Maltańczyk leżący z różową wstążeczką.
©godfer/fotolia
Styl życia

Czym żywić maltańczyka: gotowa karma czy jedzenie zrobione w domu? Proporcje warzyw, mięsa i węglowodanów

Żywienie maltańczyka powinno zawierać mięso, warzywa i węglowodany. Psom tej rasy można podawać zarówno gotowe karmy, jak i te robione w domu. Należy zadbać o proporcje: 50% diety to gotowane warzywa, nieco mniej niż 30% mięso i 20% węglowodany.

Żywienie maltańczyka powinno zawierać mięso, warzywa i węglowodany. Psom tej rasy można podawać zarówno gotowe karmy, jak i te robione w domu. Należy zadbać o proporcje: 50% diety to gotowane warzywa, nieco mniej niż 30% mięso i 20% węglowodany.

 

Maltańczyki mają bardzo dobry apetyt. Zadaniem właściciela jest takie ułożenie diety, aby pies nie zjadł więcej niż powinien. Układając dietę należy wziąć pod uwagę ilość ruchu i wagę zwierzęcia.

Zasady żywienia maltańczyków

Dieta dla psa musi być dostosowana do jego wieku, tego czy jeszcze rośnie, jaki ma wzrost i wagę. Karmy dla szczeniąt znacznie różnią się od składu tych dla dorosłych osobników. Także przygotowując posiłki w domu należy dostosować proporcje do okresu rozwojowego, w jakim znajduje się pies.

 

Maltańczyk nie powinien dostawać przysmaków przeznaczonych dla ludzi, ani też resztek np. z obiadu. Natomiast można mu śmiało podawać dodatkowe składniki mineralne i witaminy. Zapewnią mu ładniejszą sierść, dobrą kondycję i zdrowie. Ich wybór można skonsultować z lekarzem weterynarii. Oprócz karmy bardzo ważny jest też stały dostęp do czystej wody.

Domowe jedzenie czy gotowa karma dla maltańczyka?

Żywienie maltańczyka może składać się równie dobrze z przyrządzanych w domu posiłków, jak i gotowej karmy. Nie powinno się jednak mieszać tych dwóch rodzajów żywienia. Karmy dostępne w sklepach mają dokładnie opracowany skład. Zawierają wszystkie niezbędne psu elementy. Podawanie obu rodzajów pożywienia mogłoby zaburzyć zbilansowaną dietę maltańczyka. Psy można nagradzać przeznaczonymi dla nich smakołykami. Powinny jednak otrzymywać przysmaki w niewielkich ilościach, jedynie raz na jakiś czas. W innym przypadku waga zwierzęcia może niepokojąco wzrosnąć.

Gotowe karmy dla maltańczyków

Wybierając gotową karmę dla maltańczyków, należy sięgnąć po tę przeznaczoną dla małych ras. Koniecznie powinna mieć też dobrą jakość, tzn.:

  • zawierać jak najmniej zbóż pełniących rolę wypełniaczy; zdrowy i dobrze trawiony wypełniacz to ryż,
  • mieć 40-50% mięsa,
  • składać się z mięsa lub mączki z mięsa, a nie z mączki mięsno-kostnej.

Najlepiej kupować jedzenie znanych, markowych firm, dostępne w dobrych sklepach zoologicznych. Warto też przestrzegać zalecanej przez producenta ilości karmy.

Przygotowywanie posiłków dla maltańczyków w domu

Maltańczyki można karmić jedzeniem przygotowywanym w domu. Należy im podawać zmielone bądź drobno pokrojone chude mięso. Jego udział w codziennej diecie to około 60 g. Do tego najlepiej podać 30 g ugotowanego ryżu. Drugie tyle (90 g) powinny stanowić gotowane warzywa, np. pietruszkę, marchewkę lub zieloną fasolkę. Maltańczykom można też dawać owoce. Najbardziej odpowiednia ilość posiłków dla szczeniaka to 3-4 porcje dziennie. Dorosły pies może jeść 2 razy na dzień. W przypadku szczenięcia waga dziennej porcji to 65-70 g.


 

Owczarek niemiecki jest na spacerze z właścicielem.
©V&P Photo Studio/Fotolia.com
Styl życia
Żywienie owczarka niemieckiego: jakie warzywa i mięso podawać, źródła węglowodanów, zabronione pokarmy
Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.

Żywienie owczarka niemieckiego powinno obejmować pokarmy mięsne, węglowodany, zawarte np. w kaszy i ryżu, oraz warzywa. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość witamin, m.in. D3, A i witamin z grupy B. Ważny jest też stały dostęp do wody.   Owczarki niemieckie mają wrażliwe żołądki i nie powinny dostawać bardzo tłustych pokarmów. Specjalne zasady karmienia dotyczą także ciężarnych suk. Czym karmić owczarka niemieckiego? Owczarki niemieckie w wieku szczenięcym potrzebują witamin A, B1, B2, B6, B12, D3 i E. Niezbędna w ich diecie jest duża ilość białka. Owczarki przybierają na wadze nawet 1 kg tygodniowo, dlatego muszą dostawać zbilansowane posiłki. Zbyt mała ilość np. witaminy D3 może skutkować schorzeniami kostnymi.   Żywienie owczarka niemieckiego powinno opierać się na potrawach mięsnych z dodatkiem kaszy i makaronu. Do tego należy podawać warzywa i owoce. Psa najlepiej przyzwyczajać do pokarmów, które będzie otrzymywał, już od wieku szczenięcego. Dorosłe psy niechętnie przekonują się np. do owoców lub warzyw, jeśli wcześniej ich nie dostawały. Z diety owczarka powinno się wykluczyć bardzo tłuste pokarmy . Mogą one niekorzystnie wpływać na pracę trzustki. Psy tej rasy mają niestety skłonność do zapadania na schorzenia trawienne. Bardzo istotny w diecie każdego psa jest stały dostęp do świeżej wody. Częstotliwość karmienia owczarka niemieckiego Owczarka niemieckiego należy karmić jedzeniem w odpowiedniej temperaturze : nie wyższej niż 36 stopni Celsjusza. Posiłki powinno się podawać o stałych porach . Psu, który nie chce jeść, trzeba zabrać miskę po 5 minutach. Po posiłku nie należy planować dla niego żadnych aktywności. Co można podawać owczarkowi niemieckiemu? Owczarki niemieckie mogą jeść: warzywa, np. marchew i resztę włoszczyzny, szpinak,...

Pies czeka na karmienie.
©khaneeros/Fotolia.com
Styl życia
Dowiedz się, ile powinien jeść pies, czego nie wolno mu podawać i czy może pić mleko
Czego nie mogą jeść psy? Między innymi przyprawionych wędlin i kiełbas. Pies powinien zjadać dziennie około 1-2 dkg mięsa i warzyw na każdy kilogram ciała. Jeśli toleruje mleko i nie ma po nim biegunki, można mu je podawać.

Czego nie mogą jeść psy? Między innymi przyprawionych wędlin i kiełbas. Pies powinien zjadać dziennie około 1-2 dkg mięsa i warzyw na każdy kilogram ciała. Jeśli toleruje mleko i nie ma po nim biegunki, można mu je podawać.   Pies, jak każde zwierzę, powinien mieć zbilansowaną dietę , nieważne czy dajemy mu gotową karmę czy jedzenie przygotowane w domu . Można pozwolić sobie na odstępstwa od diety, jak np. smakołyki, ale niezbyt często. Ile powinien jeść pies? Karmiąc zwierzę należy wziąć pod uwagę jego temperament i chęć na jedzenie. Warto też pamiętać o ilości ruchu, który mu zapewniamy i dostosować do tego ilość pożywienia. Pies powinien dostawać 1 dkg mięsa w przeliczeniu na 1 kg masy . To dzienna dawka mięsa dla dużych psów . Małe psy mogą zjeść 2 dkg mięsa na 1 kg ciała. Średnie dobowe zapotrzebowanie psa o wadze 10 kg na warzywa to 10 dkg. Powinien też otrzymywać 10 dkg warzyw. Czy pies może pić mleko? Mleko to źródło laktozy , białka i tłuszczu. Niektóre psy nie tolerują laktozy już po 2. miesiącu życia. Objawia się to u nich biegunką po wypiciu produktu zawierającego mleko. Takie psy nie powinny go otrzymywać w swojej diecie. Mleko jest też zabronione przez tydzień po biegunce z innego powodu niż spożycie go. Psy dobrze tolerujące mleko, jak najbardziej mogą je dostawać. Warto jednak zadbać o to, aby nie stało w misce dłużej niż 15 minut, bowiem szybko się psuje. Przetwory mleczne takie jak jogurt, kwaśne mleko, maślanka, kefir i ser biały praktycznie nie mają laktozy. Mogą zastąpić mleko w diecie zwierzęcia. Czego pies nie może jeść? Układając dietę psa należy unikać: mieszania karm gotowych i jedzenia domowego - posiłki przeznaczone dla zwierząt dostępne w sklepach mają zbilansowany skład; dodając do nich mięso lub większą ilość węglowodanów,...

©Wild Geese/Fotolia
Styl życia
Jakie warzywa są dobre dla psów? Co może jeść, a czego nie powinien?
Psia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i w połowie składać się z mięsa, a w połowie z warzyw. Warto zadbać, by była bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz sole mineralne. Jeśli posiłki są źle dobierane, może to prowadzić do poważnych schorzeń i niedoborów w organizmach pupilów.

Psia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i w połowie składać się z mięsa, a w połowie z warzyw. Warto zadbać, by była bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz sole mineralne. Jeśli posiłki są źle dobierane, może to prowadzić do poważnych schorzeń i niedoborów w organizmach pupilów.   Ważne jest, by każdy posiłek , jaki otrzyma pupil był zbilansowany, więc prócz mięsa zawierał również warzywa . Właściciel czworonoga musi wiedzieć jakie produkty roślinne są dobre, a które mogą zaszkodzić jego pupilowi. Które warzywa są niebezpieczne dla psów? Dla psów trujące są pestki warzyw, orzechy i gorzkie migdały. Nie należy ich karmić również grzybami, ponieważ źle wpływają na kondycję ich systemu nerwowego i pracy serca. Dodatkowo psy nie powinny jeść cebuli oraz czosnku, które zawierają związki siarkowe , powodujące niedokrwistość hemolityczną. W składzie rabarbaru, szczawiu i szpinaku znajdują się również szczawiooctany – związki, które mogą być przyczyną chorób układu moczowo-płciowego.   Szczególną ostrożność należy zachować podając czworonogom rośliny kapustne, czyli brokuły , kalafior, oraz strączkowe, np. fasola, bób. Są one bardzo ciężkostrawne i wywołują fermentację w przewodzie pokarmowym psów . Chcąc dać pupilowi ziemniaki, powinniśmy ugotować je na miękko, ponieważ surowe zawierają truciznę o nazwie solanina. Jakie warzywa należy podawać psu? W psiej diecie powinny pojawić się buraki ćwikłowe, pietruszka, marchewka i seler. Są one bezpieczne dla układu pokarmowego czworonoga i uzupełniają niedobory witamin . Jarzyny najlepiej podawać ugotowane, ponieważ psy nie miażdżą zębami pokarmu, a połykają go w kawałkach. Czy psy mogą jeść zioła? Psy nie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner