Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
białe majtki
Flickr/Maegan Tintari/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Silne krwawienia menstruacyjne – choroba czy właściwość organizmu

Obfity okres to taki, który trwa ponad tydzień i pozbawia nas ponad 100 ml krwi (liczba zużytych podpasek w ciągu dnia – około 10 szt.).

Obfity okres to taki, który trwa ponad tydzień i pozbawia nas ponad 100 ml krwi (liczba zużytych podpasek w ciągu dnia – około 10 szt.).

 

Miesiączka, okres, menstruacja – różnie można określać dni comiesięcznego kobiecego krawienia. Wiąże się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak PMS, bóle brzucha czy osłabienie odporności i podatność na infekcje. W momencie, gdy do wszystkich tych symptomów dochodzą jeszcze bardzo obfite krwawienia sytuacja staje się nieznośna.

Obfity okres może świadczyć o poważnej chorobie

Nieregularna i obfita miesiączka może zdarzyć się każdej kobiecie (szczególnie tej, która dopiero zaczęła miesiączkować oraz tej przed menopauzą), jednak gdy powtarza się regularnie może sygnalizować poważne schorzenia, tj.:

  • polipy szyjki macicy lub śluzówki macicy,
  • mięśniaki macicy,
  • rozwijająca się infekcja,
  • endometrioza,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • choroby tarczycy,
  • rak szyjki macicy,
  • rak jajnika,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroba Willebranda.

 

Wszelkie nieprawidłowości i odchylenia od przyjętych norm związanych z regularnością cyklu menstruacyjnego powinny być zdiagnozowane przez specjalistę oraz (w zależności od potrzeby) objęte leczeniem. W momencie, gdy wiemy gdzie tkwi problem, podjęcie odpowiednich kroków może go raz na zawsze usunąć. Ale co robić, gdy nie jest to możliwe, ponieważ nie wykryto żadnych chorób ani zaburzeń, i musimy się co miesiąc zmagać z obfitymi krwawieniami?

Jak radzić sobie z obfitym okresem?

Przede wszystkim należy zweryfikować jaki prowadzimy tryb życia, czy nie jest on zbyt intensywny, stresujący, czy nie wymagamy od siebie zbyt wiele i nieustannie jesteśmy zestresowane? Czy nie eksploatujemy za bardzo swojego organizmu, nie przemęczamy się? Odpoczynek, który zapewni spokój i regenerację sił, jest niezbędnym elementem każdego dnia. Czyli po pierwsze relaks. Po drugie – komfort. Chłodny prysznic, bardzo odświeża, chłodna woda spowoduje również obkurczenie naczyń krwionośnych, co może na krótko nieznacznie osłabić krwawienie. Ważne jest wzbogacenie codziennej diety w wapń, ponieważ działa on rozkurczowo na mięśnie macicy, a to właśnie jej wzmożone skurcze powodują obfite krwawienia.

 

Należy także zwiększyć suplementację żelaza, gdyż comiesięczny ubytek dużej ilości krwi, może powodować osłabienie, a w konsekwencji długotrwałego niedoboru nawet anemię.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta ze złowrogim spojrzeniem
Pixabay/PublicDomainPictures/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Ile trwa twój cykl?
Nieregularny okres występuje gdy często zmienia się czas dzielący między poszczególne krwawienia menstruacyjne. Prawidłowy cykl menstruacyjny to taki, którego długość oscyluje pomiędzy 21 a 35 dniami. Jeżeli ten czas się wydłuża lub skraca wówczas mówimy o cyklach nieregularnych.

Nieregularny okres występuje gdy często zmienia się czas dzielący między poszczególne krwawienia menstruacyjne. Prawidłowy cykl menstruacyjny to taki, którego długość oscyluje pomiędzy 21 a 35 dniami. Jeżeli ten czas się wydłuża lub skraca wówczas mówimy o cyklach nieregularnych.   Wahania długości cyklu mogą wynosić od 20 do 45 dni , jednak zdarza się, że rozbieżności bywają większe, natomiast jeśli trwają tę samą liczbę dni – uznajemy je za regularne. Przez 2 lata od pojawienia się pierwszej miesiączki nieregularny okres jest zupełnie normalny i uważa się go za prawidłowy.   W medycynie istnieje klasyfikacja zaburzeń menstruacji, zgodnie z którą wyróżnia się miesiączki: skąpe (hypomenorrhoea) – czas trwania: od kilku do 48 godzin, utrata krwi <30 ml Przyczyn najczęściej szuka się w zaburzeniach hormonalnych (tj. niski poziom estrogenów), zespole policystycznych jajników, uszkodzeniu błony śluzowej macicy lub ostrym stanie zapalnym narządu rodnego z bliznami i zrostami na śluzówce; obfite (hypermenorrhoea) – czas trwania: krwawienie nie ustępuje przez 7 dni, utrata krwi >100 ml, spowodowane są najczęściej endometriozą (przerostem błony śluzowej macicy), polipami, rozwijającą się infekcją lub chorobami tarczycy; częste (polymenorrhoea) – długość cyklu <21 dni, również spowodowane są niewłaściwą gospodarką hormonalną. Przy tak częstym okresie owulacja może się pojawić bardzo szybko, z powodu skrócenia fazy dojrzewania pęcherzyka w jajniku, co znacząco utrudnia zapłodnienie, ponieważ błona śluzowa macicy jest zbyt niedojrzała by zagnieździło się w niej jajeczko; rzadkie (oligomenorrhoea) – długość cyklu >35 dni, może wynikać z braku jajeczkowania, za co odpowiedzialna jest przysadka mózgowa, jej prawidłowe funkcjonowanie zaburzają czynniki takie jak silny stres czy trauma.  ...

zmartwiona kobieta siedząca na kanapie
©TristanBM/Fotolia.com
Styl życia
Krwawienie międzymiesiączkowe - czy powinno zaniepokoić? Przyczyny krwawienia międzymiesiączkowe
Krwawienie międzymiesiączkowe może pojawić się u zdrowych kobiet w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub podczas owulacji. Niekiedy jest spowodowane poważnymi chorobami, np. nowotworem szyjki macicy, endometriozą lub zespołu policystycznych jajników.

Krwawienie międzymiesiączkowe może pojawić się u zdrowych kobiet w wyniku przyjmowania doustnej antykoncepcji lub podczas owulacji. Niekiedy jest spowodowane poważnymi chorobami, np. nowotworem szyjki macicy, endometriozą lub zespołu policystycznych jajników. Krwawienie międzymiesiączkowe może być spowodowane różnymi przyczynami. Nierzadko jest wynikiem zmian hormonalnych pojawiających się wskutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych . Może również być objawem mięśniaków i polipów jajnika oraz infekcji. Co oznacza prawidłowe krwawienie miesięczne? Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni, średnio 28 dni. Regularna miesiączka traktowana jest jako oznaka zdrowej kobiety. Menstruacja powinna trwać od 3 do 7 dni. Mogą towarzyszyć jej dolegliwości bólowe, których nasilenie jest indywidualne u każdej kobiety. Prawidłowa miesiączka nie powinna być nadmiernie bolesna ani zbyt obfita. Krwawienia międzymiesiączkowe są niepokojące dla każdej kobiety. Bardzo często pojawiają się u młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować. W tej sytuacji jest to normalne, gdyż cykl miesiączkowy z czasem się ureguluje. Przyjęte jest, że przez dwa lata od menarche (pierwsza miesiączka) menstruacje mogą być nieregularne . Krwawienie międzymiesiączkowe a antykoncepcja Krwawienie międzymiesiączkowe może być spowodowane przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Najczęściej pojawia się przez pierwsze trzy miesiące zażywania tabletek. W przypadku, gdy krwawienia międzymiesiączkowe nie ustępują i trwają dłużej niż trzy miesiące należy zgłosić się do lekarza ginekologa. Jego zadaniem jest określenie, czy zastosowany preparat antykoncepcyjny jest odpowiedni dla kobiety czy należy go zastąpić innym. Niekiedy organizm potrzebuje więcej czasu, aby przyzwyczaić się do zmian hormonalnych...

brzuch kobiety w ciąży
Pixbay/louda2455/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy w ciąży możemy spodziewać się miesiączki?
Miesiączka w ciąży? Czy to możliwe? Zazwyczaj jest tak, że brak krwawienia interpretujemy jako ciążę. Wszystko komplikuje się, kiedy słyszymy od innych kobiet, że okres w ciąży jest możliwy. Czy rzeczywiście podczas ciąży kobieta miesiączkuje?

Miesiączka w ciąży? Czy to możliwe? Zazwyczaj jest tak, że brak krwawienia interpretujemy jako ciążę. Wszystko komplikuje się, kiedy słyszymy od innych kobiet, że okres w ciąży jest możliwy. Czy rzeczywiście podczas ciąży kobieta miesiączkuje? Plamienia w ciąży mogą przypominać miesiączkę Nie brakuje kobiet, które uważają, że podczas ciąży miały miesiączkę. To nieprawda. Bywa tak, że kobieta w ciąży podczas spodziewanego okresu dostaje plamień , a to nazywa miesiączką. Krwawienie podczas ciąży jest mniej obfite niż menstruacja i pojawia się najczęściej od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. To wtedy dochodzi do zagnieżdżenia jaja w błonie śluzowej macicy, które w tym okresie jest bardzo ukrwione. Krwawienie nie jest tak samo intensywne jak prawidłowa miesiączka.   Posiada także inną barwę, dlatego gołym okiem można zauważyć, że jest inne od typowego okresu. Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać zagrożenia dla jej przebiegu. Jest jednak objawem, który należy skonsultować z lekarzem. Przyczyną plamienia może być mała ilość progesteronu, ciąża pozamaciczna, niewłaściwe ulokowanie jaja płodowego, czy obumarcie zarodka. Kiedy zauważysz niepokojące zmiany, poradź się ginekologa, który wykona badanie USG. Ile trwa twój cykl? Poznaj  najczęstsze przyczyny nieregularnego okresu . Czy silne krwawienia to norma?  Jak sobie radzić z obfitym okresem ? Jak długo powinno trwać krwawienie?  Ile trwa okres - miesiączka  6-dniowa to norma?

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner