Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Szyszynka na prześwietleniu.
©abhijith3747/fotolia
Styl życia

Guzy szyszynki: objawy związane z widzeniem, torbiele szyszynki i glejaki

Guzy szyszynki to m.in. guzy zarodkowe, torbiele i glejaki. Zwykle powodują objawy pogarszające widzenie, a także nudności. Mogą wpływać na dojrzewanie płciowe u dzieci i młodzieży, a nawet wywołać śpiączkę.

Guzy szyszynki to m.in. guzy zarodkowe, torbiele i glejaki. Zwykle powodują objawy pogarszające widzenie, a także nudności. Mogą wpływać na dojrzewanie płciowe u dzieci i młodzieży, a nawet wywołać śpiączkę.

 

Szyszynka to gruczoł, który znajduje się w nadwzgórzu mózgu. Jej komórki wytwarzają hormon, który reguluje rytm dobowy człowieka – melatoninę. Reguluje też wydzielanie hormonów podwzgórza i przysadki, m.in. TSH.

Objawy guzów szyszynki

Guzy szyszynki to zmiany organiczne pojawiające się w ośrodkowym układzie nerwowym. Ich symptomy mogą pojawić się gwałtownie i nagle. Najczęściej występujące objawy guzów szyszynki to:

 • zaburzenia widzenia, w tym tzw. objaw Parinauda, który uniemożliwia patrzenie w górę,
 • bóle głowy,
 • nudności i wymioty,
 • zez,
 • oczopląs,
 • poszerzenie bądź nierówność źrenic,
 • kłopoty z pamięcią,
 • niedowład kończyn,
 • śpiączka,
 • przedwczesne dojrzewanie płciowe u dzieci.

Rodzaje guzów szyszynki

Guzy szyszynki to najrzadziej występujące nowotwory mózgu – stanowią tylko 1% chorób nowotworowych tej części ciała (zobacz badania). Podział guzów szyszynki jest następujący:

 • torbiele szyszynki (najczęstszy rodzaj guzów),
 • guzy wywodzące się z komórek miąższu szyszynki,
 • guzy zarodkowe,
 • glejaki, guzy mieszane i inne,
 • struktury przerzutowe.

Torbiele szyszynki

Torbiele szyszynki to łagodne guzy, które rzadko są wykrywane, ponieważ zwykle nie wywołują objawów. Rozpoznać po objawach można dopiero torbiele o dużych rozmiarach. Powodują one:

 • oczopląs, ograniczenie możliwości spojrzenia w górę i w dół, ataksję móżdżkowo-rdzeniową, podwójne widzenie wywołane uciskiem na móżdżek i pień mózgu,
 • bóle głowy, wymioty, nudności, kłopoty z chodzeniem i pamięcią, śpiączkę, spowodowane zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym,
 • rzadko występujące zaburzenia endokrynologiczne, np. moczówkę prostą.
 • Znane są następujące torbiele:
 • pajęczynówki znajdujące się w okolicy szyszynki, wywołujące np. wodogłowie,
 • naskórkowe, rosnące dosyć powoli,
 • skórzaste, które są rzadkie i dotykają dzieci oraz młodzież.

Guzy powstające w miąższu szyszynki

Guzy powstające w miąższu szyszynki to:

 • szyszyniak, który wywołuje bóle głowy i zespół Parinauda, najczęściej pojawia się u osób dorosłych,
 • szyszyniak trójstronny, wykrywany u dzieci,
 • szyszyniak zarodkowy najczęściej pojawiający się w okolicach 20. roku życia,
 • guz miąższu szyszynki - bardziej agresywny niż szyszyniak, występuje u dorosłych w wieku 20-30 lat,
 • guz brodawkowaty okolicy szyszynki, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Guzy zarodkowe

Guzy zarodkowe pojawiają się u dzieci i osób do 30. roku życia. Są to:

 • rozrodczak, któremu czasem towarzyszy wodogłowie,
 • potworniak,
 • najrzadziej występujący rak kosmówki.

Guzy pochodzenia glejowego, mieszanego i inne

Do guzów glejowych, mieszanych i innych należą:

 • glejak pokrywy diagnozowany u osób, które nie skończyły 25 lat,
 • oponiak okolicy szyszynki, który charakteryzuje się problemami z koordynacją i zaburzeniami widzenia,
 • gwiaździak – bardzo rzadko wykrywany,
 • guz glioneuronalny tworzący rozety,
 • czerniak,
 • tłuszczak.

Zmiany przerzutowe

Zmiany przerzutowe do szyszynki pojawiają się rzadko. Zazwyczaj przerzuty pochodzą z sutków, płuc, przełyku, żołądka, jelit i nerek. 


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Ból głowy
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Torbiel i guz – dwa najpopularniejsze schorzenia szyszynki
Do dwóch najpopularniejszych chorób szyszynki zalicza się guzy i torbiele. Innymi schorzeniami tego gruczołu są niedoczynność oraz nadczynność. Szyszynka jest gruczołem zlokalizowanym w mózgu. Wydziela hormony, między innymi melatoninę oraz substancję psychoaktywną, dimetylotryptaminę (DMT). Schorzenia szyszynki leczy się chirurgicznie lub farmakologicznie.

Do dwóch najpopularniejszych chorób szyszynki zalicza się guzy i torbiele. Innymi schorzeniami tego gruczołu są niedoczynność oraz nadczynność.   Szyszynka jest gruczołem zlokalizowanym w mózgu. Wydziela hormony, między innymi melatoninę oraz substancję psychoaktywną , dimetylotryptaminę (DMT). Schorzenia szyszynki leczy się chirurgicznie lub farmakologicznie. Torbiel szyszynki Torbiel szyszynki to delikatny guz o wielkości 20 milimetrów. Nie jest zmianą niebezpieczną dla organizmu, chyba że uciska na inne narządy, rośnie lub wapnieje. Przyczyną powstania torbieli może być nadprodukcja hormonów w szyszynce ( na przykład melatoniny ). Torbiel może samodzielnie zaniknąć.   Torbiel szyszynki może przebiegać bezobjawowo lub wykazywać poniższe objawy: bóle głowy, problemy z widzeniem (na przykład mroczki przed oczami lub zmniejszenie pola widzenia). wodogłowie. Diagnostyka: biopsja, tomografia komputerowa albo rezonans głowy Leczenie torbieli uzależnione jest od przypadku i stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz może zlecić przyjmowanie leków antynowotworowych i przeciwzapalnych lub skierować pacjenta na zabieg usunięcia torbieli. Ten ostatni sposób stosuje się, gdy torbiel uciska sąsiednie narządy. W łagodniejszych przypadkach specjalista zaleci jedynie monitowanie rozwoju torbieli, czyli badanie jej co 3 miesiące. Zwapniona szyszynka – to może być guz Guz szyszynki to rodzaj nowotworu. Powstaje na skutek zwapnienia nieleczonej torbieli lub jej przerostu.   Objawy: bóle głowy, nudności i wymioty , złe samopoczucie, problem z podniesieniem gałek ocznych, zez, oczopląs, poszerzenie źrenic, niedowład kończyn.   Diagnostyka: biopsja, tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny głowy   Leczenie guza szyszynki przebiega tak, jak w przypadku innych...

©Martha Kosthorst/Fotolia
Styl życia
Szyszynka odpowiada za sen i przebieg dojrzewania płciowego
Szyszynka to gruczoł znajdujący się w nadwzgórzu, wydzielający m.in. melatoninę. Melatonina, czyli tzw. hormon snu, odpowiada za prawidłowy przebieg dobowego rytmu snu i czuwania. Najczęstszym schorzeniem szyszynki są guzy. U dzieci mogą one być przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego.

Szyszynka to gruczoł znajdujący się w nadwzgórzu, wydzielający m.in. melatoninę. Melatonina, czyli tzw. hormon snu, odpowiada za prawidłowy przebieg dobowego rytmu snu i czuwania. Najczęstszym schorzeniem szyszynki są guzy. U dzieci mogą one być przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego.   Kartezjusz, francuski filozof epoki oświecenia, twierdził, że szyszynka jest miejscem, w którym ludzka „dusza” oddziałuje na ciało, a ciało na „duszę”. Jego przednaukową teorię częściowo potwierdza współczesna wiedza. Czym jest szyszynka i gdzie się ona znajduje Szyszynka to gruczoł wydzielania wewnętrznego znajdujący się w mózgu. Szyszynka jest częścią nadwzgórza znajdującego się w grzbietowej części miedzymózgowia. Ma ona ok. 5–8 mm długości i ok. 3-5 mm szerokości , czerwonoszarą barwę oraz kształt lekko spłaszczonego stożka. Szyszynkę tworzą komórki glejowe oraz pinealocyty. W gruczole tym znajduje się tzw. piasek mózgu, czyli drobne, jasnożółte ziarna hydroksyapatytu i węglanu wapnia. Najważniejsze funkcje szyszynki Szyszynka odpowiedzialna jest za wydzielanie hormonów, takich jak: melatonina, serotonina oraz noradrenalina. Melatonina reguluje dobowy rytm snu i czuwania. W nocy jej stężenie rośnie, dzięki czemu człowiek zapada w sen . Rano pod wpływem promieni słonecznych melatonina jest wydzielania w mniejszej ilości, co stopniowo przestawia organizm na czuwanie. Melatonina hamuje ponadto proces dojrzewania płciowego , ponieważ moderuje wydzielanie gonadotropin sterujących aktywnością jajników i jąder. W ten sposób zapobiega ona zbyt wczesnemu dojrzewaniu płciowemu. Serotonina wydzielana przez szyszynkę zapobiega obniżonemu nastrojowi i problemom ze snem. Noradrenalina natomiast ma udział w regulowaniu ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy we...

dwójka lekarzy
© Cherries/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Choroby trzustki i ich objawy: kamica przewodów trzustkowych, rak i wyspiaki
Choroby trzustki, takie jak kamica lub rak trzustki, objawiają się bólem brzucha. Pozostałe symptomy to: nudności, wymioty i nadmierne pocenie się.

Choroby trzustki, takie jak kamica lub rak trzustki, objawiają się bólem brzucha. Pozostałe symptomy to: nudności, wymioty i nadmierne pocenie się.   Najczęściej spotykane choroby trzustki to kamica przewodów trzustkowych, rak trzustki oraz nowotwory części wewnątrzwydzielniczej, czyli wyspiaki. Nieleczone choroby trzustki, np. kamienie w przewodach trzustkowych mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 . Choroby trzustki – objawy kamicy trzustki Przewody trzustkowe odpowiedzialne są za odprowadzanie enzymów trzustkowych do dwunastnicy. Kamienie trzustkowe w przewodach utrudniają odpływ soku trzustkowego do układu pokarmowego. Główne objawy kamicy trzustkowej to: nagły, silny ból w górnej części brzucha, ból promieniujący do lewej strony ciała, nudności i wymioty , ból nasilający się po jedzeniu, w szczególności tłustych potraw np. smażonych w głębokim tłuszczu, gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza), nadmierne pocenie się, dreszcze na ciele. Rak trzustki - objawy choroby Cechą charakterystyczną raka trzustki jest wysoki poziom proinsuliny (peptydu powstałego w trzustce o działaniu zmniejszającym poziom cukru we krwi)  przy jednoczesnym niskim poziomie stężenia peptydu C we krwi (który odpowiada stężeniu wydzielanej insuliny). Objawy kliniczne raka trzustki to: bóle brzucha , nudności i wymioty, gorączka lub stan podgorączkowy (od 37 do 38 stopni Celsjusza), krwawienie z przewodu pokarmowego, nawracające zapalenia trzustki, cukrzyca, zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych (zapalenie żył znajdujących się tuż pod skórą). Choroba trzustki – objawy wyspiaka trzustki Insulinoma, czyli wyspiak trzustki, to nowotwór zlokalizowany w obrębie ogona i trzonu trzustki. Rozmiar guza...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner