Kobieta czytająca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Glukoza – hiperglikemia i hipoglikemia groźne dla zdrowia

Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo.

Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo.

Powody do zmierzenia cukru we krwi

Badanie stężenia glukozy we krwi wykonuje się rutynowo, przy objawach hiperglikemii – (podwyższonego cukru: nieustannego odczuwania pragnienia, częstszego oddawania moczu, trudno gojących się ran), hipoglikemii (obniżonego stężenia glukozy: drżenia mięśni, kłopotów z widzeniem, odczuwania niepokoju), a także podczas ciąży oraz kontroli cukrzyków.

Przebieg badania na obecność glukozy we krwi

Z żyły (zazwyczaj w dole łokciowym) pobiera się krew do probówki, która następnie zostaje przebadana w laboratorium. Istnieje również możliwość samodzielnego zbadania poziomu cukru we krwi poprzez nakłucie opuszka palca igłą lub glukometrem – urządzeniem, które pomaga kontrolować glukozę cukrzykom. Kroplę krwi trzeba umieścić na polu reaktywnym papierowego paska testowego, który zmienia kolor lub natężenie mikroprądu elektrycznego, a następnie podaje wynik liczbowy.

Prawidłowe wyniki badania cukru we krwi na czczo

  • noworodki – 50 – 115 mg/dl
  • dzieci – 70 – 105 mg/dl
  • dorośli – 70 do 110 -115 mg/dl (w zależności od laboratorium)

 

Poziom glukozy 110 – 115 do 125 mg/dl na czczo oznacza stan przedcukrzycowy (inaczej nieprawidłową glikemię; nietolerancję glukozy), zaś powyżej 126 mg/dl cukrzycę.

 

Jeśli poziom glukozy we krwi mierzony jest po posiłku, to alarmujący jest wynik powyżej 140 mg/dl. Aby być pewnym wyniku, badanie należy wykonać dwa razy, np. w miesięcznym odstępie. Jeśli pierwszy pomiar wyszedł wysoki, zaś drugi jest w normie, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli zaś stężenie glukozy we krwi dwukrotnie wynosi 110-115 do 125 mg/dl, należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże koniecznie zmiany w nawykach żywieniowych, np. rezygnację ze smażenia potraw i picia alkoholu. Przy stwierdzeniu nieprawidłowej glikemii należy zwiększyć aktywność fizyczną oraz w przypadku nadwagi (powyżej 25 BMI) zrzucić zbędne kilogramy. Osoba, u której zostanie zdiagnozowana cukrzyca powinna znajdować się pod stałą opieką lekarza. Oprócz zmian w diecie, konieczne będzie nauczenie się samodzielnego kontrolowania stężenia glukozy we krwi, robienia zastrzyków, reagowania na nagły spadek cukru. Warto wiedzieć, że medykamenty stosowane w leczeniu cukrzycy co prawda powodują wzrost insuliny, ale można je stosować tylko do 10-15 lat. Z kolei zbyt niski poziom glukozy może oznaczać chorobę wątroby, niedoczynność tarczycy lub niewydolność nadnerczy.


Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem
Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.   Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.   Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne. Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny , przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.   Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie , czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii . Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.   Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to: utrata ostrości widzenia,...

Pomiar glukozy
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób bada się poziom cukru we krwi
Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.   Glukozę bada się na podstawie próbki krwi pobranej tylko na czczo albo na czczo i po przyjęciu pewnej dawki glukozy . Chorzy na cukrzycę jej poziom sprawdzają kontrolnie także po posiłkach. Co to jest glukoza i dlaczego oznacza się jej poziom Glukoza należy do cukrów prostych, do których rozkładane są przyswajane z pożywieniem węglowodany. Stanowi ona podstawowy surowiec energetyczny organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych , pracy narządów wewnętrznych i mięśni. Glukoza wchłaniana jest z jelita cienkiego, skąd trafia do krwi. Dla komórek krwi oraz neuronów mózgu stanowi ona jedyne źródło energii.   Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, osiągając maksimum po ok. 60 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Po ok. 2-3 godzinach poziom cukru we krwi u zdrowych osób z powrotem przyjmuje wartość taką, jaką miał przed posiłkiem. Nieprawidłowy poziom glukozy jest jednym z kryteriów diagnostycznych wielu chorób , np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób wątroby oraz tarczycy. Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo – normy Poziom glukozy we krwi można badać na czczo, najczęściej rano. Potrzebne jest do tego pobranie próbki krwi w laboratorium lub badanie glukometrem .   Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wynik badania wskazuje od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia z hiperglikemią , która może...

brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Omer Ziv/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jesteś w ciąży? Sprawdź normy krzywej cukrowej i upewnij się, że jesteś zdrowa
Krzywa cukrowa, inaczej krzywa glikemiczna jest badaniem umożliwiającym ocenę tolerancji organizmu na obciążenie glukozą. Pomaga określić, czy dostarczony cukier jest właściwie metabolizowany przez organizm. Badanie to jest pomocne w diagnostyce cukrzycy typu 2 – insulinozależnej.

Krzywa cukrowa, inaczej krzywa glikemiczna jest badaniem umożliwiającym ocenę tolerancji organizmu na obciążenie glukozą. Pomaga określić, czy dostarczony cukier jest właściwie metabolizowany przez organizm. Badanie to jest pomocne w diagnostyce cukrzycy typu 2 – insulinozależnej. Wskazania do wykonania badania krzywej cukrowej Krzywą cukrową wykonuje się u pacjentów z grup ryzyka (m.in. rodzinne występowanie cukrzycy, nadwaga, nadciśnienie tętnicze), u osób, u których lekarz podejrzewa zachorowanie na cukrzycę (np. gdy w badaniu stężenia glukozy na czczo stwierdzono stan przedcukrzycowy , tj. powyżej 100 mg) oraz rutynowo u kobiet ciężarnych między 24. a 28. tygodniem ciąży. Każdy, kto ukończył 45 lat, powinien badanie krzywej glikemicznej wykonywać co 3 lata. Jak się przygotować do badania krzywej cukrowej? Badanie krzywej glikemicznej wykonuje się na czczo po około 12-godzinnej przerwie w spożywaniu posiłków. Kobiety w ciąży nie muszą być na czczo. Przed wykonaniem testu na krzywą glikemiczną należy utrzymać normalną dietę, natomiast dzień przed wieczorem należy nie jeść słodkich oraz bardzo tłustych potraw. Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki krzywej cukrowej wskazane jest, aby na 24 godziny przed testem nie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu – co w przypadku kobiet w ciąży jest oczywiste. Należy pamiętać, aby wszelkie zmiany w funkcjonowaniu przed badaniem omówić wcześniej z lekarzem! Przebieg badania krzywej cukrowej Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się w godzinach porannych i zarezerwować na nie dwie godziny. Na czczo pobiera się próbę krwi żylnej, z której oznacza się wyjściowy poziom glukozy . Następnie otrzymuje się 250-300 ml wody z rozpuszczoną glukozą, którą należy wypić w ciągu 5 min....

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner