Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta siedząca na ławce
Pixabay/RyanMcGuire/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Miażdżyca. Poznaj najczęstsze objawy miażdżycy

Miażdżyca, czyli arterioskleroza to choroba, która polega na stwardnieniu naczyń krwionośnych i pogrubieniu ich wewnętrznej warstwy. Objawy miażdżycy ujawniają się dopiero, gdy dochodzi do uszkodzenia narządów, np. mózgu, serca, nerek. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do poważnych chorób: udaru mózgu, zawału serca bądź konieczności amputacji kończyny.

Miażdżyca, czyli arterioskleroza to choroba, która polega na stwardnieniu naczyń krwionośnych i pogrubieniu ich wewnętrznej warstwy. Objawy miażdżycy ujawniają się dopiero, gdy dochodzi do uszkodzenia narządów, np. mózgu, serca, nerek. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do poważnych chorób: udaru mózgu, zawału serca bądź konieczności amputacji kończyny.

Przyczyny miażdżycy

U zdrowego człowieka tętnice przypominają elastyczne rurki. Z czasem stają się twardsze, zaczyna się na nich osadzać tłuszcz, białko i sole wapienne. Dieta uboga w błonnik i brak ruchu prowadzą do powstania złogów (blaszki miażdżycowej) w tętnicach, na skutek czego krew nie może swobodnie przepływać. Prowadzi to do niedotlenienia serca. Kiedy tętnice zwężą się o połowę lub więcej, mamy do czynienia z miażdżycą. Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze sprzyjają powstaniu miażdżycy.

Miażdżyca – oznaki problemu z tętnicami

Na początku choroby, miażdżyca nie daje wyraźnych sygnałów. W kolejnych stadiach miażdżycy chorzy skarżą się na częste odczuwanie zmęczenia, ból nóg, gorsze zapamiętywanie i trudność w skoncentrowaniu się. Miażdżycy tętnic mózgu (tętnic szyjnych) towarzyszą dodatkowo bóle i zawroty głowy, zaburzenia czucia, zmiany osobowości, spowolnione myślenie, kłopoty z mówieniem, a czasami nawet utrata przytomności i porażenia (niedowład części ciała np. nóg). Zwężenie tętnic kręgowych doprowadza do kłopotów z zachowaniem równowagi, bólów głowy, podwójnego widzenia, kłopotów z oddychaniem, a nawet śpiączki. W przypadku miażdżycy tętnic dolnych pojawia się bladość, uczucie chłodu, ból łydek i ud, drętwienie palców i kończyn – zwłaszcza w nocy. Niedokrwienie jelit wywołuje bóle brzucha, ubytek masy ciała, nudności i wymioty. Czasem pojawiają się również zwyrodnieniowe zmiany paznokci i uciążliwe rogowacenie skóry, która jest sucha, szorstka, może się łuszczyć. Co prawda rzadko, ale zdarza się odkładanie cholesterolu w skórze, widoczne jako żółte zgrubienia w pobliżu powiek, łokcia i piersi.

Zdiagnozowanie miażdżycy

Miażdżycę można wykryć badając poziom cholesterolu (złego – LDL i dobrego – HDL), robiąc EKG (elektrokardiografię) i badając ogólną wydolność organizmu. Pomocne jest wykonanie USG Dopplera, które umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Zdiagnozowanie miażdżycy ułatwia także tomografia komputerowa i koronarografia (analiza stanu tętnic wieńcowych – otaczających serce).

Leczenie miażdżycy

Osoby z nadwagą powinny zredukować masę ciała – idealną wagę najlepiej skonsultować z lekarzem. Dieta osób chorych na miażdżycę polega na wyeliminowaniu składników i sposobu przyrządzania potraw, sprzyjających odkładaniu się złego cholesterolu: tłustych mięs, np. wieprzowiny, smażenia, słodyczy. Należy spożywać zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 obecne np. w rybach morskich, takich jak makrela, łosoś, śledź. Osoby chore na miażdżycę powinny wybierać produkty pełnoziarniste, bogate w błonnik: pieczywo razowe, kasze, ciemny ryż, brązowy makaron. Konieczne jest także regularne uprawianie sportu oraz porzucenie nałogów: palenia papierosów, spożywania alkoholu. Nie ma medykamentów, które są w stanie całkowicie zatrzymać chorobę. Można jednak sprawić, że miażdżyca będzie miała łagodniejszy przebieg. W niektórych przypadkach, kiedy np. zagrożone jest życie chorego, przeprowadza się operację, która polega na usunięciu zmienionego fragmentu tętnicy (zazwyczaj powstają nowe zwężenia naczyń krwionośnych, stąd potrzeba wielu zabiegów chirurgicznych i zmiany stylu życia).

Surowe mięso
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Tłuszcze nasycone mogą powodować groźne dla życia schorzenia
Jeśli organizmowi dostarcza się zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, można zaburzyć jego pracę. Nadmiar tłuszczu odłoży się w komórkach i spowoduje otyłość, a tłuszcz krążący we krwi – cholesterol – może doprowadzić do miażdżycy.

Jeśli organizmowi dostarcza się zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, można zaburzyć jego pracę. Nadmiar tłuszczu odłoży się w komórkach i spowoduje otyłość, a tłuszcz krążący we krwi – cholesterol – może doprowadzić do miażdżycy. Nasycone kwasy tłuszczowe a cholesterol Organizm ludzki samodzielnie produkuje cholesterol , jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Na ten związek tłuszczowy są zamieniane także tłuszcze dostarczane z pokarmami. Jeśli spożywanych jest zbyt wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterol może mieć zbyt wysoki poziom we krwi i zacząć odkładać się w tętnicach. Na tym polega miażdżyca , choroba układu krążenia, w której przez zbyt wysoki pozom „złego” cholesterolu ulega zmniejszenie światło tętni c i tym samym utrudniony zostaje przepływ krwi.   Miażdżyca mocno zaburza doprowadzanie krwi do wszystkich kluczowych części ciała. Cholesterol zalegający w tętnicach powoduje chorobę niedokrwienną serca – mięsień sercowy musi pracować ciężej, aby natlenowana krew dopłynęła wszędzie tam, gdzie powinna. Miażdżyca może prowadzić do powstania zatoru płucnego, udaru mózgu i do zawału. Najpopularniejszym schorzeniem towarzyszącym, wywołującym m.in. zawał serca, jest nadciśnienie. Czasem nadmiar cholesterolu skutkuje też chorobą niedokrwienną nóg. Odkładanie się tłuszczu w komórkach – otyłość, żylaki Oprócz groźnych dla życia schorzeń, jak miażdżyca czy nadciśnienie , zbyt duże spożywanie produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe prowadzi do otyłości. Wiąże się ona z utratą sprawności, czasem uniemożliwia normalne życie, wyklucza ze społeczeństwa i przyczynia się do zachorowania na depresję. Osoby otyłe przeważnie muszą zmagać się z chorobami towarzyszącymi otyłości. Zazwyczaj są to powodowane przez zbyt wysoki cholesterol miażdżyca,...

Puste probowki
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Lipidogram – badanie określające poziom lipidów
Lipidogram jest badaniem informującym o stężeniu poszczególnych frakcji lipidowych (tłuszczowych) w osoczu krwi. Analiza profilu lipidowego pozwala na określenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba niedokrwienna serca. Prowadzić do nich może zarówno nadmiar, jak i niedobór cholesterolu, który jest ważnym składnikiem błon komórkowych, hormonów, soków żółciowych i witamin z grupy D.

Lipidogram jest badaniem informującym o stężeniu poszczególnych frakcji lipidowych (tłuszczowych) w osoczu krwi. Analiza profilu lipidowego pozwala na określenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba niedokrwienna serca. Prowadzić do nich może zarówno nadmiar, jak i niedobór cholesterolu, który jest ważnym składnikiem błon komórkowych, hormonów, soków żółciowych i witamin z grupy D. Wskazania do lipidogramu Lipidogram w ramach profilaktyki powinno się przeprowadzać regularnie – najlepiej co 5 lat. Palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej, wysokotłuszczowa dieta i występowanie chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie sprawiają jednak, że ryzyko wahań w gospodarce lipidowej organizmu wzrasta. Aby ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami, należy się kontrolować częściej. Nieprawidłowe ilości cholesterolu we krwi mają często osoby, które chorują na: cukrzycę, chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia przepływu krwi, niedoczynność i nadczynność tarczycy . Przygotowanie do badania poziomu lipidów Lipidogram przeprowadza się na próbce żylnej, która jest poddawana testom laboratoryjnym przeprowadzanym zwykle metodą enzymatyczną. Przed badaniem poziomu lipidów we krwi nawyki żywieniowe muszą utrzymywać się na stałym poziomie – nagłe wprowadzanie diet nisko- lub wysokotłuszczowych czy głodówek doprowadza do zafałszowania wyniku. Warunkiem miarodajnego badania jest przystąpienie do niego na czczo. Nie wystarczy jednak zrezygnowanie ze śniadania. Czas od spożycia ostatniego posiłku powinien wynosić  co najmniej 12 h . Trzeba też pamiętać o tym, by na 3 tygodnie przed badaniem krwi odstawić w porozumieniu z lekarzem wszelkie leki wpływające na gospodarkę...

Kobieta na basenie
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać udar mózgu? Pierwsza pomoc w razie udaru
Jak rozpoznać udar mózgu? Pierwsza pomoc w razie udaru

Udar to drugi z najczęściej występujących powodów zgonów na świecie. Jego bezpośrednią przyczyną jest zwężenie lub zamknięcie światła naczyń tętniczych bądź pęknięcie naczyń krwionośnych. Poznaj najczęstsze przyczyny i charakterystyczne objawy udaru mózgu . Sprawdź jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w stosunku do poszkodowanego. W pierwszej pomocy przy udarze mózgu najważniejszy jest czas. Dzięki szybkiej reakcji możesz uratować zdrowie i życie poszkodowanego. Jak rozpoznać udar mózgu? - Charakterystyczne objawy Najczęstsze objawy udaru to: porażenie mięśni twarzy, niedowład kończyn, problemy ze wzrokiem , trudność w mówieniu i połykaniu pokarmów, zaburzenia równowagi, silny ból głowy, mdłości, wymioty, utrata przytomności. Jeśli dostrzeżemy u kogoś takie objawy, musimy jak najszybciej wezwać karetkę. Objawy mogą naprzemiennie nasilać się i znikać. Mogę również nie występować wszystkie, zależne są one od rodzaju udaru i postępu choroby. Udar mózgu - rodzaje Udar niedokrwienny Przyczyną udaru niedokrwiennego jest nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Występuje podczas zwężenia lub całkowitego zamknięcia tętnic. Udar niedokrwienny stanowi od 80 do 85% wszystkich udarów. Może mieć wiele bezpośrednich przyczyń, najczęstsze z nich to: zaburzenia rytmu serca, miażdżyca , zawał oraz zakrzepy. Udar krwotoczny Polega na nagłym wypływie krwi z naczynia krwionośnego mózgu. Jego najczęstszą przyczyną jest nadciśnienie tętnicze. Wyróżnia my tutaj krwotok śródmózgowy i podpajęczynówkowy. Udary krwotoczne stanowią około 15-20% wszystkich udarów. Przyczyny udarów mózgu Przyczyn udaru mózgu...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner