Kontuzja
©Martinan/Fotolia
Styl życia

Naderwany mięsień sprawia duży ból, powoduje obrzęk i wystąpienie krwiaka

Żeby mówić o naderwaniu mięśnia, podczas urazu musi zostać uszkodzone więcej niż 5% włókien. Rodzaj i skalę powinien ocenić lekarz, by wykluczyć całkowite zerwanie mięśnia. W leczeniu kluczowy jest wypoczynek i rehabilitacja, by wrócić do pełnej sprawności.

Żeby mówić o naderwaniu mięśnia, podczas urazu musi zostać uszkodzone więcej niż 5% włókien. Rodzaj i skalę powinien ocenić lekarz, by wykluczyć całkowite zerwanie mięśnia. W leczeniu kluczowy jest wypoczynek i rehabilitacja, by wrócić do pełnej sprawności.

Naderwany mięsień boli, puchnie i powoduje podskórny wylew krwi

Gdy zostanie naderwany mięsień, w miejscu urazu odczuwany jest silny ból, niemal natychmiast pojawia się obrzęk i siniak. Naderwanie sprawia, że poruszanie wymagające użycia uszkodzonego mięśnia jest mocno utrudnione i bolesne. Jeśli mięsień zostanie całkowicie zerwany, a więc uszkodzeniu ulega większość włókien, a nawet wszystkie, to ból jest przeszywający, bardzo silny, a podczas urazu słychać np. chrupnięcie. Naderwany mięsień pozwala na ruch i kontrolę w miejscu kontuzji, natomiast zerwany mięsień to uniemożliwia. Objawem naderwania mięśnia jest ból punktowy, kłujący, rosnący przy próbie dotyku uszkodzonego miejsca.

Leczenie naderwanego mięśnia – wypoczynek i rehabilitacja

Aby naderwany mięsień wrócił do pełnej sprawności, ważne jest jego odpowiednie zaopatrzenie. Po pierwsze uszkodzone miejsce należy jak najszybciej schłodzić. Pomoże to zmniejszyć podskórny wylew krwi i zmniejszy obrzęk, a także złagodzi ból. W rekonwalescencji kluczowy jest wypoczynek. Organizm sam zregeneruje uszkodzenie włókien mięśniowych, ale potrzebuje na to czasu. Dlatego bardzo istotne jest to, by nie ćwiczyć i nie przeciążać naderwanego mięśnia. Zwłaszcza w początkowej fazie przydatne mogą okazać się maści przeciwzapalne i leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli opuchlizna i krwiak nie chcą zniknąć, należy stosować okłady chłodzące tak długo, jak to potrzebne. Rehabilitację przeprowadza się samemu, zaczynając od bardzo niewielkich obciążeń dla uszkodzonego mięśnia, stopniowo i powoli – np. co dzień je zwiększając.

Kobieta bandażuje łokieć
© VadimGuzhva/Fotolia.com
Styl życia
Zwichnięcie łokcia może skończyć się zapaleniem i zwłóknieniem stawu
Jeśli po upadku na wyprostowaną rękę czujesz ból i puchnie ci łokieć – najprawdopodobniej doszło do zwichnięcia stawu łokciowego. Uraz ten zawsze wymaga wizyty u lekarza, ponieważ uszkodzony staw powinien zostać zabezpieczony, co pozwoli uniknąć powikłań. Doraźnie łokieć przede wszystkim powinien zostać usztywniony.

Jeśli po upadku na wyprostowaną rękę czujesz ból i puchnie ci łokieć – najprawdopodobniej doszło do zwichnięcia stawu łokciowego. Uraz ten zawsze wymaga wizyty u lekarza, ponieważ uszkodzony staw powinien zostać zabezpieczony, co pozwoli uniknąć powikłań. Doraźnie łokieć przede wszystkim powinien zostać usztywniony. Leczenie zwichniętego stawu łokciowego Zwichnięcie łokcia wymaga wizyty u lekarza. Natychmiast po urazie ręka powinna zostać unieruchomiona, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom wewnątrz i wokół stawu. Podczas diagnozy lekarz kontroluje, czy nie zostały uszkodzone naczynia krwionośne (tętnica) ani nerwy. Łokieć powinien zostać prześwietlony, a następnie nastawiony i usztywniony. Przeważnie naprawy stawu dokonuje się pod narkozą. Po zabiegu ta część ręki zostaje usztywniona na 3-4 tygodnie. Aby wrócić do pełnej sprawności, niezbędna jest rehabilitacja. W pierwszych dniach po zwichnięciu obejmuje ona przyjmowanie leków przeciwbólowych i zmniejszających obrzęk . Jak najszybciej powinny się rozpocząć zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, to znacznie przyspieszy regenerację kości i tkanek miękkich. Rehabilitacja opiera się na fizyko- i kinezyterapii . Gdy przy okazji zwichnięcia stawu łokciowego zostały uszkodzone nerwy, także one wymagają rehabilitacji. Powikłania po zwichnięciu łokcia W leczeniu urazu stawu łokciowego ważna jest szybkość reakcji, właściwa diagnoza i odpowiednia opieka medyczn a. Do pełnej sprawności pomoże wrócić rehabilitacja. Zwichnięcie łokcia to skomplikowana kontuzja, dlatego wiele osób nawet po jej wyleczeniu skarży się na liczne powikłania. Komplikacje te dotyczą m.in. pourazowego zapalenia torebki stawowej , braku stabilności uszkodzonego stawu czy ograniczenie jego ruchomości. Dzieje się tak, ponieważ może dojść do zwapnień okołostawowych, zwłóknienia stawu, zapalenia fałdów maziowych czy do...

Kolano
©kosmos111/Fotolia
Styl życia
Zabieg chirurgiczny i rehabilitacja – konsekwencje zerwania więzadeł w kolanie
Więzadła krzyżowe odpowiadają m.in. za czucie w kolanie i prawidłowe zginanie nogi w stawie kolanowym. Zerwanie ACL wiąże się z bólem, czasem słychać podczas urazu trzaśnięcie czy głośne chrupnięcie. Zerwane więzadła krzyżowe leczy się operacyjnie.

Więzadła krzyżowe odpowiadają m.in. za czucie w kolanie i prawidłowe zginanie nogi w stawie kolanowym. Zerwanie ACL wiąże się z bólem, czasem słychać podczas urazu trzaśnięcie czy głośne chrupnięcie. Zerwane więzadła krzyżowe leczy się operacyjnie.   Zerwanie więzadeł krzyżowych jest wynikiem urazu   Na zerwanie ACL narażone są osoby, które uprawiają sporty obciążające nogi, w tym gry zespołowe z piłką, narciarstwo czy sztuki walki. Więzadła krzyżowe zapewniają stabilność stawu, jego prawidłową pracę i czucie w obszarze kolana. Nieznaczne uszkodzenie – naderwanie więzadeł krzyżowych - można leczyć bez konieczności interwencji chirurga, ale gdy więzadła zostaną zerwane, niezbędna jest ich rekonstrukcja. Ból, opuchlizna i niestabilność stawu – objawy zerwania ACL Zerwanie więzadeł krzyżowych przednich (ACL) objawia się intensywnym bólem podczas urazu, przeważnie też słychać charakterystyczne chrupnięcie albo trzaśnięcie w stawie . Krótko po zdarzeniu pojawia się opuchlizna. Często zdarza się, że zerwanie ACL daje uczucie „ucieknięcia” kolana, jego niestabilności. Po ustąpieniu obrzęku i zmniejszeniu bólu nadal odczuwalny jest brak stabilności stawu, noga boli, gdy jest obciążana. Leczenie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego – rekonstrukcja Rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych dokonuje się podczas operacji. Zabieg może obyć się od 6 tygodni do 6 miesięcy od urazu. Zazwyczaj zerwanie ACL to nie jedyny uszczerbek podczas silnego urazu, często uszkodzone zostają także inne elementy stawu. By powrót do zdrowia przebiegał prawidłowo, pozostałe urazy muszą zagoić się do czasu interwencji chirurga w sprawie więzadeł krzyżowych przednich. Do odbudowania uszkodzonego więzadła wykorzystuje się pobrane z uda fragmenty mięśni. Po zabiegu przez kilka dni konieczne jest korzystanie z kul podczas...

kobieta dotyka dolnej części pleców
©Jacek Chabraszewski/Fotolia
Styl życia
Jakie są objawy stłuczenia kości ogonowej i jak sobie z nimi radzić?
Stłuczenie kości ogonowej (inaczej kości guzicznej) najczęściej zdarza się podczas upadku, kiedy ciało uderza w twardą nawierzchnię dolnym odcinkiem kręgosłupa. Taki upadek może być przyczyną nie tylko stłuczenia, ale też pęknięcia kości ogonowej. Jeśli więc ból po wypadku jest silny, należy udać się do lekarza.

Stłuczenie kości ogonowej (inaczej kości guzicznej) najczęściej zdarza się podczas upadku, kiedy ciało uderza w twardą nawierzchnię dolnym odcinkiem kręgosłupa. Taki upadek może być przyczyną nie tylko stłuczenia, ale też pęknięcia kości ogonowej. Jeśli więc ból po wypadku jest silny, należy udać się do lekarza. Jakie są objawy stłuczenia kości ogonowej? Najważniejszym objawem jest silny ból , który często uniemożliwia poruszanie się. Ból ten promieniuje na inne części ciała: wzdłuż kręgosłupa w górę i wzdłuż kości udowych. Ból z czasem może stawać się coraz silniejszy, może towarzyszyć mu obrzęk i siniak w stłuczonym miejscu. W przypadku urazu kości guzicznej takie dolegliwości mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni.   Najlepiej jest bezpośrednio po doznaniu urazu wybrać się do lekarza. Może on zlecić wykonanie prześwietlenia, na podstawie którego rozpozna, czy doszło do stłuczenia czy pęknięcia kości ogonowej. Jak leczy się stłuczenie kości ogonowej? Ból i obrzęk związany ze stłuczeniem kości ogonowej można doraźnie uśmierzyć przy pomocy zimnych okładów. Możesz robić je przy pomocy woreczka z lodem. Przykładaj go do bolącego miejsca.   Kiedy musisz przez dłuższy czas siedzieć, połóż sobie na krzesło miękką poduszkę lub poduszkę przeciwodleżynową. Tę drugą możesz kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjny, kosztuje ok. 25 zł.   Smaruj bolące miejsce maścią na stłuczenia. Ma ona działanie chłodzące, zmniejszające obrzęki i uśmierzające ból. Tubka zawierająca 75 ml żelu kosztuje ok. 12 zł.   Możesz też stosować maści przeciwbólowe. Koszt tubki zawierającej 100 ml maści to od 10 do 20 zł.   Jeśli ból jest naprawdę silny, możesz przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pamiętaj, że tabletek przeciwbólowych na ogół nie powinno...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner