dwójka lekarzy
© Cherries/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Choroby trzustki i ich objawy: kamica przewodów trzustkowych, rak i wyspiaki

Choroby trzustki, takie jak kamica lub rak trzustki, objawiają się bólem brzucha. Pozostałe symptomy to: nudności, wymioty i nadmierne pocenie się.

Choroby trzustki, takie jak kamica lub rak trzustki, objawiają się bólem brzucha. Pozostałe symptomy to: nudności, wymioty i nadmierne pocenie się.

 

Najczęściej spotykane choroby trzustki to kamica przewodów trzustkowych, rak trzustki oraz nowotwory części wewnątrzwydzielniczej, czyli wyspiaki. Nieleczone choroby trzustki, np. kamienie w przewodach trzustkowych mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.

Choroby trzustki – objawy kamicy trzustki

Przewody trzustkowe odpowiedzialne są za odprowadzanie enzymów trzustkowych do dwunastnicy. Kamienie trzustkowe w przewodach utrudniają odpływ soku trzustkowego do układu pokarmowego. Główne objawy kamicy trzustkowej to:

 • nagły, silny ból w górnej części brzucha,
 • ból promieniujący do lewej strony ciała,
 • nudności i wymioty,
 • ból nasilający się po jedzeniu, w szczególności tłustych potraw np. smażonych w głębokim tłuszczu,
 • gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza),
 • nadmierne pocenie się,
 • dreszcze na ciele.

Rak trzustki - objawy choroby

Cechą charakterystyczną raka trzustki jest wysoki poziom proinsuliny (peptydu powstałego w trzustce o działaniu zmniejszającym poziom cukru we krwi)  przy jednoczesnym niskim poziomie stężenia peptydu C we krwi (który odpowiada stężeniu wydzielanej insuliny). Objawy kliniczne raka trzustki to:

 • bóle brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • gorączka lub stan podgorączkowy (od 37 do 38 stopni Celsjusza),
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • nawracające zapalenia trzustki,
 • cukrzyca,
 • zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych (zapalenie żył znajdujących się tuż pod skórą).

Choroba trzustki – objawy wyspiaka trzustki

Insulinoma, czyli wyspiak trzustki, to nowotwór zlokalizowany w obrębie ogona i trzonu trzustki. Rozmiar guza może wynosić do około 5 centymetrów. Guz insulinowy wydziela miejscowo insulinę, która w nadmiarze powoduje hipoglikemię (inaczej niedocukrzenie). Objawy wyspiaka trzustki to głównie:

Objawy raka trzustki
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Najczęstsze objawy raka trzustki – bóle brzucha, żółtaczka, biegunki
Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.

Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.   Trzustka jest niewielkim narządem, który odpowiada za trawienie pokarmów i regulowanie poziomu cukru we krwi. Nowotwór nie musi dawać żadnych objawów, dlatego trudno go zdiagnozować.   Czym jest rak trzustki?   Nowotwór trzustki należy do jednej z najtrudniejszych do wyleczenia chorób. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów w Europie .  Śmiertelność osób chorych na raka trzustki sięga aż 95%. Dzieje się tak głównie z powodu późnej wykrywalności choroby. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów każdego roku na świecie diagnozuje się blisko 200 tysięcy nowych przypadków raka tego narządu. Nowotwór trzustki leczy się przy pomocy leków, a także poprzez wycięcie narządu. Jakie są symptomy raka trzustki? Rak trzustki nie musi dawać żadnych objawów . Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i trudna do wyleczenia.   Warto udać się do lekarza, gdy wystąpią następujące dolegliwości: przewlekłe i przeszywające bóle brzucha (szczególnie kłucie i ucisk w jego górnej części lub promieniujące na inne narządy), bóle kręgosłupa i pleców, nagłe pojawienie się cukrzycy , nieprawidłowa tolerancja glukozy, nudności i wymioty (szczególnie krwawe), utratę masy ciała, częste biegunki tłuszczowe, czarne stolce (świadczą o obecności krwi) , zaparcia, wzdęcia, bezbólowa żółtaczka, utrata apetytu, świąd skóry (spowodowany dużym stężeniem kwasów żółciowych we krwi), zaburzenia trawienia, bóle głowy, zaburzenia depresyjne i lękowe , złe samopoczucie,...

Szyszynka na prześwietleniu.
©abhijith3747/fotolia
Styl życia
Guzy szyszynki: objawy związane z widzeniem, torbiele szyszynki i glejaki
Guzy szyszynki to m.in. guzy zarodkowe, torbiele i glejaki. Zwykle powodują objawy pogarszające widzenie, a także nudności. Mogą wpływać na dojrzewanie płciowe u dzieci i młodzieży, a nawet wywołać śpiączkę.

Guzy szyszynki to m.in. guzy zarodkowe, torbiele i glejaki. Zwykle powodują objawy pogarszające widzenie, a także nudności. Mogą wpływać na dojrzewanie płciowe u dzieci i młodzieży, a nawet wywołać śpiączkę.   Szyszynka to gruczoł , który znajduje się w nadwzgórzu mózgu. Jej komórki wytwarzają hormon, który reguluje rytm dobowy człowieka – melatoninę. Reguluje też wydzielanie hormonów podwzgórza i przysadki, m.in. TSH. Objawy guzów szyszynki Guzy szyszynki to zmiany organiczne pojawiające się w ośrodkowym układzie nerwowym . Ich symptomy mogą pojawić się gwałtownie i nagle. Najczęściej występujące objawy guzów szyszynki to: zaburzenia widzenia , w tym tzw. objaw Parinauda, który uniemożliwia patrzenie w górę, bóle głowy , nudności i wymioty, zez, oczopląs, poszerzenie bądź nierówność źrenic, kłopoty z pamięcią, niedowład kończyn, śpiączka , przedwczesne dojrzewanie płciowe u dzieci. Rodzaje guzów szyszynki Guzy szyszynki to najrzadziej występujące nowotwory mózgu – stanowią tylko 1% chorób nowotworowych tej części ciała ( zobacz badania ). Podział guzów szyszynki jest następujący: torbiele szyszynki (najczęstszy rodzaj guzów), guzy wywodzące się z komórek miąższu szyszynki, guzy zarodkowe, glejaki, guzy mieszane i inne, struktury przerzutowe. Torbiele szyszynki Torbiele szyszynki to łagodne guzy, które rzadko są wykrywane, ponieważ zwykle nie wywołują objawów. Rozpoznać po objawach można dopiero torbiele o dużych rozmiarach. Powodują one: oczopląs, ograniczenie możliwości spojrzenia w górę i w dół, ataksję móżdżkowo-rdzeniową, podwójne widzenie wywołane uciskiem na móżdżek i pień mózgu, bóle głowy, wymioty, nudności, kłopoty z chodzeniem i pamięcią, śpiączkę, spowodowane zwiększonym ciśnieniem...

lekarka wykonuje badanie USG brzucha starszemu mężczyźnie
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Guz trzustki to nie tylko nowotwór. Przyczyny, typy, objawy i leczenie guzów
Guz trzustki to każde ognisko zmian, także ropień lub torbiel. Nowotwór trzustki charakteryzuje się szybkim rozrostem. Daje przerzuty na okoliczne organy np. na wątrobę, a nawet węzły chłonne. Rozpoznany we wczesnej fazie rozwoju umożliwia całkowite wyleczenie.

Guz trzustki to każde ognisko zmian, także ropień lub torbiel. Nowotwór trzustki charakteryzuje się szybkim rozrostem. Daje przerzuty na okoliczne organy np. na wątrobę, a nawet węzły chłonne. Rozpoznany we wczesnej fazie rozwoju umożliwia całkowite wyleczenie.   Guzem nazywane jest każde ognisko zmian niewiadomego pochodzenia. Pojęcia nie należy automatycznie utożsamiać z nowotworem. Guz trzustki – przyczyny Głównymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo występowania guza trzustki są: palenie tytoniu, nadwaga, otyłość , cukrzyca typu 2 , występowanie raka trzustki wśród najbliższych. Ryzyko zachorowanie rośnie z wiekiem. Większość chorych ma ponad 75 lat. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach wysokorozwiniętych.  Typy guzów trzustki Nie każdy guz jest nowotworem. W trzustce mogą występować różne zmiany guzowate : ropień trzustki, torbiel trzustki , ogniska martwicy, ostre zapalenie trzustki , guzy nowotworowe (rak trzustki). Objawy raka trzustki Rak trzustki stanowi poważny problem onkologiczny. Jest on wykrywany bardzo późno i daje przerzuty nawet na odległe organy. Głównymi objawami występowania raka trzustki są: spadek masy ciała, promieniujący ból w nadbrzuszu, wyczerpanie, bezbólowa żółtaczka, świąd skóry, wymioty. Leczenie raka trzustki Raka trzustki leczy się operacyjnie. Polega to na usunięciu górnej części narządu z dwunastnicą i fragmentem jelita krętego oraz wycięciu dróg żółciowych wraz z pęcherzykiem żółciowym. Leczenie uzupełnia się chemioterapią. W trudnych przypadkach konieczne jest też usunięcie odźwiernika żołądka.   Masz częste bóle brzucha i...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner