Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
kobieta w białym biustonoszu
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Endometrioza, wyłącznie kobieca przypadłość

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Objawia się obecnością endometrium poza jamą macicy. Może okazać się przewlekła i trudna do wyleczenia. Często powoduje niepłodność. Wcześnie wykryta gruczolistość macicy zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Objawia się obecnością endometrium poza jamą macicy. Może okazać się przewlekła i trudna do wyleczenia. Często powoduje niepłodność. Wcześnie wykryta gruczolistość macicy zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Endometrium w różnych etapach życia kobiety

Endometrium to błona śluzowa macicy. Jest wrażliwa na hormony steroidowe (estrogeny i gestageny), dlatego zmienia się razem z cyklem miesięcznym. W trakcie cyklu menstruacyjnego tkanka narasta i złuszcza się. Endometrium przed okresem dojrzewania osiąga grubość od 0,3 do 0,5 mm. U kobiet miesiączkujących zwykle wartość ta w okresie okołoowulacyjnym waha się od 7-9 mm, a w drugiej fazie cyklu endometrium osiąga do 15 mm. Gdy błona śluzowa macicy osiąga grubość powyżej 15 mm, traktuje się to jako nieprawidłowość. Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą w okresie po menopauzie powinny mieć endometrium do 8 mm. Dla kobiet, które nie stosują terapii hormonalnej właściwa wartość to 5 mm. Jeżeli błona śluzowa macicy po menopauzie osiąga powyżej 12 mm może to sygnalizować nowotwór trzonu macicy.

Endometrioza, czyli endometrium poza jamą macicy

Endometrioza (gruczolistość macicy) to hormonalno-immunologiczna choroba narządów płciowych, która dotyczy kobiet (najczęściej w wieku rozrodczym). Komórki błony śluzowej lokują się poza macicą, tam narastają i złuszczają się. Budową przypominają komórki, które znajdują się wewnątrz macicy. Aktywność wydzielnicza komórek jest widoczna. Reagują na wszelkie zmiany hormonalne cyklu menstruacyjnego, powodując w ten sposób przewlekłe zapalenia. Prowadzi to do wewnętrznych krwotoków, powstawania blizn, zrostów, guzków i zapaleń. Endometrioza generuje zmiany anatomiczne w miednicy mniejszej.

 

Narośla śluzówki macicy najczęściej lokalizują się w jamie brzusznej. Pojawiają się na jajnikach, wiązadłach podtrzymujących macicę, jajowodach, na przestrzeni pomiędzy pochwą a odbytem i zewnętrznych częściach macicy.

Objawy gruczolistości macicy

Objawem typowym dla endometriozy jest przewlekły ból w okolicach miednicy (trwający ok. 6 miesięcy, niezależnie od faz cyklu menstruacyjnego). Ponadto dokuczliwy ból podczas stosunków, miesiączkowania i przy wypróżnianiu. Cykliczne bóle charakterystyczne dla rwy kulszowej i krwotoki z odbytu lub dróg rodnych. Niekiedy endometrioza objawia się biegunką, zaparciami lub częstomoczem.

 

Endometrioza często nie objawia się żadnymi symptomami, a jej rozpoznanie następuje przypadkowo, np. w trakcie badania ginekologicznego. Rozpoznanie endometriozy oparte jest na wyniku badania ginekologicznego (ocena wielkości, pozycji i ruchliwości macicy i przydatków), badaniach obrazowych (USG), względnie tomografii, rezonansu magnetycznego oraz wyniku laparoskopii i badań histologicznych pobranych tkanek.

Przyczyny powstawania endometriozy

Wśród przyczyn endometriozy wymienia się czynniki wrodzone, alergiczne, środowiskowe, autoimmunologiczne i epigenetyczne. Podstawowym mechanizmem powodującym namnażanie i powstawanie ognisk gruczolistości macicy jest miesiączkowanie wsteczne. Krew przedostaje się wtedy jajowodami do jamy otrzewnowej, a złuszczone komórki endometrium mają możliwość wszczepienia się. Jednak procesowi temu muszą towarzyszyć także inne nieznane czynniki, ponieważ mechanizm wstecznego miesiączkowania zachodzi także u kobiet zdrowych.

Leczenie endometriozy

Metody farmakologiczne – w farmakologii stosuje się hormonalne preparaty o działaniu antykoncepcyjnym (zwalczają ból związany z endometriozą), odpowiedniki hormonu, który uwalnia gonadotropiny (łagodzą ból i zmniejszają produkcję gonadotropin przez przysadkę), progestageny (powodują zanik implantów endometriotycznych). W rzadszych przypadkach podaje się także inhibitory aromatazy (enzym wpływający na produkcję estrogenów i gestagenów) i danazol (hamuje syntezę hormonów jajnika). Terapia farmakologiczna nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia, może utrudniać zajście w ciążę, a wielu przypadkach jest po prostu całkowicie nieskuteczna.

 

Metody chirurgiczne. Do wskazań leczenia operacyjnego należy brak skuteczności farmakoterapii, ból w okolicy miednicy mniejszej, niepłodność w trakcie trwania endometriozy i torbiele endometrialne na jajnikach. Zachowawcze leczenie chirurgiczne to usunięcie ognisk endometriozy (zwykle laparoskopem). Leczenie radykalne, stosowane w ciężkich przypadkach, polega na usunięciu macicy i jajników.

 

Można również posługiwać się metodami skojarzonymi (połączenie farmakologii i chirurgii). Decyzja o tym, jaki sposób leczenia należy wybrać zależy od skuteczności i reakcji organizmu kobiety. Często bierze się pod uwagę plany macierzyńskie – u kobiet planujących ciążę zaleca się raczej metodę chirurgiczną niż farmakoterapię.

 

Endometrioza powoduje niepłodność i dolegliwości bólowe, a w związku z tym wpływa na pogorszenie jakości życia. Jest to choroba, której leczenie odbywa się na oddziałach ginekologicznych. Jest na tyle niebezpieczna, że może prowadzić do usunięcia macicy (histerektomii).


  • Zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz określane jest mianem podwójnej miesiączki. Jest to endometrioza, czyli zrosty na macicy.
  • Zrosty powstające wewnątrz macicy mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy. Sprawdź, czy nie grozi ci zespół Ashermana.
  • Zrosty na macicy wymagają leczenia hormonalnego lub chirurgicznego. Oprócz tego przy endometriozie ważna jest dieta, redukcja masy ciała i ruch. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta trzymająca się za brzuch
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Zrosty na macicy. Endometrioza: choroba podwójnej miesiączki
Zrosty na macicy powstają z powodu choroby „podwójnej miesiączki” - endometriozy. Jest to zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz. Endometrioza prowadzi do powstania pasm włóknistych zbliznowaceń tkankowych.

Zrosty na macicy powstają z powodu choroby „podwójnej miesiączki” - endometriozy. Jest to zaburzenie błony śluzowej macicy, która krwawi nie tylko na zewnątrz organizmu, ale i do wewnątrz. Endometrioza prowadzi do powstania pasm włóknistych zbliznowaceń tkankowych.   Zrosty na macicy kobiety cierpiącej na endometriozę są głównie spowodowane miejscowymi stanami zapalnymi. Ogniska endometrialne podczas krwawienia miesiączkowego powiększają się i z czasem łączą z innymi, tworząc tzw. pasmo zbliznowaceń tkankowych , nazywanych potocznie zrostami. Powstać mogą one wewnątrz macicy, ale również na zewnątrz. Macica krwawi wewnątrz, ale również na zewnątrz do otrzewnej. To podwójna miesiączka sprawia, że wewnątrz organizmu gromadzi się krew, a z czasem powoduje powstanie zrostów. Objawy endometriozy Kobieta, która boryka się z tą chorobą, doświadcza silnego, dotkliwego bólu w dole brzucha, bolesnych i zbyt długich miesiączek, sprawiającego ból stosunku płciowego . Endometrioza wiąże się też z problemami z zajściem w ciążę oraz pojawianiem się krwi w kale lub moczu. Efektem endometriozy może być bezpłodność – zrosty wewnątrz macicy mogą zamknąć trzon macicy. Diagnoza choroby stawiana jest przeważnie na podstawie badania laparoskopowego wnętrza macicy. Leczenie endometriozy Największą trudnością w przypadku choroby „podwójnej miesiączki ” jest fakt, że nie odnaleziono na nią skutecznej metody leczenia. Zrosty na macicy i innych narządach w przypadku endometriozy po chirurgicznym usunięciu mają dużą tendencje do odrastania. Jedynym leczeniem jest tutaj zaleczenie objawów choroby: wywoływanie pseudomenopauzy przede wszystkim za pomocą obniżenia poziomu estrogenu. Polecane są również tabletki hormonalne, które zmniejszają krwawienie do zewnątrz. Przeważnie lekarze przepisują silne leki przeciwbólowe.   Endometrioza to...

Kobieta leżąca na łóżku, trzymająca się za brzuch.
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Zespół Ashermana: niebezpieczne zrosty na macicy
Zrosty na macicy to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zrośnięcia się trzonu macicy. To główny objaw choroby Ashermana – rzadko występującego zaburzenia układu płciowego kobiety. Zrosty powstają wewnątrz macicy i mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy.

Zrosty na macicy to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zrośnięcia się trzonu macicy. To główny objaw choroby Ashermana – rzadko występującego zaburzenia układu płciowego kobiety. Zrosty powstają wewnątrz macicy i mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy.   Zespół Ashermana to zrosty na macicy, pojawiające się na wewnętrznej ścianie macicy jako bliznowate połączenia tkankowe. Przyczyną jego powstania może być aborcja, łyżeczkowanie, powikłania poporodowe, cesarskie cięcie czy choroby: schistosomiaza (choroba krwi) czy endometrioza (zapalenie błony śluzowej w macicy). Objawy zespołu Ashermana Zrosty na macicy są głównym objawem zespołu Ashermana, ale obok nich występuje szereg innych: zanik miesiączki, obfite krwawienia, ból w dole brzucha, poronienie.   Zespół Ashermana przy dużej liczbie zrostów może doprowadzić do bezpłodności i całkowicie zamknąć trzon macicy. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie. Diagnostyka zespołu Ashermana Diagnozowanie zrostów na macicy prowadzi się głównie za pomocą wziernikowania macicy (histeroskopii). Jest to badanie pozwalające na dokładne stwierdzenie ilości i wielkości zmian patologicznych, powstałych we wnętrzu macicy . Badaniem dodatkowym może okazać się histerosalpingografia (potocznie nazywana HSG). Dzięki niej otrzymuje się radiologiczny obraz macicy i jajowodów. Innym, rzadko zalecanym badaniem przy zrostach, jest również sonohysterogram (SHG) – wykonuje się go przy pomocy wstrzyknięcia roztworu solnego do macicy przez pochwę i obejrzenie macicy za pomocą aparatu USG . Leczenie zespołu Ashermana Leczenie zrostów wewnątrz macicy odbywa się dwuetapowo: Usunięcie chirurgiczne – na początku lekarz usuwa chirurgicznie zrosty oraz zakłada tymczasowo cewnik, który zabezpiecza...

Dieta przy endometriozie
© PhotoSG/Fotolia.com
Styl życia
Produkty zakazane i dozwolone w diecie przy endometriozie
Dieta przy endometriozie powinna opierać się na zdrowych i nieprzetworzonych produktach. Dozwolone są świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, drób i ryby. Niewskazane są wszelkie używki.

Dieta przy endometriozie powinna opierać się na zdrowych i nieprzetworzonych produktach. Dozwolone są świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, drób i ryby. Niewskazane są wszelkie używki.   Endometrioza to migrowanie endometrium , czyli błony śluzowej macicy, poza macicę, w tym do jamy brzusznej. Tkanka wyścielająca macicę nawet poza nią zachowuje się w ten sam sposób, sprawiając ból i powodując inne dolegliwości. Oprócz leczenia hormonalnego lub chirurgicznego, przy endometriozie ważna jest dieta, redukcja masy ciała i ruch. Wpływ żywienia na endometriozę Aby złagodzić dolegliwości endometriozy i wspomóc działanie leków i rekonwalescencję po ewentualnym zabiegu chirurgicznym, warto stosować zalecaną w przypadku endometriozy dietę. Polega ona na spożywaniu produktów hamujących wydzielanie odpowiedzialnych za przerost endometrium estrogenów i wykluczeniu tych, które napędzają produkcję tych hormonów. Poza tym kluczowe jest jedzenie produktów poprawiających odporność , zawierających antyoksydanty, przyspieszających usuwanie toksyn z organizmu, niwelujących stany zapalne, dobrych dla układu pokarmowego i łagodzących stres. Produkty niewskazane w endometriozie Dieta przy endometriozie nie powinna zawierać wołowiny, wieprzowiny ani krowiego mleka. Lepiej zrezygnować z masła i innych tłuszczów zwierzęcych . Na czarnej liście są też czarna herbata, kawa, alkohol i słodkie napoje. Najlepiej ograniczyć również węglowodany i produkty zawierające mąkę pszenną. W diecie przy endometriozie nie ma miejsca dla mocno przetworzonej żywności zawierającej chemiczne dodatki i sztuczne barwniki. Należy wystrzegać się m.in. aspartamu, kwasu ortofosforowego, benzoesanu sodu, glutaminianu sodu i sacharyny. Produkty dozwolone w endometriozie Dieta przy endometriozie...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner