lekarka wykonuje badanie USG brzucha starszemu mężczyźnie
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia

Guz trzustki to nie tylko nowotwór. Przyczyny, typy, objawy i leczenie guzów

Guz trzustki to każde ognisko zmian, także ropień lub torbiel. Nowotwór trzustki charakteryzuje się szybkim rozrostem. Daje przerzuty na okoliczne organy np. na wątrobę, a nawet węzły chłonne. Rozpoznany we wczesnej fazie rozwoju umożliwia całkowite wyleczenie.

Guz trzustki to każde ognisko zmian, także ropień lub torbiel. Nowotwór trzustki charakteryzuje się szybkim rozrostem. Daje przerzuty na okoliczne organy np. na wątrobę, a nawet węzły chłonne. Rozpoznany we wczesnej fazie rozwoju umożliwia całkowite wyleczenie.

 

Guzem nazywane jest każde ognisko zmian niewiadomego pochodzenia. Pojęcia nie należy automatycznie utożsamiać z nowotworem.

Guz trzustki – przyczyny

Głównymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo występowania guza trzustki są:

Ryzyko zachorowanie rośnie z wiekiem. Większość chorych ma ponad 75 lat. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach wysokorozwiniętych. 

Typy guzów trzustki

Nie każdy guz jest nowotworem. W trzustce mogą występować różne zmiany guzowate:

Objawy raka trzustki

Rak trzustki stanowi poważny problem onkologiczny. Jest on wykrywany bardzo późno i daje przerzuty nawet na odległe organy. Głównymi objawami występowania raka trzustki są:

  • spadek masy ciała,
  • promieniujący ból w nadbrzuszu,
  • wyczerpanie,
  • bezbólowa żółtaczka,
  • świąd skóry,
  • wymioty.

Leczenie raka trzustki

Raka trzustki leczy się operacyjnie. Polega to na usunięciu górnej części narządu z dwunastnicą i fragmentem jelita krętego oraz wycięciu dróg żółciowych wraz z pęcherzykiem żółciowym. Leczenie uzupełnia się chemioterapią. W trudnych przypadkach konieczne jest też usunięcie odźwiernika żołądka.

 

dwójka lekarzy
© Cherries/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Choroby trzustki i ich objawy: kamica przewodów trzustkowych, rak i wyspiaki
Choroby trzustki, takie jak kamica lub rak trzustki, objawiają się bólem brzucha. Pozostałe symptomy to: nudności, wymioty i nadmierne pocenie się.

Choroby trzustki, takie jak kamica lub rak trzustki, objawiają się bólem brzucha. Pozostałe symptomy to: nudności, wymioty i nadmierne pocenie się.   Najczęściej spotykane choroby trzustki to kamica przewodów trzustkowych, rak trzustki oraz nowotwory części wewnątrzwydzielniczej, czyli wyspiaki. Nieleczone choroby trzustki, np. kamienie w przewodach trzustkowych mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 . Choroby trzustki – objawy kamicy trzustki Przewody trzustkowe odpowiedzialne są za odprowadzanie enzymów trzustkowych do dwunastnicy. Kamienie trzustkowe w przewodach utrudniają odpływ soku trzustkowego do układu pokarmowego. Główne objawy kamicy trzustkowej to: nagły, silny ból w górnej części brzucha, ból promieniujący do lewej strony ciała, nudności i wymioty , ból nasilający się po jedzeniu, w szczególności tłustych potraw np. smażonych w głębokim tłuszczu, gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza), nadmierne pocenie się, dreszcze na ciele. Rak trzustki - objawy choroby Cechą charakterystyczną raka trzustki jest wysoki poziom proinsuliny (peptydu powstałego w trzustce o działaniu zmniejszającym poziom cukru we krwi)  przy jednoczesnym niskim poziomie stężenia peptydu C we krwi (który odpowiada stężeniu wydzielanej insuliny). Objawy kliniczne raka trzustki to: bóle brzucha , nudności i wymioty, gorączka lub stan podgorączkowy (od 37 do 38 stopni Celsjusza), krwawienie z przewodu pokarmowego, nawracające zapalenia trzustki, cukrzyca, zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych (zapalenie żył znajdujących się tuż pod skórą). Choroba trzustki – objawy wyspiaka trzustki Insulinoma, czyli wyspiak trzustki, to nowotwór zlokalizowany w obrębie ogona i trzonu trzustki. Rozmiar guza...

lekarze robiący badania
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Badania na trzustkę: wskazania do wykonania profilu trzustkowego i interpretacja wyników
Wykonanie profilu trzustkowego może być pomocne w diagnostyce trzustki. To badanie krwi obejmuje określenie stężenia lipazy, glukozy i amylazy. Wskazania do wykonania profilu trzustkowego to m.in. ból w nadbrzuszu promieniujący do lędźwi.

Wykonanie profilu trzustkowego może być pomocne w diagnostyce trzustki. To badanie  krwi obejmuje określenie stężenia lipazy, glukozy i amylazy. Wskazania do wykonania profilu trzustkowego to m.in. ból w nadbrzuszu promieniujący do lędźwi.   Badanie trzustki z krwi informuje nie tylko o chorobach trzustki, ale też schorzeniach nerek lub wątroby. Profil trzustkowy obejmuje również określenie poziomy amylazy w moczu. Poziom glukozy pokazuje ryzyko wystąpienia cukrzycy. Kiedy należy wykonać profil trzustkowy? Profil trzustkowy powinny wykonać osoby, u których występują następujące objawy: „opasujący” ból w nadbrzuszu, który promieniuje do okolic lędźwi, nudności, wymioty, gorączka. Badanie trzustki zalecane jest też w ramach monitorowania leczenia chorób trzustki, np. zapalenia tego narządu. Normy profilu trzustkowego: lipaza trzustkowa Lipaza trzustkowa jest enzymem odpowiadającym za rozkład tłuszczów. W formie nieaktywnej produkuje ją trzustka. Lipaza staje się aktywna dopiero w dwunastnicy. Tam zaczyna trawienie tłuszczów. Pod wpływem tego enzymu trójglicerydy zmieniają się w glicerol i kwasy tłuszczowe.    Lipaza nie jest obecna w moczu. Stężenie tego enzymu można oznaczyć jedynie we krwi. Jego poziom nie powinien być wyższy niż 150 U/l.    Poziom lipazy wyższy od 5 do 10-krotnie od normy jest sygnałem ostrego zapalenia trzustki. Poziom enzymu rośnie w ciągu 24-48 godzin od pojawienia się ostrych objawów choroby. Po 5-7 dniach następuje spadek stężenia lipazy. Takie zmiany są charakterystyczne dla ostrego zapalenia trzustki . Wyższy poziom lipazy może sygnalizować również raka trzustki .    Niskie stężenie lipazy to objaw przewlekłego uszkodzenia trzustki. Może ono pojawić...

Objawy raka trzustki
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Najczęstsze objawy raka trzustki – bóle brzucha, żółtaczka, biegunki
Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.

Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.   Trzustka jest niewielkim narządem, który odpowiada za trawienie pokarmów i regulowanie poziomu cukru we krwi. Nowotwór nie musi dawać żadnych objawów, dlatego trudno go zdiagnozować.   Czym jest rak trzustki?   Nowotwór trzustki należy do jednej z najtrudniejszych do wyleczenia chorób. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów w Europie .  Śmiertelność osób chorych na raka trzustki sięga aż 95%. Dzieje się tak głównie z powodu późnej wykrywalności choroby. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów każdego roku na świecie diagnozuje się blisko 200 tysięcy nowych przypadków raka tego narządu. Nowotwór trzustki leczy się przy pomocy leków, a także poprzez wycięcie narządu. Jakie są symptomy raka trzustki? Rak trzustki nie musi dawać żadnych objawów . Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i trudna do wyleczenia.   Warto udać się do lekarza, gdy wystąpią następujące dolegliwości: przewlekłe i przeszywające bóle brzucha (szczególnie kłucie i ucisk w jego górnej części lub promieniujące na inne narządy), bóle kręgosłupa i pleców, nagłe pojawienie się cukrzycy , nieprawidłowa tolerancja glukozy, nudności i wymioty (szczególnie krwawe), utratę masy ciała, częste biegunki tłuszczowe, czarne stolce (świadczą o obecności krwi) , zaparcia, wzdęcia, bezbólowa żółtaczka, utrata apetytu, świąd skóry (spowodowany dużym stężeniem kwasów żółciowych we krwi), zaburzenia trawienia, bóle głowy, zaburzenia depresyjne i lękowe , złe samopoczucie,...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik