Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Surowe mięso
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Tłuszcze nasycone mogą powodować groźne dla życia schorzenia

Jeśli organizmowi dostarcza się zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, można zaburzyć jego pracę. Nadmiar tłuszczu odłoży się w komórkach i spowoduje otyłość, a tłuszcz krążący we krwi – cholesterol – może doprowadzić do miażdżycy.

Jeśli organizmowi dostarcza się zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, można zaburzyć jego pracę. Nadmiar tłuszczu odłoży się w komórkach i spowoduje otyłość, a tłuszcz krążący we krwi – cholesterol – może doprowadzić do miażdżycy.

Nasycone kwasy tłuszczowe a cholesterol

Organizm ludzki samodzielnie produkuje cholesterol, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Na ten związek tłuszczowy są zamieniane także tłuszcze dostarczane z pokarmami. Jeśli spożywanych jest zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterol może mieć zbyt wysoki poziom we krwi i zacząć odkładać się w tętnicach. Na tym polega miażdżyca, choroba układu krążenia, w której przez zbyt wysoki pozom „złego” cholesterolu ulega zmniejszenie światło tętnic i tym samym utrudniony zostaje przepływ krwi.

 

Miażdżyca mocno zaburza doprowadzanie krwi do wszystkich kluczowych części ciała. Cholesterol zalegający w tętnicach powoduje chorobę niedokrwienną serca – mięsień sercowy musi pracować ciężej, aby natlenowana krew dopłynęła wszędzie tam, gdzie powinna. Miażdżyca może prowadzić do powstania zatoru płucnego, udaru mózgu i do zawału. Najpopularniejszym schorzeniem towarzyszącym, wywołującym m.in. zawał serca, jest nadciśnienie. Czasem nadmiar cholesterolu skutkuje też chorobą niedokrwienną nóg.

Odkładanie się tłuszczu w komórkach – otyłość, żylaki

Oprócz groźnych dla życia schorzeń, jak miażdżyca czy nadciśnienie, zbyt duże spożywanie produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe prowadzi do otyłości. Wiąże się ona z utratą sprawności, czasem uniemożliwia normalne życie, wyklucza ze społeczeństwa i przyczynia się do zachorowania na depresję. Osoby otyłe przeważnie muszą zmagać się z chorobami towarzyszącymi otyłości. Zazwyczaj są to powodowane przez zbyt wysoki cholesterol miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, zapchane tętnice i żyły. Uszkodzenia żył, usztywnienie tych naczyń krwionośnych w wyniku odkładania się w nich złogów prowadzą do powstawania żylaków.

Czego unikać – produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe

Tłuszcze nasycone są przede wszystkim w mięsie: wieprzowinie, wołowinie, drobiu (zwłaszcza w skórze), i w jego przetworach, a także w tłuszczach zwierzęcych (smalcu, słoninie). Należy też uważać z ilością spożywanych produktów mlecznych o dużej zawartości tłuszczu. Wzrost poziomu cholesterolu powodują też czekolada i ciastka pieczone z dodatkiem masła (zwłaszcza kruche). Nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się również w takich produktach jak: olej palmowy i olej kokosowy – należy szczególnie uważać, żeby nie zastąpić zdrowych tłuszczów, np. oliwy z oliwek i oleju roślinnego, niezdrowymi.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Oleje nasycone i nienasycone przelane do butelek.
©Rawf8/Fotolia.com
Styl życia
Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone – występowanie i działanie
Przyswajanie kwasów tłuszczowych nasyconych podnosi poziom cholesterolu i zwiększa ryzyko zawału i udaru. Kwasy nienasycone dzielą się na kwasy omega-3 i omega-6. Substancje wpływają na poprawę samopoczucia oraz minimalizują występowanie chorób, np wieńcowych.

Przyswajanie kwasów tłuszczowych nasyconych podnosi poziom cholesterolu i zwiększa ryzyko zawału i udaru. Kwasy nienasycone dzielą się na kwasy omega-3 i omega-6. Substancje wpływają na poprawę samopoczucia oraz minimalizują występowanie chorób, np wieńcowych.   Tłuszcz kojarzy się z czymś niezdrowym i tuczącym, jednak nie każdego należy unikać. Ten składnik diety jest źródłem kwasów tłuszczowych, które są podstawowym budulcem w organizmie człowieka.   Do czego służą kwasy tłuszczowe?   Za pomocą kwasów tłuszczowych transportowane są niektóre witaminy, takie jak A, K i E. Substancje te są niezbędne dla rozwoju i zdrowia człowieka , ponieważ dostarczają mu energii. Organizm nie potrafi sam ich wyprodukować lub wytwarza je w zbyt małej ilości, dlatego należy uzupełniać je wraz z pokarmem. Jednak niektóre z kwasów w nadmiarze szkodzą zdrowiu człowieka   Działanie kwasów nasyconych i nienasyconych.   Kwasy nasycone są rodzajami tłuszczów, których ludzie powinni się wystrzegać w nadmiarze. Podnoszą one poziom tzw. złego cholesterolu we krwi, co wiąże się z zaburzeniami gospodarki lipidowej. Tłuszcze nasycone prowadzą do powstawania stanów zapalnych organizmu oraz złogów w tętnicach . Przekroczenie dopuszczalnych norm cholesterolu przyczynia się do otyłości, grozi chorobami układu krążeniowego , sprzyja rozwojowi nowotworów oraz podnosi ryzyko zawału i udaru. W przeciwieństwie do kwasów nasyconych, tłuszcze nienasycone wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dzielą się one na dwie grupy: kwasy omega-3 i omega-6. Obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu minimalizują ryzyko chorób i pomagają utrzymać dobre zdrowie. Są one szczególnie pomocne dla kobiet,...

Sushi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Tłuszcze nienasycone budują odporność organizmu
Tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe. Nasycone kwasy tłuszczowe mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu a w konsekwencji do miażdżycy, otyłości i chorób serca. Dlatego warto wybierać tłuszcze nienasycone, uważane za zdrowe tłuszcze.

Tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, jednak niektóre z nich mogą być szkodliwe. Nasycone kwasy tłuszczowe mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu a w konsekwencji do miażdżycy, otyłości i chorób serca. Dlatego warto wybierać tłuszcze nienasycone, uważane za zdrowe tłuszcze. Przewaga tłuszczów nienasyconych nad kwasami tłuszczowymi nasyconymi Tłuszcze nienasycone nie tylko spełniają ważną rolę w organizmie, ale i obniżają poziom „złego” cholesterolu. Kwas omega-3 może nawet powstrzymać rozwój choroby nowotworowej. W przeciwieństwie do nasyconych kwasów tłuszczowych tłuszcze nienasycone nie mogą powodować miażdżycy ani nadciśnienia. A to dlatego, że nie odkładają się w naczyniach wieńcowych w postaci złogów. Tłuszcze są konieczne, by organizm funkcjonował prawidłowo , więc skoro trzeba ich sobie dostarczać, warto postawić na zdrowe tłuszcze. Niedobór tłuszczów nienasyconych może objawiać się m.in. podatnością na zachorowania, złym gojeniem się ran czy problemami skórnymi. Produkty zawierające zdrowe tłuszcze Tłuszcze nienasycone są m.in. w rybach. Zatem im bardziej tłusta ryba, tym zdrowsza – zupełnie odwrotnie niż w przypadku innego mięsa. Warto też zainteresować się tranem , który uzupełnia niedobory witamin i zdrowych tłuszczów. Na rynku są dostępne preparaty, które nie mają charakterystycznego smaku tranu, co znacznie ułatwia ich stosowanie zwłaszcza u dzieci. Źródłem tłuszczów nienasyconych są też niektóre oleje roślinne , w tym oliwa z oliwek, ale tylko ta z pierwszego tłoczenia. Inne produkty zawierające zdrowe tłuszcze to: olej sojowy, olej kukurydziany, olej słonecznikowy, olej lniany, olej sezamowy, orzechy, siemię lniane. Planuj posiłki. Zdrowe odżywianie w praktyce: oto jadłospis na cały dzień dla kobiety wykonującej...

sałatka z pomidorami i serem
Pixabay/stux/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Śródziemnomorski temperament na talerzu – czas poznać tajemnicę doskonałej kondycji Greków i Włochów
Dieta śródziemnomorska, to dobra dieta, co zostało potwierdzone i udowodnione naukowo. Jest też uniwersalna, ponieważ mogą ją stosować mieszkańcy różnych zakątków Ziemi w celu polepszenia komfortu życia.

Dieta śródziemnomorska, to dobra dieta, co zostało potwierdzone i udowodnione naukowo. Jest też uniwersalna, ponieważ mogą ją stosować mieszkańcy różnych zakątków Ziemi w celu polepszenia komfortu życia. Seven Countries Studies – rewolucyjne odkrycie W wyniku wieloletnich badań przeprowadzonych na populacji 7 państw: Japonia, Grecja, Jugosławia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone i Finlandia wyłoniono sposób odżywiania, który najmniej obciąża układ sercowo-naczyniowy , tym samym przyczyniając się do poprawienia jakości życia. Wśród krajów objętych badaniem Seven Countries Study Grecja i Włochy miały najniższy odsetek ryzyka zachorowalności na miażdżycę oraz chorobę niedokrwienną serca, na co bezpośredni wpływ – jak udowodniono – miała dieta stosowana przez ich mieszkańców. Proporcje produktów spożywanych w diecie śródziemnomorskiej wysoki poziom spożycia oliwy z oliwek; duże spożycie warzyw i owoców oraz produktów zbożowych (głównie chleba); duże spożycie nasion roślin strączkowych; średnie spożycie produktów mlecznych; średnie spożycie alkoholu (głównie wina); średnie spożycie ryb; małe spożycie mięsa i produktów mięsnych oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.   Badania przeprowadzone na całym świecie wskazują, że dieta śródziemnomorska stosowana w wielu populacjach i na wszystkich kontynentach przyczynia się do obniżenia o co najmniej 50% liczby zgonów spowodowanych przez choroby układu sercowo-naczyniowego i zawały serca . Ponadto zarejestrowano, że wskaźnik ogólnej śmiertelności u osób z chorobą wieńcową znacznie spada. Tłuszcze zwierzęce a oliwa z oliwek Mieszkańców krajów śródziemnomorskich cechuje długowieczność. Pozwala to domniemywać, iż dieta, którą stosują to jedna z najzdrowszych na świecie. Aby długo cieszyć się zdrowiem i witalnością powinniśmy...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner