełnienie tapety na zasadzie kontrastu: jasna boazeria i tapeta w mocny wzór. Taki zabieg jednak pomniejszy pomieszczenie. Natomiast jeśli ściana i niska boazeria zostaną utrzymane w takiej samej tonacji kolorystycznej, efekt będzie odwrotny, a pokój będzie wydawać się większy. Obecnie stosowana boazeria nie przypomina tej, która królowała w czasach PRL. Tynki dekoracyjne Zaletą tynku dekoracyjnego jest różnorodność faktur możliwych do uzyskania. Jest on odporny na działania mechaniczne, a także na wilgoć, ponieważ ma niską nasiąkliwość. Można zatem wybierać spośród tynku zacieranego, który zaciera się packą ze sztucznego tworzywa, a w efekcie uzyskuje się delikatnie fakturowaną powierzchnię, lub tynku strukturalnego , gdzie wzory odciska się lub żłobi w świeżym tynku packą, wałkiem lub szczotką. Można także zdecydować się na tynk ciągniony, który ma ziarnisty wypełniacz żłobiący w tynku różne wzory w czasie zacierania.   Występuje też tynk mozaikowy , który zawiera wypełniacze pod postacią kamyczków o różnej barwie. Sprawdza się on w dekorowaniu ścian...

Tynkowanie ściany
© Will Thomas/Fotolia.com
Styl życia
Jak tynkować ściany – kilka ważnych wskazówek
Tynkowanie można przeprowadzić w temperaturze od 5 do 25°C, minimum 2 miesiące po zakończeniu budowy domu. Ściana musi być gładka i sucha, bez rys i zadrapań.

Tynkowanie można przeprowadzić w temperaturze od 5 do 25°C, minimum 2 miesiące po zakończeniu budowy domu. Ściana musi być gładka i sucha, bez rys i zadrapań.   Tynkowanie ścian wymaga zastosowania się do kilku ważnych zasad. Jeśli się z nimi zapoznasz prace możesz wykonać samodzielnie, bez pomocy specjalistów. W ażne, by odpowiednio przygotować podłoże i poznać technikę tynkowania. Tynk, oprócz walorów estetycznych, chroni przed wilgocią i ogniem, nadaje też właściwy mikroklimat w pomieszczeniu. Wskazówki dotyczące tynkowania ścian Warunkiem długiego utrzymywania się tynku jest przestrzeganie pewnych reguł. Musisz pamiętać o czasie wykonywanych prac , temperaturze, zabezpieczeniu wyposażenia pomieszczenia oraz odpowiedniej kolejności. Uwzględnij zatem poniższe wskazówki. Tynkowanie ścian można zacząć najwcześniej 2-3 miesiące po wybudowaniu domu . W tym czasie budynek musi osiąść. Najlepiej, by prace tynkarskie wykonać do pół roku od zakończenia budowy. Podczas tynkowania temperatura powinna wynosić od 5 do 25°C, a wilgotność powietrza poniżej 70%. Przed rozpoczęciem prac sprawdź i przygotuj podłoże . Podłoża betonowe oraz żelbetonowe tynkuj co najmniej dwa miesiące po betonowaniu. Zanim zaczniesz nakładać tynk, zabezpiecz stalową siatką wszelkie elementy metalowe oraz drewniane (np. rury). Ponadto przedmioty metalowe pomaluj środkiem antykorozyjnym albo farbą olejną. Jeśli w pokoju są już zamontowane okna, zabezpiecz je folią malarską, by się nie pobrudziły. Nałóż siatkę tynkarską wszędzie tam, gdzie ściana jest narażona na pęknięcia. Zacznij prace od tynkowania sufitu, a dopiero potem przejdź do ścian. Przygotowywanie podłoża Warunkiem długotrwałego utrzymania tynku jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dzięki tej czynności materiał będzie miał dobrą przyczepność, nie...

Tapeta na ścianach
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Najmodniejsze sposoby na wykończenie ścian w salonie
Ściany z elementem dekoracyjnym to modne rozwiązanie w aranżacji salonu. Do ich wykończenia najczęściej stosuje się tapetę, kamień lub tynk strukturalny.

Ściany z elementem dekoracyjnym to modne rozwiązanie w aranżacji salonu. Do ich wykończenia najczęściej stosuje się tapetę, kamień lub tynk strukturalny.   Salon to wizytówka domu. Modnie urządzony będzie miejscem wypoczynku i relaksu. 1.Tapeta W ostatnich latach tapety przeżywają swój wielki powrót. Ze względu na mnogość wzorów i kolorów, tapeta ma niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pasuje zarówno do mieszkania w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Nie tylko ożywia wnętrze, ale potrafi też zamaskować mankamenty ściany. 2. Płytki ceramiczne Ściany w salonie to nietypowe miejsce na umieszczenie płytek ceramicznych. Czasami warto jednak odejść od przyjętych schematów i stworzyć coś niepowtarzalnego. Zwłaszcza jeśli zależy nam na stworzeniu orientalnego klimatu. Płytki ułożone we wzór mozaiki sprawdzą się wtedy idealnie. 3. Korek Płyty korkowe to wciąż mało popularny materiał wykończeniowy. A ze względu na swoje właściwości izolacyjne, elastyczność i łatwość konserwacji korek może okazać się świetnym rozwiązaniem . Dostepny jest w wielu wzorach o różnej kolorystyce. 4. Skóra tapicerowana Ściana obita miękką skórą to rozwiązanie doskonale znane z sypialni , gdzie umieszcza się ją za wezgłowiem łóżka. Ale coraz częściej służy za element wykończeniowy w innych pomieszczeniach, również w salonie . Ściany tapicerowane są eleganckie oraz wprowadzają do wnętrza ciepły klimat. 5. Cegła i kamień Najbardziej popularnym ostatnio sposobem na wykończenie ścian jest cegła i kamień ozdobny. W roli okładziny ściennej tego rodzaju sprawdzą się zarówno płytki z kamienia naturalnego , jak i z gipsu, betonu czy klinkieru. Jest to rozwiązanie nie tylko atrakcyjne estetycznie, ale też praktyczne. Wykończenie z kamienia jest trwałe i odporne na uszkodzenia. 6. Drewno Deski na...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner